Loading...

Konstantinovy Lázně a výlety po okolí

Tipy na výlet Celodenní výlet Do přírody

Kam a jak jedeme?

Konstantinovy Lázně jsou vyhlášené lázně na rehabilitace po operacích srdce a pohybového aparátu. Tam nakonec skončil po výměně chlopně i můj partner. Víme, že je to hezká obec, nemáme to tam z Plzně daleko, ale prakticky její okolí neznáme, resp. jsme neznali. Vloni před vánoci jsem ho však poznala skoro dokonale.

Za čím jedeme?

Konstantinovy Lázně, tyto naše nejmenší lázně, se rozkládají v západních Čechách, Plzeň je cca 40 km jihovýchodním směrem, do Tachova je to cca 30 km na jihozápad.
Zdejší minerální prameny, které dříve patřily do vlastnictví obce Nová Ves tu vyvěraly dřív, než se začaly sepisovat dějiny. Dokonce už tehdy lidé věřili, že jsou léčivé. Až koncem 18. století zde začali majitelé bezdružického panství s geologickými průzkumy. Hledali však hlavně zlato, stříbro nebo rumělku na výrobu rtuti.
Po neúspěšném hledání byla r. 1803 postavena u sirného pramene první lázeňská budova (bylo to v místech za dnešními Starými Lázněmi). R. 1809 si majitel panství nechal udělat od odborníka rozbor vody v pramenech. Na základě jeho výsledků chtěl od sedláků vykoupit pozemky okolo pramenů. Ti mu nevyhověli a postavili sami pravděpodobně r. 1812 novou kamennou lázeňskou budovu s 22 pokoji, jídelnou a pěti lázněmi (Staré lázně). Jenže už neměli peníze na rozšiřování lázní. Proto souhlasili s prodejem, vyžadovali však zrušení roboty.
K prodeji nakonec došlo až r. 1837. Kníže Konstantin Josef z Löwenstein-Wertheim-Rosenbergu (1802–1838) měl velkolepý plán na výstavbu lázní. Zemřel však dřív, než se mu podařilo tyto plány realizovat. Po něm byly lázně pojmenovány, úřední název Constantinsbad byl však potvrzen až r. 1907. To už lázně od r. 1872 vlastnila plzeňská společnost majitele uhelných dolů. Někdy v té době byl u Starých lázní založen rybník. Na jih od těchto lázní založili lázeňský park se stovkami stromů a okrasných keřů, dostavěli novou lázeňskou budovu (dnešní Lázeňský dům Prusík) a to vše propojili i silnicí. R. 1890 postavili kapli, zasvěcenou Panně Marii Lurdské.
Koncem 19. století se zde léčila padoucnice, revmatismus a choroby oběhové soustavy. Nejvyšší obsah oxidu uhličitého, železa a síry měl Karlův pramen (dokonce nejvíc u nás v republice), proto byl i nejvíc využíván. R. 1901 sem přijel první vlak – to samozřejmě znamenalo obrovský rozvoj lázní. Budovaly se nové lázeňské vily a hotely. Po 1. světové válce vzniklo u rybníka ve Starých Lázní koupaliště s písečnou pláží, do domů byla zavedena voda a elektrika, stavěli se obytné domy. Původní jednopatrová hlavní budova byla přestavěna do současné podoby (r.1928).
Význačným kardiologem a příznivcem lázní byl pražský lékař a profesor Bohumil Prusík (1886–1964), přednosta IV. interní kliniky Lékařské fakulty UK. Po něm byl po 2. světové válce pojmenován hlavní lázeňský pavilon i hlavní pramen, původně Karlův. V 60. letech 20. století byl upraven Prusíkův pramen a vydlážděna kolonáda.
V letech 1999 – 2007 se konala v lázních sochařská sympozia, od té doby jsou tyto sochy – dřevěné i kamenné po parku rozmístěny. V parku jsou jsou dva pavilony s Prusíkovým pramenem – starý a nový. Přes zimu byly oba uzavřeny. Vodu je možno si natočit v Prusíkově pavilonu – v přízemí vlevo.
Na Náměstí U Fontány je infocentrum a Muzeum historické hasičské techniky.

Přímo přes park vede žlutá turistická trasa. Na sever pokračuje přes nádraží, okolo Starých Lázní, nádraží a zámku v Bezdružicích a samozřejmě dál a dál i po jiných trasách. Na jih vede přes poutní místo u Panny Marie ve skále ke zřícenině hradu Gutštejn, který byl založen kolem r. 1300, a na hradiště Šipín – i tam je další řada turistických tras.
Na jih od obce je Hradišťský vrch, kde byla r. 1990 vyhlášena přírodní rezervace. Přes kopec vede z obce cca 5 km dlouhá okružní naučná stezka Hradišťský vrch, která má 6 zastavení. Na tabulích se dozvíte informace nejen o přírodě, ale také o pravěkém osídlení. Stezka vede okolo zatopeného čedičového lomu, který je nyní vyhlášeným přírodním koupáním s písečnou pláží. Čedič se zde těžil od konce 19. století až do r. 1997.
Krajinou jihozápadně od obce vede 7,2 km dlouhá okružní naučná stezka Ke Studánce lásky. Na 6 informačních panelech si přečtete o zdejší léčivé minerální vodě, ale i o technických a přírodních památkách. Pramen lásky vyvěrá dokonce na dvou místech. Chutná podobně jako Prusíkův pramen, ale o těchto pramenech se říká, že když se z něj spolu dva zamilovaní napijí, tak už spolu zůstanou až do konce života. Tak uvidíme. Tato NS má výhodu, že se vždy nechá kousek popojet vlakem (vede přes zastávky Břetislav a Kokašice) a kus projít pěšky. Pro zde ubytované kardiaky po operaci je tato trasa přece jen dost dlouhá.
Severozápadním směrem od obce vede 11 km dlouhá naučná stezka Krasíkov – Ovčí vrch. Informace zde získáte na 7 zastaveních. Na Ovčím vrchu je kaple Smrtelných úzkostí Kristových, která byla postavena v letech 1680 – 1681. Na Krasíkově je zřícenina gotického hradu z 2. pol. 13. století. K němu patřila i kaple sv. Máří Magdaleny. Nejstarší zmínky o ní jsou z r. 1342.
Většinu okolí jsme prošli, něco spolu, něco sama, když jsem z vlaku vystoupila dřív a zbytek došla, s kamarády jsme za ním vyrazili i přes Gutštejn, na Krasíkově jsem byla už dřív. V plánu však máme tam spolu zajet a skutečně vše si tam projít. Okolí je opravdu hezké. Jen bohužel počasí našim vycházkám moc nepřálo. Občas jsem ani foťák neměla.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

V lázních je spousta restaurací, ale většina jich je přes zimu zavřená. Když jsme tam přišli s partou, tak jsme si rezervovali místa v restauraci V pohodě, kde jsme se moc dobře najedli a společně poseděli. Obsluha byla příjemná.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Je tady klid a pohoda. K tomu přispívá asi i ten velký park a okolí, kde je řada značených cest. Možná v sezoně, když jsou obsazeny všechny lázeňské domy, je tady rušněji, ale projížděla jsem tudy i v létě a vždy se mi tu zdál klídek.

Ostatní informace

Nejstarší památkou obce je v severozápadní části parku kamenný smírčí kříž, snad  pozdně středověkého původu. Původně stál za starým lázeňským domem při cestě do Bezdružic. Dům byl zbořen, po 2. světové válce byl kříž přestěhován do parku. Je zhruba 160 cm vysoký, na obou stranách kříže je motiv rovnoramenného (řeckého) kříže v kruhu. Patří do nejstarší skupiny tzv. smírčích křížů a je jeden z největších v Plzeňském kraji.
Poslední aktualizace: 31.5.2021
Konstantinovy Lázně a výlety po okolí na mapě
Autor: jircak
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Konstantinovy Lázně a výlety po okolí

Rozcestí U nádrže
Rozcestí U nádrže
Rozcestí
Rozcestník Konstantinovy Lázně - u nádrže stojí na jižním okraji lázeňského parku. Toto turistické rozcestí je současně také výchoz…
0.1km
více »
Kaple Panny Marie Lourdské
Kaple Panny Marie Lourdské
Kaple
Kapli Panny Marie Lourdské najdeme na kraji lázeňského parku před lázeňsk…
0.1km
více »
Z Konstantinových Lázní přes Hradišťský vrch
Z Konstantinových Lázní přes Hradišťský vrch
Tipy na výlet
Vyráželi jsme v sobotu dopoledne, teplota se právě šplhala přes třicítku,…
0.1km
více »
Konstantinovy Lázně - okruh prvý
Konstantinovy Lázně - okruh prvý
Tipy na výlet
Vyrazili jsme po deváté hodině. Zrovna jsme potkali…
0.1km
více »
Západočeské Konstantinky
Západočeské Konstantinky
Městečko
Konstantinovy Lázně jsou malé, klidné lázeňské městečko ležící v…
0.2km
více »
Okolo Gutštejna - na kole či pěšky
Okolo Gutštejna - na kole či pěšky
Trasa
Trasu lze absolvovat pěšky nebo na kole, je nenáročná a obsahuje zajímavosti jako výhledy, hrad, romantické údolí potoka.Jdeme-li…
0.2km
více »
Konstantinovy Lázně
Konstantinovy Lázně
Tipy na výlet
Okolí Konstantinových Lázní,vyrážíme po značených turistických a…
0.2km
více »
Relaxace v Konstantinových Lázních
Relaxace v Konstantinových Lázních
Tipy a novinky
Konstantinovy Lázně leží ukryty uprostřed lesů západních Čech sev…
0.2km
více »
Konstantinovy Lázně
Konstantinovy Lázně
Lázně
Konstantinovy Lázně jsou jedním z nejklidnějších lázeňských míst v České…
0.3km
více »
Konstantinovy Lázně, část druhá (vlastně třetí)
Konstantinovy Lázně, část druhá (vlastně třetí)
Tipy na výlet
Když jsme vycházeli, policisté zase kráčeli s pendreky v ruce do auta (při jízdě by jim asi vadily). Trochu jsme se zamotali v…
0.4km
více »
Kolonáda
Kolonáda
Ostatní
Kolonáda se nachází v Lázeňském parku nedaleko lázeňského domu Prusík…
0.4km
více »
Lázeňský park
Lázeňský park
Ostatní
První lázeňská budova byla u sirnatého pramene postavena v roce 1803. V r…
0.4km
více »
Konstantinovy Lázně - Informační centrum
Konstantinovy Lázně - Informační centrum
Ostatní
Informační centrum Vám poskytne informace o společenských, kulturních a s…
0.5km
více »
Okruh kolem Konstantinových lázní
Okruh kolem Konstantinových lázní
Trasa
Trasa je pěší, my ji dali na kole a koloběžce. Na kole to bylo hodně…
0.6km
více »
Panenka Marie ve skalách
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Panenka Marie ve skalách
Kaple
Panenka ve skále je klidné poutní místo zvoucí k rozjímání. Nachází se na…
1.1km
více »
Cca 6 km dlouhý okruh: Konstantinovy Lázně-část Poloučany - větší část naučné stezky Hradišťský vrch, Panna Marie ve skále - Poloučany
Cca 6 km dlouhý okruh: Konstantinovy Lázně-část Poloučany - větší část naučné stezky Hradišťský vrch, Panna Marie ve skále - Poloučany
Cestopisy
V sobotu jsme měli v Poloučanech grilovací akci s kamarády. V noci byla…
1.5km
více »
Pozoruhodný viadukt
Pozoruhodný viadukt
Most
Trať Pňovany – Bezdružice, dlouhá 25 km dokončená v roce 1901 má dva zajímavé mosty. Jeden, všeobecně známý přes přehradní nádrž Hracholusky a druhý…
2km
více »
Turistické rozcestníky U Studánky lásky
Turistické rozcestníky U Studánky lásky
Ostatní
Studánka lásky je jedním z mnohých pramenů sirovodíkové minerálky v okolí Konstantinových Lázní, jehož část vyvěrá přímo do koryta…
2.1km
více »
Turistický rozcestník Dolní Polžice, tvrz
Turistický rozcestník Dolní Polžice, tvrz
Ostatní
Turistický rozcestník v Dolních Polžicích, místní části Bezdružic. Poblíž stávala gotická tvrz archeologicky doložená někdy ve 12-13…
2.3km
více »
Turistická známka č. 2067 - Bezdružická lokálka - železniční muzeum Bezdružice
Turistická známka č. 2067 - Bezdružická lokálka - železniční muzeum Bezdružice
Turistická známka
Lokálka do Bezdružic je jednou z nejpůvabnějších železničních tratí v Česku. Zřízení železničního muzea v…
2.6km
více »
Zřícenina hradu Falkenštejn
Zřícenina hradu Falkenštejn
Tipy na výlet
Výlet doporučuji všem kteří jedou na dovolenou, výkend či výlet do…
2.9km
více »
Bezdružice – naučná stezka Údolím Nezdického a Úterského potoka
Bezdružice – naučná stezka Údolím Nezdického a Úterského potoka
Cestopisy
Už jsme toho okolo Plzně nachodili dost, tak jsme se rozhodli víc poznávat…
3km
více »
Do Bezdružic nejen za Kryštofem Harantem
Do Bezdružic nejen za Kryštofem Harantem
Tipy na výlet
Z Bezdružic pocházel známý barokní spisovatel a hudební skladatel Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic, jedna z nejvýznamnějších a nejvšestrann…
3.1km
více »
Muzeum a prodejní galerie sklářského umění
Muzeum a prodejní galerie sklářského umění
Muzeum
Expozice uměleckého skla. Tvůrčí profil osobností české sklářské tvorby druhé poloviny 20.století. V interiérech zámku se představují svými tvůrčími profily největší…
3.3km
více »
Švamberk (Krasíkov)
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Švamberk (Krasíkov)
Zřícenina
Zřícenina významného hradu Krasíkov, nazývaného také Švamberk, st…
3.4km
více »
Ovčí vrch u Domaslavi
Ovčí vrch u Domaslavi
Kopec
Ovčí vrch se nachází na Konstantinolázeňsku naproti vrchu Krasíkov se…
3.5km
více »
Romantická zřícenina hradu Gutštejn
Romantická zřícenina hradu Gutštejn
Zřícenina
V krásné přírodě Konstantinolázeňska najdeme hned několik historických památek a zajímavostí. Jednou z nich je také zřícenina hradu …
4.1km
více »
Gutštejn
Gutštejn
Zřícenina
Gutštejn je jednou z nejromantičtějších hradních zřícenin u nás. Zřícenin…
4.3km
více »
Úterý
Úterý
Městečko
Úterý leží v Západních Čechách, severozápadním směrem od města Plzeň.…
6.8km
více »
zavřít reklamu