Indonésie: Bali
Indonésie: Bali (2007)
Bali bezpochyby patří k turisticky nejnavštěvovanějším místům jihovýchodní Asie. Mnoho věcí je tu více než komerčních, dá se jim ale utéct a strávit tu pár příjemných dnů. Bali se od ostatních indonéských ostrovů liší převahou hinduistického obyvatelstva, které dává ostrovu, svými tradicemi, vírou a kulturou, neobyčejný charakter.
My jsme na ostrově byli asi čtyři dny. Cestu jsme si koupili od cestovky v Cemoro Lawangu, za 300 000 indonéských rupií (pro 2 osoby). Nebylo to ideální, cestou bezpředmětné, různě dlouhé přestávky, zběsilá jízda, mikrobus místo klimatizovaného autobusu, nekonečné čekání na trajekt atd. Do Denpasaru jsme přijeli pozdě v noci, na nádraží jsme sedli do taxi a za 20 000 indonéských rupií jsme se nechali odvézt k hotelu, ten jsme našli podle průvodce. Cena byla dobrá, za velký pokoj s koupelnou a teplou vodou jsme dali 80 000 indonéských rupií. Bylo tu čisto a příjemný, anglicky mluvící majitel vám rád se vším poradí. Dělají tu mj. výborné palačinky (32 000 indonéských rupií).
Centrum Denpasaru jsme prošli ve spěchu, cestou do letecké kanceláře, kde jsme si chtěli koupit letenku zpět do Jakarty. Vybrali jsme si společnost Merpati, druhou nejznámější, letenka Denpasar- Jakarta za 391 000 indonéských rupií pro jednoho. Let trvá hodinu, oproti autobusu, ten by jel více než 24 hodin. I s pětihodinovým zpožděním byla cesta letadlem rychlejší a určitě pohodlnější.
Z Denpasaru jsme druhý den jeli busem (20 000 indonéských rupií pro jednoho) do Ubudu, snad nejznámějšího balijského kulturního centra. Najdete tu ohromné množství chrámů, muzeí, uměleckých galerií, programů balijských tanců, ateliérů místních umělců apod. Vedle toho taky nespočet hotelů, restaurací, obchůdků, cestovek,... Koho neláká výše zmíněné, může se vydat do okolí Ubudu za terasovými rýžovými políčky, zavlažovanými říčkami a potoky a životem místních obyvatel, který už není tak hojný a blýskavý, jako turistická centra.
O ubytování v Ubudu nemusíte mít obavy. Hned při příjezdu autobusu se na vás vrhnou náháněči z hotelů, kteří se o vás budou přetahovat. My se nakonec nechali přesvědčit a šli jsme s jedním z nich, asi dvacet minut směrem z centra. Hotel nás dost mile překvapil. Byl ve stylu hinduistického chrámu s jezírky, malými modlitebnami, všude květiny a vonné tyčinky. Obrovské pokoje byly plné ještěrek. Za dva dny jsme zaplatili 100 000 indonéských rupií, včetně snídaně. Opět výborné palačinky a čaj, můžete si vybrat i toast.
Vedle prohlídky Ubudu jsme si na jeden den zaplatili výlet po okolí Ubudu, Besakih Tour (130 000 indonéských rupií/ osoba). Jeli jsme mikrobusem, společně s několika dalšími turisty. Nejvíc se nám líbil Banjar hot sprint, kde právě místní slavili jeden z moha svých svátků. Byli jsme i v chrámu Besakih, u jezera Batur, na farmě s kávou, kakaem a dalšími plodinami. Můžete tu ochutnat výbornou kávu, kakao nebo zázvorový čaj.
Další den jsme se vydali na výlet okolo rýžových políček, kterými je Ubud obklopen. Cesta je popsaná v průvodci, ale asi není moc známá, protože jsme nepotkali nikoho, kromě pěstitelů rýže. Cesta trvá pár hodin, přesto vás dost vyčerpá, určitě si vezměte pití a něco na hlavu. Výhledy jsou nádherné, práce na rýžových polích tvrdá.
Z Ubudu jsme se přesouvali do Padang Bai. Je to vyhlášené místo pro potápění a šnorchlování a taky pro cestu trajektem na další z indonéských ostrovů, Lombok. Cesta busem nás stála 80 000 indonéských rupií. Padang Bai je turistické místo, hotel najdete za chvilku. My bydleli v hotelu v centru, v nejvyšším patře, kde byl jen jeden pokoj s velkou terasou a výhledem na moře. Za dvě noci jsme zaplatili 280 000 indonéských rupií. V ceně byla i snídaně, opět palačinky a ovocný bufet, moc dobrý.
Prošli jsme místní dvě pláže, jedna byla dost zruinovaná, plná odpadků, cesta k ní byla právě v rekonstrukci. V sezóně vypadá určitě lákavěji. Druhá, Blue Lagoon, byla mnohem hezčí, s obrovskými černými balvany a průzračnou vodou.
Z Padang Bai jsme po dvou dnech odjížděli na letiště do Denpasaru autobusem za 80 000 indonéských rupií. Lístky jsme si koupili v jedné z mnoha cestovních kanceláří ve městě. Místní letištní poplatky stojí pro jednoho 30 000 indonéských rupií. Několikahodinové čekání na letadlo jsme přečkali v hotelu, kam nás, po vzájemném dohadování, odvezli lidi z aerolinek. Nebylo to nic moc, ale podle místních jsme mohli být rádi, že letadlo vůbec odletělo ten samý den, jak bylo původně naplánováno. To se nakonec podařilo a jak jsme pochopili, tak dlouhá zpoždění a výše zmíněné rušení letů je v Denpasaru na denním pořádku.
Nemyslím si, že bychom se na Bali kdy vrátili, víc nás lákají další ostrovy v Indonésii, ale pokud budete mít možnost se sem podívat, určitě toho využijte.