Loading...

Strupčice – rozhledna Maják

Tipy na výlet Vycházka - půldenní Do přírody

Kam a jak jedeme?

Odpoledne jsme odjeli z Mostu, téměř opouštíme i Krušné hory, stále jsme jim na dohled, dokonce se k nim na chvilku ještě přibližujeme. Nesmíme zapomenout navštívit rozhlednu, ke které musíme přibližně 15 km na jihozápad. Mezi ní a Mostem jsou téměř jen bývalé doly.

Za čím jedeme?

Území obce bylo osídleno již v pravěku. Kdy byla založená současná obec, to se bohužel neví.
První zmínka je až z r. 1352, v té době to však byla již rozsáhlá obec s vlastním farním kostelem. Jenže ani z pozdější doby se příliš dokladů o její minulosti nedochovalo. Přesně se neví, ani kdo obec spravoval. Jediné jisté je, že byly 13. 12. 1481 povýšeny králem Vladislavem II. Jagellonským na městečko, byl jim udělen znak a právo užívat zelený pečetní vosk.
Jenže když r. 1568 v Čechách propukla morová epidemie, nevyhnula se ani Strupčicím, zemřelo zde velké množství obyvatel. Možná i to bylo důvodem, proč postupem času ztrácelo na významu a pomalu se stávalo zase vsí. Ani svůj znak již nepoužívali. V obci to neměli jednoduché. Nový majitel jednal s poddanými tvrdě, snažil se je obrátit na katolickou víru. To vše vyvrcholilo v letech 1602 – 3, kdy se poddaní vzbouřili, protože tento nový majitel si navíc přivlastnil i obecní peníze a některé soukromé statky. Dostalo se to až k mosteckému soudci, kdy musel aspoň větší část neoprávněně získaného majetku vrátit.
Obec nezachránil ani Vilém ml. z Lobkovic, který je získal r. 1623 a vlastnil až do r. 1850. Postavil zde jednotřídku, ale význam obce stále klesal, ztratila i vlastní faru. Obci se nevyhnula ani třicetiletá válka, požáry a epidemie tyfu, ale lidé byly v té době na různé katastrofy zvyklí nebo si prostě museli zvyknout. Při vichřici r. 1776 přišel kostel sv. Václava ze 14. století o věž. Již o 4 roky byl přestavěn a rozšířen. K jednolodnímu kostelu byla k severní straně přistavěna nová pozdně gotická věž, která má čtyři zděná patra a dřevěnou nástavbu se zvonicí s cibulovou bání s osmibokou lucernou.
Na počátku 19. století se v okolí začala rozmáhat důlní činnost – byla zde objevena ložiska spraší, které se používají jako suroviny pro výrobu cihel. Proto zde vznikala řada cihelen. Konečně se začala obec rozvíjet. Ve Strupčických cihelnách se vyráběly také střešní tašky, různé tvarovky, drenážní roury, dlaždice a dlažby. Byly vysoce kvalitní a hodně žádané. Prosperovali ještě ve 30. letech 20. století, kdy jich bylo v provozu ještě 9. Jenže během první světové války zde neměl kdo pracovat a tak řemeslnické dílny i cihelny musely být uzavřeny. Po válce byla jejich činnost obnovena a ještě r. 1945 je zde 22 cihelen. Na západním okraji obce jsou ještě komíny a přístupná asi 10 m vysoká těžební stěna.
V 1. polovině 19. století bylo v okolí otevřeno několik hnědouhelných dolů, ale během hospodářské krize v 70. letech 19. století byl jejich provoz zastaven. Ale už r. 1887 byl otevřen důl Anna, který byl uzavřen na počátku války r. 1939.
Po válce byla většina Němců odsunuta a stěhovali se sem přistěhovalci z vnitrozemí.
R. 2007 uvažovali o stavbě rozhledny na místě bývalé výsypky na území společnosti Vršanská uhelná, která však pozemek nechtěla ani pronajmout, ani prodat. Nakonec svůj pozemek zhruba 1,5 km na severovýchod od obce pronajal jeden z obyvatel. Tato rozhledna Maják má originální tvar, ale i myšlenka vzniku rozhledny je originální. S tímto nápadem přišel filmař Martin Ryšavý, který chtěl natočit film Na vodě v krajině hnědouhelných dolů. Oslovil organizátory kursů Prázdninové školy Lipnice. S jejich spoluprací vznikl r. 2012 kurs Artefakt, při kterém 20 dobrovolníků rozhlednu postavilo během 10 dnů. Je celoročně volně přístupná, 7,5 metrů vysoká, na vyhlídkovou plošinu ve výši 4,8 metru vede 24 poměrně prudkých schodů. Shora se otevře výhled na důl Vršany s tepelnou elektrárnou Komořany, ale i na okolní Krušné hory, průmyslový areál Chemopetrolu, zelené rekultivované plochy bývalých výsypek, na města Most, Litvínov a Chomutov, za kterými se zvedá České středohoří. Na rozhledně jsou i originální panoramatické tabule. Obrázky jsou z dob, kdy se zde uhlí ještě netěžilo, takže je na nich vidět to, jak tato oblast dříve vypadala a co vše zaniklo. Pozná se samozřejmě i to, co je vidět.
K rozhledně se musí z obce vyjet na sever. Značení je však dobré. Na rozcestí je žlutá signalizační bójka Strupčická Dalba. U ní cyklotrasa odbočuje vlevo, ale k rozhledně vede cesta vpravo. Až k lesu se nechá dojet autem. Od dřevěné sochy Věrozvěsta je rozhledna už vidět. Jde se k ní ještě zhruba 300 metrů téměř po rovině. Turistické známky lze koupit v obci na obecním úřadě nebo ve sportovním areálu.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

U rozhledny a asi ani v obci žádná možnost stravování není. My jsme se najedli dobře v Mostě v minipivovaře Mostecký kahan, kde jsme ochutnali i některá z jejich piv.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Rozhledna je skutečně moc hezká a i když je nízká je z ní vidět poměrně daleko. Určitě jsou zajímavé i ty panoramatické tabule. Tam si jeden uvědomí, co vše bylo kvůli těžbě uhlí zničeno.

Ostatní informace

Přes obec vede cyklotrasa z Mostu (18 km), po které se dostanete do Chomutova (13 km) nebo Jirkova (9 km) a dál do Krušných hor – např. k zámku Jezeří (9 km) nebo do Hory svaté Kateřiny (17 km).
Za podívání asi stojí i zřícenina kostela sv. Michaela archanděla z přelomu 13. a 14. století v nedalekých Všestudech. Ze Strupčic je to kousek na jih a na hlavní vpravo. Nám tato informace nějak unikla, takže jsme se tam bohužel nezastavili.
Poslední aktualizace: 18.11.2018
Strupčice – rozhledna Maják na mapě
Autor: jircak
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Strupčice – rozhledna Maják

Rozhledna Strupčice.
Rozhledna Strupčice.
Rozhledna
Necelý kilometr severovýchodně od Strupčic, na malém návrší, na hraně povrchového dolu Jan Šverma od 24.7.2012 stojí nová rozhledna.…
0.3km
více »
Na rozhlednu Maják.
Na rozhlednu Maják.
Tipy na výlet
Výlet do Strupčic a na zajímavou dřevěnou rozhlednu. Ve Strupčicích byla…
1.1km
více »
Turistická známka č. 1978 - Rozhledna Strupčice
Turistická známka č. 1978 - Rozhledna Strupčice
Turistická známka
Necelý kilometr severovýchodně od Strupčic, na malém návrší, na hraně povrchového dolu Jan Šverma od 24.7.2012 …
1.1km
více »
Smírčí kříže Strupčice
Smírčí kříže Strupčice
Kříž
U kostela sv. Václava stojí dva smírčí kříže, které sem byly přestěhovány ze zrušené obce Vrchnice, která musela ustoupit těžbě uhlí…
1.1km
více »
Hnědouhelná
Hnědouhelná
Tipy na výlet
Jakmile někdo řekne hnědouhelná, tak většina z nás přidá dvě další slova,…
1.6km
více »
Malé Březno
Malé Březno
Vesnice
Obec Malé Březno leží v jihovýchodní části okresu Most. Nejstarší doklady…
2.4km
více »
Hošnice
Hošnice
Vesnice
Obec Hošnice vznikla někdy ve dvanáctém století. V roce 1208 daroval král…
2.7km
více »
Smírčí kříž Okořín.
Smírčí kříž Okořín.
Kříž
Velký hrubě opracovaný kříž s rameny zužujícími se k místu křížení, na přední straně vytesaný letopočet 1626. Kříž je vysoký 215 cm.…
2.7km
více »
Vršanská vyhlídka
Vršanská vyhlídka
Důl, štola, šachta
Nejvyšší těžbu uhlí na Mostecku realizuje Vršanská uhelná a.s., která…
2.9km
více »
Vysoké Březno
Vysoké Březno
Vesnice
Obec Vysoké Březno se nachází v Ústeckém kraji na jihu okresu Most a sprá…
2.9km
více »
zavřít reklamu