TURISTIKU PODPORUJÍ
61 574 turistů a cestovatelů
112 410 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 400 675,- odměny za články
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Svět
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Moje Novohradky-květen 2009

Cestopisy

Podvečerní romantika u klauzury Zlatá Ktiš
Podvečerní romantika u klauzury Zlatá Ktiš  •  Fotografie (10)  • Foto: Vandrak
Podvečer u Pivonického vrchu poblíž Žofína

Letos byl v první půlce května (od 7. do 10.5.) mimořádný prodloužený víkend, tak jsem ho bez váhání využil k tomu, abych v celém jeho trvání zhruba po čtvrt roce (od února) opět navštívil svoje zaslíbené Novohradky a jaksepatří si to v nich užil. Nehledě na to, že na celé toto období slibovali velmi pěkné, skoro až letní počasí, což se jim překvapivě vyplnilo...Takže by byl skoro hřích, aby člověk, libující si o svém volném čase vandrování, takovéto příležitosti jaksepatří nevyužil...! Poté, co jsem pozdě večer dojel do Nových Hradů, odkud začínám každé svoje putování do Novohradek a okolí a v jedné místní hospodě si na chvilku vorazil, jsem se odhodlaně vydal v ústrety Jarním Novohradkám. V té době byla už tma, ale mne to ani v nejmenším nezlomilo. Naopak. Dosud plný sil a odhodlání jsem velmi brzo upustil od myšlenky, že bych přenocoval někde v Terčině údolí a dál se vydal až další den...! Za svitu Měsíce, který měl krátce před úplňkem (či po úplňku?) jsem se za jeho muhutné záře-skutečně svítil jako rybí oko-vydal dál, posléze až k Hojné vodě, v jejímž okolí jsem se ubivakoval na svůj první nocleh. Skutečně to celou cestu byla romantika, Měsíc svítil natolik silně, že to místy až vrhalo stíny, všechny lesy v okolí byly kouzelně postříbřeny a po celou cestu jsem nemusel zapnout svoji svítilnu... Když jsem opustil Terčino údolí a posléze jsem se kolem známé místrní tvrze Cuknštejn za vydatného skřehotání žab vydal ke svému cíli, již zmíněné Dobré Vodě, skutečně ta romantika pozdního večera stála za to! Když jsem si u neméně známého místního kostela na chvilku oddechnul za účelem doplnění si zásob vody, posléze jsem se odebral po zelené značce nahoru, ke svému noclehu, v obklopení místních romantických lesů a remízek.

Pohořský potok u Baronova Mostu

Probudil jsem se do krásného květnového rána, kdy všude kolem čarokrásně zpívali ptáci, les voněl jarem a slunce se začalo definitivně ujímat vlády nad dnešním dnem. Poté, co jsem se po probuzení prošel v nejbližsím okolí a touto romantikou se jaksepatří pokochal, jsem se spakoval a odhodlaně jsem vyrazil dál. Poté, co jsem se v Hojné vodě v jednom místním bufetu u piva pokochal neméně romantickými výhledy do okolí a nasbíral o to více sil k dalšímu harcování, jsem to posléze vzal přes Hojnou vodu na Vysokou. To je, pokud to někteří z vás dosud nevědí, třetí nejvyšší vrchol celých Novohradských hor s krásnými skalami a na jehož úpatí se rozprostírá významná přírodní rezervace, prales Hojná voda, založený již r. 1838. I sem jsem se po zdolání této hory podíval a nafotil si něco z jeho pěkných zákoutí...Když jsem se z tohoto pralesa vrátil zpět, zanedlouho jsem trochu poobědval a pak jsem se vydal dál, přes Jelení hřbet až ke Zlaté Ktiši, jedné z místních vodních nádrží, které se kdysi používaly k plavení dřeva. Skutečně ta Jarní romantika v jejím okolí stála za to...! Pak jsem podél říčky Černé, která kousek za Zlatou Ktiší v Rakousku pramení, došel k Žofínu. Zde jsem si jen krátce odpočinul, abych se posléze známou stezkou česko-rakouského příhraničí, podél kouzelných kaskád Huťského potoka, vydal Huťskému rybníku, kde jsem v minulosti už také několikrát byl. Vzal jsem to poté k loukám bývalé Terčí Huti (kde se mimochodem do dnešních dnů dobře zachovalo torzo bývalé sklářské peci), načež jsem v jednom blízkém seníku ulehl ke druhému pohodovému noclehu.

Skály Vitorazské vyhlídky na Vysoké

Harcování dalšího dne jsem začal přechodem Myslivny (druhého nejvyššího vrcholu Novohradských hor, kde se to od řádění orkánu Kyrill změnilo skutečně k nepoznání. Cestu k vrcholu jsem z dřívějška znal poměrně dobře a skoro jsem při tom nebloudil, nicméně skoro se mi nechtělo věřit, že to, kam jsem posléze došel, je skutečně vrchol Myslivny. Zejména krátce před jeho dosažením od Terčí Hutě je v jeho okolí tolik holých plání, že mi bylo skoro až do pláče lítostí nad tím, co zde tento větrný živel způsobil a z čeho se celé Novohradky budou vzpamatovávat minimálně sto nastávajících let...Poté, co jsem si na vrcholu Myslivny chvíli odpočinul a pokochal se znamenitými výhledy až na Šumavu, jsem Jarními listnatými lesy, rozprostírajícím se v okolí, pozvolna po asfaltce sešel až k Pohořskému potoku. Následně jsem proti jeho proudu odbočil k neméně známému Pohořskému rybníku (zastarele nazývaného též Jirčák podle zaniklé osady Jiřice rozprostírající se dříve u jeho hráze), načež jsem se vydal lesní cestou více do středu Novohradek, přesněji do oblasti Ulrichov, kde jsem dosud nebyl. Měl jsem trochu strach, že budu bloudit, nicméně, do této oblasti jsem nakonec došel skoro bez problémů. Dokonce jsem se tam díky své mapě velmi záhy natolik dobře zorientoval, že jsem byl schopen jedněm trochu bezradným cyklistům spolehlivě říct správný směr k Leopoldovu, kam měli zrovna namířeno. Stojí za zmínku, že v této oblasti je jedno z několika významných maloplošných chráněných územích Novohradek, asice jedna zachovalá bučina stejného jména (Ulrichov) a kdysi, v době, kdy celá tato oblast byla součástí takzvané "železné opony", zde stávaly snad nějaké radiostanice, z nichž však do dnešních dnů zbyly už jen ruiny a zbylá dvě stavení dnes někteří lidé využívají k rekreačním účelům...dosud to přesně nevím. Pak jsem se po jedné asfaltce, přetínající Kabelský potok (který touto oblastí protéká), pozvolna vydal k Leopoldovu. Kdo to dosud neví, tato víska se takto jmenuje na počest Františka Leopodla Buquoye, který v předminulém století toto sídlo navštívil...Poté jsem se vydal po jiné asfaltce směrem nahoru, k Uhlišťskému rybníku, coby jedné další zachovalé vodní nádrže těchto hor. Krátce jsem se pokochal jeho podvečerní romantikou a poté jsem to vzal kolem známého místního statku Terčí Dvůr po zelené značce k Pohorské Vsi. Ve známé tamní hospodě Poslední šance jsem si jaksepatří u piva vorazil a trochu si popovídal s místními a poté jsem se už skoro za tmy vydal směrem po modré k Benešovu nad Černou, do Lužnice. Třebaže jsem měl v sobě už tři piva, což se blíží mému maximu alkoholové výdrže, neodolal jsem a v místní hospodě U sýkorky jsem si dal ještě jedno...přece jen stálo za to si v jejím romantickém prostředí pokecat i s místními hosty a dát si tam jednu zatraceně dobrou místní klobásku k večeři...mj. jsem se tam dozvěděl, že jedny dříve známe seníky, rozprostírající se východně od Lužnice a které byly dříve velmi vhodné i k vandráckým noclehům, jsou již více než deset let navždy rozpadlé, aniž bych o tom dříve cokoliv věděl, což mne dost nemile překvapilo. Ale s tím se nic dělat nedá...Po zaplacení a rozloučení s místními hosty jsem se urychleně vydál dál za vísku, abych se posléze vydal kopcovitě lesnatou strání směrem na přilehlý Lužnický vrch, k poslednímu noclehu této své čundrácké expedice...

Uhlišťský rybník mezi Leopoldem a Terčím Dvorem

Poslední den své štace jsem se probudil do neméně krásného lesního rána, jako předtím...jen ta idyla byla trochu narušena tím, že v době, když jsem si po probuzení ve spacáku ještě plnými doušky vychutnával tuhle romantiku lesní přírody po ránu, okořeněnou orchestrem místních ptáků, kolem mne nedaleko proběhl jeden divočák, což zrovna moc příjemný pocit pochopitelně nebyl...ale jinak to bylo fakt nádherné. Po spakování jsem se ještě na chvíli vydal k jedné louce na návrší rozprostírajícím se nad Lužnicí, abych se pokochal nádhernými výhledy směrem k okolí Pohorské Vsi a Kaplicka a posléze jsem se vydal směrem k Benešovu nad Černou, coby poslednímu bodu mé štace. Mezitím jsem ještě stačil vystoupat na vrchol Kuřského vrchu, jednomu z nejsevernějších vrcholů Novohradek a jeho skaliska také stojí za zhlédnutí...A ještě před tím, než vandrák vystoupá až nahoru, může od jeho úpatí zažít překrásný pohled na vzdálenější výškové body Novohradek opačným směrem k Pohorské Vsi, například na Pivonický vrch...No a zhruba kolem druhé odpolední jsem cestou necestou dorazil do Benešova nad Černou. Dal jsem si tam svoje poslední pivo a poté jsem si tam chytnul autobus do Budějovic, odkud jsem jiným busem dojel v pohodě zpátky do své Prahy.

Tenhle výlet se pro mne fakt maximálně vydařil a myslím, že lepší být už ani nemohl...!

Poslední aktualizace: 5.11.2009
Autor: Vandrak
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Svět