Královéhradecký kraj – 2. - 5. den: Trutnov - Open Air festival, rozhledna Památník generála Gablenze, plzeňský pivovar Proud
Čtvrtek 17. 8. 2023
Někdy po půlnoci mne vzbudilo hřmění, zdá se, že je bouřka blízko, ale asi až za další půlhodinu začalo pršet. Konečně se trochu ochladilo, že přežijeme zavřené dveře. Ani nevíme, jak dlouho a jak silně pršelo. Ráno už zase svítí sluníčko a je vedro.
Vstáváme v 8 hodin. Ota se těší na festival, který se po 7 letech stěhuje zpátky do Trutnova. Je horší než malé děcko. Už se nemůže dočkat. Nejraději by snad vyjel bez snídaně. Ale ví, že je to blbost.
Kupodivu se nebrání ranní koupačce. To už je tady na koupališti Vlčí důl snad povinností. Večer v tom horku se voda zdála studená, teď po ránu je to skutečně příjemné. Dokonce jsme tam byli sami, tak jsme si to užívali. Jen voda ve sprše neměla čas se ohřát.
Po snídani voláme paní starostové do Lazníků, aby vyřídila poděkování v pivovaru Wurst, že pivo je skutečně výborné, že jsme si moc pochutnali. Z toho měla radost a také z toho, že jsme nezapomněli a zavolali. Vzájemně jsme si udělali radost a tak by to mělo být vždy.
Balíme se a odjíždíme. Volíme nejrychlejší trasu, ale stejně do Trutnova pŕijíždíme v poledne. Na našem oblíbeném místě za tu dobu postavili rodinné domky. Tam se tedy spát už nedá. Musíme vzít za vděk velkou loukou jen kousek od amfiteátru Na Bojišti, kde bude festival, ale kde se jen těžko hledá rovné místo a kde také málokdy je klid. Naštěstí jsme přijeli jako jedni z prvních, tak si můžeme vybírat. Nechceme spát blízko amfiteátru, tam ten klid určitě nebude. Parkujeme tedy na opačné straně - blízko vjezdu. Je to sice skoro u silnice, ale je tady křovisko, tak snad ten hluk ze silnice trochu ztlumí. Je tu téměř rovina, Toiky, užitkovou i pitnou vodu máme poměrně blízko.
Balíme se a odjíždíme. Volíme nejrychlejší trasu, ale stejně do Trutnova pŕijíždíme v poledne. Na našem oblíbeném místě za tu dobu postavili rodinné domky. Tam se tedy spát už nedá. Musíme vzít za vděk velkou loukou jen kousek od amfiteátru Na Bojišti, kde bude festival, ale kde se jen těžko hledá rovné místo a kde také málokdy je klid. Naštěstí jsme přijeli jako jedni z prvních, tak si můžeme vybírat. Nechceme spát blízko amfiteátru, tam ten klid určitě nebude. Parkujeme tedy na opačné straně - blízko vjezdu. Je to sice skoro u silnice, ale je tady křovisko, tak snad ten hluk ze silnice trochu ztlumí. Je tu téměř rovina, Toiky, užitkovou i pitnou vodu máme poměrně blízko.
Směrem ke křovisku stavíme přístřešek, který je částečně proti slunci, ale také proti dešti. Ještě jsme snad nezažili festival bez deště. Je nepříjemné, když vystupujeme z auta rovnou do mokra. Tím pádem jsme si zde zajistili i trochu soukromí.
Nejdřív se jdeme podívat do města, co se kde za ta léta změnilo. Jednu příjemnou změnu jsme zaregistrovali hned u vchod do areálu. Stojí tu bouda - kontejner, kde prodávají pivo Trautenberk z pivovaru v Malé Úpě, ale jen petky, netočí ho tam. To nás trochu zaskočilo, už jsme se těšili na točené. Tohle pivo známe, je výborné. Ale nakonec jsme se domluvili. Koupili jsme si vychlazenou petku, paní nám půjčila půllitry a my si pivo nedaleko pěkně ve stínu vypili. Hned je nám v tom vedru lépe. Na pumpu jsme je zašli umýt, to je přes ulici.
Ve městě dále zjišťujeme, že některé hospody jsou zrušené, jedna dokonce zbouraná. Ota si v pivovarské restauraci dává pivo, já ledovou kávu a jdeme k autu uvařit oběd. Program začíná až večer, času máme dost.
Mezitím přijelo pár dalších aut a u vchodu přibyl stan, kde vybírají poplatek za parkovné. To tu ještě nebylo. Čekáme, zda budou auta obcházet a kontrolovat je, ale zatím od nás nikdo nic nechce. Uvidíme časem. Nikam se nehrneme něco platit.
Mezitím přijel kamarád Jindŕich s dcerou a její kamarádkou i Otův syn s manželkou. Scházíme se ve městě na pivu a parta odchází do areálu. Já se sama vracím k autu. Vždy jsem chodila s nimi, ale už pred těmi asi 7 lety jsem měla problém delší dobu stát. Silně mne pálila chodidla. Situace se za ta léta zhoršila, nikdo neví, co to je a co s tím. Nejvíc mi vyhovuje chůze, nejlépe po hrbolatém povrchu a nebo masáž. Nevím, jak bych to v areálu ty 4 dny vydržela. Je sice velký, ale zpravidla počet lidí několikanásobně přesahuje počet míst k sezení. Nedá se nic dělat, hlavně že mohu chodit.
Odpoledne se přehnala přeháňka, vedle nás se zabydleli jedni mladší a moc příjemní lidé, často se u mne zastaví na kus řeči a tak mi to při sudoku a knížce rychle utíká.
Večer se ochladilo poměrně rychle, že vytahuji i tepláky a košili. Jsme přece jen už skoro na horách. Ota se občas zastaví – najíst se, obléct.
V noci je příjemně. Spí se tu perfektně a je tu nezvyklý klid.
Pátek 18. 8. 2023
Ráno nás nebudí horko, jak jsem čekala, ale Otova dcera, která v 9 přijela a na parkovišti nás hledá, telefonuje. Já jsem vyspalá, ale Ota by ještě spal.
Jinak další den je v duchu festivalu. Dopoledne bývá program méně zajímavý, zpravidla se dospává. Okolo poledne se scházíme v některé ze zdejších restaurací na oběd. Po obědě si každý vybírá program podle svého gusta. Je vedro, takové jsme snad tady ještě nezažili. Já trávím čas ve stínu u auta. Naši sousedi se vrací odpoledne poměrně brzy, večerní program je nezajímá. V sobotu ráno chtějí odjet. Martina zjistila, že pásky, které opravňují ke vstupu do areálu, může sundat a já je bez problémů navlékla. Sice by se to asi nemělo, ale takových věcí, co se nemá a dělají se, je daleko víc. Mají tam být oni a nebo já? To budou naši koukat, až se tam objevím. Nejvíc se těším v sobotu večer na Ondřeje Havelku a jeho Melody Makers. Ti jsou vždycky skvělí. To jediné mne moc mrzelo, že neuvidím.
Sobota 19. 8. a neděle 20. 8. 2023
Sobotní a nedělní dopoledne se moc nelišilo od toho pátečního, hlavní program je vždy až odpoledne, jde se tedy opět na oběd do města, nesmí tradičně chybět ani výstup k rozhledně Památník generála Gablenze na nedalekém vrchu Šibeník. Za ta léta ji vidíme po druhé otevřenou. Tentokrát se vybírá vstupné 20,- Kč. Děvčata jdou nahoru, víc než dva tam jít současně nemohou. Vrací se spokojené, ale zničené. Ve věži je hrozné horko. To nás od výstupu odradilo definitivně.
Změny jsou nejen ve městě, ale i v areálu. Tam se vždy točil jen Prazdroj, Gambrinus a Kozel, letos k tomu přibyl Radegast a k našemu velkému překvapení také pivo z plzeňského minipivovaru Proud. To je pivovar, který vznikl v areálu plzeňského Prazdroje v bývalé elektrárně nedaleko soutoku Mže a a Radbuzy. Elektrárna byla uvedena do provozu r. 1907 a elektřinu dodávala do pivovaru, ale i do města pro veřejné osvětlení. Když se pivovar napojil na odběr elektřiny z veřejné sítě, ztratila tato elektrárna svoji funkci. R. 1995 byla do budovy umístěna plynová kotelna pro zásobování varen Plzeňského pivovaru párou. R. 2019 byla budova zrekonstruována a začal zde své pivo vařit pivovar Proud. Tohle pivo je skutečně výborné.
Když tam Ota objevil tohle pivo, tak mi hned jedno vybral a donesl mi ho k autu. Věděl, že mne tím mile překvapí. A to se mu povedlo.
Hned mi bylo jasné, jaké pivo budu v areálu pít. Nejsem zrovna moc velký pivař, moc piva nikdy nevypiji, dokonce dřív jsem měla problém si vybrat, protože z dřívější nabídky mne zaujal tak akorát Kozel. Teď jsem pila jen Proud. Bylo z čeho vybírat, ale oblíbila jsem si devítku Sommer Ale. V tom horku se mi zdálo nejvíc osvěžující. Navíc díky získanému náramku jsem si mohla do areálu dojít pro pivo a pak si ho u auta vypít, když mne zrovna program v areálu moc nezaujal.
Ještě nás překvapilo, že proti minulým létům je tady daleko méně lidí a jejich věk se pohybuje převážně od 35 let výš. Jsou tady i děti, ale lidí mezi 20 a 35 je tu skutečně minimum. Nejvíc je to vidět na louce, kde parkujeme. Dříve byla obsazena obrovská plocha a často to ani nestačilo. Pak její dost velkou část zabrala pošta. Dnes byla uzavřena i horní část louky a ještě tu zdaleka nebylo plno. Možná někoho odradilo placení parkovného, takže dnes spalo víc lidí v autech při silnici na okraji města, možná i na parkovištích.
Že je tady méně lidi se však poznalo i při vstupu, kde se vždy tvořili fronty. Nyní nebyly fronty na Toiky, ani na pivo, ani při koncertech nebylo hlediště plné. Dokonce i volných míst k sezení tu bylo hodně. To vyhovovalo hlavně mně. A to tu letos jsou jen 2 scény, dříve bývaly tři. Ve městě v restauracích také neměli narváno a je jich tam vlastně méně. A co bylo příjemné, všude byl nezvyklý klid a snad jsme ani neviděli nikoho nalitého. To možná bylo i tou vyšší věkovou hranicí.
V neděli okolo večerní 10. hodiny jsme se všichni, s výjimkou Otovy dcery, která odjela již ráno (doma má malá dvojčata), sešli mimo areál na pivu, abychom dle našeho zvyku zhodnotili celý festival a podělili se o dojmy. I když jsme si povídali do půlnoci, už jsme ani moc nepili, ať jsou ráno řidiči fit. Zbytek osádky aut je v tom už podpořil. Rozloučili jsme se, protože každý spíme jinde, kamarádi i Otovy děti dokonce letos prvně nespí pod stanem, ale na ubytovně. Ráno se už neuvidíme, rozjedeme se na různé strany. My se chceme tady na severu ještě nějaký čas zdržet.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(50.546, 15.912)
Poslední aktualizace: 29.1.2024
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Trutnov
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Královéhradecký kraj – 2. - 5. den: Trutnov - Open Air festival, rozhledna Památník generála Gablenze, plzeňský pivovar Proud
Jeden den v Trutnově
Tipy na výlet
Jeden den. Nepatrný časový úsek, který ale může vstoupit do dějin.Pro Trutnov je tím jedním dnem 27. červen 1866.Právě tehdy se na třech návrších na jihu města Šibeníku, Jánském vrchu a Chmelnici uskutečnila bitv…
0.5km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Trutnov - evangelický kostel, síň Bohuslava Martinů
Kostel
Koncertní síň Bohuslava Martinů - Evangelický kostel s dominantní 43 metrů vysokou věží se nachází na úpatí trutnovského vrchu Šibeník. Stavbu z režného zdiva v novogotickém slohu dokončil trutnovský stavitel Karl Rieger v roce 1900. Zvony, které byly v kostele umístěny bohužel neušly zrekvírování během 1. sv. války. Zvony nové, až na jeden, postihl stejný osud za války 2. sv.…
0.7km
více »
Trutnov - Janská kaple, kaple sv. Jana Křitele
Kaple
Mezi nejzajímavější památky Trutnova patří kaple sv. Jana Křitele na janském vrchu. Postavena byla na náklady Jana Mořice Dreyschocka v roce 1714. V blízkosti kaple se nalézala poustevna, povinností poustevníků by…
0.7km
více »
Komentované vycházky po NS Den bitvy u Trutnova 1866
Tipy a novinky
Na naučné tabule zapomeňte. 11. a 25. července a 8. a 22. srpna 2022 si naučnou stezku projděte s průvodcem. Bitvu okomentuje zasvěcený fanda tehdejších událostí v dobové uniformě.Sraz…
0.7km
více »
Památník generála Gablenze
Rozhledna
Památník generála Gablenze nalezte na návrší Šibeníku nad městem Trutnov. 27. června 1866 tu dovršili vítěznou bitvu pod vedením generála Ludvíka Gablenze vojáci X. rakouského armádního sboru nad pruským vojskem. Památník je postaven jako rozhledna, která je vysoká 20 metrů. Jedná se o litinový památník ve tvaru obelisku. Otevírací doba vyhlídky je květen, červen, září…
0.7km
více »
Trutnov - vyhlídka na Krkonoše
Vyhlídka
Blízkost města Trutnova od Krkonoš nám za jasného počasí nabízí možnost krásných výhledů na nejvyšší české pohoří. Jedno takové místo se nalézá na rozhraní městského parku a lesoparku v jižní části Trutnova. Vyhlí…
0.8km
více »
Trutnov - Šibeník Gablenzův památník
Památník
Sedemnásťmetrový Gablenzův památník je vo forme dutého liatinového obelisku z roku 1868. K pamätníku stojaceho na južnom okraji Trutnova vedie z mesta niekoľko značených parkových ciest. Výhľad z obelisku je len severovýchodným smerom (Krkonoše, Trutnov). V blízkosti obelisku sa nachádzajú aj suveníry v kiosku vedľa pomníku. Spája sa s bojom u Trutnova dňa 27. 6. 1866, ktorý…
0.8km
více »
Trutnov - městský park, lesopark
Park
Historie trutnovského parku spadá do konce 19. století, přesněji do roku 1890, kdy byl založen na úbočí vrchů Šibeník a Jánský vrch, v místech krutých bojů prusko-rakouské války dne 27. června 1866. Spodní část pa…
0.9km
více »
Kde jsem byl doma - quest v Trutnově
Tipy na výlet
Když už jsme se nějak dostali do Trutnova, jdeme městem pěšky. Jdeme hledat poklad. Během procházky po turisty méně navštěvovaných nikoli však méně půvabných místech města vyluš…
1km
více »
Trutnov - brána do východních Krkonoš
Tipy na výlet
Naším cílem je Trutnov, který je neoficiálně nazýván branou do východních Krkonoš na jejichž jižním úpatí se, podél řeky Úpy, město nachází. První doložená zmínka u Trutnově spadá do roku 1260. Historické centrum města se nalézá v prostoru kolem dnešního Krakonošova náměstí jehož dnešní vzhled pochází z období 18. až 20. století. Prostředku náměstí dominuje Krakonošova kašna s…
1.1km
více »
Sloup Nejsvětější Trojice
Socha
11 m vysoký barokní Sloup Nejsvětější Trojice na Krakonošově náměstí je součástí sousoší s osmi postavami světců, umístěnými stupňovitě ve dvou okruzích čtvercového podstavce. Sloup nese český, německý a latinský nápis, podle kterého jej nechal postavit trutnovský občan Jan Jiří Najdík. Datum jeho postavení je v latinské verzi textu zašifrováno v kryptogramu – zvýrazněná velká písmena jako římské číslice prozrazují rok zřízení sloupu 1704. V šestnáctém století stával v tě…
1.2km
více »
KRÁLOVSKÁ VĚNNÁ MĚSTA – TRUTNOV MYSLÍ I NA KRÁLOVSKÉ RODINY
Tipy a novinky
Druhé největší město Královéhradeckého kraje leží v okouzlujícím podhůří Krkonoš v údolí meandrující řeky Úpy. V Trutnově a jeho okolí se nachází mnoho památek na prusko-rakouskou válku…
1.2km
více »
Sloup Nejsvětější Trojice
Socha
Jedenáctimetrový barokní Sloup Nejsvětější Trojice na Krakonošově náměstí je součástí sousoší s osmi postavami světců, umístěnými stupňovitě ve dvou okruzích čtvercového podstavce. Sloup nese český, německý a latinský nápis, podle kterého jej nechal postavit trutnovský občan Jan Jiří Najdík.
1.2km
více »
Turistické informační centrum Trutnov
Infocentrum
Trutnovské městské informační centrum, kde návštěvník o městě a okolí najde vše potřebné, se nachází v budově Staré radnice na Krakonošově náměstí čp. 72.
Otevírací doba:
15.6. - 15.9.po - pá 9:00 - 18:00, so 9:00 - 12:00 a 13:00 - 17:00mimo sezónu po - pá 9:00 - 17:00, so 9:00 - 12:00, ne zavřeno
Kontakt: web www.ictrutnov.cz
e-mail: info@ictrutnov.cz tel.: 499 818 245
1.2km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Trutnov - Krakonošovo náměstí
Náměstí
Krakonošovo náměstí - přirozené historické centrum Trutnova. Pravidelný čtyřúhelníkový tvar náměstí pochází z období 13. století. Dnešní vzhled budov dal podobu náměstí v období 18. - 20. století. Mezi nejzajímavě…
1.2km
více »
Turistické cíle v okolí Trutnova
Tipy na výlet
Jdeme z Trutnova na Čížkovy kameny a na Jestřebí hory. Jdeme za krásnou přírodou, za výhledy, které se nám rozprostřou na vrcholcích. V Trutnově nebo v Bohuslavicích nad Úpou. Úchvatné vý…
1.2km
více »
Trutnov
Tipy na výlet
Trutnov - brána Krkonoš je vzdálen asi jen 12km od hranic s Polskem - do Trutnova se dostaneme vlakem - výhodou je bezesporu přímé, časté a rychlé spojení z Prahy.hl.n a Hradce Králové. Autem je vzdálenost Trutnov - Praha něco kolem 155km, ve městě je možné auto zaparkovat - parkovacích míst je ve městě dostatek. Do Trutnova se dá také dobře dostat autobusem... při návštěvě bych doporučil výlet na Gablenz -…
1.2km
více »
Trutnovské městské slavnosti Už ho nesou! aneb O našem lese
Tipy a novinky
Koho nesou? Draka! Kdy ho nesou? 6. 5. 2023 po setmění.Každoroční úchvatné a velkolepé dračí slavnosti mají vždy téma ze starých trutnovských pověstí. Tentokrát tedy les. Návštěvníky čekají…
1.2km
více »
Socha císaře Josefa II.
Socha
Socha stojí na stejném místě kde byla původně umístěna roku 1886. Císař shlížel na Trutnovany až do roku 1923, kdy byl odstraněn. Socha byla znovu odhalena když v Trutnově probýhala celoevropská akce Dny evropského dědictví 12.11. 2009.
Tato výrazná dominanta váží 300kg a materiál na její mramorový podstavec byl dovezen až z Kuby. Socha je vyrobena podle předlohy Vídeňského sochaře Pöningera.
1.2km
více »
Trutnov
Město
Trutnov v podhorí Krkonoš v širokom údolí rieky Úpy je dôležité hospodárske a kultúrne mesto na cestnej a železničnej križovatke. Je vstupnou bránou do Krkonoš. Podľa počtu obyvateľov ( 31 000 ) je 35. najväčším mestom v ČR a podľa katastrálnej rozlohy 13. najväčším ( 103,36 km2 ).Prvý písomný záznam o Trutnove je z roku 1260 ako pôvodná osada zvaná Úpa. Pôvodná slovanská osada…
1.2km
více »
NAVŠTIVTE TRUTNOV
Tipy a novinky
Trutnov, druhé největší město Královéhradeckého kraje, leží v malebném podhůří Krkonoš v údolí meandrující řeky Úpy. Je městem draka a také východní branou Krkonoš. Vypravit se sem můžete…
1.2km
více »
Stará radnice
Dům, budova
Krakonošovu náměstí v Trutnově vévodí Stará radnice. Tato stavba je původně renesančním dílem italského stavitele Valmadiho z roku 1591, která dostala svou novogotickou podobu po velkém požáru města v roce 1861. Na boční fasádě do ulice Horská byl v roce 1925 objeven relikt původní sgrafitové výzdoby, na jehož základě byla v 80. letech 20. století fasáda při rozsáhlé rekonstrukci upravena do dnešní podoby. V poválečném období byla budova sídlem r…
1.2km
více »
Krakonošova kašna
Kašna
Na trutnovském náměstí stála kašna již od roku 1792. Tato původní kašna byla osazena pískovcovou sochou draka a podle něj se kašna nazývala Dračí studna. Novou Krakonošovu kašnu dalo postavit město Trutnov podle návrhu Josefa Kirschnera v roce 1892 však byla nahrazena kašnou novou, na které se vyjímá socha Krakonoše a kamenný drak byl přemístěn do městského parku. Kašnu tvoří žulová n…
1.2km
více »
Trutnov - Muzeum Podkrkonoší
Muzeum
Muzeum seznamuje s historií Podkrkonoší, k vidění jsou např. archeologické nálezy, lidový nábytek, obrazy, porcelán, sklo, oděvy…. Velká část expozice je věnována Pruskorakouské válce - bitvě u Trutnova dne 27.6. …
1.3km
více »
Dračí ulička
Ulice
Mnoha pověstmi opředené místo v těsné blízkosti hradebního obvodu a někdejší Dolní brány inspirovalo v r. 2004 město Trutnov k obnovení Dračí uličky a vybudování pomníku legendární trutnovské sani. V těchto místech bývala dle pověsti sluj ukrutné saně, kterou přemohla družina bájného zakladatele města Albrechta z Trautenbergu roku 1006. Trutnov se tak řadí k městům…
1.4km
více »
Trutnov - kostel Narození Panny Marie
Kostel
Kostel Narození Panny Marie se nachází v samém historickém centru Trutnova. Nejedná se však o stavbu románskou ani gotickou, ale o klasicistní novostavbu s pozdně barokními prvky, která byla postavena v letech 1756 - 1782 dle plánů L. Niedereckera. Kostelu dominuje, na jižní straně lodi, věž Vysoká 64 metrů. Do roku 1799, kdy byl kostel poničen požárem byla věž kryta…
1.4km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Trutnov - UFFO, společenské centrum
Zábava, atrakce
UFFO - společenské centrum Trutnovska, které bylo postaveno v letech 2008-10 na náměstí Republiky se stalo novodobým „chrámem“ kultury v regionu. Společenské centrum, obecně zvané divadlo, je pojmenováno po jednom…
1.5km
více »
Trutnov, město které okouzlí.
Tipy na výlet
První zprávy o Trutnově jsou z doby vlády Přemysla Otakara II. V roce 1260 tady již stála při cestě do Slezska trhová osada. Ta byla v roce 1340 povýšena na městečko, které se stalo věnným…
1.7km
více »
Trutnov
Město
Trutnov - vstupní brána do východních Krkonoš na jejichž úpatí se, podél řeky Úpy, město nachází. První doložená zmínka u Trutnově spadá do roku 1260. Historické centrum města se nalézá v prostoru kol…
1.7km
více »