Jedeme na jih a jihovýchod Moravy – 7. den: Plačovice – vesnická památková zóna; Uherčice – zámek, rozhledna; Podhradí nad Dyjí – zámeček Lubo a zřícenina Frejštejn; Čížov – pohraniční zátarasy a bývalá strážní věž
Pátek 20. 5. 2022
Opět jsme zvolili na spaní ideální místo. Tady na parkovišti Pohádkové stezky v Panenské byl klid, ani ráno nás nikdo nerušil. Vstáváme po 8. hodině. Sluníčko už sálá. Trochu stínu by nám tu nevadilo. Lavičku máme se stolkem blízko, ale přístřešek nemá. Při snídani pozorujeme lamy. Mají i mladé, ty se tam honí, poskakují.
Dnes nemáme náročný den, aspoň si to myslíme. Odpoledne mají přijít bouřky.
Jedeme na jihovýchod. Kraje se zde pěkně prolínají. Včera jsme spali na jižním okraji kraje Vysočina, teď jsme už zase v Jihočeském kraji. Na chvilku zastavujeme v Plačovicích, části obce Dešná. První písemná zmínka o vsi je z r. 1353. Vzhledem k poloze v pohraničí se zde po r. 1945 už nic nestavělo a téměř ani nepřestavovalo. Poslední přestavba pochází z 2. pol. 19. století, kdy domy byly postaveny do podkovy, v jejímž středu je rybník. Tato dispozice je velice vzácná. Proto tady byla r. 1990 vyhlášena vesnická památková zóna. Domy mají pozdně empírové vjezdy. Na jižním okraji obce je moc hezká síňová secesní kaplička z r. 1915. Hned naproti je ještě výklenková kaplička.
Plánovanou trochu delší zastávku děláme v Uherčicích. To jsme už pro změnu v Jihomoravském kraji. Obec je cela rozkopaná, musíme zastavit na jejím okraji. Ani na parkoviště se nedostaneme. Ale to tak moc nevadí, chtěli jsme se tady trochu projít, projdeme se tedy o trošku víc. Nejdřív se prodíráme mezi bagry a náklaďáky. Procházíme okolo rybníčku – tomu největšímu na ostrově dominuje vrba. Je to moc hezký pohled. Možná i proto, že vrby mám ráda. Líbily se mi od malinka. Jedna taková rostla u babičky u jednoho rybníčku a vždy mne přitahovala. Kdo ví, zda jsem nebyla v minulém životě vodník. Ale teď už vážně.
Uherčice je stará obec. První písemná zmínka je z r. 1312, kdy se obec dostala do majetku kláštera cisterciaček v Oslavanech. O tom, jak obec vypadala, se nic neví. Až r. 1493 zde byla vybudována pozdně gotická tvrz, která byla v letech 1552 - 1554 upravena na renesanční zámek s dvoupatrovými arkádami. Na nádvoří se vcházelo branou ve věži. Po r. 1670 probíhají barokní úpravy interiérů, jsou bohatě štukově zdobeny. V 19. století byly provedeny ještě klasicistní úpravy.
Po r. 1945 byl zámek i velkostatek zkonfiskovány, ale neudržovány. I když od r. 2013 se provádí různé záchranné akce, stále ještě není vše opraveno. Nově opravené severní křídlo je prý zpřístupněno veřejnosti, stejně jako hospodářské zázemí zámku s lihovarem, kde se líh pálil ještě r. 1969. Když jsme šli okolo, mělo být otevřeno, ale nic tomu nenasvědčovalo. Přesto se nám podařilo nahlédnout na hezky opravené nádvoří s arkádami. Zatím je však opraveno jen 1. patro.
K zámku přiléhá bývalá barokní zahrada a rozsáhlý lesopark. Tam jsme se vydali my, protože tam někde je rozhledna. Park není zrovna udržovaný, jsou tu však kamenné sloupky s QR kódem. Jenže nemáme čtečku těchto kódů, ani připojení k internetu, takže se nikde nedočteme nic o zdejších stromech, ptactvu apod. Míjíme zajímavý obelisk z r. 1801. Je vidět, že byl opraven, ale omítka už zase padá.
Naším cílem je zřícenina rozhledny. V parku je celá řada cestiček, které se s vyznačenými cestami na mapy.cz moc neshodují. Proto nám to chvilku trvalo, než jsme se trefili na tu správnou cestičku. Desetimetrová kamenná rozhledna byla postavena na okraji lesa na skále nad potůčkem stejně jako obelisk r. 1801. Byla však postavena rovnou jako hradní zřícenina. Po r. 1945 se z ní stávala zřícenina ještě větší. I tady je vidět, že se stavba opravuje a bude z ní skutečně rozhledna. Uvnitř jsou vidět nové schody, zatím však nepřístupné. Po pár schodech se nechá vyjít v malé přístavbě vlevo a podívat se na ves a na zámecký komplex. Dočetla jsem se, že by měla být opravena do r. 2021. To se jim zatím nepovedlo, ale snad se povede později.
Od rozhledny vede v našem směru úzká pěšinka. Na mapě vyznačena není, ale jdeme po ní. Kupodivu je to zkratka, ušetřili jsme si jedno stoupání. Obcházíme zámek ze severní strany – z této strany je opravena jen střecha. Při pohledu zpátky je vidět i rozhledna. Bude to asi ještě dlouho trvat, než se tady vše opraví. Za chvíli jsme u auta.
Jedeme do Podhradí nad Dyjí. Parkujeme kousek od mostu přes Dyji u zámečku Lubo, kde má být muzeum. Zde má své sídlo a ateliér Lubo Kristek, český sochař, malíř a akční umělec. Narodil se v Brně a v letech 1968 – 1990 žil v emigraci, kde se seznámil s řadou umělců, kteří ovlivnili jeho činnost. Jedním z nich byl i Salvador Dalí. R. 1990 se vrátil z emigrace, zámeček si opravil a usadil se tady. R. 1994 na špičku střechy umístil piano – plastiku Božská pomíjivost tónu.
Dyje ho tak zaujala, že v letech 2005 - 2006 vytvořil výtvarně-filozofickou trasu poutních míst od pramene Moravské Dyje až po soutok Dyje a Moravy s názvem Kristkova podyjská glyptotéka. Trasa vede přes tři státy – Čechy, Rakousko a Slovensko a je na ní 11 sochařských zastavení. Tady se nachází 4. zastavení Kosmicky načasovaná parapyramidální potence, které bylo slavnostně otevřeno 10. června 2006.
Další zajímavostí je vedle přistavěná garáž s plastikou dvou naháčů i naproti na louce stojící velká harfa.
Vedle domu je nenápadná cestička – po ní stoupáme na zříceninu hradu Frejštejn. Cestou je skalní kaplička nazvaná Nymfeum Chápelle Delá Suráe, kterou zde slavnostně otevřel Lubo Kristek r. 1995.
Za chvilku už jsme u zříceniny. Hrad zde existoval již r. 1250, v pol. 15. století byl zbořen a od té doby je uváděn jako pustý. Na poč. 16. století byla snaha přestavět hrad na pevnost, ale nebyla dokončena. A tak se na zřícenině toho moc nezměnilo. Jen tam přibyla vysoká věž se střílnami. Z původního hradu jsou viditelné zbytky válcové věže, hradní kaple i paláce. Shora je i hezký pohled na městečko a skály na protějším břehu Dyje.
Překvapilo mne, že i Ota jde na průzkum a vše tam prolézá. Však já ho ještě naučím, aby si zříceniny oblíbil.
Projíždíme přes Vranov nad Dyjí. Jsme v oblasti, kam Ota jako chlapec jezdíval s rodiči pod stany. Jednou jsme se zastavili v nedalekém Bítově, i mně se tady moc zalíbilo a tak jsme si řekli, že se sem někdy vypravíme na víc dnů. Asi budeme muset napsat Ježíškovi, aby nám tady někde koupil ubytování.
Je už 13,30 hodin, je čas oběda i pro nás, kteří pozdě vstáváme a pozdě snídáme. Jenže vůbec nemáme hlad. Je vedro k padnutí, však také má být dnes tropický den. Až pozdě odpoledne mají přijít bouřky, kroupy a ochlazení. Zatím je jen dusno. Pauzu na oběd tedy neplánujeme a pokračujeme dál na východ. Zajíždíme do Čížova. V obci se parkovat nesmí, ale před obcí je velké parkoviště. Spoléháme na to, že by se tu nechalo přespat, zítra odtud chceme vyrazit na výlet.
Místo je to perfektní, jen je všude sluníčko. Tedy skoro všude. Je tu zastřešené posezení. Parkujeme v jeho blízkosti a ve stínu vařím oběd. Jsou už tři hodiny, ale teplota i ve stínu stále stoupá.
Když jsme si po obědě dali pivo, přijel strážce Přírodního parku Podyjí vyvézt odpadky. Nepospíchal, my také ne, tak jsme si pěkně popovídali. Dokonce jsme se dostali až na Tatry a Slovensko. Jenže pán by povídal stále, ale my se chtěli ještě zajít podívat do obce, kde je informační centrum správy Národního parku Podyjí, kde jsou pohraniční zátarasy a bývalá strážní věž. Zítra sice půjdeme skoro okolo, ale k věži už nebudeme muset zacházet.
Horko je hrozné, ve stínu je 33 stupňů, ale zatahuje se to. Snad tady skutečně něco spadne.
Obec se nachází nedaleko česko-rakouské hranice v Národním parku Podyjí. První zmínka o ní je z r. 1323. R. 1937 tady byla postavena celnice. Od r. 1938 tady byla i stanice Finanční stráže. Přechod hlídala linie objektů lehkého opevnění. Byla zde postavena protitanková překážka ze dvou řad ocelových rozsocháčů a další překážkou z ostnatého drátu. Když byla tato oblast připojena ke Třetí říši, byla celnice upravena na tábor Říšské pracovní služby ženské mládeže. Od r.1951 – 1966 tady měla své sídlo i rota Čížov. Nyní je v budově návštěvnické středisko NP Podyjí. Zajímavostí budovy je rohový železobetonový bunkr.
Na konec obce je to z parkoviště sotva kilometr. Největším překvapením je jen kousek od parkoviště v garáži samoobslužné občerstvení. V centru obce je pozdně barokní kaple Panny Marie Bolestné z r. 1756. Vysoká štíhlá věž byla přistavěna až r. 1787. O kousek dál je dokonce otevřená hospoda U Švestků, kde je dokonce i možnost ubytování. Prostory za hospodou fungují jako kemp. Zatím sem však nejdeme, pivo jsme měli. Jdeme dál. Zjišťujeme, že infocentrum bude otevřené až zítra. Zatáčíme vlevo, kde je zachována část hraničních zátarasů, ježkové a jehlanové zátarasy, oplocení z ostnatého drátu a strážní věž. Až když se vystoupá vzhůru, tak se zjistí, že vstupu na plošinu brání zámek. I tak vidíme trochu shora na obec, ale i na cestu na druhé straně.
Pomalu se vracíme! Škoda, ze tu není řeka nebo aspoň potůček. Koupačka by se nám hodila. Jdeme tedy do zdejší hospody, kde po letech ochutnáváme Hostana. Paní měla dokonce tři různé tácky. Ještě jsme si museli koupit 3 krajíčky chleba. Cestou sem jsme sice naplánovali chleba koupit, ale už k tomu nedošlo. Skleróza je hrozná věc a bude hůř.
Mezitím na parkovišti přibyly dva karavany. Parkoviště je veliké, ale oni zaparkovali skoro hned vedle nás. Ale přejíždět jinam nebudeme, pod přístřeškem se nám líbí. Je tam stín. Mraky zmizely, kam se podíváme, je jasno. A já si říkala, jak mne déšť osprchuje. Ještě v půl sedmé je 30 stupňů.
Zatím relaxujeme, na věčnou žízeň jsme si dali kamenickou osmičku. Je to lepší než voda, i když žádný zázrak to není.
Najednou přijíždí dva mladí cyklisté a zjišťují, jestli by se tu nechal postavit stan. Dnes spí v kempu u hospody za 350,- Kč, ale tady by se jim to líbilo víc a bylo by to zadarmo. Tvrdíme, že jsme se seznámili se strážcem parku, který je rozumný a že by to určitě nebyl problém. Chlapci jsou z Luhačovic, Ota původem z Přerova. Samozřejmě se skončilo na Moravě a u slivovice. Připíjíme tou naší, zítra chlapci nabídnou tu jejich.
Skoro až v osm skutečně jen lehce večeříme. V tom horku hlad nemáme. Mám dojem, že kdybych žila nějaký čas v tropech, byla by to dobra odtučňovací kůra.
Samozřejmě večeři musí Ota zapít. A protože pivo máme dohromady, tak ho v tom nemohu nechat. Ale dávám vždy jen menší množství.
Po osmé dorazili majitele obou karavanů a vypadá to, že tu skutečně budou spát. Posadili se vedle ke stolečku a nadělali kraválu, že to snad ani není možné. Ale mají s sebou děti, tak lze předpokládat, že tu bude večer klid. Když jsme šli v půl desáté spát, tak se už také domlouvali, kdy budou vstávat. Šli spát asi hned po nás, protože pak tu najednou byl klid.
Jenže spát se nedá, je horko, venku je 22 stupňů. Sice jsem zrušila peřinu a vyletnila se, ale je dusno i při nedovřených dveřích. Sice riskujeme, že nám tam naprší, ze všech stran se blýská, ale zatím je to daleko.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(48.914, 15.634)
Poslední aktualizace: 21.9.2022
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Uherčice
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Jedeme na jih a jihovýchod Moravy – 7. den: Plačovice – vesnická památková zóna; Uherčice – zámek, rozhledna; Podhradí nad Dyjí – zámeček Lubo a zřícenina Frejštejn; Čížov – pohraniční zátarasy a bývalá strážní věž
Uherčice
Vesnice
Uherčice jsou nevelkou obcí a najdeme ji v blízkosti hranice s Rakouskem západním směrem od města Znojma a jihozápadně od Vranovské vodní nádrže. Součástí Uherčic je nedaleká osada Mešovice a společně mají 430 oby…
0.3km
více »
Objevování Uherčic a okolí
Trasa
Minulý víkend jsme se konečně vypravili do Uherčic, zapadlé vísky na Znojemsku blízko hranic Rakouskem. Ze Znojma tam jezdí nepříliš často sezónní autobus přes známější Vranov nad Dyjí, končí až v rakouském příhra…
0.4km
více »
Zámek Uherčice
Zámek
Renesanční zámek Uherčice se nachází ve stejnojmenné obci v Jihomoravském kraji. Zámek je přístupný v červnu pouze o víkendech a v červenci a srpnu každý den kromě pondělí. Návštěvníci si mohou prohlédnout renesanční arkádové nádvoří, zámeckou kapli, několik reprezentačních místností, komorní divadlo, velký taneční sál a další interiéry s cennou štukovou a malířskou výzdobou a částečně vybavenými původním mobiliářem. K vidě…
0.4km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Uherčice – renesanční zámek (pův. gotická tvrz)
Zámek
Jihomoravská příhraniční vinařská obec Uherčice leží v západní části okresu Znojmo a první písemná zmínka o obci pochází z roku 1220, kdy se Uherčice stávají součástí hardeggského panství. V obci žije přibližně ti…
0.6km
více »
Zámek Uherčice, celoroční sídlo vrápenců malých
Zámek
Zámecký areál nad údolím říčky Blatnice na Znojemsku, vyrostlý na místě středověké tvrze, skýtá dnes ojedinělou možnost nahlédnout do živého procesu památkové obnovy. Seznamte se také s kriticky ohroženým v…
0.6km
více »
Hrad Bítov, letní sídlo netopýrů vysoko nad řekou
Hrad
Středověký hrad stojící na ostrožně v zákrutu řeky Želetavky byl založen knížetem Břetislavem I. na místě původního velkomoravského hradiště. Palác, obývaný v průběhu staletí mnoha pozoruhodnými osobnostmi, je dnes letním útoč…
0.6km
více »
Uherčice - Štátny zámok
Zámek
Uherčice u Znojma v juhomoravskom kraji neďaleko rakúskej hranice sú na počet obyvateľov malou obcou, žije tu viac ako 400 ľudí. Obec sa poprvykrát spomína v prvej polovici 14. storočia. V 15. storočí sa držiteľmi…
0.6km
více »
Torzo nejstarší rozhledny je v Uherčicích
Rozhledna
V Uherčicích se nachází renesanční zámek s barokními úpravami na místě pozdně gotické tvrze. Zámek byl poprvé zpřístupněn veřejnosti v r. 1996 současně se zahájením generální památkové obnovy. Rozlehlý zámecký areál zahrnující obytné a reprezentační prostory i hospodářské budovy tvoří, včetně zahrad a parků, významný krajinotvorný soubor. Vznikl na místě původní gotické tvrze…
0.9km
více »
Korolupy
Vesnice
Korolupy jsou malou obcí s 210 obyvateli a najdeme ji jihozápadním směrem od Moravských Budějovic a západním směrem od vodní nádrže Vranov. Obec se rozkládá podél silnice vedoucí z Moravských Budějovic přes Uheřčice k hraničnímu přechodu Vratětín - Drosendorf. Korolupy leží na pravém břehu řeky Blatnice a u jižního okraje obce byl vybudován rybník. V nedalekém okolí obce se…
2.5km
více »
Vratěnín - bývalá poštovní stanice
Dům, budova
Nachází se ve střední části obce a patří mezi její nejcennější památkové objekty. Pochází z doby, kdy Vratěnín ležel na staré kupecké a poštovní cestě spojující Vídeň s Prahou. První spojení mezi těmito městy bylo zbudováno v letech 1526-32. Rozlehlá budova fungovala jako ubytovací a stravovací zařízení, přepřahaly se zde povozy a bylo zde i technické zázemí této tehdy významné formanské …
2.7km
více »
Podzimní výlet na vyhlídku Bílý kříž
Tipy na výlet
Na vyhlídku Bílý kříž nedaleko Vratěnína na Vranovsku, v blízkosti hranic s Rakouskem. Dojedeme autem k obci Vratěnín a vydáme se pěšky po Graselově stezce, vedoucí 7 km okolo obce. Byl b…
3.7km
více »
Od Retzu oklikou do Znojma kola 2012 part. 3
Cestopisy
1.8.2012
Na hřišti zdejšího Eintrachtu nic mimořádného, ráno zajížďka do osady Karlsdorf a pak na hlavní trasu. V Zellerndorfu měníme směr na severozápad, přičemž překonáváme říčku Pulkau…
4.2km
více »
Frejštejn
Zřícenina
Mohutné zříceniny hradu Frejštejn stojí na ostrohu nad soutokem řeky Dyje a Křeslického potoka nad obcí Podhradí nad Dyjí na Znojemsku v Jihomoravském kraji. Z hradu se dochovaly vysoké zříceniny …
4.3km
více »
Soutěž 2
body
www.turistikaprozivot.cz
Frejštejn - hrad splněného snu
Zřícenina
V dobách dávno minulých - kdy časopis Turista ještě vycházel jako měsíčník, ale kromě barevné obálky byl jeho obsah černobílý - objevil se v něm zajímavý článek: "Frejštejn, hrad klukovských snů." Popis romantické …
4.3km
více »
Podhradí nad Dyjí
Vesnice
Podhradí nad Dyjí je malá rekreační obec s 60 stálými obyvateli a najdeme ji západním směrem od města Znojma. Obec se rozkládá na pravém břehu řeky Dyje a nedaleko Vranovské vodní nádrže. Podhradí leží v údolí Křeslického potoka, jež u západního okraje obce ústí do řeky Dyje a na úpatí kopce U Rozhledny ( 463 m.n.m.), zvedajícím se jihovýchodně nad obcí. Na území obce…
4.4km
více »
Police
Zámek
Zámek je dominantou obce Police na Třebíčsku v kraji Vysočina. Zámek je čtyřkřídlý objekt, obklopený menším parkem. Budovy, uzavírající nepravidelné nádvoří, si v přízemí i v patře uchovaly arkády. Naproti vstup…
6.2km
více »
Bítov
Hrad
Hrad Bítov je jedním z nejstarších a nejromantičtějších hradů u nás. Hrad se nachází na Znojemsku v Jihomoravském kraji. Stojí na ostrohu nad vodami Vranovské přehrady. Návštěvníci si mohou hrad prohlédnout každý …
6.4km
více »
Bítov - hrad Bítov
Hrad
Pohraničný hrad Bítov stojí na skalnatom kopci nad riekou Želetavkou, neďaleko sútoku s riekou Dyjou. Hrad Bítov patrí medzi najstaršie a najromantickejšie hrady v Českej republike. Prvé písomné zmienky o usadlost…
6.4km
více »
Cornštejn
Zřícenina
Zřícenina gotického hradu Cornštejn stojí na skalnatém ostrohu nad jezerem Vranovské přehrady v nadmořské výšce cca 440 metrů nad mořem. Cornštejn patřil k nejlépe opevněným moravským hradům. Cornštejn se nachází …
7km
více »
Vranovská přehrada
Přehrada
Vranovská přehrada a její okolí tvoří jedno z nejkrásnějších rekreačních míst u nás. Vybudována byla v letech 1930-33 a sloužila jako zábrana proti záplavám a k získání elektrické en…
7km
více »
Největší Pták na Moravě - socha
Zábava, atrakce
Motorizovaní návštěvníci nádherného hradu Bítova si určitě před odstavením svého "motorového oře" na parkovišti asi 1 km před hradem povšimnou vysoké sochy s nezvyklou siluetou, kolem které před chvílí projeli. Pokud se vrátí několik set metrů po silnici zpět k penzionu, před nímž se tento výtvor nachází, mohou se zblízka pokochat pohledem na největší skulpturu opeřence možná nejen na Moravě, ale v celém Česku. (Přiznáv…
7.1km
více »
RUMBURAK
Tipy na výlet
Jedeme autem na Rozhlednu Rumburak. Nachází se asi půl kilometru před hradem Bítov. Rozhledna je zdaleka dobře viditelná.
Rumburak se nachází na úpatí Velkého kopce asi 35km od Znojma. Rumburak je zděná, 30m vysoká rozhledna se 145 schody. Z vyhlídky spatříme Vranovskou přehradu a její okolí, Cornštejn a Alpy (za dobré viditelnosti). Je to jediná rozhledna na znojemsku. Dá…
7.2km
více »
Podzim v Podyjí 2018 Pt. 1 – na Bítov
Cestopisy
Konec léta, nebo spíš podzimu značí i nějaký cyklistický zájezd vlastně na závěr sezony. Nejinak tomu bylo samozřejmě i letos. Termín se nabídl vlastně sám, díky státnímu svátku, který se…
7.2km
více »
Soutěž 10
bodů
www.turistikaprozivot.cz
Nejstarší hrad u nás – Hrad Bítov
Tipy na výlet
Hrad Bítov patří mezi nejstarší hrady u …
7.8km
více »
Bítov
Vesnice
Bítov je malá rekreační obec se 160 stálými obyvateli a najdeme ji ve vyhledávané rekreační oblasti a na levém břehu Vranovské vodní nádrže, severozápadním směrem od města Znojmo. V okolí obce a podél Vr…
7.9km
více »
ZÁMEK VRANOV NAD DYJÍ
Tipy na výlet
Zámek Vranov nad Dyjí ležící na jižní hranici českého státu asi 110 km od Vídně patří k nejpozoruhodnějším světským stavbám středoevropského baroka. Vznikl přestavbou ze zeměpanského románskogotického hradu, který je poprvé připomínaný k roku 1100. Současnou podobu mu vtiskli po ničivém požáru v roce 1665 hrabata Althannové. Ti na sklonku 17. století - podle projektu…
13.4km
více »
Vranov nad Dyjí
Zámek
Barokní zámek se vypíná na skalním ostrohu nad řekou Dyjí ve Vranově nad Dyjí. Zámek se nachází v Jihočeském kraji. Zámek je přístupný od června do září každý den kromě pondělí a v říjnu pouze o víkendech. Dominan…
13.5km
více »
Vranov nad Dyjí
Městečko
Vranov nad Dyjí je malé městečko s 880 stálými obyvateli a najdeme je jižním směrem od přehradní hráze Vranovské přehrady a severozápadním směrem od města Znojma. Vranov je vyhledávaným turistickým centrem na Ji…
13.5km
více »
Slavonice
Městečko
Slavonice leží v Jižních Čechách, jihovýchodním směrem od města Jindřichův Hradec a v těsné blízkosti hranice s Rakouskem. Město se rozprostírá na území přírodního parku Česká Kanada a je…
22.5km
více »