Loading...

Vřesová studánka a Třicetiletá válka

Tipy na výlet Rodina s dětmi Vycházka - půldenní Za kulturou

Kam a jak jedeme?

Úkolem tohoto tipu na výlet určitě není někoho přesvědčovat o tom, že rozhodující bitva jedné významné dějinné události 17. století proběhla poblíž – kdysi slavné – turistické chaty u poutního areálu v pohoří Hrubého Jeseníku. I když o jistou sondu do historie tohoto objektu i regionu půjde určitě. Celý tento článek totiž vlastně vznikl jen díky tomu, že jeho autor - v hrůzné představě kombinace prosincových svátků a nařízené dovolené, která může na organismus i psychiku člověka působit přímo destruktivně - přinutil sebe i některé rodinné příslušníky k tomu, aby toto období proložili také nějakým tím pohybem i snahou rozšířit si obzory a procvičit těch zbylých pár mozkových buněk, které ještě přežily sváteční konzumaci. A tak jsme – dokonce dvakrát během několika dní – vyrazili na návštěvu šumperského Vlastivědného muzea.

Za čím jedeme?

To v současné době nabízí zajímavých výstav více než dost, ale náš cíl byl jasný: Na konci roku starého jsme nejprve absolvovali tu s názvem „Vřesová studánka“. Spolupořádá ji Spolek pro obnovu poutního místa Vřesová studánka a koná se v Galerii mladých a v období od 30. října 2015 do 17. ledna 2016. Jejím hlavním cílem je představit široké veřejnosti poutní místo Vřesová studánka a připomenout jeho historický odkaz. Výstava navíc probíhá v době, kdy opět obživl záměr obnovit na Vřesovce nejen poutní kapli, ale i oblíbenou stylovou horskou turistickou chatu, kterou mnozí z nás ještě pamatují.

Výstava jistě potěší nejen ty, kteří měli Vřesovku rádi, ale také příznivce akademického sochaře Otmara Olivy nebo akademického malíře Jana Jemelky. Součástí expozice jsou rovněž dochované autentické předměty z tohoto místa (např. Pieta nebo zvon) i projekt a model obnovy poutního místa. Výstava také rekapituluje historickou podobu tohoto turisticky oblíbeného místa i takřka nepřetržitou snahu o jeho obnovu; a to od roku 1946, kdy kaple vyhořela. Návštěvníci výstavy zde mohou podepsat „Petici za obnovu poutního místa Vřesová studánka“ nebo zakoupit knihu historika Drahomíra Polácha „Povídání o historii a znovuzrození Vřesové studánky“.

Výstavu „Třicetiletá válka a Šumpersko“ jsme navštívili po Novém roce. V Galerii Šumperska probíhá od 22. října 2015 do 31. ledna 2016 a uvádějí ji slova švédského historika Petera Englunda (tedy potomka těch, co nám ukradli rudolfínské sbírky i Ďáblovu bibli). Ten mj. říká, že ještě „nikdy dříve nebyla vedena válka v tak velkém měřítku a na tak velikém území, nikdy předtím neuplatnily armády takovou brutalitu a ničivou sílu“. Zmiňuje také naprostou ztrátu smyslu pro spravedlnost, masakry na nevinných, zabíjení a strašné mučení, kanibalismus, rabování, nejhrubší násilí na obyvatelích měst a vesnic … tedy vše, co svou krutostí vyrovnaly až obě světové války v minulém století.

Na výstavě je prezentována tato strašná válka z pohledu šumperského regionu, a to v rámci 370. výročí dobytí šumperského zámku císařskými oddíly o Vánocích roku 1645. O rok později si dobývání Šumperka zopakovali Švédové a vypálen byl např. také zámek v Úsově. Válečnou vřavou ve střední Evropě i v regionu návštěvníky expozice provedou zajímavé informační texty ve složkových šanonech i na informačních panelech, pro které se dnes používá většinou výraz poster. Ty představí stručný přehled o průběhu války i tehdejších důležitých událostech, s válkou souvisejících, popíší složení armád i způsob vedení boje a velká pozornost je také věnována tehdejší výzbroji vojsk. Najdeme zde např. muškety, kopí, halapartny, kordy, dýky i zbraně dělostřelectva. K dispozici jsou repliky rytin, železná výstroj vojáků (přilby, kyrysy apod.) i obrazy ze sbírek rodiny Mornstein-Zietorin. Centrem výstavy je pak scéna, zobrazující císařské dobývání šumperského zámku, kterou doplňuje kuchtící markytánka a ve stanu chrnící válečník.

Kromě exponátů ze sbírek šumperského muzea si zde můžeme prohlédnout i ty, které zapůjčily další instituce, zejména Vlastivědné muzeum v Olomouci, Národní památkový ústav Kroměříž, státní zámky Velké Losiny a Šternberk nebo - z olomouckého Arcibiskupství Olomouc i Muzea Kroměřížska řízeného - zámku Chropyně, kde se nacházejí sbírky zbraní z hradu Mírova. Na realizaci výstavy se – jak její návštěvník rychle zjistí – podílelo rovněž šumperské Sdružení přátel historie Magna Moravia.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Pro nás, šumperské domorodce, je to celkem zbytečné, ale pokud budeme hledat jen ve vzdálenosti do 200 metrů od Vlastivědného muzea Šumperk, tak podniků, kde se dá najíst, objevíme minimálně šest. A pokud se spokojíme s osvěžením v podobě tekutin, bude toto číslo ještě vyšší.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Bez snahy o rozlišení líbilo / nelíbilo je někdy zajímavé nejen číst jednotlivé výstavní informační panely, ale také návštěvnickou knihu. Na výstavě o Vřesovce jsem snad poprvé viděl na jednom panelu turistickou chatu Švýcárnu napsanou jako Švícárnu (hrubě nelíbilo), v knize byl velmi zajímavý zápis, který proti obnově Vřesovky důrazně protestoval s tím, že se toto magické místo stane komerčně-konzumní záležitostí a jeho jediným úkolem bude přinést co nejvyšší zisk novému majiteli restaurace.

Foto: markyz63

U Třicetileté války je pěkné, že mnohý návštěvník konečně pochopí, proč má tolik jedinců stále zájem o armádu i války a mnohdy dokonce dobrovolně zkouší absolvovat různá vojenská cvičení či zahraniční vojenské mise. Činnost vojáka je zde totiž na jednom panelu popsána ve dvou fázích. V té první voják bitvu očekává a během tohoto čekání spí, chlastá, obcuje s prostitutkami a věnuje se hazardu. V době válečné vřavy pak hlavně drancuje, plení, znásilňuje … a doufá, že přežije, aby se opět mohl věnovat té první – čekací – činnosti. A pokud se zde autorovi článku něco nelíbilo, tak pouze fakt, že doma zapomněl brýle.

Ostatní informace

Vstupné na obě výstavy je obvyklé pro výstavní prostory, kde probíhají. „Třicetiletá válka a Šumpersko“ tak přijde na 30,- Kč (děti, studenti, senioři a ZTP platí polovic), výstava „Vřesová studánka“ má vstupné jednotné, a to 10,- Kč. Jako milý bonus k ní ještě navíc dostane návštěvník – dle vlastního výběru – pohlednici nebo placku (my tedy dostali ke společné vstupence jednu placku pro dva). A každý, kdo na tyto výstavy kráčí přes nádvoří Pavlínina dvora, si ještě může prohlédnout – v rámci výstavy „Muzejní nej“ zde umístěnou – pískovcovou hlavu Klementa Gottwalda, která svého času, coby součást sochy v nadživotní velikosti „zdobila“ stejnojmenné šumperské náměstí.

Poslední aktualizace: 4.1.2016
Vřesová studánka a Třicetiletá válka na mapě
Autor: markyz63
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Vřesová studánka a Třicetiletá válka

Šumperk - kostel sv. Ducha
Šumperk - kostel sv. Ducha
Kostel
Starokatolický, či řeckokatolický, ale nověji Pravoslavný kostel sv. Ducha je vlastně nejnovějším kostelem v Šumperku, ačkoliv se tváří dosti…
0.2km
více »
Šumperk – budova 5. ZŠ a dětské 8D hřiště
Šumperk – budova 5. ZŠ a dětské 8D hřiště
Odpočinkové místo
I když se to možná nezdá, tak tento článek na Turistiku skutečně patří.…
0.2km
více »
Šumperk – bývalý pivovar
Šumperk – bývalý pivovar
Dům, budova
Snad každý skutečný pivař zná vyhlášené hanušovické "ryzí pivo z hor",…
0.3km
více »
Jarní vyjížďka Šumperk – Vlčí sedlo a skoro zpět
Jarní vyjížďka Šumperk – Vlčí sedlo a skoro zpět
Trasy
Aktuální duben 2018 se nám činí možná překvapivěji, než bývá normálně,…
0.3km
více »
Šumperk – Hospůdka Basa
Šumperk – Hospůdka Basa
Cyklo bar - hospůdka
Hospůdka Basa patří mezi nejoblíbenější šumperská zařízení svého druhu…
0.3km
více »
Městské skály a Kokeš ze Šumperka
Městské skály a Kokeš ze Šumperka
Trasy
Možná můj příspěvek bude vypadat jako ono tradiční nošení dříví do…
0.3km
více »
Šumperk – Oberlaithnerova vila
Šumperk – Oberlaithnerova vila
Dům, budova
Na rohu ulic Kozinova a Husitská stojí nepřehlédnutelný dům, který je…
0.4km
více »
Šumperk - budova Obchodní akademie (Německé gymnasium)
Šumperk - budova Obchodní akademie (Německé gymnasium)
Dům, budova
Budova někdejšího německého gymnasia patří k nejvýstavnějším i největším…
0.4km
více »
Sousoší u Barborky
Sousoší u Barborky
Socha
Bývalý hřbitovní kostel, spíš kostelík sv. Barbory v Šumperku je považován za malou barokní perličku, zejména díky svému bohatě malovanému interiéru. Bohužel k…
0.4km
více »
Šumperk – altán v Jiráskových sadech
Šumperk – altán v Jiráskových sadech
Odpočinkové místo
V rámci velké revitalizace šumperských Jiráskových sadů z roku 2015 zde…
0.4km
více »
Šumperk – Barborka (kostel i hřbitovní kaple sv. Barbory)
Šumperk – Barborka (kostel i hřbitovní kaple sv. Barbory)
Kostel
Šumperský Kostel sv. Barbory patří k nejpozoruhodnějším historickým…
0.4km
více »
Šumperk – Barborka (kostel i hřbitovní kaple) 2 – fresková výzdoba
Šumperk – Barborka (kostel i hřbitovní kaple) 2 – fresková výzdoba
Kostel
Druhá část popisu šumperského barokního kostela sv. Barbory je za…
0.4km
více »
Šumperk - Hrad marnosti a pýchy aneb i Šumperk má svou vilu Tugendhat (Sieglova vila)
Soutěž 2 body
www.turistikaprozivot.cz
Šumperk - Hrad marnosti a pýchy aneb i Šumperk má svou vilu Tugendhat (Sieglova vila)
Dům, budova
Titulek tohoto článku – jak se vzápětí přesvědčíte sami - opravdu nelže.…
0.4km
více »
Šumperk - kostel sv. Barbory
Šumperk - kostel sv. Barbory
Kostel
U Kostelíku sv. Barbory se někdy mylně uvádí, že se jedná o hřbitovní kostel, nicméně jednalo se o běžný kostel, který sloužil jako svatyně předměstských o…
0.4km
více »
Šumperk – barokní manufaktura
Šumperk – barokní manufaktura
Dům, budova
Jednou ze šumperských kulturních památek (od roku 1958) je patrov…
0.4km
více »
Informační centrum Šumperk
Informační centrum Šumperk
Infocentrum
Informační centrum Šumperk se nachází se v centru města v budově di…
0.5km
více »
Šumperský víkend
Šumperský víkend
Cestopisy
Jeden z  Jarních prodloužených víkendů jsme strávili na Šumpersku. První…
0.5km
více »
Ave Maria - Příběh nejslavnější ženy (VM Šumperk)
Ave Maria - Příběh nejslavnější ženy (VM Šumperk)
Tipy na výlet
Šumperské vlastivědné muzeum dokáže čas od času připravit svým…
0.5km
více »
Šumperk - Jiráskovy sady (Schillerův park)
Šumperk - Jiráskovy sady (Schillerův park)
Park
Sedmadvacetitisícové okresní Město Šumperk, ležící v podhůří Jeseníků,…
0.5km
více »
Šumperk - U Švábů
Šumperk - U Švábů
Cyklo bar - hospůdka
Bedekery a průvodce světových nakladatelů, ale i renomované turistické…
0.5km
více »
zavřít reklamu