Loading...

Muzeum Vysočiny Jihlava – expozice Od renesance po průmyslovou revoluci (část 1 – renesance)

Tipy na výlet Rodina s dětmi Za kulturou

Kam a jak jedeme?

Na horním konci Masarykova náměstí se ve dvou domech, číslech popisných 57 a 58, nachází velice Zajímavé muzeum Vysočiny Jihlava. Jeho stálé expozice jsou doplňované časově omezenými výstavami.

V článku se nebudu zabývat popisem budov, ve kterém je muzeum umístěné (i když vnitřní dvorana s arkádami a výzdobou by jistě stála za pozornost), ale expozicí v nejhornějším patru muzea nazvanou Od renesance po průmyslovou revoluci. Pokusím se přiblížit Jihlavu po historické stránce.

Expozice je rozdělená do tří částí reprezentujících renesanci, baroko a 19. století. Je členěná do dioramat, které doplňují samostatné vitríny s modely, nádobami, písemnostmi a dalšími muzejními exponáty. Dioramata i vitríny jsou doplněné informačními cedulkami. Další informace může návštěvník získat u audiovizuálních panelů.

Za čím jedeme?

Pokud začnu renesancí, nemohu se nezmínit o tzv. jihlavském Velkém století, tj. století kontrastů. Město bylo v této době postižené velikými epidemiemi, požáry, přírodními živly a politickými prohrami. Na druhou stranu prožívá nebývalý kulturní a hospodářský rozkvět. S rozvíjejícím se řemeslem, obchodem a dolováním stříbra ve vlastním rozsáhlém panství město bohatne. To se odráží v jeho renesanční přestavbě. Jihlava se stává jedním z nejkrásnějších měst v českých zemích.

Ruku v ruce s bohatnutím města se rozvíjí vzdělávání. Je mu věnované jedno z dioramat v první místnosti. V roce 1561 bylo zřízené latinské protestantské gymnázium, první na Moravě. Nová školní budova byla otevřená v roce 1562 na dnešním Jakubském náměstí. Škola měla věhlas, hlásili se na ni studenti nejen čeští, ale i z Rakous a z Uher.

V první místnosti upoutá pozornost také dioráma lázní. I když na počátku novověku byla hygiena na nižší úrovni, objevovaly se ve městech lázně. Nejinak tomu bylo v Jihlavě. Lazebníci je zřizovali v městských domech a nabízeli koupele, masáže, holení, stříhání a pouštění žilou. Jedna taková lázeň byla založená v Lazebnické ulici (německy Badergasse) v 15. století bratrstvem svaté Kateřiny. Od poloviny 16. století patřila Zuzaně Spiesserové, která v roce 1563 velkorysým darem přispěla na ulití nového zvonu pro farní kostel svatého Jakuba. Dodnes Jihlavané zvonu přezdívají Zuzana po štědré lazebnici.

Vitrína uprostřed místnosti připomíná velmi oblíbené závody zvané „střelba ku ptáku“. Od roku 1499 je v Jihlavě pořádalo bratrstvo svatého Šebastiána. V roce 1609 byl spolek opět obnoven. Každý rok byl vítěz závodů odměněn korunou krále střelců.

Hned ve vedlejší vitríně je model brány Matky Boží, symbolu Jihlavy. Vyrobil ho pan Petr Lebduška v roce 2004. Brána postavená v poslední třetině 13. století dostala po přestavbě v letech 1508-9 pozdně gotickou podobu. Po požáru v polovině 16. století byla zvýšená o čtvrté a páté patro a zakončená renesanční atikou.

Za pozornost stojí i vedle stojící model domu č.1246/ 28 v ulici Matky Boží od Davida Merty z roku 2004. Jedná se o podélný řez domem. V jeho střední části je patrná tzv. dvorana, říkalo se jí také vysoká síň. Horní část dvorany je vysunutá nad střechu. Okny je tak dobře osvětlován vnitřní prostor domu. Podobné dvorany jsou k vidění u několika desítek renesančních domů v historickém jádru Jihlavy. A není potřeba chodit daleko. Podobné osvětlení vnitřní části je možné vidět přímo v budově muzea nebo v nedaleké Oblastní galerii Vysočiny v Komenského ulici.

Vystavené zpěvníky poukazují na nejvýznamnější kulturní počin Jihlavy v 16. století, na založení bratrstva mistrů pěvců. Umění mistrovského zpěvu dovezli domů ze svých cest Německem jihlavští obchodníci se suknem. Jihlava je jediným doloženým střediskem mistrovského zpěvu v českých zemích. Bratrstvo mistrů pěvců bylo organizované podle vzoru řemeslných cechů, mělo svoje stanovy. Poslední zpěv bratrstva zazněl v Jihlavě 24. října 1621.

Ukázkou snahy jihlavských měšťanů společensky se přiblížit šlechtě a získat erbovnictví je renesanční skříň s několika erby. V 16. století se takto nobilitovalo 33 jihlavských rodin. V této době sebevědomí města vyjadřoval jeho čtvrcený znak s českými dvouocasými lvy a ježky, a také vlastnictví 3 městeček a 57 vesnic.

Dvě dioramata jsou věnovaná tisku a výrobě papíru. První jihlavskou tiskárnu postavil ve Starých Hamrech v roce 1590 pastor, kazatel a básník Caspar Stolzhagius. Vlastnil ji však pouhý rok, poté byly jeho dluhy neúnosné. Tiskárna propadla jednomu z jeho věřitelů Benediktu Freyovi, majiteli nedaleké papírny.

Jihlavský papír byl velice žádaný i za hranicemi země české. Poznal se podle filigránu (vodotiskové značky) v podobě ježka s hvězdou či květinou. Freyovi vyráběli na Jihlavsku papír až do poslední čtvrtiny 18. století.

V expozici upoutá pozornost taktéž figurína dámy se španělským límcem (skládaným okružím kolem krku). Ten byl v 16. století módním výstřelkem, a to takovým, že ho rada města zakázala. Ženy si nenechaly od radních určovat módu a odešly trucovat do jistého hostince na předměstí. Protože pánové nemohli bez dam být, radní zákaz zrušili a nošení španělských límců povolili. Na paměť této události se hostinec na předměstí začal jmenovat „U Trucbáby“.

Z vystavených muzejních exponátů se návštěvník dále doví o rozvinuté řemeslné výrobě ve městě i okolí. Mezi nejvýznamnější řemesla patřilo soukenictví, kloboučnictví a sladovnictví. V Jihlavě žili i vyhledávaní zlatníci, zvonaři, kovolijci a cínaři, dále kováři, zámečníci, hrnčíři, kamnáři, ševci, krejčí, tesaři, bednáři a další.

Zde končí prohlídka renesanční části expozice. Příště se přeneseme do baroka.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Stravovacích možností je v centru Jihlavy habaděj. V některých restauracích nabízejí polední menu (výběr z několika jídel) ve slušných cenových relacích (od 70 do 100 Kč). Ať už v ulici Benešově, Bezručově, Křížové, Legionářů nebo Tolstého (řazeno abecedně). Objevíte i další.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Expozice je velice pěkně připravená. Dioramata i ostatní vystavené exponáty vás vtáhnou o čtyři až pět století zpátky. Popisy nejsou dlouhé, neunaví.

Ostatní informace

Muzeum je otevřené denně mimo pondělí od 9.00 do 12.00 a od 12.30 do 17.00 hodin. Vstupenka umožňující prohlédnutí všech expozic a výstavy stojí 40 Kč. Děti nad 6 let, studenti a senioři platí polovinu. Děti do 6 let mají vstup zdarma.

Aktuální otevírací dobu muzea a výši vstupného zjistíte na:

http://muzeum.ji.cz/str.php?parent_id=38&&id=38&&lang=cz

http://muzeum.ji.cz/str.php?id=68&&parent_id=38&&lang=cz

O muzeu se více dočtete jeho stránkách: http://muzeum.ji.cz/

Poslední aktualizace: 4.11.2012
Muzeum Vysočiny Jihlava – expozice Od renesance po průmyslovou revoluci (část 1 – renesance) na mapě
Autor: dupis
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Muzeum Vysočiny Jihlava – expozice Od renesance po průmyslovou revoluci (část 1 – renesance)

Jihlavské podzemí a katakomby
Soutěž 10 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Jihlavské podzemí a katakomby
Důl, štola, šachta
Naším prvním cílem během třídenního výletu na Vysočině bylo Jihlavské podzemí. Velmi jsme se těšili na svítící chodbu. Na prohlídku jsme přišli včas…
0.2km
více »
Horácké divadlo v Jihlavě.
Horácké divadlo v Jihlavě.
Dům, budova
Při poznávání větších měst je jedním z mých přání najít a vidět budovu divadla. Jedná se většinou o velmi zajímavé objekty, které jsou ozdobou města.…
0.3km
více »
Jihlavské městské hradby.
Jihlavské městské hradby.
Hradby
Být v Jihlavě a neuvidět městské hradby snad není možné. Když se …
0.3km
více »
Nádraží Jihlava město.
Nádraží Jihlava město.
Žel. stanice
Nádraží bylo postaveno při stavbě česko – moravské transversální …
0.3km
více »
Jihlava, mariánský sloup na Masarykově náměstí.
Jihlava, mariánský sloup na Masarykově náměstí.
Pomník
Sloup se nachází v horní části Masarykova náměstí. Měl být postaven v roce 1690 jako poděkování za záchranu před morem. Jihlavě se t…
0.3km
více »
Jihlava, památný strom na Jakubském náměstí.
Jihlava, památný strom na Jakubském náměstí.
Památný strom
Památným stromem je buk lesní červenolistý. Roste nedaleko kostela sv. Jakuba a v…
0.3km
více »
Jihlava, Neptunova  kašna na Masarykově náměstí.
Jihlava, Neptunova kašna na Masarykově náměstí.
Kašna
Kašna se nachází v horní třetině náměstí. Původně byla dřevěná a …
0.3km
více »
Jihlava, kaple Olivetské hory na Jakubském náměstí.
Jihlava, kaple Olivetské hory na Jakubském náměstí.
Kaple
Tato zvláštní sakrální památka stojí nedaleko kostela sv. Jakuba …
0.3km
více »
Jihlava, brána Matky Boží.
Jihlava, brána Matky Boží.
Hradby
Ulice Matky Boží začíná na Masarykově náměstí a je jako podle pra…
0.3km
více »
Jihlava, klášterní kostel Nanebevzetí Matky Boží.
Jihlava, klášterní kostel Nanebevzetí Matky Boží.
Kostel
V ulici Matky Boží stojí nedaleko městské brány kostel Nanebevzet…
0.3km
více »
Jihlava, chrám sv. Jakuba Většího na Jakubském náměstí.
Jihlava, chrám sv. Jakuba Většího na Jakubském náměstí.
Kostel
Původní románský kostel byl zničen požárem a musel být stržen. Se stavbou nového chrámu se začalo v první polovině 13. století a v roce 1257 byl…
0.3km
více »
Jihlava, kašna Amfitrité na Masarykově náměstí.
Jihlava, kašna Amfitrité na Masarykově náměstí.
Kašna
Kašna se nachází ve spodní třetině Masarykova náměstí. Byla původ…
0.3km
více »
Jihlava, Masarykovo náměstí.
Jihlava, Masarykovo náměstí.
Náměstí
Jihlavské náměstí má pravidelný půdorys a bylo založeno podle sta…
0.3km
více »
Jedeme do Přerova přes východní Čechy - 17.den - dopoledne: Jihlava - pivovar Horác, rozhledna Maják v ZOO, pivovar U sudu, vyhlídková věž parku Gustava Mahlera, městská památková rezervace s mnoha kostely, Radniční pivovar, pivovar Jihlava
Jedeme do Přerova přes východní Čechy - 17.den - dopoledne: Jihlava - pivovar Horác, rozhledna Maják v ZOO, pivovar U sudu, vyhlídková věž parku Gustava Mahlera, městská památková rezervace s mnoha kostely, Radniční pivovar, pivovar Jihlava
Cestopisy
Pátek 29. 10. 2021- dopoledne Kupodivu vstáváme do sluníčka, ale v 8 ještě nehřeje. Jsou 3 stupně, takže…
0.3km
více »
ZOO Jihlava
ZOO Jihlava
Tipy na výlet
Zajímavým místem na odpolední vycházku je bezesporu jihlavská zoo. Město se jí snaží postupně modernizovat, a tak zamřížované výběhy jsou už…
0.4km
více »
Jihlavský kostel sv.Ignáce z Loyoly
Jihlavský kostel sv.Ignáce z Loyoly
Kostel
  Největší jihlavské náměstí se může pochlubit mnoha stavebními památkami. Nejvýraznější dominantou je budova radnice, dva kostely s…
0.4km
více »
ZOO Jihlava
ZOO Jihlava
Tipy na výlet
Protože máme ještě malou turistku(2 roky),vydali jsme se do ZOO autem. Z…
0.4km
více »
Jihlava - alegorické sochy od Jana Václava Prchala
Jihlava - alegorické sochy od Jana Václava Prchala
Socha
Soubor alegorických soch od Jana Václava Prchala najdete v Jihlavě na…
0.4km
více »
Zvířatům na dosah v zoo Jihlava
Zvířatům na dosah v zoo Jihlava
Tipy na výlet
Zoo Jihlava je často nazývána zoologickou zahradou bez mříží. A může se tak nazývat oprávněně nachází se zde spoustu expozic se…
0.4km
více »
Hurá do Zoo !
Hurá do Zoo !
Tipy na výlet
Letos jsme se rozhodli navšítit jednu ze zoologických zahrad v naší…
0.4km
více »
zavřít reklamu