Loading...

Bohdíkovské skály 2 aneb hokejová cesta k vápencovému lomu

Cestopisy

Druhou část vyprávění o cestách ke skalním masivům bohdíkovským musím – ač nerad – zahájit konstatováním, že inkriminovaný čas, tedy čtvrtek 16. května 2013, byl tím známým dnem bez známky jakékoliv inteligence. Tedy dnem, kdy se prostě nepodaří nic z toho, co by se vydařit mělo a co si člověk naplánuje. Předpokládám, že tímto úvodem jsem výrazně zvýšil počet čtenářů tohoto článku, protože – jak je všeobecně známo – nic nepotěší člověka (a toho malého českého zvláště) tak, jako neštěstí druhého.

Všechno začalo hned brzo ráno, kdy se mi – téměř současně – zasekl počítač a naopak spustila krev z nosu. Nedbal jsem varování a rychle - v souladu se stále sílícím přesvědčením - vsadil na vítězství našich a bývalých našich ve čtvrtfinále MS v hokeji. Debakl ruského medvěda mě nijak zvlášť nerozhodil a navíc mi zase tak hrozný finanční deficit nevznikl. Opakované vítězstvý švýcarských děravých sýrů nad sedlčanskými Pepíky už mi vadilo nepatrně více, a to jsem ještě mohl být rád, že jsem místo sledování hokeje raději sedl na kolo a vyrazil. Jel jsem se podívat, jestli Bohdíkovské Skály nezmizely z povrchu zemského nebo nenarostly – díky erupcím na slunci – do gigantických rozměrů.

Foto: markyz63

Před mým odjezdem se - z nepochopitelných důvodů – zvedl silný vítr a takřka švestková modř oblohy začala volně přecházet do barvy kapitulačního praporu. Ani tohoto varování jsem nedbal a vyjel. Bylo 15,00 hod. a naši už prohrávali 0:1. Nejprve projedu někdejší samostatnou obcí, dnes už částí Šumperka, tedy Temenicí a vystoupám k rozcestníku Pod Lovákem. Povinná „vrcholová“ fotopauza a následuje sjezd po - u nás standartně "kvalitní" - silnici do Bohdíkova. V poměrně velké obci s přibližně třináctisty obyvateli (písemně poprvé zmiňovaná v roce 1350) se nachází zajímavý barokní kostel a bývalá tvrz (1576), ale já dnes mířím přímo do opuštěného vápencového lomu. Plán je jasný: v tuto denní dobu bude skalní stěna krásně nasvícená odpoledním sluncem a nad ní bude modrá, modrá a modrá. Povoleny jsou pouze fotogenické dramaticky plastické mráčky a zlatavý pruh po letounu jakékoliv velikosti, výroby i majitele. Ale – jak už všichni víme - je ten den nemoudrý, a zřejmě proto v okamžiku, kdy se k lomu přiblížím na vzdálenost příslovečného vrhu balvanem, slunce zmizí definitivně za mraky a celá obloha se barvou změní v šedobílou ledovou plochu.

Foto: markyz63

Před lomem mě překvapí válcem upravená plocha, která svou velikostí připomíná parkoviště před některým z našich supermarketů. Tabuli s tradičními hvězdičkami EU nikde nevidím, takže netuším, copak nám to tu vzniká. Obejdu závoru, na které stále ještě visí cedulka o zákazu vstupu a jsem na místě. V prostoru samotného vápencového lomu už není ani stopy po někdejších tábornických dřevěných srubech a je zde podezřele uklizeno a čisto. Zelená barva kolem skal mi předvádí všechny své možné – a snad i nemožné – odstíny. A tak se kochám, procházím, lezu po Kamenné suti i těch větších skalních útvarech a fotím. V závěru mého „lomového“ pobytu dokonce párkrát vykoukne sluníčko a asi dvakrát jsem na pár vteřin zahlédl i kousek modré oblohy. Chvíli jsem tedy ještě počkal – asi tak na dobu jedné cigarety – ale protože se už situace nezlepšila, vyrazil jsem - v duchu mumlaje pozdravy od jakéhosi Franty z Valach - dál.

V této chvíli nastal čas si toto zajímavé místo alespoň trošku přiblížit.

Bohdíkov a jeho okolí je těžbou vápence pověstný snad odjakživa. Nachází se zde totiž krystalické vápence zrnitého typu, které se tady ukládaly ve střídajících se vrstvách tmavé, světlešedé a bílošedé. Proto byly přímo v obci v provozu dvě vápenky, které patřily šumperské firmě A. Eisenstein. Obě byly mimořádně velké … a obě už neexistují (činnost ukončily v roce 1976). Obě také zpracovávaly vápenec z místních lomů. „Náš“ dolnobohdíkovský lom byl tím menším a s civilizací byl spojen – stále na mostě přes řeku Moravu viditelnou - úzkorozchodnou železnicí (ještě v roce 1956 patřilo Moravskoslezským vápenicím, závod Dolní Bohdíkov 15 km úzkorozchodných tratí).

Foto: markyz63

Opuštěný dolní lom se dnes pyšní zejména kolmou stěnou, dosahující výšky asi 40 metrů. Stěna má zvláštně prohnutý tvar a připomíná položenou U-rampu. Krásné přírodní prostředí lomu bývalo využíváno nejen k letním táborům, ale slouží také horolezcům jako několik vyznačených lezeckých cest. Proto odcituji i pár informací pro ně:Některé cesty byly uměle vytvořeny a nacházejí se tam umělé chyty. Skála je pevná, málo členěná a poskytuje silové a technické lezení v plotnách, kolmých stěnách a převisech. Popisované cesty jsou označeny šipkou a číslem. Cesty jsou jištěny kruhy, nýty, borháky a minimálně skobami. Z geologického hlediska jsou skály tvořeny z vápence, místy zkrasovělého. Lom dosahuje výšky do 40 metrů. Oblast je krajně nebezpečná z důvodu padání kamení shora skály, proto je téměř nezbytné lézt s přilbou, když už tam polezete. Jinak je zde lezení zakázáno“. Tím považuji technická data za vyčerpaná a vrátím se ke své cestě.

Podle všech Murphyho zákonů i jiné platné legislativy ono – výše zmíněné - počasí vydrželo ještě asi deset minut. Potom jako by někdo rozsvítil a zapnul topení (že by naše milované ekologické elektrárny?). Najednou bych podle oblohy soudil, že jsem v Neapoli nebo alespoň na Jadranu. A ona to Ruda nad Moravou. Vracet se mi už nechce, koneckonců mám to nedaleko a zajet si do Bohdíkova můžu prakticky kdykoliv (a pár nasvícených a „namodralých“ fotek se mi ve finále stejně povedlo). Pokud tedy o lomu již někde někdo nerozhodl dávno jinak …

Pozdrav skále „U mýta“, krátká zastávka u kostela sv. Vavřince, několik fotografií svatého v dědině a od jakéhosi občana, opouštějícího pevným krokem hospodu Na Lapači se dozvídám, že prohráváme 2:1. Podle hodin je jasné, že mé zdržení v lomu rozhodlo o tom, že z hokeje už toho moc neuvidím. A nějak mi to ani nevadí. Kolem rudského zámku a řeky dojedu do Olšan, ke mě čeká tradiční – a tedy již takřka povinná - pivní zastávka ve Varšavě. Když jdu k pípě, vidím v TV už jen rozhovory se - zkroušeně se tvářícími - hráči v bílých dresech. Tak si následně dám ještě jedno, ať mám stejný počet „kousků“ jako naši …

Teď mě teoreticky čeká už jen dojezd domů. U bludovských lázní však zahlédnu šipku k Dřevosochání. Tato akce už je teď fakticky úplně všude. No nic, zajedu se alespoň podívat, jestli je tam Tomáš, Mark nebo Romana, a co že nám to tentokráte vysochali. Nebyli tam, takže jsem si jen prohlédl - již téměř dokončená - díla umělců, zúčastnících se tohoto mezinárodního sympozia (byly zastoupeny například Sudety, Brno a Polsko) a kolem lázeňského Betlému se zvířátky (že by už zase Vánoce ?) se vydávám konečně k Šumperku. Ještě pohled (a foto) na podvečerní Šumperk přes ekologické žluté pole na Bluďáku a … toť skutečně vsjo..

Když pak pozdě večer prohrála moje milovaná Kanada se Švédy, bylo vymalováno. Fakticky blbej den …

Poslední aktualizace: 22.5.2013
Bohdíkovské skály 2 aneb hokejová cesta k vápencovému lomu na mapě
Autor: markyz63
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Bohdíkovské skály 2 aneb hokejová cesta k vápencovému lomu

Bohdíkov opuštěný vápencový lom
Bohdíkov opuštěný vápencový lom
Důl, štola, šachta
V Bohdíkově jsou vlastně dva vápencové lomy, jeden je stále činný, u hlavní silnice nedaleko hospody U Seppla, ten druhý nečinný je…
0.4km
více »
Alojzov – jez ř.km. 317
Alojzov – jez ř.km. 317
Jez
Zásadní obnovou, v podstatě jde o zcela nové dílo, prošel v…
0.6km
více »
Bohdíkov – kamenný kříž
Bohdíkov – kamenný kříž
Kříž
Kamenné kříže jsou v naší zemi záležitostí častou až běžnou, ale ne všude se u nich můžeme setkat s takovou zdobností jako v Bohdíkově…
0.6km
více »
Bohdíkovské skály 3 aneb utrpení nad Alojzovem
Bohdíkovské skály 3 aneb utrpení nad Alojzovem
Cestopisy
Některé skalní útvary, nacházející se nedaleko Šumperka, patří k místům…
0.7km
více »
Větrné díry
Větrné díry
Krasový útvar
Zajímavou lokalitu krasových jevů můžeme najít nedaleko Alojzova…
0.8km
více »
Bohdíkov-tvrz
Bohdíkov-tvrz
Tvrz
Obec Bohdíkov je 10 km sz. od Šumperka, do které se dostanete ze Šumperk…
1.1km
více »
Bohdíkov - kostel sv. Petra a Pavla
Bohdíkov - kostel sv. Petra a Pavla
Kostel
Barokní kostel nechal vystavět r. 1725 kníže Josef Jan Adam Liechtenštejn. To nakonec dokládá i erb nad vchodem. Jednolodní podélný…
1.1km
více »
Okolo Šumperka (39 km; cyklotrasa)
Okolo Šumperka (39 km; cyklotrasa)
Trasa
Popis trasy naleznete na adrese:http://ondra-pdvyv.wz.cz/cyklotrasy/odkazy…
1.1km
více »
Skalní pásy Klapuše
Skalní pásy Klapuše
Skalní útvar
  Moje výprava do skalních oblastí u Rudy nad Moravou měla dva cíle. Když jsem si průzkum toho prvního (oblast Skleného vrchu) s vel…
1.1km
více »
Komňátka – hostinec Pod Horou
Komňátka – hostinec Pod Horou
Cyklo bar - hospůdka
Bývaly doby, že každá slušná vesnice měla svou hospodu, větší ves…
1.1km
více »
Bohdíkov – Válečný pomník
Bohdíkov – Válečný pomník
Pomník
Pomník padlých obou světových válek nechybí ani v poměrně velké obci Bohdíkov. Najdeme ho na čestném místě před vstupem do areálu…
1.2km
více »
Bohdíkov – Terapeutická zahrada Bohumila
Bohdíkov – Terapeutická zahrada Bohumila
Odpočinkové místo
Od podzimu 26.9.2019) mají v Bohdíkově novou přírodní zahradu Bohumila. Ač…
1.2km
více »
Sklený vrch vyhlídkový
Sklený vrch vyhlídkový
Vyhlídka
  Abych věci uvedl na pravou míru – on se z vlastního temene Skleného vrc…
1.3km
více »
Na skály Skleného vrchu, Klapuše a k Bohdíkovskému lomu
Na skály Skleného vrchu, Klapuše a k Bohdíkovskému lomu
Cestopisy
  Přicházejí Velikonoce a já chci podniknout další průzkum jesenických…
1.3km
více »
Hostice – Pomník světových válek
Hostice – Pomník světových válek
Památník
Pomník obou světových válek v Hosticích (nebo jak se lidově říká Hostýzi) najdeme u nejhonosnější zdejší stavby, bývalého chudobince. Před nedávnou d…
1.4km
více »
Bohdíkov
Bohdíkov
Vesnice
Bodhíkov je velká podhorská obec a najdeme ji v oblasti Hanušovské…
1.5km
více »
Technodrom
Technodrom
Muzeum
Zajímavé, i když poněkud panoptikální muzeum najdeme v Hosticích…
1.6km
více »
Skály Skleného vrchu
Skály Skleného vrchu
Skalní útvar
  S nadcházejícími svátky a volnem jsem zapřemýšlel o průzkumném „skalním výletě“ do míst, která neznám. Při courání prstem po…
1.7km
více »
Nový rozcestník Pod Lovákem (Šumperk – Horní Temenice)
Nový rozcestník Pod Lovákem (Šumperk – Horní Temenice)
Rozcestí
V blízkosti rozcestníku Pod Lovákem se pohybujeme poměrně často. Občas…
1.8km
více »
Komňátka
Komňátka
Vesnice
Vesnice Komňátka je součástí Bohdíkova, ale má vlastní železniční zastávku a táhne se údolím Komňátského potoka. Je zde kaple se hřbitovem, lyžařský…
1.9km
více »
zavřít reklamu