8000km Evropou RETRO 2007 4.část
Španělsko Comillas-atlantické pláže-Viveiro-Santiago Compostela-Lugo
Z La Rochelle ve Francii vyrážíme hned z rána na 710km dlouhou etapu do Comillas ve Španělsku. Ani se nezastavujeme na dlouhém plážovém pobřeží Cote d´Argent s borovicovými lesy a písečnými dunami v Gaskoňském přírodním parku. Tento ráj surfařů už známe z dřívější cesty. Skoro 300km pláží až k Biaritz! Málo lidí. Co je pohoda pro milovníky surfaření a soukromí, by pro zastánce chorvatských přelidněných pláží asi nebylo. Faktem je, že tu někdy vanou větry, výhodné pro plachtění. I když je to téměř na stejné zeměpisné šířce, nejsou zde taková vedra. A také je to sem trošku dál. Jen asi o 900 km. Avšak jak říkám, je to o něčem jiném.
Projíždíme tedy nejprve kraj vína Bordeaux a kousek za oblíbeným lázeňským městem Biaritz přejíždíme hranice do Španělska. Na úrovni státní hranice míjíme bokem Portugalete s jejím, do seznamu UNESCO zapsaným, technickým unikátem Bizkaiko Zubia - gigantickým jeřábovým portálem 164m dlouhým, 65m vysokým pro převoz aut a osob přes řeku ve výšce 40m. Popis je v cestopisu Expedice Francie-Španělsko z minulého roku.
Na okraji Comillas si prohlédneme zajímavou stavbu Gaudího maorského domu El Capricho de Gaudí, postavenou v r. 1885 jako letní sídlo markýze de Comillas. Tahle jedna z jeho prvních budov je inspirovaná uměním východu, Dálného východu a islámským uměním. Stěny jsou obloženy speciálními kachlíky a jsou plné barev. Často se na nich objevují květy slunečnice. Keramickými dlaždicemi je pokryta i střecha. Neméně zajímavá věž je 20m vysoký Minaret na čtyřech sloupech nad krytým vchodem, s hlavicemi zdobenými ptáky a palmovými listy. Tvůrčí duch se projevil i na kovovém posezení integrovaném s balkonovým zábradlím. Zdařilé jsou zdobně tvarované komíny. V Interiéru je použito dřeva, železa a keramiky s podobnými prvky jako v exteriéru. V roce 2010 tu bylo otevřeno muzeum. Celý tento fantastický klenot je v ochraně UNESCO.
Přímo ve městě Comillas obklopují náměstí panské domy, snad ze 17.stol. Zaujaly nás zvláštně namontované plynoměry zvenku na fasádě.
Z Comillas kopírujeme 40 km linii pobřeží Biskajského zálivu na západ, k pláži u Pendueles. Tady si dáváme oddechovku. Osamoceni se čvachtáme v moři. Po odpočinku pod modrou oblohou se posouváme o 20 km k další - San Antolín, jen ji zkontrolovat, neboť jsme tu už také kdysi byli. Také ani noha. Pláž je prázdná. Nedaleko ve skále zeje okno bretaňského typu. Nicméně poskočíme podél pobřeží o dalších 150km dál na západ, k další pláži u Cadaveda. Na parkovišti jen tři auta. Zase poloprázdná pláž, nekonečný obzor, modrá obloha a koupací den. Takže usínáme za uklidňujícího mírného šplouchání moře.
Další den 120km pořád na západ podle moře do Viveira. Během roku tu sice žije 16.000 obyvatel, ale v sezoně se rozmnoží na 50 tisíc, hlavně kvůli místním oblíbeným plážím. Svědčí o tom příjemnost místa a výhodný přístav v blízkosti Atlantiku při ústí nevelké řeky Rio Landro. Ze středověkých hradeb zbylo jen málo. Aspoň, že zůstaly úzké uličky a tři městské brány. Větší Puerta de Carlos V. ze 16. stol. u dlouhého středověkého kamenného mostu, menší na Rúa Nicolás Cora Montenegro, a ještě menší ústící ven do Camiňo do Real. Z dalších památek lze vyjmenovat románsko-gotický kostel de Santiago od původního kláštera San Francisco a pár románských kostelů. Blízká přírodní památka ukrývá nejstarší eukalyptové lesy v Evropě.
Z úplného severozápadu Španělska se konečně náš stálý západní směr po víc než 3 tisícovkách kilometrů mění na jihozápadní, do místa přespání Cabaňas u ústí řeky Eume do Atlantiku.
Ráno míříme do hlavního města provincie, Lugo. Projíždíme Galícií, zvanou Terra verde – zelená země. Oproti většině Španělska tu spadne podstatně více dešťů než v ostatní části. Také proto nám v Santiago de Compostela tak vydatně leje, že se ani nedá vylézt z auta.
Po odstavení auta pod významným parkem Rosalia de Castro, nás vítá starobylé město Lugo kompletními velkolepými římskými hradbami ze 3.stol., 10 až 15 m vysokými. Když se pod nimi postavíte – fantastické. Jsou také zapsány v seznamu světových památek UNESCO. V celé své délce přes 2km se 71 polokruhovými věžemi a 10 branami jsou neporušené. Celý obvod jsme si po nich prošli. Paráda. Není to však klenot jediný. Z římské doby lze také navštívit římské lázně. Úchvatná je i katedrála Santa Maria z r.1129. Z dalších církevních památek je významný gotický kostel sv. Františka se zbytky kláštera. Dole je ještě jedna římská památka. Starý most přes řeku Minho. Shrnuto, Lugo je rovněž moc zajímavé a pěkné město.