TURISTIKU PODPORUJÍ
61 576 turistů a cestovatelů
112 432 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 400 839,- odměny za články
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Afrika
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

JERUZALÉM, NEJSVATĚJŠÍ ZE SVATÝCH

Cestopisy

Fotografie (3)  • Foto: PetrHruska

Expresní autobus národní společnosti Egged (mimochodem po Greyhoundu největší autobusový podnik světa) mě vyhodil na nádraží vNové čtvrti Jeruzaléma. Ta se nijak zvlášť neliší od Tel Avivu, kde jsem před padesáti minutami nastoupil - uniformní betonové novostavby, satelitní antény, široké ulice a klimatizované obchody. Nechce se mi platit pro můj skrblický rozpočet předražený lístek na MHD (v přepočtu 40 Kč), a tak se dál čtyři kilometry radši vláčím pěšky.

Foto: PetrHruska

Do Starého města přicházím krátce před půlnocí. Při hledání doporučeného hostelu jsem zabloudil vpotemnělých úzkých uličkách a nevím kudy ven. Za rohem slyším pokřikovat Araby. Přicházím před rozzuřené mladíky házející kameny na někoho za mnou. Otočím se a vidím izraelské vojáky, kteří na ně míří samopaly zdruhé strany. Intifáda jako ztelevize, ale přišel jsem mezi ně trochu nevhod. Jeden ozbrojenec mi kyne svou em-šestnáctkou, abych se koukal ztratit. Nechci dostat gumovým projektylem do hlavy, takže rychle mizím vkamenném bludišti.

RAMADÁN

Když to o půl hodiny později vyprávím recepčnímu vAl-Arab Hostelu, ničemu se moc nediví: „Včera tu Žid ubodal Araba. Nebo to bylo obráceně? Tady se to mele pořád, nebýt vojáků, už tu snad nestál ani tenhle hostel." Srážky mezi Araby a Židy se vtomto období stupňují také kvůli tomu, že nedávno začal postní měsíc ramadán. Dodržování půstu o ramadánu je jedním ztzv. pěti pilířů islámu, spolu spovinností muslimů vykonat alespoň jednou za život pouť do Mekky, pěti modlitbami denně, dobročinností a vlastního vyznávání kréda, že bůh je jediný a Mohammed je jeho prorok.

Foto: PetrHruska

Právě oramadánu se prý započalo zjevení koránu a o deset let později ve stejném měsíci Mohammed přesídlil do Mekky. Na připomínku těchto dvou významných událostí se všichni kromě těhotných žen, nemocných a těch, kteří jsou ve válce nebo na neodkladné cestě během ramadánu postí. Vprůběhu tohoto devátého měsíce islámského kalendáře nesmějí od východu do západu slunce jíst, pít, kouřit ani souložit. Muslimský kalendář je lunární, a tak se ramadán pohybuje postupně po celém roce. Největší utrpení zažívají lidé vlétě, kdy slunce pálí nejsilněji a dny jsou nejdelší.

Člověk by řekl, že pro většinu muslimů musí být tento měsíc nejútrpnějším obdobím vroce. Ramadán má nicméně kromě náboženského i další význam. Půst lidem připomíná jejich slabost a závislost. Navíc je učí sebekázni a posiluje soucit. Jen hladový člověk přece ví, co je hlad.

STARÉ MĚSTO

Staré město Jeruzaléma se vpátek zaplňuje věřícími zcelé Palestiny. Společné modlitby o ramadánovém pátku jsou totiž povinností, kterou neopomene snad žádný muslim. Skalní dóm vmuslimské čtvrti, jedna znejsvatějších mešit muslimského světa a hlavní dominanta města, je k těmto účelům ideálním místem. Davy poutníků oblečených do svých nejlepších šatů se valí od Damašské brány úzkými uličkami ke zlaté kupoli svatyně. Projít opačným směrem je zhola nemožné. Zářící kupole dómu byla kdysi zhotovena zryzího zlata, ale kalif Suleiman ho nechal roztavit, aby jím zaplatil své dluhy. Dnes ji pokrývá slitina hliníku a zlata (80 kg 24karátového lístkového). Vnitřek je zdoben propracovanými mozaikami, které v 8. století vytvořili syrští křesťanští umělci. Chrám byl postaven vletech 687 - 691 kalifem Omarem jako nejstarší mešita islámského světa. Je vystaven na skále, zníž prý prorok Mohamed spolu sarchandělem Gabrielem vystoupil do nebe.

Na jih od Skalního dómu stojí větší mešita Al-Aksa směděnou kupolí. I když její venkovní výzdoba je daleko prostší, stavba byla stejně nákladná a náročná jako u její zářící sousedky. Malby na stropě jsou darem egyptského krále Farúka, sloupy věnoval Mussolini a podlahu pokrývají perské koberce. Al-Aksa proslula svou krvavou historií. Roku 1951 zde byl zavražděn jordánský král Abdullah. O dvacet let později se mešitu pokusil zapálit křesťanský fanatik a před deseti lety uvnitř na věřící začal samopalem střílet izraelský voják. Zkrvavené šaty jeho obětí jsou vystaveny vnedalekém Islámském muzeu.

Nad pořádkem ve svatém městě bdí stovky ozbrojených izraelských vojáků a policistů. Posvátný měsíc je zhlediska bezpečnosti nejkritičtějším obdobím vroce. Vznětlivému Arabovi, který celý den nejí a nepije, stačí sebemenší podnět ktomu, aby se kdykoli pustil do krvavé rvačky. Takových konfliktů jsem byl svědkem téměř denně. Bohužel, nezřídka končí i zbytečnou smrtí, často kvůli nepodstatným maličkostem.

Staré město je srdcem svatého Jeruzaléma a bezpochyby nejsvatějším místem světa - pro židy, muslimy i křesťany. 40 000 lidí rozdílných vyznání je tu uzavřeno za městskými hradbami se sedmi branami na ploše jednoho čtverečního kilometru. Labyrint více než sta uliček a tisíce obchodů je rozdělen do čtyř čtvrtí - největší muslimské, nejmenší arménské, křesťanské a židovské, která ještě před šestidenní válkou vroce 1967 patřila Jordánsku. Poznat hranice jednotlivých čtvrtí je často možné jen podle vojenských hlídek, které se snaží držet znesvářené strany od sebe.

ZEĎ NÁŘKŮ

Západní zeď (hebrejsky Kotel Hamáravi) je pro Židy nejuctívanějším místem jejich náboženského světa. Je jediným zbytkem židovského Herodova chrámu, který Římané roku 70 před Kristem podruhé zbořili. Dodnes se sem sjíždí pobožní Židé, aby se pomodlili a oplakávali zničení původního chrámu a neméně i dávnou slávu Izraele. Židovské slzy daly tomuto místu jméno „zeď nářků." Zeď slouží jako tradiční synagoga; mužům je vyhrazena levá, severní část, včetně kryté modlitebny se svatými knihami, ženy se modlí vpravé, znatelně menší části. Říká se, že muži si svou část vybrali proto, že skýtá více stínu před horkým sluncem. Podle staré tradice věřící napíší modlitby na kousky papíru a zastrčí do spár mezi kameny ve zdi. Mnoho těchto věřících, především Jemenitů (židé, kteří do Izraele přišli vtomto století zJemenu), se při modlení kývá ze předu dozadu. Symbolicky si tak vynahrazují to, že vminulosti nemohli jezdit na velbloudu, aby jejich hlava nečněla výš než hlava muslima.

Vroce 1948 zabrali Staré město i se Zdí Jordánci a židé tak na dlouhých devatenáct let ztratili přístup ke svému svatému místu. Když izraelští vojáci roku 1967 získali Jeruzalém zpět, srovnali se zemí arabské budovy stojící kolem Západní zdi. Vytvořili tak rozlehlé náměstí, na kterém se teď příležitostně konají vojenské přehlídky.

Nejlepším dobou knávštěvě zdi (přístup kní je 24 hodin denně) je bezpochyby začátek Šabatu, tj. pátek odpoledne při západu slunce. To se u ní sejdou pobožní židé zcelého světa, horlivě se modlí, zpívají a především ti mladší pak tančí horu, rituální tanec, při němž se všichni drží vkruhu kolem ramen a kdokoli se může připojit. Se začátkem šabatu také přichází začátek zákazu fotografování, který si zvláště ortodoxní židé velice hlídají.

VIA DOLOROSA

Via Dolorosa, poutní „cesta utrpení", kterou šel Ježíš vstříc své smrti na kříži (alespoň podle Bible), od soudní budovy Pilátovy až kpopravčí hoře Kalvárii, prochází jak křesťanskou čtvrtí, tak muslimskou. Křesťané se tak dostávají do bezprostředního kontaktu sarabskými muslimy. Jejich tiché modlitby se často mísí shlasitým zpěvem muezzínů zokolo stojících Minaretů. Na to, aby mezi nimi nedocházelo ke konfliktům, dohlíží jako všude ve městě uniformovaní vojáci a policisté. Zdá se však, že vztahy mezi těmito dvěma skupinami jsou daleko lepší než všeobecná židovsko-arabská nenávist.

Pobožní křesťané, většinou američtí a evropští turisté, se tak mohou bezstarostně procházet vKristových šlépějích. Na celé trase Via Dolorosy je čtrnáct zastavení a na každém znich stojí kostely, kláštery a kaple, všechny připomínající jednu znejvýznamnějších událostí křesťanské historie. Tradiční procesí vedou každý pátek ve tři odpoledne Františkánští mniši. Mnoho věřících cestou postupuje i skřížem na zádech, především o Velikonocích jsou místní uličky doslova přecpány kprasknutí novodobými mučedníky. Pět ze čtrnácti zastavení je vchrámu Božího hrobu, zřejmě nejsvatějším místě křesťanského světa. Tady byl údajně také Ježíš pochován Josefem z Arimatie. Původní stavbu zničilo zemětřesení, současná podoba chrámu pochází zroku 1927. U vchodu do jeho hrobu se denně tlačí dlouhé fronty pobožných poutníků, trpělivě čekajících, až je mnich vpustí na chvilku dovnitř malé hrobky.

Mezi mnoha křesťanskými skupinami často panují větší neshody. Tak například koptové během jednoho náboženského konfliktu vyhnali zrozlehlého kláštera etiopské mnichy. Ti se poté usadili na střeše chrámu Božího hrobu, kde si postavili skromný klášter Deir as-Sultan a malé cely, vkterých přebývají. Snědí mniši oblečení do tmavých vlněných přehozů a černých čapek jsou většinou tiší a přívětiví, málokdy však ze svého útočiště scházejí dolů do města.

Obrovská koncentrace tolika svatých míst, která věřící během krátké doby spatří, občas způsobuje vznik tzv. „jeruzalémského syndromu." Jde zpravidla o mladé, hluboce věřící lidi, kteří najednou nabydou přesvědčení, že jsou jednou zbiblických postav. Podle toho se pak snaží jednat, což často nemívá dobré následky. Známý je případ kanadského žida, který uvěřil, že je nadlidskou silou obdarovaný Samson a snažil se to dokázat pokusem proskočit zdí svého hotelového pokoje, což se mu nepodařilo. Většina takto postižených lidí končí na psychiatrické klinice Kefar Šaul vzápadním Jeruzalémě, než je tato víra přejde. Jde průměrně o padesát věřících ročně, většinou návštěvníků ze severní Ameriky a západní Evropy.

ORTODOXNÍ ŽIDÉ

Židovská čtvrť ve starém městě byla téměř celá srovnána se zemí a musela být kompletně přestavěna poté, co Jeruzalém vroce 1967 znovu ovládli Izraelci. Až na několik málo synagog a archeologických vykopávek zdob Římanů tady není nic zajímavého kvidění.

Skutečně židovskou čtvrtí je Mea Šearim vnové části města, vybudovaná roku 1875. Mea Šearim vhebrejštině znamená „sto bran". Původně totiž čtvrť měla své vlastní obranné zdi, údajně se sto branami, které se každou noc kvůli zlodějům zamykali. Jde o poslední tzv. štetl, židovské ghetto, zachované vpodobě východoevropských ghet vdobě před holocaustem. Jeho obyvatelé se oblékají do šatů, jaké se nosili ve východní Evropě v 18. století. Převážně se zabývají náboženským studiem a jejich život financují komunity ortodoxních židů vzahraničí.

Zdejší domy tvoří několik jednotlivých skupin. Všechny domy každého takového komplexu jsou směřují do středu ostatních budov, kde stojí větší budova sloužící jako náboženské vzdělávací středisko, synagoga a místo veřejných shromáždění.

Nejkonzervativnějšími a nejortodoxnějšími židy jsou chasidité, kteří žijí podle mystické interpretace judaismu. Jejich sekta vznikla v 17. století ve východní Evropě, vedená rabínem Bál Šem Tovem. Snadno se poznají podle dlouhých černých kabátů, bílých košil, černých klobouků (o šabatu vyměněných za široké kožešinové „streimely"), plnovousu a pejzů. Méně ortodoxní židé nosí jarmulku (nebo kipu), malou čepičku, zakrývající vrchní část hlavy, která má vyjadřovat pokoru před bohem. Tu musí nosit i cizinci, pokud vstupují do synagog či ke Zdi nářků. Ortodoxní ji mají pod svými černými klobouky.

Na každé ulici visí hebrejsky a anglicky psané tabule upozorňující návštěvníky na striktní pravidla chování a oblékání. Zakázány jsou šortky, tílka a vůbec krátké rukávy pro ženy, dotýkání se osob druhého pohlaví, povoleno není ani držet svého partnera za ruku. Naprostá většina ortodoxních židů přímo nesnáší, když se je kdokoli snaží vyfotografovat. Jak uvidí foťák, většinou si před obličej dají klobouk nebo zlostně naznačují, že aby je dotyčný nefotil. Slyšel jsem i o případech, kdy žid po neodbytném fotografovi ve vzteku hodil kámen. Proto zMea Šearim mám jen několik fotek a téměř všechny vznikly diskrétně exponovány od boku, bez toho, že bych se díval do hledáčku.

TRAGÉDIE U DAMAŠSKÉ BRÁNY

Poslední večer vJeruzalémě znovu procházím okolím Damašské brány, hlavního vstupu do muslimské čtvrti. Přes den ji obléhají drobní prodavači čerstvých chlebových placek, levných triček a modlitebních rohoží, jejichž „arbá šekel, arbá šekel!" (čtyři šekely) doléhá až do našeho hostelu.

Po setmění se malé krámky zavřou a prodavači zmizí. O ramadánu jsou však úzké uličky i tak přeplněné věřícími, vracejícími se zmodliteb do východního Jeruzaléma i dál do Palestiny. Ve stejnou dobu se však také změsta vyváží nahromaděný odpad na valnících tažených malými traktůrky. Zrovna když jsem se vracel do arabské čtvrti, jeden valník se pod náporem spěchajících lidí převrhl a pod ním zůstal ležet mladý Arab. Ostatní muži se rychle snažili těžký valník zvednout a zraněného vytáhnout. To se jim podařilo až po několika minutách. Bezvládné tělo pak obstoupilo pět izraelských vojáků, kteří se snažili zatlačit dav ostatních Arabů snažících se alespoň na okamžik zahlédnout přidušeného mladíka. Všichni však poslušně ustoupili, když přispěchal lékař, rovněž oblečený do uniformy izraelské armády. Doktor se pokoušel zraněného oživit, ten se ale jen na chvilku zachvěl, něco slabě vykřikl, a pak se přestal hýbat úplně. Ošetřující voják cosi vzrušeně přikázal svým kolegům, ti ho však nevnímali, znovu měli co dělat, aby vbezpečné vzdálenosti udrželi rozvášněné Araby. Sbleskem dělám jednu fotku celé scény a hned nato mizím vúzkých uličkách. Nevím, jestli se mladého Araba nakonec podařilo zachránit, ale je jasné, že večerní příhoda brzy zanikne ve stínu dalších, větších i méně důležitých událostí, které denně hýbou svatým Jeruzalémem.

GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (31.786, 35.201)
Poslední aktualizace: 3.10.2009
Autor: PetrHruska
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Jeruzalém

Příspěvky z okolí JERUZALÉM, NEJSVATĚJŠÍ ZE SVATÝCH

Jeruzalém – Chords Bridge – Strunový most
Jeruzalém – Chords Bridge – Strunový most
Most
Moderní visutý most, stojící nad západním vjezdem do Jeruzaléma, je pro svůj vzhled nazýván harfa krále Davida, lodní plachta nebo zakřivený dráp. Jeho autorem je španělský architekt Santiago Calatrava. Výstavba…
0.1km
více »
Jeruzalém
Jeruzalém
Hlavní město
Hlavní město Izraele se nachází asi 30 km západně od severního okraje Mrtvého moře. Jeruzalém je proslulé biblické město plné úchvatných památek a milých lidí, a proto je častým cílem turistů.…
0.5km
více »
Výlet na Herzlovu horu
Výlet na Herzlovu horu
Tipy na výlet
  Pokud se zdržíte v Jeruzalémě více dní, doporučuji vám výlet na Herzlovu horu, která leží na západním okraji města. Můžeme jet autobusem (linky č. 14,18,20,27,33, 13 a 21) nebo jít pěšky.   Herzlova hora nebo ta…
0.5km
více »
Jeruzalém: Výlet do Památníku Yad Vashem
Jeruzalém: Výlet do Památníku Yad Vashem
Tipy na výlet
  Pokud se zdržíte v Jeruzalémě více dní, doporučuji vám navštívit Památník Yad Vashem na hoře Har Hazikaron, která leží na západním okraji města. Můžete jet autobusem (linky č. 13, 16, 17,1 7a, 18, 20, 21, 23, 24…
0.5km
více »
Jeruzalém: Návštěva domu Ticho
Jeruzalém: Návštěva domu Ticho
Tipy na výlet
  Pokud se zdržíte v Jeruzalémě více dní, doporučuji vám navštívit Beit Ticho – Dům Ticho, který se nachází nedaleko hlavní jeruzalémské tepny Jaffa Road na ulici Ha Rav Kook č.9. Půjdeme pěšky.   Dům Ticho s velk…
0.5km
více »
Jeruzalém: Dům Ticho
Jeruzalém: Dům Ticho
Cestopisy
  Jednoho večera jsme se vydali navštívít beit Ticho – dům Ticho, který se nachází nedaleko Jaffa Road. Dům, který byl postavený jako jeden z prvních domů vně hradeb Starého Města v roce 1880, získal své jméno po …
0.5km
více »
Jeruzalém: Šabatová návštěva synagogy
Jeruzalém: Šabatová návštěva synagogy
Cestopisy
  Při pobytu v Jeruzalémě se nám díky vstřícnosti naší milé průvodkyně Orit podařilo navštívit synagogu o šabatu a zažít část bohoslužby. Samozřejmě, že se nejednalo o synagogu ortodoxního společenstva, ale o refo…
0.5km
více »
Jeruzalém: Večerní procházka městem I.
Jeruzalém: Večerní procházka městem I.
Cestopisy
První večerní procházku městem jsme uskutečnili ve čtvrtek – tedy večer před šabatem. Lákala nás tržnice nedaleko autobusového nádraží. Čekala nás zde záplava zboží: ovoce, zelenina, pečivo, cukroví, koření, maso,…
0.5km
více »
Jeruzalém - Památník dětí
Jeruzalém - Památník dětí
Památník
Památník dětí, který se nachází v areálu Památníku Yad Vashem na kopci Har Hazikaron, připomíná jeden a půl miliónu židovských dětí, které byly zavražděny během holocaustu. Jeho výstavbu i…
0.5km
více »
Jeruzalém - Údolí komunit
Jeruzalém - Údolí komunit
Památník
Údolí komunit, rozkládající se na ploše 2,5 akrů, se nachází v areálu Památníku Yad Vashem na kopci Har Hazikaron. Údolí tvoří obrovské kamenné bloky, na jejichž 107 stěnách je vytesáno přes 5 000 jmen židovských…
0.5km
více »
Jeruzalém: Večerní procházka městem II. - Šabat
Jeruzalém: Večerní procházka městem II. - Šabat
Cestopisy
  Druhou večerní vycházku jsme uskutečnili v pátek – tedy o šabatu. Ocitli jsme se v úplně jiném světě než včera – den před šabatem. Tentokrát jsme nešli pěšky, protože už dávno minula 20.hodina, vzali jsme si taxi. Byl to jak jinak arabský taxik, protože Židé o šabatu nepracují. Dovezl nás (4 osoby) od hotelu k Jaffské bráně za 40 šekelů. Řidič si chtěl zvednout cenu a říkal,…
0.5km
více »
Jeruzalém – Dům Ticho (Beit Ticho)
Jeruzalém – Dům Ticho (Beit Ticho)
Muzeum
Dům Ticho s velkou terasou a zahradou, který byl postavený jako jeden z prvních domů vně hradeb Starého Města v roce 1880, získal své jméno po věhlasném očním lékaři Avrahamovi Ticho a jeho manželce Anně (1894 -…
0.5km
více »
Jeruzalém: Návštěva Památníku Yad Vashem
Jeruzalém: Návštěva Památníku Yad Vashem
Cestopisy
  K Památníku jmen Yad Vashem na hoře Har Hazikaron jsme dojeli autobusem. Památník, jehož úkolem je dokumentovat historii židovského národa v období holocaustu, uchovat památku na 6 miliónů židovských obětí a pře…
0.5km
více »
Jeruzalém – Zlatá menora
Jeruzalém – Zlatá menora
Zajímavost
Zlatá menora, která je replikou menory, jenž se nacházela v Šalamounově chrámu, je zhotovena přesně podle návodu v Bibli z 24 karátového zlata a váží 43 kg. Čeká na na příchod Mesiáše a své použití ve Třetím chrámu, který by měl být, až k tomu nadejde správný čas, znovu vystavěn. Od menory je nádherný výhled na Chrámovou horu a Olivetskou horu.
0.5km
více »
Jeruzalém – kostel Dormitio
Jeruzalém – kostel Dormitio
Kostel
Mohutná stavba novorománské baziliky Dormitio - Usnutí Panny Marie se nachází na hoře Sion. Pozemek pro výstavbu chrámu zakoupil od osmanského sultána v roce 1898 německý císař Vilém II. Základní Kámen na místě, …
0.5km
více »
Jeruzalém – Botanická zahrada
Jeruzalém – Botanická zahrada
Zahrada
Botanická zahrada, založená roku 1953, se nachází na kopci Givat Ram nedaleko univerzitního kampusu. Rostliny, jichž je zde vysázeno 6 000 druhů, jsou rozděleny do skupin podle zeměpisných oblastí, z nichž pochá…
1.2km
více »
Jeruzalém – Vojenský hřbitov
Jeruzalém – Vojenský hřbitov
Hřbitov
Vojenský hřbitov, na němž jsou pochováni izraelští vojáci padlí za svobodu ve všech válkách, ve kterých Izrael bojoval, se nachází na národním hřbitově na Herzlově hoře. Někteří z nich (většinou parašutisté 2.sv…
2.6km
více »
Jeruzalém – Notre Dame mezinárodní poutnické centrum
Jeruzalém – Notre Dame mezinárodní poutnické centrum
Kostel
Centrum Notre Dame, které dnes slouží jako penzion pro poutníky z celého světa, založili v roce 1885 francouzští misionáři pro poutníky z Francie. Komplex, který se nachází na Paratroopers road, se skládá z ubytovacích prostor, kostela Notre Dame a muzea Turínského plátna. Kostel Notre Dame, jehož základní Kámen byl položen v roce 1893, pojme až 500 věřících. Celý komplex…
2.7km
více »
Jeruzalém – Lutheránský kostel Vykupitele
Jeruzalém – Lutheránský kostel Vykupitele
Kostel
Lutheránský kostel Vykupitele se zvonicí, z níž je nádherný výhled na Staré Město a Olivetskou horu, se nachází nedaleko chrámu Božího hrobu v křesťanské části města a je jediným protestantským kostelem ve Sta…
2.9km
více »
Chrám Božího hrobu v Jeruzalémě.
Chrám Božího hrobu v Jeruzalémě.
Chrám
Nejvýznamnější křesťanskou památkou na světě je bezpochyby jeruzalémský Chrám Božího hrobu, který byl vystavěn na místě předpokládaného ukřižování, pohřbu a následného zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Nachází se uvnitř hradeb starého města Jeruzaléma na místě, které většina křesťanů uctívá jako Golgotu. První bazilika byla v těchto místech postavena římským císařem Konstantinem…
2.9km
více »
Jeruzalém - Náměstí Varšavského ghetta
Jeruzalém - Náměstí Varšavského ghetta
Náměstí
Náměstí Varšavského ghetta se nachází v areálu Památníku Yad Vashem na kopci Har Hazikaron. Je zasvěceno hrdinným obráncům varšavského ghetta během varšavského povstání. Dominantou náměst…
2.9km
více »
Jeruzalém – Hradby Starého Města
Jeruzalém – Hradby Starého Města
Hradby
Město Jeruzalém bylo opevněněno již za biblických časů krále Davida. Současné hradby, které obklopují Staré Město (1 km²), dal postavit na základech starého opevnění osmanský sultán Sulejman I. Nádherný v letech…
3km
více »
Jeruzalém – Chrám Božího hrobu
Jeruzalém – Chrám Božího hrobu
Kostel
Chrám Božího hrobu, který stojí na nejposvátnějším místě křesťanů – na Golgotě, kde byl Ježíš Kristus ukřižován, uložen do hrobu a kde vstal z mrtvých, byl postaven v letech 326 až 335 císařem Konstantinem Velikým. Chrám byl mnohokrát zničen a zase obnoven, takže dnes je labyrintem kaplí, chodeb a lodí. V chrá…
3.1km
více »
Křížová cesta v Jeruzalémě.
Křížová cesta v Jeruzalémě.
Boží muka
Centrem jeruzalémského Starého Města prochází Via Dolorosa neboli „Cesta bolesti“. Tato křížová cesta sleduje poslední útrpné kroky Ježíše Krista z místa, kde byl odsouzen, přes vrch, kde byl ukřižován až ke chrámu Božího hrobu, kde se údajně nachází jeho hrob. Celkem je cesta tvořena čtrnácti zastaveními. Via Dolorosa protíná z východu na západ Muslimskou čtvrť v izraelském…
3.2km
více »
Jeruzalém - Kde se děly zázraky
Jeruzalém - Kde se děly zázraky
Městská část
„Jeruzalém je přístavním městem na břehu věčnosti“ Jehuda Amichaj. Pokud se do Starého města vydáte z Olivové Hory, lze sem dojít poměrně příjemnou procházkou z kopce. Poměrně proto, že cesta se svažuje dost prud…
3.4km
více »
Zeď nářků v Jeruzalémě.
Zeď nářků v Jeruzalémě.
Chrám
Zeď nářků, nebo také Západní zeď je tím, co se podařilo dochovat ze západní části vnější hradby, která ke konci období druhého jeruzalémského chrámu obklopovala jeruzalémskou Chrámovou horu. Tato masivní zeď posta…
3.5km
více »
Jeruzalém - Cardo
Jeruzalém - Cardo
Trosky
Cardo, hlavní jeruzalémská ulice v době byzantské (6.století) s honosnou Kolonádou se sloupořadím, byla centrem obchodu. Slovem cardo se v latině označovala severojižně orientovaná ulice ve městě nebo vojenském tá…
3.5km
více »
Skalní dóm v Jeruzalémě.
Skalní dóm v Jeruzalémě.
Chrám
Skalní Dóm je nejslavnější jeruzalémská památka. Je to  islámská svatyně, která vznikla v letech 687 - 689. V jejím středu je skála, na kterou byl podle Koránu přenesen Mohamed při své Noční cestě, a na které také…
3.6km
více »
Chrámová hora v Jeruzalémě.
Chrámová hora v Jeruzalémě.
Hora
Další místo, které jsme v Jeruzalémě navštívili byla Chrámová hora.  Někdy je uváděná též jako hora Moria. Je  to plošina o půdorysu nepravidelného…
3.6km
více »