Loading...

HAMÁM - (NEJEN) LÁZNĚ BLÍZKÉHO VÝCHODU

Cestopisy

Dějiny parných koupelí se datují na tisíce let zpět, kdy vznikly vTurecku lázně, které si oblíbili staří Římané a Řekové. Turci a Arabové je začali masově využívat až se vznikem islámu v7. století, jednak kvůli vysokým nárokům tohoto náboženství na osobní hygienu a také proto, že koupele jsou přece jen příjemným požitkem. Dříve navíc byla málokterá domácnost vybavena tekoucí vodou, natož koupelnou. Do veřejných lázní tak chodili všichni, bohatí i chudí. Pro dělníka to znamenalo jednoduše smýt ze špínu, u zámožného obchodníka šlo o rituál súslužnými poskoky a zlatem vyšívanými ručníky.

Hamámů postupně ubývá stím, jak se domácnosti vybavují koupelnami. Za to, že jich tolik ještě zůstává, vděčí tyto lázně svému sociálnímu významu. Do hamámu se nechodí jen kvůli vodě, ale také podstoupit (někdy dosti drsnou) masáž, popít čaj se známými, podívat se na televizi, zahrát si šachy nebo domino a prostě jen tak relaxovat.

Jak to funguje vtradičním hamámu? Po zaplacení zpravidla dostanete přidělen malý pokoj (v levnějších zařízeních jen skříňku ve společné místnosti, kde se svlečete a zamknete te si tam osobní věci. Od zřízence dostanete mýdlo a bederní roušku, kterou si musíte uvázat kolem pasu a během koupele ji nesmíte sundat. Vjakési sauně nebo vyhřáté místnosti se několik minut napaříte a pak přejdete do hlavní, největší místnosti. Té zpravidla nahoře ve středu vévodí kupole sněkolika kulatými otvory, jimiž ven uniká pára. Vmalých výklencích sumyvadly si pak sednete a obléváte se vodou splastikových nádob. Daleko lepší je ale nechat se umýt lázeňským zřízencem. Ten ktomuto účelu používá drsnou žínku, kterou zvás sedře špínu, o níž jste ani neměli potuchy. Poté se můžete nechat namasírovat, což je většinou zážitek sám o sobě. Při masáži ležíte buď na zemi nebo na vyhřátém kulatém stole. Nakonec vás dosucha utřou a zabalí do ručníků a můžete si jít odpočinout do svého pokoje nebo do společenské místnosti, jakési čajovny. Podává se občerstvení, čaj, limonády či pivo, někdy i vodní dýmka.

Tradiční hamám je rozdělen na ženskou a mužskou část, vmenších lázních se jen střídá provozní doba pro obě pohlaví, přičemž na muže vychází o dost hodin více. Vturistických oblastech Turecka najdete i smíšené lázně, ty však bývají o dost dražší a moc tradičního vnich nenajdete.

Hamámy najdete víceméně ve všech islámských zemích blízkého východu a místní vám většinou poradí, kde najdete nějaký slušný. Nejlevnější bývají vSýrii (cca od 1 USD), nejdražší vTurecku (od 4 USD, plus jednou tolik za masáž a další služby, vturistickém Istanbulu i 10 USD).

Poslední aktualizace: 3.10.2009
HAMÁM - (NEJEN) LÁZNĚ BLÍZKÉHO VÝCHODU na mapě
Autor: PetrHruska
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí HAMÁM - (NEJEN) LÁZNĚ BLÍZKÉHO VÝCHODU

zavřít reklamu