Loading...
Jeden z našich dní na cyklodovolené v Českomoravské vrchovině zahrnoval 3 atraktivní města uvedená v titulku. Z Českého Rudolce se vydáváme po asfaltce na východ směr Lidéřovice. Za Lidéřovicemi odbočujeme směr Peč. V Peči míjíme kapličku a pokračujeme přes vesničku směr Urbaneč. Zde opouštíme asfaltku a vyjíždíme po polní cestě na sever. Na vrcholku míjíme odpočívadlo s křížkem, odkud je krásný výhled do kraje. Sjíždíme do obce Toužín a napojujeme se opět na asfaltku. Z Toužína nás již vede asfaltka situovaná za zdí parku dačického zámku... Přijíždíme k zámku Dačice, který již na první pohled zaujme svojí nazelenalou fasádou.
Něco málo o zámku Dačice:
Jeho nejvýznamnějšími majiteli byli Krajířové z Krajku a Dalbergové. Zámek je empírový a návštěvníci shlédnou v interiérech původní podobu zámku z 19.století, galerii Dalbergů, secesní knihovnu od architekta Hanse Prutschera. V pokojích je rozestavěna sbírka krásných stolních hodin, které jsou dodnes funkční. K zámku patří samozřejmě rozsáhlý anglický park.
Po prohléídce zámku se stavujeme ještě u pomníku kostkového cukru, jehož vznik je dán právě Dačicím roku 1842 a shlédneme exteriér kostela sv. Vavřince.
Z Dačic pokračujeme po cyklotrase č. 16 směr Poustevna, kolem kostela Panny Marie Karmelské, přes obec Kostelní Vydří, Myslůvka, Kostelní Myslová a sjíždíme do jedné z perel UNESCA, do Telče. Po hrázi Ulického rybníka, odkud je hezký pohled na telčské věže, přejíždíme a kolem kostela sv. Ducha přijíždíme na náměstí Zachariáše z Hradce s Mariánským sloupem. Dáváme si občerstvení na terase jedné z restaurací a kocháme se pohledem na podloubí a renesanční domy se sgrafity. Po obědě navštívíme renesanční zámek, dobově bohatě vybavený a vydáváme se zdolat rozhlednu Oslednici, která se tyčí za telčským nádražím. Oslednice je železná rozhledna vysoká 31,2 m ve výšce 557 m.n.m. Rozhledna pochází z roku 2000 a naskytuje se z ní krásný výhled nejen na město Telč... Pro milovníky koupání, kteří dají přednost rybníku před rozhlednou, doporučuji Roštejnský rybník severozápedně od Telče, který jsme v jiný den také navštívili.
Telč opouštíme po cyklotrase č. 5125 směr Zvolenovice, kde odbočíme na Dolní Vilímeč a míjíme několik smírčích křížů. Za Dolní Vilímečí se napojíme na cyklotrasu č. 5124 a pokračujeme na Červený Hrádek. Cca po 2 km za Č. Hrádkem odbočíme na asfaltku situovanou uprostřed Slatinských lesů. Projíždíme lesem Strážov, kolem vrchu Bába a vyjíždíme do obce Budíškovice. Pokračujeme přes obec Chotěbudice a po příjemné rovince se konečně dostáváme do Jemnice.
Něco málo o Jemnici:
Jemnice je jedním z nejstarších měst na Moravě. Největší rozkvět město zastihl ve středověku, dodnes zde můžeme vidět středověké hradby kolem města. Na náměstí se nachází kostel sv. Stanislava, v Podolí kostel sv. Jakuba s románskou věží a na východním okraji gotický Kostel sv. Víta se vzácným oltářem. Dominantou města je dvoupatrový čtyřkřídlový zámek, dodnes rekonstruován.
V Jemnici navštívíme infocentrum a po rozbití kolene v zámeckém parku (ani ne při jízdě, ale při chůzi :)...) pokračujeme přes městské brány a opevnění směr západ a obec Staré Hobzí. Ve Starém Hobzí, které nám naskytne krásný pohled do širokého okolí, se napojujeme na cyklotrasu č. 16. Z té však odbočíme ještě před Slavonicemi směr Mutná, Cizkrajov se zajímavým kostelem a Dolní Bolíkov. Za Dolním Bolíkovem odbočíme k hájovně a přes Cizkrajovský les přijíždíme zpět do Českého Rudolce. Zde naše dnešní cesta končí, naštěstí tento den byl i poslední v dovolené a s poraněnýmkolenem na mně čekala jen devítihodinová cesta domů...
Náročnost: Střední
Vzdálenost: cca 79km