Jedeme na jih a jihovýchod Moravy – 1. den: odjezd; Zvíkovské Podhradí - hrad Zvíkov a Pivovarský dvůr Zvíkov; Svatá Anna – osada a kostel sv. Anny
Tentokrát vyrážíme na jižní a jihovýchodní Moravu. Naše cestování je zatím zaměřeno hlavně do oblastí, kde je nejvíc rozhleden. Jejich návštěva je pro Otu snad ta nejdůležitější. Už jsme jich po republice navštívili hodně, ale stále je jich dost, kam musíme. A právě nejvíc jich máme v současné době právě v oblasti jihu a jihovýchodu Moravy.
Ota by sice nejraději objel jen rozhledny, aby si je už všechny na své mapě mohl odškrtnout, ale má smůlu. Oba jsme v důchodu, máme spoustu času a u nás je všude tak krásně. Nemůžeme cestou jen tak minout celou řadu dalších nádherných nebo zajímavých cílů. Naštěstí zajímají i Otu a tak se s tím už srovnal, že je tak rychle neprojede. Tvrdím, že se aspoň stále může na ty další těšit.
Plán byl vyrazit v pondělí po zmrzlících a jet rovnou do Tábora, kde jsme si zajistili 3 noclehy, abychom si město mohli pořádně prohlédnout. Stále projíždíme jen okolo a přitom je tam celá spousta zajímavostí a dokonce dva pivovary.
Jenže místo ochlazení přišly skoro až letní dny. My jsme výrazně dřív vyjet nemohli – měli jsme ještě nějaké povinnosti. Nakonec jsme vyrazili až v sobotu. To stěhování věcí do auta je to nejhorší. Pryč budeme skoro 8 týdnů, nelze předpokládat, že bude už jen teplo. Balíme tedy i teplé deky na spaní a oblečení na letní dny, ale i na ty chladnější. K tomu celou řadu trvanlivých potravin, ať nemusíme stále jen chodit na nákupy a přemýšlet, co nakoupit, co uvařit. Když to nanosíme do auta, vždy si myslíme, že snad ani nebudeme mít kde spát, že se tam snad už ani nevejdeme. Ale pak se to tam vždy nějak poskládá.
Sobota 14. 5. 2022
Už v pátek večer jsme to do auta skoro vše nanosili. Ráno tam dáváme už jen vychlazené věci z lednice a nějaké drobnosti. Konečně v 11 vyrážíme. Chtěli jsme dřív, ale to jsme nezvládli. U nás je to však normální, ani nás to už nepřekvapuje.
Jedeme ještě do centra města natankovat a už opouštíme Plzeň. Cílem je Zvíkovské Podhradí s pivovarem a hrad Zvíkov.
Než jsme dojeli do cíle dnešního dne, snědli jsme skoro kilo hroznového vína a shodli se na tom, že jsme po obědě. Ve Zvíkovském podhradí jsme zaparkovali na velkém parkovišti u restaurace Pivovarský dvůr Zvíkov. Nikde nebylo psáno, že je to pouze pro hosty hotelu a restaurace, parkoviště je velké, místa tam bylo hodně, takže to bylo super. Věděli jsme, že o kousek dál je placené parkoviště hradu, ale platit se nám nechce, to se raději kousek projdeme. Navíc Ota se už těší na zdejší pivo.
Tento pivovar byl založen r. 1993 – je to prý jeden z nejstarších minipivovarů u nás. Navázal tak na tradici vaření piva na Zvíkově, která sahá až do středověku. První pivovar v prostorách hradu prokazatelně stál již r. 1433, o sladovně se prvně píše r. 1437. Dokonce zde měli i chmelnice. Ještě r. 1618 pivovar prosperoval. Po stavovském povstání v letech 1618–1620 skončil v troskách a vaření piva tady již nebylo obnoveno. Pivovarský dvůr Zvíkov je replikou jihočeského hospodářského stavení s hotelem, vlastní pekárnou, řeznictvím a restauračním minipivovarem. Zde vyráběné pivo se jmenuje Zlatá Labuť – labuť měli ve znaku Švamberkové, poslední majitelé zvíkovského pivovaru. Vaří se zde piva spodně i svrchně kvašená.
Ota si dává pšeničné pivo - Zvíkovského raráška, mně stačila jejich citronáda. Pochutnali jsme si, osvěžili jsme se a po zelené došli na hrad. Značená cesta nebyla nějak zajímavá, ale jarní květena je nádherná. Kvetlo tu spousta různobarevných kytiček – žluté, bílé, modré i červené. Nádvoří hradu jsou volně přístupná, nechá se hradem projít až k přístavišti. Kdo se chce podívat do interiéru, musí zaplatit vstupné. Prohlídky jsou bez průvodce. O historii jsme si mohli přečíst v letáčku, který jsme dostali ke vstupence. V každém přístupném prostoru je povídání v několika jazycích, dokonce i v ruštině. Návštěvníci z Ukrajiny byli překvapeni, když ke vstupence dostali tištěné povídání v jejich mateřštině.
Ostroh na soutoku Otavy a Vltavy lákal k osídlení již v době prehistorické. Hrad Zvíkov zde byl budován na začátku vlády Václava 1. - po r. 1230. Nejstarší částí je čtvercová Hlízová věž, která je 20 metrů vysoká. Její zdivo má šířku 3,5 m. Název získala podle 44 vrstev hrubě opracovaných kvádrů, které připomínají hlízy. Ze stejné doby jsou i místnosti v sousedství věže a pod kaplí. Mají klenuté křížové klenby. Osvětlují je úzká střílnová okna s žulovými rámy.
Hrad často střídal majitele. Mezi ty nejznámější patří Rožmberkové, Švamberkové, Eggenberkové a Schwarzenbergové. O hrad se každý staral tak, jak mu finance dovolily. Od obléhání r. 1622 ale chátral. Ruiny se ujali Schwarzenbergové a pustili se do velké rekonstrukce. Hlavně chtěli zabránit dalšímu chátraní, opravili kapli a objevili pozdně gotické malby. Jenže zdi byly v tak špatném stavu, že se r. 1829 zřítila Nová brána a velká část královského paláce spadla do řeky. Palác byl po r. 1880 rekonstruován – původní kameny mají lehce narůžovělou barvu a je tedy na první pohled poznat rekonstruovaná plocha.
Hodinu jsme tam chodili a kochali se. Jsou zde nádherné gotické arkády, většinu z nich zrekonstruovali právě Schwarzenbergové. Hrad jsme prošli od sklepení přes bývalé královské paláce až po vyhlídku na Hlízové věži. Prošli jsme se samozřejmě i ve volně přístupných prostorech, skoro došli až k přístavišti. Hradem jsme nadšeni. Zítra to budeme moct porovnat s Orlíkem, jenže ten byl přestavěn na zámek. Překvapilo nás však, že tady v sobotu moc lidí nebylo.
Vracíme se k autu. Tentokrát po silnici. Zjistili jsme, že za parkovné jsme ušetřili stovku. To je příjemné zjištění, čekali jsme, že parkovné tady bude levnější.
Ještě jednou jsme se zastavili v pivovaře, koupili si světlou dvanáctku a tmavou třináctku, abychom večer u auta nestrádali.
Jsou čtyři hodiny, projíždíme Zvíkovským Podhradím a na jeho jižním okraji odbočujeme vpravo do osady Svatá Anna, která na úzkém poloostrově byla založena poč. 19. století. Do osady se zajet nedá, ale před ní by mělo být menší parkoviště, kde bychom rádi přespali.
Vyšlo to. Je horko, dáváme jedno z piv. Ohříváme jídlo a současně se snažím věci v autě uklidit, abychom měli kde spát. Nakonec se to povedlo. Spokojeně sedáme k pozdnímu obědu, či spíš k předčasné večeři. Další jídlo dnes nebude.
Večer se jdeme podívat ke kostelu sv. Anny. Je to necelých 0,5 km. Postavil ho tehdejší majitel zvíkovského panství v letech 1545 – 48 ve stylu pozdní gotiky. Podle jedné pověsti zde stávala poustevna, podle jiné pověsti sem vedla tajná chodba z hradu. V kostele jsou dochované cenné historické prvky. Vedle vchodu je kamenný kříž, který sem byl umístěn r. 1978 - k 600stému výročí úmrtí Karla IV.
Než jsme se vrátili, sluníčko se schovalo již za les, auto je ve stínu a ochlazuje se. Vytahujeme křesílka a užíváme zdejšího klidu. Dáváme druhé pivo, ale shodli jsme se na tom, že pivo není spatné, ale zase to není žádný zázrak. Známe lepší.
Z domova jsme asi rozmazlení. Ochlazuje se, vytahujeme tepláky a mikiny. V 8 hodin klesá teplota pod 19. stupňů a my vytahujeme deky. V noci asi žádné horko nebude. Ale jsme připraveni na všechny teploty. Nic nás nezaskočí.
Když jsme se začali chystat do postele, objevila se tu kočička, ale jinak pěkná potvora. V nestřeženém okamžiku skočila do auta, kde jsem v otevřené krabičce měla kus špeku a klobásu. Najednou koukám, že špek je na zemi a chystá se ho zbaštit. No, ta utíkala. Ale za chvilku byla zpátky, koukala po autu, mňoukala. Měla ale smůlu. To je naše jídlo.
Skoro to vypadalo, že bude spát v autě s námi. Už měla packy na schůdku, jen vyskočit. Ale zahnali jsme ji a v půl desáté zalehli. To už bylo venku 16 stupňů. Klesalo to rychle. V autě je vždy o 2 stupně víc, na spaní tedy docela ideální. Klidně to může ještě klesnout.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(49.427, 14.201)
Poslední aktualizace: 25.7.2022
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Zvíkovské Podhradí
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Jedeme na jih a jihovýchod Moravy – 1. den: odjezd; Zvíkovské Podhradí - hrad Zvíkov a Pivovarský dvůr Zvíkov; Svatá Anna – osada a kostel sv. Anny
Na hrad Zvíkov a odtud pěšky do Písku
Trasa
Na první výlet naší letošní písecké dovolené jsme zamířili na hrad Zvíkov, protože o víkendech je možno v sezóně využít cyklobus z Českých Budějovic k Orlické přehradě, pyšnící se v době našeho pobytu alespoň v př…
0.8km
více »
Soutěž 10
bodů
www.turistikaprozivot.cz
Zvíkov
Hrad
Raně gotický Královský hrad Zvíkov se tyčí na skalnatém ostrohu nad soutokem Vltavy s Otavou. Hrad je národní kulturní památkou, nacházející se v Jihočeském kraji. Zvíkov je druhou nejvíce vyhledávanou kulturní pa…
1km
více »
Středověký hrad Zvíkov
Tipy na výlet
Hrad Zvíkov se nachází nad soutokem řeky Otavy a Vltavy na Orlické přehradě, nedaleko vesnice Zvíkovské Podhradí v Jihočeském kraji.
Z kempu v obci Dráchov jedeme po D3 nejprve na Táb…
1km
více »
Jižní Čechy lákají k letní rodinné dovolené dotovaným ubytováním a návštěvnickými slevami
Tipy a novinky
Strávit letní dovolenou na jihu Čech bude letos výhodnější, než kdy jindy. Jihočeský kraj totiž bude rodinám návštěvníků, které se do regionu v létě vydají za odpočinkem, dotovat ubytování a poskytne jim padesátip…
1.1km
více »
Hrad Zvíkov
Hrad
Skvostná ukázka českého stavitelského umění hrad Zvíkov se nachází v okrese Písek na skalnaté ostrožně v okouzlujícím prostředí soutoku O…
1.1km
více »
Královský hrad Zvíkov
Tipy na výlet
Hrad Zvíkov se nachází na ostrohu vypínajícím se nad soutokem řek Vltavy a Otavy. Hrad byl již od svých počátků spjat s královským rodem Přemyslovců. Největší slávu získal hrad za vlády Karla IV., který Zvíkov nec…
1.1km
více »
Hrad Zvíkov
Hrad
Kouzelný hrad Zvíkov
Až zase budete jednou svižně uhánět od Prahy směrem na Strakonice a dál třeba na Šumavu, sundejte nohu z plynu a před obcí Mirotice odbočte doleva a vydejte se po státní silnici č. 121 d…
1.1km
více »
Královský hrad Zvíkov si oblíbili netopýři, najdete tu i jejich kešku
Hrad
Historie hradu tyčícího se na skalnatém ostrohu nad soutokem Vltavy s Otavou je spojena s královským rodem Přemyslovců. Mohutný hrad s oblibou navštěvoval také Karel IV. Dnes je Zvíkov útočištěm pro netopýry.Bývalý královský hrad dnes hostí obyvatele z řádu letounů. Zvíkov je významným a druhově bohatým jihočeským zimovištěm těchto vzácných létajících savců. V hradních sklepeních pravidelně tráví zimu několik druhů netopýr…
1.2km
více »
Jedeme na jih a jihovýchod Moravy – 3. den: cca 7 km dlouhý okruh: Zbonín - další část NS Orlík-Zvíkovské Podhradí s vyhlídkami na hrad Zvíkov a po cyklo zpátky; Tábor – ubytování, pivovar Pod Besedou
Cestopisy
Pondělí 16. 5. 2022
Teplota v noci byla srovnatelná se včerejškem, spalo se perfektně. Před ranním sluníčkem nás kryly stromy, takže ani horko nás nevzbudilo. Ranní pohled na mlhu nad rybníčkem byl fantastický.
Ve…
2.4km
více »
Oslov
Vesnice
Oslov je středně velká vesnice v Jižních Čechách v okresu Písek. Nachází se asi 8 km vzdušnou čarou severovýchodně od Písku na silnici vedoucí ze Záhoří na Zvíkovské Podhradí, na silnici spojující Tábor a Březnici. První písemná zmínka pochází z roku 1226.V Oslově se nachází několik chalup a statků, kostel sv. Linharta s farou, obchod a několik hospod. Své jméno dostala obec…
3.5km
více »
Přírodní rezervace Výří skály u Oslova
Rezervace
Výří skály u Oslova je přírodní rezervace ležící severozápadně od obce Tukleky a jihozápadně asi 2 km od obce Oslov zřízená pro ochranu skalnatých ostrohů s reliktním borem, které se…
3.5km
více »
Výlet rychlou lodí po přehradní nádrži Orlík
Tipy na výlet
Výlet rychlou lodí po přehradní nádrži Orlík
V neděli 26. 7 2015 jsme se vydali na výlet rychlou lodí po přehradní nádrži Orlík. Dva rychlé čluny přistály na „ pláži „ po chatovištěm Vůsí u Červenskéh…
4.1km
více »
V Obouch
Rezervace
Jihovýchodně od obce Dolní Ostrovec asi 12 km severně od Písku se rozprostírá významná přírodní památka V Obouch. Tvoří ji přirozené říční koryto, kterým protéká řeka Lomnice, s množstvím žulových…
4.2km
více »
Varvažov
Vesnice
Obec Varvažov leží v okrese Písek asi 6 km jihovýchodně od Čimelic při toku říčky Skalice v nadmořské výšce 426 m.
Varvažov býval součástí majetku řádu maltézských rytířů. Byl zde statek se zámk…
4.2km
více »
Přírodní rezervace Dědovické stráně
Rezervace
Dědovické stráně (evidenční číslo 598) je přírodní rezervace rozkládající se východně od obce Dědovice v okrese Písek na levém břehu řeky Otavy, která je chráněná z důvodů výskytu…
4.6km
více »
Obec Hoštice u Volyně
Vesnice
Obec Hoštice u Volyně je malinkou juhočeskou obcou v okrese Strakonice s približne 156 obyvateľmi, ale veľmi dobre známou hlavne z natáčania trilógie Slunce, seno... režiséra Zdeňka Trošky. Prvá písomná zmienka o …
5.1km
více »
Dětská naučná stezka Stehlovice
Tipy na výlet
Dětská naučná stezka StehloviceDětská naučná stezka za obcí Stehlovice není dlouhá a pro rodiče s dětmi tak akorát. Obec Stehlovice se nachází asi 9 km od Milevska směrem na Písek. Velmi dobré spojení je po železn…
5.8km
více »
Most u Červené
Most
Nedaleko osady Červená, asi 10 km jihozápadně od Milevska, spojuje oba břehy Vltavy jeden ze zajímavých jihočeských mostů - železniční most na trati Tábor - Ražice.
Byl postaven v roce 1889 jako součást železnic…
6.7km
více »
Květovská obora
CHKO
Květovská (někdy též Rukávečská) obora leží nedaleko obce Květov asi 5 km jihozápadně od Milevska.
Jádro rozlehlé obory (730 ha) o výměře 3 ha je chráněno statutem přírodní památky. Rostou …
7km
více »
Vráž u Písku není jen zámek a lázně stačí se jen dívat
Tipy na výlet
Severně od jihočeského města Písek se nachází obec Vráž s novogotickým zámečkem, který je součástí lázeňského komplexu a přilehlým zámeckým parkem. Obec se nachází v malebném prostředí uprostřed lesů. Do Vráže se …
7.8km
více »
Kostelec nad Vltavou
Vesnice
Obec Kostelec nad Vltavou leží nad údolím řeky Vltavy na jejím pravém břehu, asi 15 km severozápadně od Milevska v okrese Písek v nadmořské výšce 457 m.
Ves vznikla v blízkosti gotického kostela postaveného ve 1…
7.9km
více »
Žďákovský most
Most
Žďákovský most byl po dostavění nazýván technickým divem světa. Ve své době největší jednoobloukový ocelový most překlenul hladinu Orlické přehradní nádrže nedaleko Orlíka nad Vltavou a stal jedno…
8.4km
více »
Červená nad Vltavou
Vesnice
Osada Červená nad Vltavou leží na pravém břehu Orlické přehradní nádrže 10 km jihozápadně od Milevska v okrese Písek ve výšce 346 m n.m.
Původní obec na břehu řeky Vltavy byla zatopena…
8.5km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Orlík (zámek)
Zámek
Zámek Orlík se tyčí na skále nad Orlickým jezerem. Zámek se nachází na Písecku v Jihočeském kraji. Na zámku je téměř 150 místností včetně chodeb a přilehlých prostorů. Desetina z nich je upravena …
9.4km
více »
Podolský most
Most
Součástí silničního spojení mezi Táborem a Pískem je obloukový most, který překlenul Vltavu nedaleko obce Podolí asi 10 km východně od Písku.
Do doby jeho postavení zabezpečoval spojení…
9.9km
více »
Orlík (přehrada)
Přehrada
Přehrada Orlík je dalším ze stupňů Vltavské kaskády na území jižních Čech. Její hráz přehradila tok řeky Vltavy u Solenice v okrese Příbram. Převážná část přehradní nádrže se nachází na území jižních Čech. Své j…
11.4km
více »
Milevsko
Město
Milevsko leží v Jižních Čechách, severovýchodním směrem od města Písek. Městečko se rozkládá v oblasti Středočeské pahorkatiny. V okolí města je vybudováno několik rybníků. Jako přírodní koupaliště slouží rybník P…
12.2km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Klášter Milevsko
Klášter
Premonstrátský klášter Milevsko je místo s tisíciletou sakrální tradicí a jedinečnou atmosférou. Byl prohlášen za národní kulturní památku, je nejstarší a nejrozsáhlejší klášter jižních Čech. Archeolog…
12.2km
více »
Písek
Město
Písek leží v Jižních Čechách, severozápadním směrem od města České Budějovice. Město je rozložené u západního okraje Píseckých hor a v údolí tvořeném řekou Otavou. Především z jižní strany je město obklopeno sousta…
14km
více »