Předchozí povídání: https://www.turistika.cz/cestopisy/norske-putovani-mezi-63-a-58-rovnobezkou-ii-trondheim-ntnu-dovrefjell-lom/detail
*
Ráno nás vítá sluníčko a my se vydáváme na další putování. Nejprve potkáváme památník norské nezávislosti, sloup Sagasøyla. Na 34 metrů vysokém sloupu se sochou a reliéfy jsou obrazy rozděleny do 12 částí a odkazují na nejdůležitější momenty v historii Norska. (foto 3001-3003)
(
https://www.turistika.cz/mista/obrazky-z-norska-sloup-sagasoyla/detail)
Zpočátku fotografujeme každý vodopád a hledáme v mapě jeho název. Ale pak jsme pochopili…. Síla Norska je v jeho neskutečné kráse, která putuje po celou dobu do našich smyslů a těla. Okolní příroda se nám ukazuje v celé své kráse. Nespěcháme, kocháme se, fotografujeme. Kde jsou ty doby, když měl člověk na dovolenou maximálně dva kinofilmy. 76 snímků jsem schopen dnes udělat v Norsku za jeden den. (foto 3021)
Kousek za ním se nachází domeček nazvaný Sognefjellshytta. Jedná se místo, kde se lze ubytovat, najíst, napít, dát si kávu, ale také jenom posedět či se přezout a vyrazit pěší výlet či běžky. Kousek odsud (hned za domem) jsou běžkařské tratě. (foto 3029-3039)
Na parkovišti Mefjellet zkoumáme dva pomníky. V prvním případě se jedná o šest kamenů, které byly vztyčeny na upomínku tragické události v březnu roku 1813, kdy tudy putovalo na koních šest mužů z údolí Boverdalen. Při přechodu hor bohužel umrzli. Druhý pomník je společný pro tři významné norské osobnosti, i když se tady Ludvig Holberg 1696 (norsko-dánský dramatik, prozaik a osvícenský učenec), Henrik Ibsen 1862 (norský dramatik a básník) a Henrik Wergeland 1832 (norský spisovatel a básník) patrně nepotkali. (foto 3040-3050)
(
https://www.turistika.cz/mista/obrazky-z-norska-horska-silnice-fylkesvei-55-a-pomnik-a-pamatnik/detail)
Po zdejších silnicích jsem tentokrát ujel dva tisíce kilometrů a neviděl jsem žádné díry, praskliny či výtluky v asfaltu. Asi mají v Norsku poslušný sníh a led, který neničí silnice. Nebo? (foto 3051-3052)
Sognefjellet neboli střecha Norska. Jízda po nově otevřené silnici mezi břehy sněhu vysokými až několik metrů je úžasným zážitkem. (foto 3053-3055)
Architektonické skvosty na norských silnicích aneb záchodová architektura poprvé. (foto 3056, 3057)
Sněhuláčka si člověk musí udělat, když je k tomu příležitost. O tom žádná. (foto 3058)
Jostedalsbreen nebo Jostedalbre či Jostedalský ledovec. Jména různá, ale jisté je to, že se jedná o největší ledovec pevninské Evropy. Já jsem se za ním vydal do jihozápadního Norsku, do kraje Vestland, kde se usídlil v údolí dlouhém 60 km na ploše 489 km². V nejsilnějším místě by měl mít led tloušťku až 600 metrů. Já to ale neměřil. Ledovec nebo děravý ementál prožraný myšičkami? Z parkoviště u jezera Nigardsbreen jdu po kamenech i dřevěných schodech a lávkách až ke spodnímu okraji ledovce. Dál už je povolen vstup pouze s průvodcem a příslušným vybavením. (foto 3061-3063) (
https://www.turistika.cz/mista/obrazky-z-norska-jostedalsbreen-nebo-jostedalbre-ci-jostedalsky-ledovec/detail)
*
Pokračování: https://www.turistika.cz/cestopisy/norske-putovani-mezi-63-a-58-rovnobezkou-iv-sognefjord-stegastein-aurlandsvamgen-flamsbana-kjosfossen-turlidfossen-laerdalstunnel-skahjem-gard/detail
Poslední aktualizace: 5.8.2023
Norské putování mezi 63 a 58 rovnoběžkou – III. (Sagasøyla, Fylkesvei 55, Fantenstein, Sognefjellshytta, Jostedalsbreen, Vestland) na mapě
Diskuse a komentáře k Norské putování mezi 63 a 58 rovnoběžkou – III. (Sagasøyla, Fylkesvei 55, Fantenstein, Sognefjellshytta, Jostedalsbreen, Vestland)
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!