Loading...

Cestopis Amsterdam

Cestopisy

Cestopis Amsterdam – prodložený víkend


Termín:
23.3.2017-26.3.2017

Ubytování: Airbnb.com; Nora +31 6 42 01 85 02, Adresa - Pampus 18 Huis, Amstelveen, Noord-Holland 1181 EV, Nizozemsko; cena 4551,- za 3 noci v 2lůžkovém pokoji v patrovém řadovém domě se sdílenou koupelnou a možností využití kuchyně

Letenky: Easyjet; 23.3.2017 20:45-22:30; 26.3.2017 18:15-20:05; 3551,- za dvě osoby; koupeno 2 měsíce před odletem

 

Foto: Rohny

Ubytování:

je v Amsterdamu drahé, takže jsme hledali dostupné bydlení mimo hlavní centrum a nakonec jsme vybrali ubytování přes airbnb.com v části Amstelveen, která je dostupná metrem a tramvají.

Co rozmyslet:

Co vše chce člověk navštívit a zvážit podle toho koupi Amsterdam Card, která zahrnuje MHD, vstupy do hlavních muzeí (mimo Rijskmuseum), výlet lodí, apod. - více na http://www.iamsterdam.com/en/i-am/i-amsterdam-city-card/

Městská doprava:

Je nutné rozmyslet ubytování s ohledem na dopravu MHD, centrum v blízkosti hlavních kanalů je bezproblémů dostupné pěšky, vzdálenosti nejsou veliké a chůze mezi kanály je příjemná. Pokud zvolíte vzdálenější ubytování, které je levnější, tak je dobré přemýšlet nad dostupností. Ve městě jezdí několik společností, které užívají odlišné systémy karet. Místní využívají nejčasti OV ChipKaart. Tato nabíjecí karta lze zakoupit na letišti za počáteční vstupní poplatek. Poté se Vám při vstupu do dopravních prostředků odečítají peníze podle toho odkud a kam jedete (musíte se odčipovat při vystupování, jinak se Vám započítá jízda na konečnou nebo nejdražší možná jízda). Vyplatí se lidem, kteří tráví více času ve městě, aby se vyplatil počáteční nákup karty. My jsme zvolili kartu na GVB, která je hlavní dopravní společností ve městě a lze zakoupit na určitý počet dní v trafice na letišti. 3denní za 17e. Bohužel cestu k ubytování jsme zvolili podle maps.google.com, který nerozlišuje jednotlivé společnosti, takže jsme nastoupili do autobusu 199, který jel přímo k našemu ubytování. Jelikož nepatřil do společnosti GVB museli jsme zaplatit 5e za jednu jízdu za osobu. Proto je důležité zjistit si dopředu, kterou společnost využijete. Od GVB a tedy pro nás nejlevnější variantou měl být autobus 69, který jede do širšího centra, v kterém se dá přestoupit na tramvaj. Jde tedy o složitější kombinaci, ale lze tak ušetřit za jízdu z letiště.

 

1.den; Praha – Amsterdam (ubytování)

Z Prahy jsme odlétali natěšení na prodložený víkend. Odlet byl večer, takže z práce jsme vyrazili rovnou na letiště a i přesto, že jsme odlétali s půlhodinovým zpožděním, tak jsme překvapivě přiletěli podle plánu v 22:30. Po krátkém pobíhání mezi prodejnami lístků jsme se dopátrali, že námi vyžadované lístky na GVB se prodávají v klasické trafice. Odtud jsme vyšli na autobusové zastávky před hlavním vstupem do haly letiště. Pod úrovní terénu na stejném místě je odjezd vlaků. Podle informačních tabulí u zastávek a na tabulích v terminále, jsme si dohledali správné stanoviště a čekali na náš bus 199. Po 45minutách jízdy vystupujeme na naší zastávce Laan Walcheren – Amstelveen, odkud je to 3-4 minuty chůze k ubytování. Po uvítání a krátkém vysvětlení jsme se dostali do jednoduchého pokoje s dvojlůžkem a oknem do ulice. Po rychlé sprše v ne zrovna uklizené koupelně jsme ulehli lehce po půlnoci.

 

2.den; Van Gogh muzeum; centrum města

Vstáváme kolem osmé ráno a v blízkém supermarketu u zastávky Laan Walcheren kupujeme snídani a něco do batohu k svačině a vyrážíme na autobusovou zastávku Graaf Florislaan cca 10min pěšky, odkud jede autobus přímo na náměstí Museumplein k nejznámějším muzeím. Bohužel naše kartička GVB neplatila na tento autobus, ale když řidička viděla naše překvapené a nechápavé výrazy, tak nás nechala jet bez nutnosti koupení lístku k této společnosti. Od té doby jsme začali pátrat po systému městské dopravy.

Každý dopravní prostředek má na sobě název společnosti. V infocentru nebo na hlavním nádraží nebo v tramvaji je možné obdržet mapu městské dopravy, kde jsou vyznačeny jednotlivé linky i s číslem a na kraji jsou rozděleny čísla podle společností. Takže poté je možné plánovat cestu pouze s GVB. V centru se dopravíte všude tramvají nebo pešky. Do okrajových částí zajíždí tramvaje, metro a autobusy. K našemu ubytování jezdilo GVB nejblíže na zastávku Kronenburg tramvaj 5 a metro M51, odtud to bylo 10min pěšky.

Nejdříve jsme zavítali do muzea Van Gogh (https://tickets.vangoghmuseum.com/en/tickets) přímo u zastávky. Muzeum je na kraji parku, kterému dominuje Rijskmuseum a na okraji parku je i Opera a muzeum moderního umění. U pokladen jsou označení zaměstnanci muzea, kteří Vám poradí pokud si nevíte rady. Na rohu jedné budovy se kupují lístky (17e/os; s AmsterdamCard zdarma) a s lístkem se poté vstupuje do sousední budovy, kde si můžete zdarma odložit věci do šatny, abyste se mohli věnovat pouze významným uměleckým dílům.

U pokladen se v pozdějších hodinách tvoří fronty, ale odbavení je velmi rychlé. Jako v celém Amsterdamu je v také v muzeích spousty lidí. Po 2,5h vycházíme z muzea, které má velmi dobře rozčleněné jednotlivé etapy života Van Gogha. Kromě jeho děl jsou zde i díla umělců, kteří ho ovlivnili, s kterými spolupracoval a od kterých se učil. Nejznámější díla jako jeho autoportréty, slunečnice apod. jsou obklopeny nejvíce lidmi.

Z muzea vyrážíme podle doporučení z průvodce ke kanálům, které křižují celé centrum. Tradiční doprava po městě je na kole, takže větší pozor při procházení města si musíte dát na všudypřítomné cyklisty. Podél kanálů se dostáváme na náměstí Rembrandtplein, kde je plno restaurací, hospod a spousty lidí posedávajících kolem sousoší znázorňující nejznámější obraz Noční hlídka od autora, podle kterého je náměstí pojmenováno. Pokračujeme podél budovy opery až na náměstí Waterlooplein, kde probíhají bleší trhy. Za rohem je Rembrandt house, který nabízí prostředí, v kterém žil známý umělec. Naproti muzeu si v sousedství malé hospůdky nad kanálem dáváme hotdog s výhledem na rušný provoz na vodě. Vracíme se k bleším trhům a tramvají projíždíme celé centrum až k hlavnímu nádraží, které je centrem městské dopravy. Odjíždí odtud lodě, vlaky, tramvaje do celého města. Nádraží je obrovské a lze odtud udělat výlet na druhou stranu řeky Amstel. Je zde také infocentrum GVB. Budova nádraží je velmi rozlehlá a architektonicky velmi podobná Rijskmuseu. Prostor před nádražím je obsypán zaparkovanými koly.

Od nádraží jdeme na centrální náměstí Dam, které má název podle původní hráze na řece Amstel, která zde vznikla při budování města. Hlavní atrakcí je královský palác, který funguje jako radnice. Vedle radnice je kostel z 15.století a za radnicí je luxusní nákupní centrum z 19.století. Na druhé straně náměstí je památník obětem 2.světové války. Z náměstí to je kousíček do čtvrti červených luceren, vyhlášené coffee shopy, bary a výlohami s prostitutkami. Již od přibližně 6 hodiny odpolední se začínají výlohy plnit. Pro většinu lidí jde spíš o turistickou atrakci, ale i tak jsou některé výlohy zataženy. Procházíme celou čtvrtí, která se kromě výloh a barů moc neliší od ostatních ulic a vodních kanalů. Uprostřed čtvrti je nejstarší kostel ve městě Oude Kerk, který byl založen ve 13.století. Přes náměstí Nieuwmarkt se vracíme k zastávce tramvaje na náměstí Spui a vracíme se k ubytování tramvají č.5 na zastávku Kronenburg. Cesta trvá přibližně 30minut.

 

3.den; Rijskmuseum; centrum města; červené lucerny

Po ranním vstávání vyrážíme do supermarketu na snídani a pokračujeme na tramvaj, kterou se vezeme opět na Museumplein a pěšky přímo do Rijskmusea. Jde o obdobu Národního muzea v Praze. Muzeum je rozděleno do 5 podlaží podle jednotlivých období. Někdy je postupný přechod mezi patry složité, jelikož se musí projít prostorem, kam není nutná vstupenka, proto vstupenky mějte raději stále u sebe. Opět si lze zdarma uložit oblečení v šatně. Vstup je 17,5e/os a AmsterdamCard Vám poskytne pouze malou slevu na vstup (https://www.rijksmuseum.nl/en/tickets). Hlavní atrakcí je obraz Noční hlídka od Rembrandta. V muzeu jsou mimo slavných obrazů, také části věnované historickým zbraním, modelům lodí ze slavné holandské koloniální éry. Nejvyšší patra jsou vyhrazeny modernímu umění 20.století.

Po asi 3hodinách se dostáváme ven a v parku v chladném, ale slunečném počasí podobně jako ostatní rozděláváme malý piknik.

Z parku se poté přesouváme tramvají na náměstí Dam a odtud na náměstí Westermarkt, kam jezdí tramvaje ze zastávky za radnicí. Westermarktu dominuje kostel Westerkerk ze 17. století s vyhlídkovou věží. (http://www.westerkerk.nl/english) Nejvíce turistů, ale na náměstí zavítá kvůli muzeu Anny Frankové, která má u kostelu sochu v životní velikosti. Při našem poledním příjezdu dosahovala fronta přibližně 150m a točila se přes náměstí kolem kostela. To rozhodlo, že návštěvu muzea vynecháme a pouze jsme posedeli na hraně vodního kanálu před muzeem, které patří k nejnavštěvovanějším místům Amsterdamu.

Přesouváme se pěšky podél kanálu až na Konigsplein ke kanálu Singel, kde začíná Bloenmarkt. Jde o květinový trh zejména s tulipány. My si odnášíme síť se 100 sazemicemi tulipánů za 5e. Na trhu se prodávají i semínka marihuany, z kterých ale vykvetou pouze listy. Se sítí se vydáváme na odpolední odpočinek a večeři na ubytování, před návratem na noční čtvrť červených luceren.

Po večeři a lehkém odpočinku se kolem osmé večerní vracíme na náměstí Dam a pešky procházíme přeplněnou čtvť, které vládnou výlohy s prostitutkami, stripbary a několik coffeeshopů. Pokud se přes den zdálo, že jsou ulice plné lidí, tak přes víkend se v nich nedá ani hnout. Ve vyhlášených coffeeshopech lze koupit růžně silné typy marihuany na gramy a v některých i přímo zabalené jointy. Dejte si pozor na kapsáře, kterých je zde hodně, stejně jako v každém jiném městě přeplněném turisty. Přímo v jednom z obchodů prošacovávala nenápadná skupinka kapsy turistům. Velmi populární je návštěva liveshow, na kterou se stojí fronta a vstupné se pohybuje od cca 3e/os.

 

4.den; východní část Amsterdamu, přístav

Poslední den se vydáváme s batohy do východní části centra Amsterdamu, které je výrazně klidnější. Jedeme tramvají ze zastávky Kronenburg s přestupem na zastávce Roelof Hartplein až na zastávku Linnaeusstraat, která sousedí s parkem Oosterpark. Park je přímo u muzea Tropenmuseum (https://tropenmuseum.nl/en/hours-admission), které představuje vzdálené kultury a umění z Asie, Afriky apod. My se vydáváme podél muzea k větrnému mlýnu De Gooyer, v kterém sídlí restaurace. Mlýn je mezi zastávkami Pontanusstraat a Hoogte Kadijk. Jde o jediný mlýn v centru města, takže pro nás zajímavou atrakcí. Odtud přejíždíme tramvají kolem zoologické zahrady k botanické zahradě u zastávky Artis. Původní plán návštěvy botanické zahrady, jsme po shlédnutí velikosti zahrady, přehodnotili a podél vodního kanálu jsme šli k přístavu, kde sídlí námořní muzeum (https://www.hetscheepvaartmuseum.nl/), které se věnuje rozmachu holandských kolonií. Vedle muzea je opravená historická loď a je součástí muzea. Podél přístavu z dalšími loděmi vylézáme až na střechu Nemo science muzea (https://www.nemosciencemuseum.nl/en/), která je přístupná a je z ní pěkný výhled na město a přístav. Na střeše jsou instalovány prvky pro děti, věnující se některým fyzikálním zákonům. Podél přístavu a nové čtvrti v níž sídlí městská knihovna dojdeme až k hlavnímu nádraží. Odtud odjíždíme k největšímu parku v blízkosti centra Vondelpark, které křižují cyklistické trasy. My zde trávíme poslední chvíle našeho víkendu a z druhého konce parku odjíždíme tramvají na zastávku Laan Vlaanderen, odkud odjíždí autobus č.69, který provozuje společnost GVB, který nás v rámci 3denní jízdenky na městskou dopravu zdardma doveze na letiště přímo před odletový terminál.

 

Pokud jedete do Amsterdamu za uměním nebo nočním životem, tak Vás jistě nezklame.

Překvapivé byly davy lidí na každém místě Amsterdamu a lidé v žabkách a kraťasech když nám byla zima v zimním oblečení :D

 

Poslední aktualizace: 22.4.2017
Cestopis Amsterdam na mapě
Autor: Rohny
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Cestopis Amsterdam

Nizozemsko - Amsterdam - 1. část: trochu historie, prohlídka historického centra a kanálů, zapsaných na seznam světového dědictví UNESCO
Nizozemsko - Amsterdam - 1. část: trochu historie, prohlídka historického centra a kanálů, zapsaných na seznam světového dědictví UNESCO
Cestopisy
Pátek 19. 4. 2024 - 1. část Město se rozkládá na bývalých…
0.4km
více »
Amsterdam - Red Light District
Amsterdam - Red Light District
Zajímavost
Red Light District Prostituce je legální v mnoha částech Evropy, ale nikde není takovou turistickou atrakcí jako je právě zde…
0.5km
více »
Cyklisti v Amsterdamu
Cyklisti v Amsterdamu
Cestopisy
     V Amsterdamu jezdí na kole všichni, všude a za každého počasí. Téměř…
0.6km
více »
Amsterdam, Muzeum Anny Frankové
Amsterdam, Muzeum Anny Frankové
Muzeum
Muzeum Anny Frankové (Anne Frank Huis) je jedním z nejnavštěvovanějších v…
0.6km
více »
Amsterdam, hlavní nádraží
Amsterdam, hlavní nádraží
Dům, budova
Amsterdamské hlavní nádraží (Centraal Station) je jakoby centrem celého…
0.7km
více »
Beurs van Berlage
Beurs van Berlage
Dům, budova
Beurs van Berlage je budova bývalé komoditní burzy v ulici Damrak, v…
0.7km
více »
Damrak
Damrak
Ulice
Damrak je hlavní třída v Amstrdamu, spojující hlavní nádraží s centrem…
0.7km
více »
Beursplein - socha býka
Beursplein - socha býka
Socha
Socha býka se nachází na volném prostranství Beursplein před budovou…
0.7km
více »
Amsterdam, metropole na grachtech
Amsterdam, metropole na grachtech
Hlavní město
Co mám napsat o Amsterdamu jako celku? O jednotlivých místech, která jsem…
0.7km
více »
Amsterdam, Nový kostel
Amsterdam, Nový kostel
Kostel
Nový kostel (Nieuwe Kerk) v Amsterdamu najdeme v centru na náměstí Dam…
0.7km
více »
Amsterdam, Západní kostel
Amsterdam, Západní kostel
Kostel
U kanálu Prinsengracht nedaleko Muzea Anne Frank stojí západní kostel (Westerkerk). Tento protestantský kostel pochází z let 1620…
0.7km
více »
Amsterdam, ulice Damrak
Amsterdam, ulice Damrak
Ulice
Ulice Damrak je jednou z hlavních amsterdamských tepen. Vede od Hlavního…
0.7km
více »
Basiliek van de Heilige Nicolaas
Basiliek van de Heilige Nicolaas
Chrám
Basiliek van de Heilige Nicolaas (bazilika svatého Mikuláše) v Amsterdamu, je římskokatolický kostel, který se nachází naproti hlavnímu nádraží na…
0.8km
více »
Station Amsterdam Centraal
Station Amsterdam Centraal
Dům, budova
Station Amsterdam Centraal je hlavní nádraží v Amsterodamu. Jde o…
0.8km
více »
COSTER DIAMONDS - brusírna diamantů - Amsterdam
COSTER DIAMONDS - brusírna diamantů - Amsterdam
Muzeum
Coster diamonds se zabývá broušením, leštěním a prodáváním diamantů již od…
0.8km
více »
Holandsko
Holandsko
Cestopisy
Nenáročný víkendový výlet do Amsterdamu a okolí březen 2009 Autem:…
0.8km
více »
Amsterdam - náměstí Dam
Amsterdam - náměstí Dam
Náměstí
Náměstí Dam se nachází v historickém centru Amsterdamu asi 750 metrů jižně…
0.8km
více »
Amsterdam – Nový kostel (Nieuwe Kerk)
Amsterdam – Nový kostel (Nieuwe Kerk)
Kostel
Nový kostel najdete v jednom rohu náměstí Dam vedle Královského paláce v…
0.8km
více »
Amsterdam - Westerkerk
Amsterdam - Westerkerk
Kostel
Westerkerk Adresa: Prinsengracht 281 Vstupné: kostel - zdarma Westertoren - 6 euro Cesta: pěšky z Amsterdam Centraal - cca. 20min…
0.8km
více »
Amsterdam – náměstí Dam
Amsterdam – náměstí Dam
Náměstí
Náměstí Dam je srdcem Amsterdamu a dalo by se významem přirovnat k…
0.8km
více »
zavřít reklamu