Divocí koně, pratuři a zubři
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Všechny tyto tři druhy zvířat, která se dříve volně pohybovala v naší přírodě lze spatřit ve dvou výbězích. První, který obývají divocí koně a pratuři se nachází na území bývalého vojenského prostoru u Milovic. Druhý výběh obývaný divokými koňmi a zubry najdeme u obce Kbel nedaleko Benátek nad Jizerou.
Oba dva výběhy, v nichž lze pozorovat tyto tři druhy velkých kopytníků spojuje modrá turistická značka.
Za čím jedeme?
Divocí koněStádo těchto zvířat bylo do zdejší patvinné rezervace přivezeno z anglického Exmooru. Divoký kůň se od koně šlechtěného liší hlavně srstí, velikostí hlavy a uší, délkou ocasu a mohutností kopyt.
Pratuři
Na našem území byl tento druh zvířat vyhuben ve 13. století. Poslední původní volně žijící pratur uhynul v 17. století v Polsku. Zvířata, která můžeme pozorovat v milovickém výběhu jsou výsledkem tzv. zpětného šlechtění promitivních evropských plemen skotu, která jsou praturům podobná vzhledově a mají i určité shodné genetické vlastnosti. Šlechtěním praturů se zabývají v Nizozemsku, odkud sem bylo stádo dovezeno.
Zubři
Jsou největšími volně žijícími zvířaty v Evropě. Na našem území volně žili ještě ve 14. století. Na počátku 20. století byl volně žijící zubr zcela vyhuben. Díky tomu, že byli zubři chováni i v zajetí se tento druh podařilo zachránit a od 50-tých let 20. století začali být do volné přírody opět vypouštěni. Zvířata, která můžeme pozorovat ve výběhu u obce Kbel k nám byla dovezena z Polska.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Při cestě po modré turistické značce mezi výběhy není žádná možnost občerstvení. Takže něco k zakousnutí a pití s sebou.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Nejvíce se nám líbili zubři, které jsme mohli pozorovat doopravdy zblízka díky tomu, že jsme sešli z modré turistické značky a kolem oplocení dorazili až k jejich napajedlu, kde se stádo zrovna zdržovalo.
Nelíbí se mi, nebo přesněji řečeno mě znepokojila zpráva, že díky nečinnosti několika úředníků, kteří měli zpracovat plán na rozšíření nynějších výběhů, což neučinili, by se měla třetina zde žijících zvířat přesunout jinam, nebo být dokonce utracena. Divokým koním, praturům i zubrům se zde náramně daří, přirozeně se rozmnožují a tak je velikost současných výběhů už pro ně nedostatečná.
Ostatní informace
Podívat se k výběhům a pozorovat tyto tři vzácné druhy zvířat v jejich přirozeném prostředí lze celoročně.