Jedeme znovu na severovýchod - 22. den - odpoledne: Raduň - vošárna, zámek a kostel Nejsvětější Trojice, Vršovice - dřevěná kaple Panny Marie Bolestné
Úterý 29.6.2021 - odpoledne
Je hrozné horko a dusno. Po osvěžení u Mohrova jezu děláme krátkou zastávku v obci Raduň. Potřebujeme doplnit zásoby, ale je tu i několik zajímavostí. Mimo jiné je to naše skutečně nejvýchodnější zastávka. Obec byla založena na jantarové stezce v údolí potoka Raduňka. První písemná zmínka je z r. 1320. To zde na malém návrší už stála středověká tvrz. V 16. století byla přestavěna na renesanční zámek. Dnešní klasicistní podoba je z let 1822 – 1825. V té době vznikaly v okolí i další stavby - úřednický dům, kočárovna a konírna, oranžérie a lednice. Původní lesopark byl změněn na přírodně-krajinářský anglický park. Tím to vše ještě nekončilo. Následovalo zbourání nefunkčního pivovaru, byl postaven ovčín, sýpka byla přestavěna na empírové obytné stavení.
Za německé okupace byla na zámku nucená správa. R. 1949 byl majetek zkonfiskován. Zámek využívalo ministerstvo zemědělství k různým účelům, později tam byly byty, mateřská a základní škola, kanceláře MNV, zdravotní středisko. Od r. 1978 do r. 1984 probíhala rekonstrukce a prostory byly zpřístupněny veřejnosti.
Z centra obce je to k zámku kousek. Tak snad se stačíme vrátit, než začne pršet. Ještě v centru hned u hlavní silnice je historická budova Vošárna. Ani nevím, co si pod tím představit. Na místě se dočítáme, že se jedná o zámeckou prádelnu a sušárnu. Ze kdy je pozdně barokní objekt, ve kterém původně byla obecní prádelna, to se asi ani neví. V letech 1823 – 1826 byla přestavěna na zámeckou prádelnu, která byla využívána až do r. 1945. Pak se tam nějaký čas bydlelo, posléze byl objekt opuštěný a už jen chátral. Až r. 2007 objekt vydražilo Občanské sdružení Vošárna, které se pustilo do obnovy. Přitom získali cenné doklady o systémech fungování. Objevili tam sestavu zrcadlově postavených topenišť s obslužnými cihelnými podestami, základy po topných tělesech a vyvařovacích kotlech. Přikládalo se z vedlejší místnosti, dým byl odváděn otevřeným dymníkovým ústím komína. Byl odkryt zaklenutý nakládací otvor, otvor pro odběr popela, vyústění kouřových sopouchů. Byla objevena řada dalších detailů, o kterých se vůbec nevědělo. Díky tomu bylo zjištěno, jak to vlastně fungovalo. Součásti provozu bylo bělidlo u potoka. Jedná se o ojedinělou stavbu tohoto typu.
V současné době jsou v interiéru vidět klenby, střední část síně s topeništi s vyústěním do dymníku a řada dalších zajímavostí. Mimo to je prostor využit pro společenské setkávání zájmových spolků a občanů Raduně. Všechny dveře včetně zárubní a kování byly vyrobeny podle jediných dochovaných původních dveří. To vše bylo dokončeno v prosinci 2012. Bohužel není nebo aspoň dnes není možnost si interiér prohlédnout.
Přes křižovatku je kostel Nejsvětější Trojice. Jeho předchůdcem byla dřevěná kaple sv. Anny, kterou si na poč. 16. století nechal postavit majitel tehdejší tvrze. Její kapacita byla koncem 16. století nedostatečná, byla zbourána a majitel panství začal se stavbou zděného kostela, který měl i obrannou funkci. Kvůli morové epidemii výstavba trvala od r. 1598 až do r. 1603. Fara byla postavena až r. 1836.
Okolo bývalé sýpky procházíme k zámku. Je vidět, jak stojí na kopci. Vchod je po rovině, z druhé strany je vysoká kamenná zeď. Parkem procházíme k oranžerii a ke skleníku, objevujeme chátrající budovy - snad konírnu, kočárovnu? Těžko říct. Vracíme se okolo sýpky. Téměř celou dobu mohutně bouří, vidíme, jak v dálce prší, ale nad námi je stále jasno. Jsme tedy v klidu, ani nespěcháme.
Jsme tak 20 metrů od auta. Najednou vidíme, že na zem občas spadne veliká kapka. Ten déšť začíná nějak zajímavě. Na nás snad ještě ani nekáplo. Najednou zjišťujeme, že to nejsou kapky, ale až centimetrové kroupy, které v tom horku okamžitě tajou. To už jsme však v autě. A pak to spustilo. Je to hrozné, jak to do střechy bubnuje, a to jich zase není tolik a nejsou moc velké. Do toho najednou liják. Ještě že jsme parkoviště neopustili. V tomhle se jet nedá. Do toho ještě jednou přišla kroupová vlna a konec. Poprchává a svítí sluníčko. Duha je někde jinde. Teplota během cca 10 minut klesla z 32 na 21. Na jak dlouho?
Za chvilku už nic nenasvědčuje tomu, že by padaly kroupy. Všechno v dešti roztálo. Jen pán pečlivě zkoumá vedle stojící auto. Kroupy však nic nepoškodily.
Popojíždíme jen o kousek dál na jih do Vršovic. Obce jsou prakticky spojené, jedeme sotva 1,5 km. Najednou vidíme u okraje silnice závěje krup. Jsou i o kousek dál, kde zastavujeme pod kopcem. Jsou kulaté i placaté, ty dokonce připomínají oko - uprostřed to vypadá jako čočka. Některé stále ještě mají v průměru 2 - 3 cm. A to i tady už svítí sluníčko. Tak tohle jsem ještě neviděla.
Jdeme se podívat na jedno zajímavé místo nad obcí. Stoupáme třešňovou alejí. Spousta třešní i s menšími větévkami se válí na zemi stále ještě mezi kroupami. Něco na stromě ještě zůstalo, tak ochutnáváme. Jsou tady vynikají chrupky i černé, skoro přezrálé třešně. Ale ta spoušť. Opadané jsou i ořechy. Je to smutný pohled.
Nahoře jsme si náladu trochu zlepšili. Je tu hezká dřevěná kaplička Panny Marie Sedmibolestné se zvoničkou, byla postavena po 2. světové válce na památku obětem války. Je tu dřevěný altánek s doškovou střechou, jezírko, bylinková zahrádka a hezký výhled. Je to úžasné místo pro odpočinek a relaxaci.
Až když jsme se vrátili k autu, všimli jsme si, že vedle nás stojící auto má v kapotě důlky. V sousední zahradě ze skleníku vybírají střepy. Tak to jsme měli štěstí. Kdybychom se nešli po obědě vykoupat, kdo ví, jak bychom dopadli.
Je skoro šest, už zase bouří. Přijíždíme do Hradce nad Moravicí, který si chceme prohlédnout zítra. Pod zámkem mám vytypované jedno parkoviště na přespání. Ne vždy to vyjde. Tentokrát se nám to zdá docela vhodné. Je tu jeden vyšší strom, tak parkujeme tak, aby na nás nespadl. Aspoň ne plnou vahou. Je tu rovina, dokonce i hezké posezení. Nebudeme muset vytahovat náš stoleček. Silnice je za pásem stromů, tak by nás rušit nic nemuselo.
Dáváme večeři a jdeme testovat zakoupené pivo z pivovaru Panský mlýn. Desítka je výborná. Jedenáctka ještě lepší. Ota se mezitím probírá získanými prospekty. Také hodnotíme dnešní den. Byl skutečně plný nejrůznějších zážitků.
Večer se obloha skoro vyčistila, ale v noci má pršet. V 7 hodin je 24 stupňů, ale mám pocit, že je jako v prádelně. Dusno a teplo je, i když jdeme spát. I když straší s deštěm, necháváme nedovřené dveře. Jinak bychom se asi udusili. Snad mne déšť vzbudí dřív, než budu mít v posteli louži.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(49.893, 17.943)
Poslední aktualizace: 1.11.2021
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Příspěvky z okolí Jedeme znovu na severovýchod - 22. den - odpoledne: Raduň - vošárna, zámek a kostel Nejsvětější Trojice, Vršovice - dřevěná kaple Panny Marie Bolestné
Raduň - zámek
Zámek
Nedaleko od Opavy leží mala vesnice Raduň ve které se nachází pěkný malý zámek. Jeho návštěvu můžete spojit i s prohlídkou většího a známějšího zámku v Hradci nad Moravici. Okolo zámku jsou parky, kterými se za pě…
0.3km
více »
Velikonoce na zámku Raduň
Tipy na výlet
Velikonoce na zámku Raduň
20.4.2014
Studené a mlhavé velikonoční neděli jedeme směrem na Opavu do Raduni.
Na zámku jsou připraveny Velikonoce. Jedná se o klasickou prohlídku zámku - hned na začátku vyfasuj…
0.4km
více »
Raduň - kostol Najsvätejšej Trojice
Kostel
Počas návštevy Raduni ma zaujala aj jeho pamiatka rímskokatolícky kostol Najsvätejšej Trojice, ktorý bol postavený na prelome 16. a 17. stotočia. Prvým kostolom v Raduni bol kostol sv. Mikuláša z prvej polovice 1…
0.4km
více »
Raduň - zámok, park, rybník
Zámek
Prvá zmienka o obci Raduň ležiacej neďaleko mesta Opava, nachádzajúceho sa v ústi raduňského údolia na toku potoka Raduňka je z roku 1320. Zámok je postavený na mieste bývalej pôvodnej stredovekej pevnosti, ktorá …
0.4km
více »
Raduň
Vesnice
Raduň leží jihovýchodním směrem od města Opavy. Na jižní okraj obce plynule navazuje obec Vršovice. Severovýchodním směrem od obce je město Kravaře, východním směrem najdeme obec Hrabyni a jihozápadním směrem s…
0.4km
více »
Vršovice
Vesnice
Vršovice leží jihovýchodním směrem od města Opavy a v oblasti Nízkého Jeseníku. Obec se rozkládá v severní části Přírodního parku Moravice. Severovýchodním směrem od Vršovic je městečko Kravaře, západním směrem …
0.4km
více »
Raduň - Vošárna
Skanzen
Vošárna je národní kulturní památka, jakou naleznete málokde.
Jde o barokní prádelnu a sušárnu, která ještě před pár lety vypadala, že zmizí z povrchu zemského. Díky Občanskému sdružení Vošárna a NPÚ však je zach…
0.4km
více »
Raduň - Sýpka v areáli zámku
Dům, budova
Prvá zmienka o obci Raduň je z roku 1322, išlo o strategické miesto na ,,Jantárovej ceste,, v ústi raduňského údolia, ktorým preteká riečka Raduňka. O dôležitosti tohto strategického miesta hovorí fakt, že tu bola…
0.4km
více »
Krásná Raduň
Tipy na výlet
Nejlépe autem až pod zámek, kde je parkoviště tak pro 25 aut a pak cca 700 metrů pěšky. Potkali jsme i spoustu cykloturistů, podle jejich reakcí si jízdu na kole vychutnávali. Prohlídka zámku, součástí areálu je…
0.4km
více »
Raduň
Zámek
Zámek Raduň stojí na mírném návrší na okraji stejnojmenné obce v Moravskoslezském kraji, zámek se nachází asi 5 kilometrů od města Opavy. Zámek je otevřen v …
0.5km
více »
Raduň - oranžerie
Drobné památky
Když navštívite zámek Raduň a ukončíte prohlídku vnitřních interierů, tak nezapomeňte se projít parkem a navštívit zámeckou oranžerií. Uvidíte zde mnoho krásných květin, kaktusů a tropických stromků (mandarinky, c…
0.5km
více »
Raduň - oranžeria
Zahrada
Raduň je obcou ležiacou v okrese Opava. Obec je známa svojím zámkom, ktorý bol pôvodne pevnosťou. Prvé zmienky o Raduni sú z roku 1320, prvé zmienky o pevnosti v obci sú z roku 1485. Výstavba nového renasančného z…
0.5km
více »
Raduň - empírový ovčín
Salaš, koliba
V rámci raduňského zámeckého areálu objevíte i značně zchátralou budovu původního empírového ovčína z roku 1841. Z průčelí už bohužel zmizela mohutná štuková beraní hlava a areál vypadá čím dál zchátraleji. (Já, a…
0.6km
více »
Soutěž 3
body
www.turistikaprozivot.cz
Raduň - rybník Kameník
Rybník
Rybník Kameník je poslední z raduňských rybníků(bráno proti toku Raduňky), je součástí přírodního Zámeckého parku. Byl vybudován snad už v 18. století. Z horních raduňských rybníků mi připadá nejromantičtější. Na …
0.7km
více »
Raduňský mokřad: ráj obojživelníků
Tipy a novinky
Raduňský mokřad se soustavou tůní leží na severním okraji obce Raduň, pár kilometrů jižně od Opavy. Ještě před 15 lety byste ho zde nenašli, nyní se zde nachází útočiště řady obojživelníků a dalších chráněných živ…
1km
více »
Raduňský mokřad
Bažina, mokřady
Raduňský mokřad se soustavou tůní leží pár kilometrů jižně od Opavy. Ještě před 15 lety byste ho zde nenašli, nyní se zde nachází útočiště řady obojživelníků a dalších chráněných živočichů. Jak a proč Raduňský mok…
1km
více »
Chvalíkovice
Vesnice
Obec Chvalíkovice se nachází jižním směrem od města Opavy. Obec se rozprostírá v předhůří pohoří Nízkého Jeseníku a severního okraje Přírodního parku Moravice. Jihozápadním směrem od obce leží Hradec nad Moravic…
2km
více »
Kopanina
Rozcestí
Kopanina je rozcestí a orientační místo na modré turistické trase a nachází se v severní části Přírodního parku Moravice, na okraji lesa jižně od obce Chvalíkovice. Rozcestník je umístěn na stromě v místech, kde…
2.4km
více »
Raduňka
Rozcestí
Raduňka je rozcestí žluté a modré turistické trasy a nachází se v údolí říčky Raduňky, jižním směrem od obce Raduň. Rozcestník je umístěn na stromě u křižovatky lesních cest a na rozhraní lesa Brdlice a Na Pasek…
2.5km
více »
Panský mlýn Opava
Mlýn
Panský mlýn v Opavě-Kylešovicích je soubor několika hospodářských a obytných budov. Na náhonu přiádějícím vodu z řeky Moravice je funkční vodní elektrárna.
Je zde vnitřní i venkovní restaurace a minipivovar: http…
2.8km
více »
Šance
Ostatní
Šance jsou pozůstatky opevnění vybudované koncem 18. století. Tyto Šance najdeme na východním úbočí bezejmenného vrcholku ( 525 m.n.m.), který se zvedá západním směrem od Podvihovského vrchu ( 511 m.n.m.) a v se…
3.2km
více »
Přehrada Sedlinka
Přehrada
Vodní nádrž Sedlinka se nachází u jihovýchodního okraje obce Suché Lazce. Přehrada byla vybudovaná na říčce Sedlince. Jihozápadním směrem se Nad přehradou zvedá kopec Strážnice ( 364 m.n.m.) a východním směrem s…
3.7km
více »
Řeka Moravice
Řeka
Řeka Moravice je jednou z nejmalebnějších u nás a pramení v Hrubém Jeseníku ve Velkém kotli, pod Vysokou holí, v nadmořské výšce 1170 metrů. Její délka dosahuje 105,1 km a u města Opavy se vlévá do stejnojmenné ře…
4.4km
více »
Hradec nad Moravicí
Zámek
Romantický zámek v Hradci nad Moravicí stojí na ostrohu nad soutokem říčky Hradečné a Moravice. Nachází se v Moravskoslezském kraji, necelých 8 kilometrů jižně od Opavy. Zámek je otevřen v dubnu, říjnu a prosinci …
4.9km
více »
Hradec nad Moravicí
Město
Hradec nad Moravicí se rozkládá jižním směrem od města Opavy. Městečko leží u severního okraje Přírodního parku Moravice. Městečkem jak název napovídá protéká řeka Moravice. V jižní části mě…
5km
více »
Jakubčovice
Místní část
Osada Jakubčovice je městskou částí Hradce nad Moravicí a najdeme ji jihovýchodním směrem od Hradce. Osada je obklopena rozlehlým lesem. V jejím středu je Rozcestí tří značených turistických tras. Východně od os…
5.3km
více »
Hradec nad Moravicí
Park
Hradec nad Moravicí je známý nejenom místním zámeckým areálem. Městečko najdeme jižním směrem od města Opavy. Součástí areálu zámku je rozlehlý park. Místní zámek se může pochlubit návštěvami významných hudebníc…
5.7km
více »
Opava
Město
Opava leží na Severní Moravě, severozápadním směrem od Ostravy a nedaleko hranice s Polskem. Opava se rozkládá na obou březích řeky Opavy a oblasti Poopavské nížiny. Ve městě sídlí Slezská univerzita. V okolí města je vybudováno několik rybníků a u se…
6.1km
více »
Soutěž 10
bodů
www.turistikaprozivot.cz
Kravaře
Zámek
Barokní zámek, který se nachází v Kravařích na Opavsku v Moravskoslezském kraji, se stal významným kulturním a společenským centrem města i regionu. Patrová čtyřkřídlá budova obklopuje…
6.1km
více »