Chorvatsko - NP Paklenica
Nacionalni park Paklenica o rozloze přibližně 96 km čtverečných je částí mohutného pásma Velebitu, které se v délce 145 km vypíná nad jadranským pobřežím. Své jméno Paklenica vlastně dostala podle pakliny, tj. smůly borovice černé, kterou se natíraly lodě.
Velebit je typicky vápencovým pohořím (vápence a dolomity) se strmými skalními vrcholy, jeskyněmi, krasovými útvary a kaňony. Je známý rychlými změnami počasí a v létě je třeba s tím počítat.
Skalní vegetaci představují rozmanité druhy zvonků, na paklenických loukách četné druhy orchidejí a lilií a na krasovém území převládá šalvěj a vřes.Velice rozmanitá je zvířena, představuje ji asi
4 000 druhů.
Nejpřitažlivější část tvoří dva kaňony, Velika Paklenica a Mala Paklenica, zařezávající se hluboko do horského masívu Velebitu.Východiskem do snadno přístupného a více navštěvovaného kaňonu Velika Paklenica je město Starigrad-Paklenica, do něhož se dostaneme po jadranské magistrále. Stezka vede 10 km dlouhým kaňonem, k jeskyni Manita peć, dále k hájovně Lugarnica, horolezeckým chatám a na nejvyšší velebitské vrcholy Vaganjski vrh - 1758 m a Sveto brdo - 1753 m. Z jeho nejhlubší části vyčnívá 400 m vysoká skalní stěna Anića-kuk, známá zejména mezi horolezci. Úchvatný pocit z kaňonu umocňuje krasová jeskyně Manita peć s rozsáhlými podzemními prostorami a mohutnými, až 20 m vysokými stalagmity a stalaktity.
O několik km jižněji po magistrále přijedeme do obce Seline, odtud vycházíme do druhého, menšího kaňonu. Přístup do něho je obtížnější, je méně navštěvovaný a uchoval si svůj nádherný přírodní ráz. Zpočátku jsme šli úzkou stezkou nad vyschlým korytem potoka, ale brzy nás zavedla na jeho dno plné velkých balvanů. Kolem nikde nikdo, jen stádo koz pomalu sestupovalo dolů. Stále větší a větší balvany se daly čím dál hůře přelézat. Bylo by možné vystoupat až nahoru a sejít dolů kaňonem Velika Paklenica. Ale výše už byla cesta přes obrovské balvany nad možnosti našich dětí, museli jsme se vrátit zpět do Seline.
Cestou dolů jsme si více všímali těch velkých balvanů v řečišti. Za prudkých lijáků a průtrží se potok mění v prudkou, dravou řeku. A právě na těch balvanech jsme viděli, jak zajímavě je dravá voda opracovala.
Časy se mění, turistika nese peníze, je pravděpodobné, že až se do Malé Paklenice vrátíme, bude se turisty hemžit tak, jako Velika Paklenica.
Pro turistiku v NP existuje okolo 150 km pěších a horolezeckých stezek. Speciální horolezecké mapy se dají zakoupit ve správě Parku či v prodejně suvenýrů v kaňonu Velika Paklenica.