Loading...
Každý správný turista a milovník přírody, se těší na jaro, jak malé děcko na jéžiška. Jen co sejde poslední sníh a v parku začnou po ránu ptáci svůj veselý koncert, vytáhne ze skříně své sešlapané botasky, zašije díry na baťohu a už přemýšlí, kam na svůj první, Jarní výlet. A jak se říká, aby se po zimě trochu rozchodil, většinou to bývá jen za hůmny, do míst, kam už vkročil snad tisíckrát a pak se ani nestačí divit, co nových věcí a skrytých krás tu najednou objevuje.
Sotva jsme se na stará kolena přestěhovali z fádního, šedivého, uniformního největšího českolipského sídliště Špičák, zhruba vybalili a porovnali poslední krabice, už mě to táhlo obejít alespoň nejbližší okolí našeho nového bydliště.
Náš dům v Zámecké ulici patří ke staré zástavbě města a pravděpodobně vznikl, jako ostatní domy v okolí v druhé polovině 18.století, po velkém požáru, který tenkrát zničil téměř 70% tehdejší městské zástavby, mimo jiné třeba i vznosný kostel sv. Petra a Pavla, nacházející se v místech dnešního Škroupova náměstí.
Když jsem se vydal na svůj okružní výlet předjarní Českou Lípou, musel jsem zákonitě nejprve projít okolo bývalého Panského domu, na nároží Zámecké a Berkovy ulice. Původní staré zámecké sídlo prošlo od doby svého vzniku v 16.století mnoha stavebními úpravami, kdyby se na průčelí nevábne stavby nehonosil erb pánu Berků, asi by si ho neinformovaný návštěvník ani nepovšiml. V současné době, je kdysi tak honosné sídlo, v pronájmu asijské obchodní komunitě.
Stačí přejít frekventovanou Erbenovu ulici na dohled obchodního domu Andy a rázem staneme u dalších třech historických památek města České Lípy. Prvou je tzv. Richterův dům. Tato stavba byla dlouho v katastrofálním stavu a hrozila jí demolice, až v devadesátých letech minulého století prošla zásadní rekonstrukci a dnes se skví v celé své obnovené kráse.
Richterův dům těsně sousedí s nejdůležitější historickou památkou celého města, s Vodním hradem Lipý. Hrad Lipý vznikl v polovině 13.století a podle něho se jmenovala důležitá větev šlechtického rodu Markvarticů,- pánové z Lipé. Nejznámější z tohoto rodu byl jistě Jindřich z Lipé, po kterém je i pojmenovaná rušná hlavní ulice starého města. Z původního hradu se dnes zachovala pouze renesanční část zámeckého paláce se vstupní branou, ze starého gotického hradu zůstaly jen zbytky původního paláce se zajímavým podzemím.
Naproti hradu Lipý najdeme stavbu renesančního zámečku zvaného Červený dům, zdobeného zachovalými sgrafity. Původně se jednalo o účelovou stavbu sloužící pro nezřízené hodokvasy zámeckého panstva, pak sloužila úředníkům správy panství a naposledy jako depozitáře Vlastivědného muzea.
Od těchto historických budov se lehce dostaneme k hlavní silnici spojující Liberec s Děčínem, na křižovatce na semaforech přejdeme silnici a posléze přes most i řeku Ploučnici a po levé straně nás musí upoutat zářivý monumentální kříž na stěně kostelíka sv. Máři Magdaléný, postaveného v polovině 14.století. Skupina památných lip u zdi fary daly údajně vznik samotnému městu Lipá.
Malým, ale úpravným parčíkem na nábřeží Milady Horákové se dostaneme k renovované lávce, cestou se může obdivovat mnohohlavému hejnu kachen, jejiž krmení patří už léta k tradičním atrakcí města. Opět přejedem vozovku a ocitneme se před kulturním domem Crystal, architektonickou památkou na éru nedávno minulou. Nedaleko ní nás zaujme honosná secesní stavba kavárny Union, ze začátku 20. století.
Úzká, romanticky vyhlížející Klášterní ulička nás zavede k rozsáhlému objektu bývalého augustiniánského kláštera. K zhlédnutí určitě patří klášterní zahrada, dnes upravená ve stylu anglického parku a samozřejmě i samotná budova kláštera, kde dnes sídlí Okresní Vlastivědné muzeum s rozsáhlými zajímavými historickými a vlastivědnými sbírkami.
Podél skvostné klášterní baziliky se dostaneme na hlavní českolipské náměstí T.G.Masaryka, kde se můžeme obdivovat třeba renesanční Radnici a množství měšťanských domů s upravenými fasádami, či Baroknímu morovému Sloupu s přilehlou kašnou.
Mikulášská ulička, ústící z náměstí, nás pak zavede k Městskému parku, který založil Okrašlujíci vlastivědný spolek Excelsior koncem 19.století na místě původní cihelny. Park je oddechovým centrem města,nalezneme zde množství vzácných a exotických dřevin, hudební pavilón,jezírka a v těsně blízkosti i židovský hřbitov, jehož nejstarší náhrobní kámen pochází z 16.století.
Parkem se dostanem k mariánskému kostelu a stejnojmennou ulicí zpět na náměstí T.G.M. Vlevo vejdeme do další starobylé Panské uličky, která nás dovede posléze do ulice Moskevské, zhruba v místech, kde ve středověku stávala Křížová brána, pojmenovaná po nedalekém nejstarším českolipským kostelem Povýšení Svatého Kříže z počátku 14.století.
Odtud je již zase kousek k mému bydlišti v Zámecké ulici, kde jsem mohl při šálku dobré kávy v klidu zpracovávat své dojmy z prvního předjarního výletu za historickými a kulturními památkami města České Lípy.