Sobota 10. 7. 2021 - dopoledneV noci
na parkovišti hospůdky u pivovaru Letohradský jelen bylo poměrně teplo a konečně nepršelo. Samozřejmě jsem večer nemohla usnout, ale pak jsem spala dobře. Vstáváme skoro v devět. Ráno svítí sluníčko a zase to vypadá na hezký den. Dnes to však pojímáme odpočinkově. Jsem nějaká utahaná. Po snídani dávám kávu a beze spěchu vyrážíme.
Daleko nejedeme. V Dlouhoňovicích je výhledna – parkujeme kousek od ní - u hřbitova. Čeká nás jen asi 250 metrů do kopečka po části naučné stezky Dluhoňovice. Ta začíná na žel. stanici v Žamberku a měří 4,2 km. Na 18 zastaveních seznamuje se zdejší přírodou, geologiíí a faunou. Je doplněna dřevěnými vyřezávanými zvířaty v životní i nadživotní velikosti. To určitě zaujme děti. Nám stačí dojít jen k té výhledně. Tato výhledna s půdorysem pravidelného šestiúhelníku je zajímavá tím, že je na kopci, ale scházíte na ni po 3 schodech. Byla vybudována r. 2009 a ještě téhož roku získala certifikát o vytvoření českého rekordu jako první rozhledna, na kterou se schází po schodech dolů. Za pěkného počasí je vidět celý hřeben Orlických hor, masiv Králického Sněžníku, Bukovou horu a na levém obzoru i Krkonoše. Dokonce na ní jsou umístěny orientační tabule.
Naše cesta vede dál k jihu. Mezi Žampachem a Hnátnicí vytéká u studny pramen Na horním konci. Doplňujeme užitkovou vodu. Poslední dobou jí máme docela nedostatek.
Dál na jihu se zastavujeme v Lanšperku. Přibližně o 300 m dál je zřícenina hradu s vestavěnou rozhlednou. Zdejší hrad byl založen na nejjižnější části vysokého ostrohu posledními Přemyslovci někdy v pol. 13. století v době kolonizace pohraničního pralesa východních Čech, který byl královským majetkem. Však i hrad se brzy stal královským majetkem a správním centrem panství. Na přelomu 13. a 14. století jej král Václav II. daroval nově založenému cisterciáckému klášteru na Zbraslavi. V té době tady krátce bylo i proboštství. Z pol. 15. století jsou dodnes viditelné opravy z lomové opuky. V té době bylo pravděpodobně opevněno i podhradí a vybudována bašta. V poslední čtvrtině 16. století již nebyl hrad obýván a začal pustnout. V 17. století se využíval jen materiál z hradu pro údržbu lanšperského poplužního dvora a pro stavbu domů v podhradí.
V letech 1944 - 1953 se Sbor pro záchranu hradu Lanšperka ujal zříceniny a zamezil tak dalšímu chátrání hradního areálu. Dokonce vyčistili i sklepy v prostoru paláce. Tento sbor zcela nezanikl, r. 1992 se registrovali jako občanské sdružení a podařilo se jim zakonzervovat celý dochovaný úsek hradby. V létě 2007 byla díky iniciativě Regionu Orlicko-Třebovsko vybudována volně přístupná vyhlídková plošina. Je postavena z lešenářských trubek. Kdyby neměly plošiny z bezpečnostních důvodů plné boky, vypadalo by to skoro jako lešení pro opravu hradu. Konstrukce je 8 metrů vysoká. Vyhlídková plošina je přístupná po 3 kovových žebřících, které dohromady mají 24 příček. Díky tomu se nabízí výhled na panorama Orlických hor, masiv Kralického Sněžníku, Suchý vrch, Bukovou horu a za dobrých podmínek i na Jeseníky. Samozřejmě také je vidět zbytek hradu, ze kterého jsou vidět valy a hradba na východní, čelní straně. Jediný sklep je uzavřen dřevěnými vrátky.
Dnes máme skutečně odpočinkový den. Autem jedeme až k rozhledně Andrlův Chlum. Když jsem viděla, do jakého kopce jedeme, jsem ráda, že to nemusím šlapat. Stačí, že budeme muset vyšlápnout 183 schody na vyhlídkovou plošinu, která je ve výši 34,6 metru.
V minulosti zde stály dvě dřevěné vyhlídky, které byly současně i trigonometrickými věžemi. Ta první byla postavena r. 1905, byla vysoká 30 metrů a r. 1918 shořela. Dlouho byl pak vrchol bez rozhledny. Až r. 1940 byla postavena chata Hvězda (též známá jako Janderova chata). Od r. 1941 až do 60. let minulého století tu stála další dřevěná vyhlídková věž. R. 1996 byl postaven tento 52 metrů vysoký telekomunikační stožár. Rozhlednu provozuje místní KČT, vstup na ni je zpoplatněn. Jak je vidět z panoramatických obrázků, jsou vidět Orlické hory, Krkonoše, Kunětická hora, Českomoravská vrchovina, Železné hory a Jeseníky. Tato rozhledna patří k těm, o kterých tvrdím, že je to rozhledna bez nápadu. Musím však uznat, že výhledy jsou pěkné a daleké. Zajímavostí této rozhledny je, že má dvě schodiště. Jedno pro výstup vzhůru, druhé pro sestup. Aspoň si tam lidé nepřekážejí.
Dnes je zde otevřená historická chata Hvězda, kde je prý původní historický interiér. To jsme netušili, chata nás nezaujala, navíc si chceme uvařit sami. Zastavujeme proto o kousek níž na rozcestí U Zabitého, kde je rozcestí turistických tras, ale hlavně malé parkoviště. V případě potřeby by se tu nechalo i přespat. Na vaření je to tedy místo naprosto ideální.
Poslední aktualizace: 20.11.2021
Jedeme znovu na severovýchod - 33. den - dopoledne: výhledna Dluhoňovice, zřícenina hradu a vyhlídková věž Lanšperk, rozhledna Andrlův Chlum na mapě
Kvalita příspěvku:
Diskuse a komentáře k Jedeme znovu na severovýchod - 33. den - dopoledne: výhledna Dluhoňovice, zřícenina hradu a vyhlídková věž Lanšperk, rozhledna Andrlův Chlum
Dlouhou dobu si tu na vašich webových stránkách pročítám reporty z různých výletů a hrozně mne vždy…