Roztocký háj - Tiché údolí a jeho okolí
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Při tomto výletě se vypravíme jen kousek za Prahu. Projdeme se krásnými a klidnými místy kolem Únětického potoka, ale navštívíme i zámek, pivovar a místo, které je pevně svázáno s nejstarší historií českého národa.
Za čím jedeme?
Vlakem se dopravíme do Roztok u Prahy, kde se od nádraží vydáme po modré značce a již po pár metrech se ocitneme před branami roztockého zámku. V zámku, který je postaven na místě původní gotické tvrze ze 13. století, je v současné době umístěno Středočeské muzeum. Po ničivých povodních z roku 2002 je objekt zrekonstruován a je společenským a kulturním centrem Roztok. Od zámku pak budeme pokračovat stále po modré, která nás zavede do malebných míst na samém okraji hlavního města. Roztocký háj a Tiché údolí, kterými protéká Unětický potok nabízí moc pěkné přírodní scenérie a celá trasa je doplněna i o infotabule, na kterých se dozvíme vše podstatné o zdejší přírodě, ale i o historii míst, kterými procházíme. Ještě než opustíme Tiché údolí mineme odbočku na Alšovu vyhlídku. Její návštěvu si však necháme na pozdější dobu a pokračujeme dále do Únětic. Únětice jsou jedním z nejstarších osídlených míst na našem území. Osídleno bylo podle archeologických nálezů již v době bronzové a kdo z nás by nikdy neslyšel v hodinách dějepisu o únětické kultuře. V současné době je zde možnost navštívit místní pivovar, kde se po celkové rekonstrukci opět po šedesáti letech vaří únětické pivo. Od pivovaru pak pokračujeme směrem do centra obce, kde si prohlédneme starý špejchar a kostel Nanebevzetí Panny Marie, který byl založen již ve 12. století. Z centra se vydáme neznačenou cestou Alšovou ulicí, kolem místního hřbitova, směrem na Levý Hradec. Po pravé straně uvidíme Alšovu Vyhlídku, kterou lze odtud snadnější cestou navštívit. Alšova vyhlídka nabízí pěkné výhledy na Únětice, na Prahu a do údolí Únětického potoka. Neznačená cesta nás dovede do horní části Roztok, na Žalov, odkud už je šipkami značená cesta k nejstaršímu slovanskému hradišti tj. na Levý Hradec. Právě zde sídlili ještě před založením pražského hradu čeští panovníci a zde nechal kníže Bořivoj postavit první křesťanský kostel na našem území. Po Levém Hradci nás provede místní naučná stezka, v letním období lze navštívit i kostel sv. Klimenta s průvodcem, pro romantiky se pak z vyhlídky za hřbitovní zdí otvírají krásné výhledy do údolí Vltavy. Po prohlídce Levého Hradce nás čeká už jen sestup k vlakové stanici Žalov, kde tento výlet končí.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Možností k občerstvení je po cestě dost. Ať již v Roztokách, nebo v Úněticích v pivovaru. My jsme se dobře a za rozumný peníz najedli a občerstvili v restauraci U školky na Žalově.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Líbily se nám hlavně přírodní scenérie v Tichém údolí. Moc pěkné místo.
Skvrnou při tomto výletu byla návštěva Alšovy vyhlídky. Při solidním počasí ji využívají nadšenci fotografování letadel, která jsou zde velmi nízko před přistáním na Ruzyni. Na Alšově vyhlídce nebylo doslova k hnutí.
Ostatní informace
Tiché údolí je volně přístupno.
Zámek Roztoky: otevřeno celoročně, od středy do neděle od 10-18 hodin, vstupné 50 a 30 Kč.
Únětický pivovar: prohlídky pivovaru se provádějí celoročně vždy v sobotu a v neděli od 12 hodin, Vstupné 50 Kč.
Levý Hradec: místo samotné je volně přístupno, průvodcovská služba funguje od května do září vždy o sobotách a nedělích od 10-18 hodin, vstupné 40 a 20 Kč.