Loading...

Cyklovíkend v tropech - 2. den

Cestopisy

Tropický začátek července jsme strávili na kole. Sobotní den viz https://www.turistika.cz/cestopisy/cyklovikend-v-tropech jsme docílili 104 km a na neděli se rozhodneme jen pro 70 km s tím, že se poposuneme vlakem. Abychom nemohli z plánu couvnout, kupujeme si jízdenky a rezervujeme místa pro kola již předchozí den.

Ráno nás překvapí, že nás po sobotní stovce nic nebolí. Dojedeme v ranních hodinách na nádraží a vyjíždíme ranním spojem z Pardubic na východ do Chocně. V Chocni už začíná slunce opět nabírat na síle. Vydáme se podchodem a parkem k zámku. Počítáme s tím, že jej nenavštívíme, ale alespoň exteriér si prohlédneme.

zámek Choceň – renesanční zámek rodu Kinských, ve kterém je umělecká škola a muzeum Podorlicka, jenž obklopuje anglický park.

více informací zde: http://www.orlickemuzeum.cz/menu/chocensky-zamek.html

Pokračujeme zpět podchodem a vyrážíme na jih po cyklotrase č. 182, které se budeme držet až do Litomyšle. Na úvod stoupáme do obce Kosořín a Vračovice. Teplota už přesahuje 30°C, a tak musíme jet svižně i do kopce, aby nás osvěžil alespoň vítr. Další stoupání, které se zdá nekonečné, nás zastihne v obci Sloupnice, která nás překvapí svou nezvyklou délkou. Obec je dlouhá 6 km. My však zhruba uprostřed obce odbočíme na Končiny a Kornice a sjíždíme do Litomyšle. Zámek nacházíme snadno. Uzamykáme kola u infocentra a jdeme na prohlídku jednoho z našich nejkrásnějších zámků, právem je pod křídly UNESCO... Ve městě zrovna probíhají slavnosti Smetanova Litomyšl, a tak je i na nádvoří zámku pódium s hledištěm. Bohužel jsou koncerty až navečer, takže se jen zasníme, jak by zde asi zněla Vltava.

zámek Litomyšl – jedinečný renesanční zámek s unikátním zámeckým divadlem, figurálními sgrafity a arkádami. Vlastnili jej například Pernštejnové, Trauttsmandorfové či Thurn-Taxisové. Od roku 1999 je zapsaný na seznamu UNESCO.

více informací zde: http://www.zamek-litomysl.cz/uvodni-stranka/

Litomyšl
Litomyšl  •  Foto: ivca11

Po prohlídce zámku si klenot obejdeme a sjedeme na Smetanovo náměstí. Náměstí dominují krásné domy a samozřejmě zde stojí pomník Bedřicha Smetany. V jedné kavárně se občerstvíme ovocným koktejlem a vyrážíme severozápadně po Sokolovské ulici. Hlídáme si odbočku na cyklotrasu č. 4021, ale i tak jí přejedeme. Nevím, zda jsme ji přehlídli, ale domnívám se, že nebyla vůbec označena. Z druhé strany již ano. Napojujeme se tedy na tuto cyklotrasu, opouštíme Litomyšl a projíždíme kolem rybníku Velký Košíř. Pokračujeme přes obce Tržek, Sedlíšťka, Morašice, Chotovice až do našeho dalšího cíle, Nových Hradů. Před prohlídkou českého Versailles upřednostníme oběd. Bohužel zde nenacházíme žádnou restauraci, a tak nám musí stačit jen zapečené toasty v místní kavárně. Lepší než píchnutí drátem do oka. Po doplnění energie vyjedeme k zámku, jehož exteriérem jsme unešeni. Také zde nacházíme Zámeckou restauraci… Prohlídka zámku není taková, jak si představujeme, ale chápeme, že zámek je celkem nově zrekonstruovaný, a proto tady „nevoní“ historie.

zámek Nové Hrady - rokokový zámek z 18. století zvaný „české Versailles“ s expozicí dobového nábytku. Zámek dlouho chátral, dokonce zde byla výkrmna vepřů, až se do razantní rekonstrukce v roce 1997 pustili manželé Kučerovi.

více informací zde: http://www.nove-hrady.cz/zamek/index.php

Po prohlídce si ještě projdeme zahradu s klasicistním altánem a amfiteátrem a navštívíme zámecký barokní špýchar, v němž je nově otevřené První muzeum cyklistiky v ČR. Špýchar má několik pater a v nejvyšším patře si návštěvníci mohou vyzkoušet, jak se sedí na vysokém kole. Je to zážitek. Nakonec se osvěžíme v zámecké kaskádovité kašně a pokračujeme po červené turistické značce údolím Novohradsky. Cesta lesem je velice příjemná, rozdíl jízdy na slunci a ve stínu lesa je znatelný. Po této lesní cestě jedeme cca 8 km, až nás červená dovede k hradu Košumberk. Bohužel bylo čtvrt hodiny po zavírací době, takže prohlídku musíme uskutečnit příště.

Hrad Košumberk – gotický hrad ze 14. století, jenž obýval mimo jiné rod Slavatů. V oboře je zde k vidění lesní zvěř.

více informací zde: http://www.kosumberk.cz/

U hradu se jen občerstvíme v místním bufetu a sjíždíme do obce Luže. Nesmíme vynechat alespoň nahlédnutí do dominanty obce, do kostela na vrchu Chlumek uprostřed obce. Kostel je vidět z široka daleka. Propleteme se obcí a vyjíždíme po cyklotrase č. 4181, opět do kopce. Od silnice vidíme rozhlednu Jahůdku, ale tu již nenavštívíme, protože spěcháme na vlakový spoj z Chrasti. Krátce se ještě zastavíme v obci Podlažice, kde nás zaujme kostel svaté Markéty, známý z české trilogie Ďáblova lest. Pokračujeme až za obec Chrast, kde se nachází nádraží. K naší smůle (štěstí?) se dozvídáme, že spoj Chrast – Chrudim nahrazuje autobusová Doprava. Ačkoliv máme za sebou 70 km, tak i přes ochotu řidiče autobusu se po osvěžení limonádou rozhodneme, že to už do těch Pardubic dojedeme… Vyrážíme nejkratší trasou přes vesničky Zaječice, Orel do Slatiňan, kde vždy potkáme řidiče autobusu, jenž by nás býval i s koly vzal. Ze Slatiňan přes Chrudim, za níž se již napojíme na cyklostezku do Medlešic. Aby to nebylo tak jednoduché, špatně odbočíme u zámku doleva a nečekaně se objevíme ve Dřenici. Po cyklotrase č. 4177 se stočíme na Blato a do Pardubic přijíždíme od Dražkovic. Překvapivě se i druhý den na našem tachometru objeví třímístná číslice, a to jen díky výluce Smile

Trasa: 101 km

Poslední aktualizace: 17.9.2015
Cyklovíkend v tropech - 2. den na mapě
Autor: ivca11
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
zavřít reklamu