Loading...
Berlínský starosta Klaus Wowereit nijak nepřeháněl, když velkoměsto, jemuž šéfuje, označil za „chudé, ale sexy“.
Zapomeňte na pověst metropole nad Sprévou jako prušácky upjatého, autoritářského, nezáživného centra, které se stále ještě nedokázalo přenést přes fakt, že ho osmadvacet let mrzačila zeď.
Berlín se stal především pro mladé Němce, ale i Evropany něčím, čím bývala Paříž dvacátých let. Tepe nepřebernou nabídkou uměleckých scén, divadel a klubů, šum kaváren, bister a hospůdek přitahuje ctižádostivé podnikavce i dobrodruhy. Panuje to pohoda, na německé poměry láce a uvolněnost.
Stačí si zajít byť jen na chvilku do východoberlínské čtvrti Prenzlauer Berg poblíž srdce města. Fasády někdejších stísněných činžáků září novotou a ke kumštýřům, bohémům a politickým aktivistům přibyli i slušně vydělávající třicátníci.
„Oblíbili si hlavně třídu Kastanienallee a její bezprostřední okolí s butiky mladých módních návrhářů, obchůdky s bláznivým designem, galeriemi, alternativními kulturními projekty, spoustou kaváren a klubů“, vysvětluje studentka medicíny Ulla Stielkeová.
Možná přijde i Pitt
Tam, kde se ještě loni rozprostíraly opuštěné budovy bývalé opravny autobusů městské Dopravy, dnes najdete hudební klub, typickou berlínskou hospodu, sochařský ateliér a sídlo mediální agentury. Tady, v bohémském a neposedném Prenzlbergu, jak mu říkají, to není nic výjimečného. Starý průmysl opouští Berlín a místo něho se do německé metropole dere vše, co je in: tvůrci módy, marketingové agentury, počítačové firmy, internetový obchod, hudební vydavatelství.
Pokud chcete třeba po celodenní výpravě po pamětihodnostech města, nasát atmosféru nového Berlína, zajděte si v Prenzlauer Bergu do některé z hospůdek, třeba do Bumerangu, Berliner Prateru či Hexenkesselu. Jakmile padne šestá, stoly se začnou plnit kumštýři, módními návrháři, lidmi z médií. Párkrát se dokonce stalo, že se tu objevil nejprominentnější pár Hollywoodu, Angelina Joliová a Brad Pitt, kteří si v Berlíně koupili byt.
Ne nadarmo se Prenzlauer Bergu přezdívá Mekka pařičů. Pokud si budete chtít připadat jako na Montmartru v jeho zlatých časech, pak nasměrujte své kroky do Knaackstrasse, přesněji řečeno do bývalého rychtářského pivovaru. Teď se mu říká Kultur Brauerei a scházejí se tu herci, režiséři, zpěváci, básníci a sochaři snad z celé Evropy. Třeba proto, aby si tu u sklenice pěnivého moku vyslechli muziku všemožných žánrů - od karibských rytmů, přes klasický, polozapomenutý punk, až po tklivé melodie berlínských flašinetářů.
Měna? Berlíňan!
Mimochodem: nebuďte překvapeni, když uvidíte, jak v této kdysi omšelé,části města, kde se šedivých bloků padala omítka, lidé používají jiné bankovky než jen auro. V biozelinářství na rohu, v pekárně, mlékárně, u holiče nebo v second-handu nemusí místní platit eury ani kartou, ale berlíňanem. Místní měna má zákazníky motivovat, aby nakupovali tam, kde bydlí, u malých výrobců místo ve velkých mezinárodní řetězcích. V Prenzlauer Bergu a okolních čtvrtích zatím nové platidlo, jehož kurs vůči euru je 1:1, přijímá 42 obchodů.