Cca 16 km dlouhý výlet: Šťáhlavy - zámek Kozel - vrchol Maršál - Raková - vrchol Kotel a rozhledna Na Kotli - minipivovar U Stočesů - Rokycany
Když jsem včera psala cestopis ze Šťáhlav přes Maršál do Rokycan, marně jsem hledala článek o rozhledně Na Kotli, kterou jsme cestou viděli. Nakonec jsem dohledala, že jsme tam byli v březnu 2016 - v době, kdy jsem neměla tolik času, abych sem jednodenní výlety zvládla vkládat.
Když jsem si fotky z té doby prohlížela, k velkému mému údivu jsem zjistila, že jsme tehdy také byli na Maršálu. Naštěstí jsme sklerotici oba, ani jeden jsme si na to nevzpomněli. No, lepší už to nebude. Ale jak je vidět, užili jsme si to - zase to bylo v jiné roční době. Navíc jen menší část těchto tras byla společná.
Až nad fotkami jsem si prakticky celou cestu uvědomila. Tak to snad až tok hrozné se mnou ještě není. Ráno ještě pršelo, ale předpověď počasí byla příznivá. I proto jsme vyrazili. Do Šťáhlav jsme jeli vlakem. Z nádraží jsme vyrazili po modré k zámku Kozel. Tato trasa je naše oblíbená - vede nádhernou dubovou aleji, tzv. Hraběcí cestou. Vysadili ji Valdštejnové, aby se ze zámku snadno dostali na vlakovou zastávku Dráhy císaře Františka Josefa, která ve Šťáhlavech byla uvedena do provozu r. 1868. Je téměř 1,5 km dlouhá. Nyní ji využívají místní k procházkám, ale i turisté a cyklisté. Večer je dokonce osvětlená. Obec se odborně i tyto stromy stará, prořezává je a v případě nutnosti je nahrazuje novou výsadbou.
Po historickém inundačním mostě jsme se dostali přes Úslavu k Lopatskému rybníku. Možná se zdá divné, že rybník u zámku Kozel není Kozelský, ani Zámecký. Jeho jméno souvisí se zříceninou hradu Lopata, který byl postaven na skále v letech 1367 - 1377 cca 2 km východním směrem.
Modrá značka vede vpravo - právě na zříceninu. My odbočujeme vlevo a procházíme zámeckým parkem k loveckému zámku. Postavili si ho Černínové z Chudenic, kteří v té době žili na zámku ve Šťáhlavech. Tento zámek byl postaven v letech 1784 – 1789 v čistém klasicistním stylu. Je to ojedinělý příklad klasicistního venkovského sídla šlechty z konce 18. století na našem území. V 90. letech 20. století Černínové přistavěli další 4 budovy - kapli sv. Kříže, jízdárnu, lokajnu a konírnu. Využívali hol hlavně pro ubytování hostů v průběhu honů.
Prošli jsme okolo zámku, jízdárny, konírny i kaple sv. Kříže. U parkoviště jsme opustili celý zámecký areál a po silnici došli na rozc. Kozel - hájovna. Pokračujeme do kopečka po červené. Na rozcestí Svidná míjíme původní hájovnu a pokračujeme stále do kopce až na vrchol Maršál (560 m). Zajímavé je, že tehdy byla na vrcholu paseka, která umožňovala alespoň kousek výhledu. Pak tam vysadili doubky, které již tomu výhledu brání.
Po červené jsme klesali až na rozcestí Rakovská hájovna. Tady opouštíme červenou a pokračujeme rovně po neznačené cestě do obce Raková. V jednom okamžiku se před námi otevřel výhled na rozhlednu Na Kotli, kam jsme směřovali. V Rakové u kapličky jsme odbočili vpravo po neznačené cestě, po chvíli vlevo a směřovali k lesu. Vím, že jsem tehdy cestu kontrolovala na tabletu, abychom se v té změti cest neztratili a došli na vrchol tou skoro nejkratší cestou. Kus jsme šli ještě po okraji lesa, stále ještě mírně z kopce a pak jsme odbočili vlevo a samozřejmě začali opět stoupat. Když jsme došli na modrou turistickou značku, měli jsme radost. Zvládli jsme to. Po té jsme odbočili vpravo a došli na rozcestí Kotel rozhledna odb.. Na vrchol nám už zbývalo jen 300 metrů po místním značení - modrých trojúhelnícíh.
Dnešní rozhledna na Kotli není první. Již r. 1895 zde KČT postavil dřevěnou šestipatrovou věž Krásnou vyhlídku. Po víc jak 10 letech bylo dřevo napadeno hnilobou. Proto byla r. 1909 rozebrána a odstraněna. Místo rozhledny byl na Kotli postaven vojenský ocelový stožár se signálním osvětlením pro leteckou dopravu. Využívali ho až do 60. let 20. století. Torzo stožáru bylo odstraněno až z důvodu výstavby současné kovové rozhledny. Ta byla slavnostně otevřena 10. května 2014. Má tvar válce, který se dole rozšiřuje. Uvnitř je spirálovité schodiště. Po vystoupání 72 schodů se dostanete na 1. vyhlídkový ochoz ve 12,5 metrech. Dalších 70 schodů vede na horní vyhlídkovou plošinu ve výšce 25 metrů. Rozhledna je zastřešená, její celková výška je 28 metrů. Rozhledna je volně přístupná. Je z ní nádherný kruhový výhled - jsou vidět Rokycany, další obce v okolí i část Plzně. Je vidět Radyně, Šumava, Brdy, České Středohoří, Český les i Krušné hory. Panoramatické tabule jsou umístěny na spodním okraji střechy.
Na kopci je turistický přístřešek a jak jsem se nyní dočetla, r. 2017 tam byla otevřena geologická expozice.
Vracíme se zpátky na rozcestí a pokračujeme po modré, po které jsme sem přišli. Z rozcestí Kotel rozhledna odb. vedou do Rokycan dvě modré - delší přes Kamenný Újezd (8 km) a kratší přímá (4,5 km). Po té jsme se vydali my a klesali až do Rokycan.
Značka vede přímo na nádraží. My samozřejmě měli žízeň. Směřovali jsme tedy do pivovaru. Na hlavní třídě Boženy Němcové jsme odbočili vlevo k parku U Rakováčku, který byl otevřen o rok dřív - r. 2015. Moc se nám líbil. Je to moc hezké odpočinkové místo.
Podle parku jsme došli až k pivovaru U Stočesů, který byl otevřen r. 2011. Tady jsme byli již víckrát, pivo vaří výborné. Je to tedy skoro povinnost se tady zastavit a spláchnout prach z cest.
Na nádraží to je 15 minut, vlaky do Plzně jezdí každou chvíli. Vím, že se nám výlet tehdy moc líbil. Ráno počasí nevypadalo nejlíp, ale sluníčko nakonec vyhrálo a většinu cesty na nás svítilo. Na to, že byl konec března, bylo teplo, že jsme i bundy sundali. Skoro to bylo srovnatelné s letošním květnem.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(49.712, 13.596)
Poslední aktualizace: 26.5.2021
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Kamenný Újezd
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Cca 16 km dlouhý výlet: Šťáhlavy - zámek Kozel - vrchol Maršál - Raková - vrchol Kotel a rozhledna Na Kotli - minipivovar U Stočesů - Rokycany
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Kotel - rozhledna
Rozhledna
Vrch Kotel je součástí členité Klabavské pahorkatiny složené převážně z ordovických zvrásněných břidlic s křemenci. Na vrcholu stála kdysi (asi před sto lety) dřevěná rozhledna, která vydržela pouhých čtrnáct let.…
0.3km
více »
Jarní procházka z Vizovic přes Rakovou a Zádveřice
Cestopisy
Sluneční velikonoční neděle nás zlákala k jarní půldenní procházce v blízkosti Zlína. Vypravili jsme se vlakem do Vizovic, odkud pokračujeme asi 200 metrů pěšky, odbočíme vlevo a p…
1.7km
více »
Pozor! Pohov!
Tipy na výlet
Naše společná cesta začíná na Exitu 62 dálnice D5, odkud směřujeme na Rokycany. Cestou projedeme dva kruhové objezdy, které projedeme "rovně" (vždy druhá odbočka). Poté pokračujeme směrem na Šťáhlavy. Na druhé odb…
2.1km
více »
Švédský most v Dobřívi
Most
Obec Dobřív ležící 6km od Rokycan je známá především technickou památkou vodní hamr(v současnosti veřejnosti uzavřen),k němuž nás směrují poutače v obci.Jednou…
2.2km
více »
Po Žďárských studánkách přes vrchol Žďár
Tipy na výlet
Vážení přátelé turistiky i Turistiky, rád bych vás pozval na výlet, na kterém potkáte 5 studánek a vystoupáte na nádherný kopec Žďár. Vycházíme z náměstí v obci Kamenný Újezd a jdeme odtud po zelené značce až k infotabuli Žďárské studánky. Jdeme pravou cestou po zelené značce a po chvíli dojdeme k lesnímu arboretu. Je už trochu unavené, ale dají se tu najít i nepoškozené tabul…
2.7km
více »
Výlet do Rokycan.
Tipy na výlet
Podobně jako poštovní panáček, tak i my jsme se rozhodli pro cestu do Rokycan. Na rozdíl od něho jsme jeli vlakem. Město má výborné vlakové spojení jak s Plzní tak i s hlavním městem. A…
3.4km
více »
Kostel panny Marie Sněžné v Rokycanech.
Kostel
Historie této zajímavé sakrální stavby sahá až do 12. století, ale nelze vyloučit, že se stavělo již ke konci 11. století. Skoro s jistotou se dá tvrdit, že ke konci 13. století nechal…
3.4km
více »
Muzeum na demarkační linii v Rokycanech
Tipy na výlet
Do Muzea na demarkační linii v Rokycanech a na akci BAHNA pořádanou každoročně Velitelem společných sil a Nadace pozemního vojska AČR v loka…
3.5km
více »
Rokycany - Socha sv. Jana Nepomuckého
Socha
Barokní sloup se sochou sv. Jana Nepomuckého pochází z roku 1709. Z nápisu na čelní straně vyplývá, že sloup dal postavit místní měšťan Jan Roman Antonín Vodňanský, a to 20 let před kanonizací Jana Nepomuckého. Benedikt XIII. jej prohlásil za svatého dne 19. března 1729 kanonizační bulou Christus Dominus.
Sloup byl ve své historii několikrát opravován. V roce 1758 byl opraven p…
3.5km
více »
Rokycany - Dům U bílého čápa
Dům, budova
Jednopatrový zděný řadový dům U Bílého čápa je barokního původu. V domě bývala až do 90. l. 20. stol. lékárna založená kol. r. 1800 F. A. Storchem.
Dům má v patře 4 okna nestejných šířek a 2 lodžie s francou…
3.5km
více »
Kostel Nejsvětější Trojice v Rokycanech.
Kostel
Kostel se nachází v západní části města, v parku U Plzeňské brány. Jedná se o pozdně renesanční stavbu s gotickými prvky. Kostel byl postaven mezi roky 1609 až 1615 mimo opevněné město.…
3.5km
více »
Rokycany
Město
Rokycany leží v Západních Čechách, severovýchodním směrem od města Plzeň. Město je obklopeno lesy, které tvoří přírodní parky. Severovýchodním směrem je to přírodní park Radeč, východním směrem Trhoň a jižním sm…
3.6km
více »
Rokycanské pochody
Fotogalerie
Pochod k rozhledně Na Kotli dne 13.5.2017. Start i cíl je na MěÚ. Trasu jsem si vybral 32 km. Po startu je možné prohlédnout si reprezentační prostory MěÚ.Z náměstí se jde po MTZ přes Borek a Svojkovice do Holoubk…
3.6km
více »
Rokycany - kašna na Masarykově náměstí
Kašna
Pískovcová kašna na Masarykově náměstí v Rokycanech je klasicisní a vytvořená byla v r. 1827. Tvoří jí nádrž čtvercového půdorysu s odsazenými zaoblenými rohy a uprostřed stojící čtyřboký hranolový podstavec, na n…
3.6km
více »
Hradební ulice
Ulice
Ulice se nachází jihozápadním směrem od náměstí T.G.Masaryka. Ulice je asi 180 metrů dlouhá. Hradební ulice byla vysazena středověkým lokátorem Rokycan v 14.století jako obslužná a podružná komunikace, která sl…
3.6km
více »
Mariánský sloup na Masarykově náměstí v Rokycanech.
Pomník
Tato jedinečná barokní památka města je dílem J. Hofmana z roku 1725. Na sloupu se podílel sochař Václav Bauer a zřejmě rok 1770 je datem dokončení sloupu. Ve spodní části sloupu jsou…
3.6km
více »
Vojenské muzeum na demarkační linii v Rokycanech
Muzeum
Vojenské muzeum na demarkační linii v Rokycanech je zaměřeno na výzbroj, výstroj a techniku naší armády od roku 1918 a na techniku a výzbroj armád, které ukončily druhou světovou válku na demarkační linii. V centru muzea je budova s expozicí výstroje a výzbroje československé prvorepublikové armády, expozice fašistického Německa a spojeneckých armád V.Británie, USA a SSSR. Ve…
3.7km
více »
Kostel Nejsvětější Trojice
Kostel
Kostel Nejsvětější Trojice byl vystavěný v roce 1609 rokycanskými protestanty. Sloužil pak, od roku 1629 bohoslužbám katolíků a jako hřbitovní kostel. Nachází se na zrušeném, parkově upraveném městském hřbitově,…
3.7km
více »
Ulice Míru
Ulice
Ulice Míru je historickou východozápadní osou středověkých Rokycan, navazující na osu obou historických městských náměstí (Malé a Masarykovo náměstí). Měří na asi 200 metrů. Vznikla patrně ve čtrnáctém století v…
3.7km
více »
Plzeňské předměstí
Městská část
Plzeňské předměstí je druhým historickým předměstím Rokycan. Zatímco ale Pražské předměstí se vyvinulo už v raném novověku v rozsáhlý a do jisté míry autonomní urbanistický útvar, Plzeňské předměstí mělo po velk…
4km
více »
Přírodní park Kamínky
Přírodní park
Přírodní park Kamínky se nachází severně od obce Kornatice a západně od Mirošova. Jde o převážně zalesněné území, na severozápadě sousedí s větším a členitějším přírodním parkem Kunratický potok. Nejvyššími body…
4.7km
více »
Mirošov
Zámek
Barokní zámek je klenotem obce Mirošov na Rokycansku v Plzeňském kraji. Starý zámek je jednoduchá patrová budova. Nový zámek je obdélná patrová budova…
4.8km
více »
Zámek Mirošov
Tipy na výlet
Naše společná cesta začíná na Exitu 62 dálnice D5. Odtud směřujeme na Rokycany. Na prvním kruhovém objezdu jedeme "rovně", projedeme řadu odboček, až dorazíme na druhý KO, kde pojedeme "vlevo", třetí výjezd z KO. …
4.9km
více »
Dobřív
Vesnice
Městečko Dobřív bylo dříve důležitým střediskem železářské výroby. V dnešní době se může pochlubit vzácnou technickou památkou - dodnes funkčním vodním hamrem, který pochází přibližně z roku 1505. Za třicetileté v…
6.3km
více »
Naučná stezka F. X. France
Přírodní park
Naučná stezka Františka Xavera France se nalézá východně od Šťáhlav, kde prochází romantickým Hádeckým polesím a na východě i přírodním parkem Kamínky. NS otevřená v srpnu r. 1995 prochází krajinou s pestrou his…
6.3km
více »
Radnice - město
Město
Město Radnice se nachází v okrese Rokycany. Leží v nadmořské výšce 382 m n.m. v Plaské pahorkatině.Město obývá necelých 2000 obyvatel.
První písemná zmínka o obci pochází někdy z roku 1336. Roku 1570 povýšil Maxmilián II.toto městečko na město.Původně bylo sídlo součástí panství Zbiroh, vlastníky byli Rožmberkové /do roku 1431/. Poté od roku 1542 známo jako panství Březina…
6.4km
více »
Kozel
Zámek
Klasicistní lovecký Zámek Kozel je v posledních letech nejnavštěvovanější památkou na Plzeňsku. Zámek stojí na svahu nad řekou Úslavou, 2 kilometry východním směrem od Šťáhlav. Zámek je možné navštívit v dubnu a ř…
6.6km
více »
Zámek Kozel
Tipy na výlet
Zámek Kozel se nachází u Šťáhlavic, 2,5 km od Štáhlav, 5 km od Starého Plzence, 15 km od Plzně.
Dostupnost:
Vlakem - zastávka ve Šťáhlavech (http://jizdnirady.turistika.cz/)
Autobusem - zastávka ve Šťáhlavicích (www.idos.cz)
Autem - parkoviště přímo u areálu zámku
Cyklisté si mohou najít trasu na www.cyklotrasy.cz Kozel je lovecký zámeček, jehož název pochází z doby, kdy…
6.8km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Radyně
Zřícenina
Výrazná zřícenina královského Hradu Radyně je významnou dominantou Plzeňského kraje. Radyně je otevřena v dubnu a květnu o víkendech a svátcích, v červnu až srpnu kromě pondělí a v září a říjnu o víkendech a svátcích. Na Radyni je k vidění výstava erbů a znaků všech majitelů hradu, která je umístěna ve zbrojnici tzv. Hrubé věže. Tmavá silueta Radyně byla v minulosti spojována…
10.3km
více »