38. ročník Pochodu osvobození města Vyškova
Jako relativně čerstvý člen KČT (Klub českých turistů) jsem se 24.4.2010 zúčastnil svého prvního pochodu,který byl organisován odborem KČT ve Vyškově.
Na výběr bylo celkem 6 pěších (6,10,16,20,33 a 52 km) a 3 cyklistické (40,60,80 km) trasy.
My jsme si vybrali třiatřicetikilometrovou a po registraci v restoránu na hlavním nádraží ve Vyškově,kdy jsme obdrželi proposice trasy a nezbytné instrukce,jsme přesně v 8:45 vyrazili po červené TZ (turistická značka) směr Dědice.
Starší spoluobčané si v souvislosti s tímto názvem jistě vzpomenou,jaká veledůležitá osoba se v této části Vyškova narodila-ano,jedná se o našeho prvního dělnického presidenta,syfilitika a zdatného konsumenta alkoholických nápojů,Klementa Gottwalda!
Dříve byl jeho rodný domek dokonce Národní kulturní památkou,dnes,tuším,není nijak výrazně označen...
Trasa vede dále přes Hamiltony (možnost občerstvení u nedaleké Cyrilometodějské studánky) a brzy se noří do lesů v malebném údolíčku Velké Hané,které po několika kilometrech opouští,aby nás po mírném stoupání přivedla do Rychtářova.
Za Rychtářovem lze při pohledu jižním směrem spatřit hladinu poměrně rozlehlé Opatovické vodní nádrže,sloužící jako reservoár pitné vody mimo jiné pro Vyškov a Bučovice.
To už se ale kolem zříceniny Hrádek dostáváme do jiného údolí,tentokrát Malé Hané.Od křižovatky se zelenou TZ je možno vystoupit k další zřícenině,hradu Kuchlova.
My jsme jeho návštěvu oželeli a pokračovali táhlým stoupáním po zelené TZ až do Ruprechtova,na jehož severním okraji,vpravo při silnici č. 379 (směr Senetářov) se nachází SVĚTOVÝ UNIKÁT: jediný větrný mlýn na světě s funkční Halladayovou turbínou!
Památku je možno navštívit každou neděli v říjnu,dále pak po domluvě pro skupiny větší než 10 osob v době od října do 20.dubna.Další informace na www.mlynruprechtov.cz Kromě toho si zájemci mohou zakoupit jak pohledy,tak turistickou známku č. 1027.
Nám se,díky ochotě paní průvodkyně,poštěstilo prohlédnout si mlýn i ve 2 lidech.
To už bylo kolem 13h,sluníčko hezky připalovalo,kilometry v nohách se začaly pomalu projevovat,a tak jsme uvítali sestup po modré TZ do Kateřinského údolí,jež nás dovedlo do těsné blízkosti Opatovické v.n.,kterou ovšem z cesty nelze zahlédnout,neboť je utopená v lesích...
Jakmile jsme z lesa vyšli,měli jsme již Vyškov jako na dlani,a přesto nás ještě čekalo alespoň 6 závěrečných kilometrů- přes Opatovice do Dědic,kde jsme se napojili opět na důvěrně známou červenou TZ,která nás po stejné trase dovedla až k budově ČD na nádraží ve Vyškově,kde nás čekaly pamětní medaile a diplomy za úspěšné zdolání pochodu!
Velký dík patří organisátorům akce,kteří jednak zajišťovali kontrolní body,upozorňovali na možná úskalí v průběhu trasy (klády dřeva složené přímo v křižovatce lesních cest) a v neposlední řadě poskytovali i občerstvení na trase,výbornou slivovičku pro odvážné nevyjímaje :).