Loading...

Cínový důl Rolava - Sauersack

Tipy na výlet Romantika Pro zdatnější Celodenní výlet Do přírody Na hory Se psem

Kam a jak jedeme?

Bývalý cínový důl Rolava - Sauersack se nachází v Krušných horách poblíž vesničky Přebuz. Dá se sem dostat autem ze strany Nových Hamrů. Ze strany Přebuzi je silnice pro automobilovou dopravu uzavřena. Přímo u komplexu se dá zaparkovat. Naproti dolu se kdysi nacházel zajatecký tábor, z něhož se dochovalo jen velmi málo. Původně však byl tvořen 18 nízkými dřevěnými ubikacemi na ploše přibližně 110 x 200 metrů. Zajatci z tábora byli rozděleni na dvě skupiny, v jedné občané bývalého Sovětského svazu a ve druhé pak Francouzi, Italové, Řekové a další národnosti. S ruskými zajatci mělo být nakládáno hůře než s ostatními národnostmi, zajatci ze západu údajně dostávali i určité stravenky, za které si mohli v kantýně nakoupit lepší jídlo. Celkem se v táboře za dobu 2. světové války vystřídalo a na chodu dolu se nedobrovolně podílelo kolem 450 zajatců, dále zde působili totálně nasazení z vnitrozemí a dalších podrobených zemí, kterých bylo kolem 2 stovek, a také civilní němečtí pracovníci. Až si prohlédnete areál dolu i zbytky zajateckého tábora, vydejte se i k Rolavskému rybníku, který kdysi celý komplex zásoboval vodou. Areál dolu, zajateckého tábora i rybník jsou vyznačeny na mapce v galerii.

Za čím jedeme?

Bývalý důl a úpravna cínové rudy známý pod názvem Rolava (neměcky Sauersack) je jeden z oblíbených cílů v Krušných horách, zastavují tu auta a na prohlídku se zvlášť o víkendech a v sezóně vydává poměrně hodně turistů. Ve všední den a zvláště v ranních hodinách tu však stále ještě můžete být sami. Sauersack má svou pohnutou historii. Vlastně by to byl jen další z řady průmyslových těženích komplexů, kdyby nevznikl v neklidných Sudetech v období 2. světové války a na jeho chodu se nebyly nuceny podílet stovky válečných zajatců... Cínová ruda se na Krušnohorsku těžila již v dávných dobách, proto není rozhodnutí o vybudování úpravny rudy a dolu zde ničím překvapujícím. Výstavba je zahájena v roce 1940 a realizována berlínskou firmou Zinnbergbau Sudetenland. 01.08.1942 je závod uveden do provozu. Zbudovaný komplex je poměrně rozsáhlý, jsou zde 2 šachty, těžební jáma, administrativní budova, pomocné budovy, sklady, úpravna vody s kruhovou nádrží na zahušťování kalů (dříve zastřešená dřevěnou konstrukcí) a další. V okolí je však nedostatek pracovních sil. Proto je naproti dolu vybudován zajatecký tábor z dřevěných ubikací, kde jsou drženi váleční zajatci, většinou z bývalého Sovětského svazu a Francie. Je jich tu několik set a slouží jako levná pracovní síla. Kromě těchto lidí se na chodu závodu podílejí i další, převážně místní obyvatelé, kteří zde pracují jako údržbáři a další odborné profese. Ze zajateckého tábora se do dnešních dnů skoro nic nedochovalo, vše si postupně vzaly zpět místní močály a rašeliniště. I přestože se závod spoléhal na levnou pracovní sílu, nedokázal uspokojit poptávku věčně hladové německé říše představované hutěmi ve Freibergu, kam směřovala veškerá produkce dolu. Těžba a úprava rudy byla zde dlouhodobě nerentabilní a končí s koncem války, tj. v roce 1945, kdy je zastavena. 29.04.1945 jsou ze zajateckého tábora odvedeni všichni vězni, blíží se americká armáda. Na chodu dolu se dále podílejí již jen němečtí pracovníci, ale i ti 07.06.1945 odcházejí a na místě zůstává jen posledních 37 zaměstnanců, kteří se starají o údržbu areálu. Podnik po válce přechází pod národního správce a postupně pustne. Jeho definitivní konec a také konec snů o obnovení provozu přichází v roce 1947 s jeho zařazením pod Rudné doly Příbram, kdy je odsud odvezeno veškeré použitelné zařízení a technologie do jiných provozů. Ve stejném roce jsou také demontovány těžební věže a ukončeno odčerpávání vody z 5patrového a 14 kilometrů dlohého podzemního důlního díla, které je postupně celé zatopeno.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Občerstvit se můžete v nedaleké Přebuzi, kde je o víkendech otevřena Kovářská bouda, viz. https://www.kovarskabouda.cz/ Anebo můžete využít skvělou 24 hodin denně otevřenou Zuzífkovu ledničku Zuzífkova lednička | Prebuz | Facebook s tousty, palačinkami, kávou, pitím a dalšími pochutinami. Další možnost občerstvení je v obci Jelení č. p. 4, kde v jedné ze 4 původních budov funguje pension s restaurací. Doporučuji si nastudovat otevírací dobu předem, viz penzionjeleni.cz.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Pokud chcete vidět víc, než ti, kteří se zde jen zastaví, udělají pár fotek a pak spěchají dál, můžete navštívit také blízký Rolavský rybník, z něhož důl pro svůj provoz čerpal vodu, cesta je vyznačena na mapce v galerii. Dále doporučuji v blízkosti rozcestníku Rolava - u pomníku navštívit pomníček několika sovětským vězňům, kteří zde byli dostihnuti a zastřeleni svými pronásledovateli, když se pokusili o útěk ze zajateckého tábora. Hned vedle pomníku je informační tabule s nákresy, fotografiemi dolu a zajateckého tábora s velmi zajímavými texty. 

Ostatní informace

Sauersack je pravděpodobně nejznámější opuštěný důl v této lokalitě. Nicméně například kousíček od Přebuzi, zhruba 3 kilometry vzdušnou čarou od Sauersacku se nachází další podobný důl - důl Otto. 
Poslední aktualizace: 10.5.2023
Cínový důl Rolava - Sauersack na mapě
Autor: Akva1
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Cínový důl Rolava - Sauersack

7.den. Podširákový přechod druhé části Krušných hor.
7.den. Podširákový přechod druhé části Krušných hor.
Cestopisy
Uhlákovo-Červená jáma-H.Blatná-Vlčí hora-Zaječí hora-Jelení-Rolava-Pod…
0.4km
více »
Zajatecký tábor na Rolavě
Zajatecký tábor na Rolavě
Zajímavost
Zajatecký tábor na Rolavě vznikol počas druhej svetovej vojny a bola tu upravovaná cínová ruda.Tábor slúžil fašistom.Starší názov…
1.4km
více »
Národní přírodní rezervace Rolavská vrchoviště
Národní přírodní rezervace Rolavská vrchoviště
Cestopisy
Zaměstnanci CHKO Slavkovský les pořádají…
2.7km
více »
Jelení - osada
Jelení - osada
Osada
Bývalá ves Jelení se nachází cca 31 km severně od Sokolova. Obec byla…
2.9km
více »
Jelení - málem zaniklá obec v Krušných horách
Jelení - málem zaniklá obec v Krušných horách
Tipy na výlet
Jelení je od roku 1947 oficiální název dnes již zaniklé obce v Krušných…
3km
více »
Přebuz
Přebuz
Město
Krušnohorské město Přebuz leží v krásné krajině cca 29 km severně od Sokolova. První zmínky o této obci pochází z roku 1553, kdy jí…
3.8km
více »
Toulky Krušnými horami - Přebuz - Horní Blatná - etapa 3.
Toulky Krušnými horami - Přebuz - Horní Blatná - etapa 3.
Trasy
Přebuz - městečko, o němž i místní prohlašují, že se nachází …
3.9km
více »
Rájeckým údolím.
Rájeckým údolím.
Tipy na výlet
Procházka po náhorní plošině Krušných hor a do romantického Rájeckého…
5.3km
více »
Krušné hory na kole - Nové Hamry - Přebuz - Rolava - Johanngeorgenstadt - Potůčky - Horní Blatná.
Krušné hory na kole - Nové Hamry - Přebuz - Rolava - Johanngeorgenstadt - Potůčky - Horní Blatná.
Trasy
Krásné podzimní počasí  láká k výletům. Já jsem tentokr…
5.5km
více »
Jelení
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Jelení
Přírodní park
Přírodní park Jelení se rozkládá v severozápadní části Karlovarského okre…
5.5km
více »
Špičák u Kraslic
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Špičák u Kraslic
Hora
V Krušných horách je několik vrcholů s názvem Špičák. Tento Špičák je mezi Přebuzí a Kraslicemi a je nejvyšší horou Sokolovska. Na…
5.6km
více »
Rájecké údolí
Rájecké údolí
Údolí
Též zvané Nancy, Hluboké sevřené údolí, které návštěvníky vyvede od…
6.7km
více »
Horní Blatná, díl třetí
Horní Blatná, díl třetí
Tipy na výlet
Když jsme tu před těmi už desítkami let s dětmi pobývali, byli jsme tak dvakrát na výletě ve vesnici (či městečku?) Potůčky. Věděli…
7.3km
více »
Nové Hamry
Nové Hamry
Tipy na výlet
Jedem do Nových Hamrů. Je to malebná vesnička, která leží v Krušných…
7.7km
více »
Nové Hamry - Horní Blatná - na rozhlednu Blatenský vrch a zpět
Nové Hamry - Horní Blatná - na rozhlednu Blatenský vrch a zpět
Trasy
Nové Hamry je malebná vesnička, která leží v Krušných horách na soutoku…
7.8km
více »
Ski areál Bublava - Stříbrná
Ski areál Bublava - Stříbrná
Ski areál
Hraniční obec Bublava leží v samém středu nejzápadnějšího výběžku Krušných…
8.3km
více »
rozhledna Aschberg - Klingenthal
rozhledna Aschberg - Klingenthal
Rozhledna
Kam a jak jedeme? Rozhledna na Aschbergu se nachází 50metrů vzdušnou čarou od Hranice s Českou republikou a 1,5 km od Bublavy.  …
8.8km
více »
Rozhledna Bleiberg - Olověný vrch, Bublava
Rozhledna Bleiberg - Olověný vrch, Bublava
Rozhledna
Tato rozhledna se nachází na Olověném vrchu (802m n.m.) nad osadou Bublava…
9.3km
více »
Tisovský vrch
Tisovský vrch
Kopec
Tisovský vrch (též Pajndl) je vrch nad Tisovou u Nejdku, na jehož…
9.5km
více »
Rozhledna na Tisovském vrchu
Rozhledna na Tisovském vrchu
Rozhledna
Na vrcholovém žulovém skalisku Tisovského vrchu /977m/ byla dokončena v roce 1897 jedna z nejmohutnějších a nejkrásnějších rozhleden…
9.5km
více »
zavřít reklamu