Arlington
Pocta padlým hrdinům
Spojené státy prožívají v těchto dnech velký šok a smutek. Ozbrojený muž pronikl do sídla amerického Kongresu a zastřelil dva statečné policisty. Celá země již několik dní truchlí pro své syny. Také při naší návštěvě několik dní před tím vlály ve Washingtonu vlajky na půl žerdi, tentokrát na počest strážce národního parku, který se stal obětí pytláků.
Američané si svých hrdinů velmi váží, ať jsou to vojáci padlí za ideály své vlasti (nebo politiků), kosmonauti, kteří se nevrátili z dobývání vesmíru, policisté, oběti atentátů. Na tyto muže a ženy se nezapomíná. Pomníky, památníky, hroby jsou turistickými atrakcemi hlavního města USA.
Jedním z nejnavštěvovanějších míst Washingtonu je Lincoln Memorial. Stavba z bílého mramoru připomíná svými 38 sloupy antický chrám. Uvnitř se nachází socha nejoblíbenějšího amerického prezidenta Abrahama Lincolna, zavražděného 14. dubna 1865, pět dní po ukončení války Severu proti Jihu. Ve stejném roce vznikla myšlenka na postavení pomníku, jehož základní kámen byl položen teprve v roce 1915. Od roku 1922 se americký Parthenón odráží ve vodách bazénu Reflecting Pool.
Silným citovým zážitkem je jistě pro všechny pocestné procházka kolem památníku veteránů vietnamské války. Černá zeď s 58 000 jmen vyvolává nejrůznější myšlenky o nesmyslnosti válek, o právu jednoho státu zasahovat do záležitostí, které se odehrávají na druhém konci světa, o špinavé politice. Postavení památníku se podařilo prosadit veteránu Janu Scruggsovi, který shromáždil dary ve výši 5 milionů dolarů. Pomník musel splnit 4 podmínky: splynout s okolím, obsahovat žádná politická hesla nebo symboly, obsahovat jména všech padlých vojáků a zanechávat silný dojem.
Slzy do očí nám však vehnal malý stánek s vojenskými odznaky, nálepkami, kopiemi novinových článků a osobními známkami pohřešovaných vojáků. Stánek bude stát na tomto místě do té doby, než se všichni američtí synové vrátí ze všech válek domů.
Nedaleko pochoduje znavená jednotka amerických vojáků v Koreji. Nápis na zdi před tímto pomníkem nám připomíná, že svoboda není zadarmo, ovšem v angličtině to zní mnohem lépe: „Freedom is not free."
Místem posledního odpočinku všech statečných, na které nechce Amerika zapomenout, je Arlingtonský národní vojenský hřbitov. Nachází se za řekou Potomac ve státě Virginia na bývalém pozemku jižanského generála Roberta E. Lee.
Během občanské války Severu proti Jihu byl v roce 1864 majetek generála zkonfiskován a Yankeeové na tomto místě založili hřbitov pro vojáky Unie.Na konci války se zde nacházelo 16 000 hrobů. Po válce byly pozemky i dům rodině Leeů vráceny, ovšem s tím, že vojenský hřbitov zde zůstane. Stát pak od syna, Custise Lee, za 150 000 dolarů pohřebiště odkoupil.
Dnes se na několika pahorcích rozbíhají bílé pomníčky do všech světových stran, cesty mají svá jména a pole jsou očíslována. K nejnavštěvovanějším patří hroby prezidenta Johna F. Kennedyho, zavražděného v roce 1963 v Dallasu, jeho dvou dětí, které zemřely záhy po porodu a jeho manželky, oblíbené Jacqueliny Bouvier-Kennedy-Onassisové, pohřbené vedle svého prvního manžela. Hned vedle se nachází jediný kříž na tomto hřbitově, označující hrob prezidentova bratra, senátora Roberta Kennedyho, který se v roce 1968 stal také obětí atentátu.
Vyhlídkový autobus pokračuje dál k amfiteátru, kde se o svátcích za účasti prezidenta konají slavnosti na počest hrdinů.
Na vedlejších polích se nachází loď potopená v Havaně - vzpomínka na španělsko-americkou válku v roce 1898 a hrob nešťastné posádky raketoplánu Challenger.
Z druhé strany přiléhá k amfiteátru Hrob neznámého vojína, střežený po celý den v neměnném rituálu. Hlídka pochoduje po trase dlouhé 21 kroků s 21 vteřinovými pauzami, každou hodinu, respektive každou půlhodinu dochází k slavnostní výměně stráží. Při tomto ceremoniálu jsou přihlížející vyzváni, aby povstali, nemluvili a nežvýkali a vzdali poctu těm, kteří padli beze jména ve válkách tohoto století.
První neznámý voják byl se všemi poctami pohřben v roce 1921 po 1. světové válce. Na terase leží další tři náhrobky připomínající 2. světovou, korejskou a vietnamskou válku. Nedávno se ozvala jedna rodina domnívající se, že pod posledním kamenem leží právě jejich syn. Tělo bylo tedy na jejich žádost exhumováno, identifikováno a pohřbeno ve vlastním hrobě.
Američtí hrdinové (a také jejich manželky) jsou pohřbíváni na náklady státu se všemi vojenskými poctami, salvami, vojenskou hudbou a nebudou nikdy zapomenuti.