Loading...

Pár dní v Chrudimi, I. část (Kočí, Chrudim, Podhůra, Železné hory a Chrast)

Cestopisy

V polovině září jsme se vydali na několik dní do východočeské Chrudimi. Pobyt na Chrudimsku byl sice z počátku tak trošku znouzectností určenou atypickou cestovatelskou situací, ale nakonec se ukázala tato lokalita jako velmi dobrá volba. A je jistým paradoxem, že jsme po postupném rušení všech zahraničních aktivit toto místo vybrali kvůli jedné výstavě a jednomu kostelu … a oba tyto – alespoň pro mě - naprosto prioritní body programu jsme nakonec vypustili. Hned na úvod ovšem musím prozradit, že toto třiadvacetitisícové město za delší návštěvu opravdu stojí. Nejen kvůli početným památkám a muzeím, ale také nedalekým Železným horám nebo slatiňanským vraníkům,

Naším pobytem jsme tak naplnili reklamní slogan, který říká něco o tom, že letos „místo Rimini zavítám do Chrudimi“ a který se mi líbí podstatně méně než reklamované východočeské město i ono slavné italské letovisko, kde jsem sice nikdy ani minutu neproležel na pláži u moře, ale zdejší památky jsem svého času „prolezl“ poměrně poctivě ...

Ze Šumperka jsme vyjeli v sobotu 12. září 2020 ráno a cestou jsem plánoval jedinou zastávku, přičemž krátké „přibrzdění“ u oblíbeného smírčího kříže na okraji Vysokého Mýta nepočítám. Tou zastávkou byl kostel sv. Bartoloměje v obci Kočí. Zjistil jsem si totiž, že tam bude svatba a že by se snad dalo konečně nahlédnout i do jeho interiéru. Kostel s dřevěnou zvonicí byl založen na konci 14. století a v roce 1721 jej doplnil barokní dřevěný most. Díky zmíněné svatbě (na obřad jsme nikomu nelezli, ale využili formování svatebčanů u mostu a bleskurychle nahlédli) jsme alespoň krátce pohlédli na renesanční a barokní nástěnné malby, dřevěný strop i patrovou kruchtu.

A potom už nás přivítala Chrudim, krásné „Město kostelů“, nabízející množství nádherných – a nejen sakrálních – památek ve stylu od gotiky přes baroko a 19. století až po soumrak rakousko - uherské monarchie. Vjezd do města nám sice trošku zkomplikovala navigace, která naši cestu lehce prodloužila, ale i tak jsme se ocitli v blízkosti našeho přechodného bydliště poměrně rychle. Ubytování jsme měli přímo v historickém centru města a byli jsme s ním více než spokojeni. 

Připili jsme si na zdárný příjezd i bezproblémový pobyt a vyrazili do „víru velkoměsta“. A vzhledem k tomu, že už jsem tady „kdysi“ v rámci Dne památek jednou byl, rád jsem se ujal funkce „průvodce cizinců“. I tak jsem si ale raději napřed odskočil do informačního centra, kde jsem si kromě několika turistických vizitek pořídil také plánek města a pár dalších informačních materiálů. Ty jsem si zde ale nechal odložit, protože nás čekal důležitý úkol ve formě ochutnávky výrobků chrudimských pivovarů.

Během toho jsme, samozřejmě, poctivě obešli většinu památek v centru města, zejména na Resselově náměstí, které se postupně zaplňovalo prodejními stánky a pódiem. Chrudim zjevně chystala nějaké městské slavnosti, spojené převážně s konzumací a hudbou.

My si ale nejprve prohlédli exteriéry Mydlářovského domu, chrámu Nanebevzetí Panny Marie, budov Staré radnice i Regionálního muzea a dalších významných chrudimských pamětihodností. Návštěvu pivovarské restaurace Loutkář jsme oživili exkurzí v samotném pivovaru a po další procházce městem jsme ochutnali i u Filištína. Produkty obou pivovarů nám chutnali a pohled na obsluhující personál také jistě potěšil oko všech ctitelů ženské krásy.

Závěr prvního dne jsme pak trávili na náměstí u hudby revivalu Eltona Johna. Hudebně i vizuálně poměrně věrné a některými - zejména pomalejšími - songy byli evidentně potěšeni místní i přespolní.

Nastala neděle 13. září 2020, na kterou byl naplánován Den rozhleden a pobytu v lůně Matky Přírody. Plánovaný ranní odjezd jsme museli lehce posunout, protože sobotní poctivá degustace neumožnila řidiči výpravy okamžitou účast v silničním provozu. Zůstali jsme tedy ještě chvíli přímo v srdci Chrudimi a navštívili interiér (neo)gotické baziliky Nanebevzetí Panny Marie i původně kapucínského kostela sv. Josefa. V trojlodní bazilice jsme obdivovali zejména kamenné pozůstatky gotického období, renesanční náhrobníky a zázračný barokní obraz Chrudimského Salvátora, u Josefa pak skvělou expozici Muzea barokních soch s více než třicítkou děl mnohdy veleslavných jmen. Součástí prohlídky je krátký film Kamenný příběh, kde hlavní roli ztvárnil mladší bratr Karla Rodena Marian.

A pak již nastal čas nasednout do auta a odjet pár kilometrů za hranice Chrudimi. Naší další zastávkou je unikátní Rajnišova dřevěná rozhledna s točitým schodištěm Bára II. Stavba z roku 2009 má tvar trojbokého komolého jehlanu, je volně přístupná a nabízí výhledy na Železné hory, Chrudimsko, Polabí a – za ideální viditelnosti – i Krkonoše a Orlické hory. U krásné rozhledny jsme také krátce poseděli, pojedli i popili a následně se vydali kolem menhiru Strážce brány Železných hor ke Kočičímu hrádku.

Kočičí hrádek je v podstatě dětskou hračkou, přesněji řečeno miniaturou romantického hradu, kterou nechala v letech 1898 až 1901 postavit kněžna Vlemína Auerspergová, aby si měly kde hrát děti ze slatiňanského zámku. Bylo tady dost plno a nepřekvapivě nejvíce přítomných ještě ani nechodilo do školy. Což ovšem neznamená, že by hrádek i pár dospělců pořádně neprošmejdilo …

Naše další kroky vedly k rozhledně Na Chlumu. Tedy ona to až tak moc není rozhledna, ale spíše romantická vyhlídková věž, která svého času sloužila také jako požární hláska. Nevysoká stavba (asi 10 m) vznikla na přelomu 19. a 20. století jako součást slatiňanského zámeckého parku, koncem roku 2013 byla kompletně rekonstruována a i když je to místo velmi příjemné, z vyhlídkové plošiny v podstatě vůbec nic neuvidíte. O tom, že by se na návrhu „Nevyhlídky“ nacházející se nedaleko vrcholu Hůry podílel Jára Cimrman, se zde ovšem nic nepíše.

Poté jsme se kolem Báry II, Čertovy skalky a dětského lanového parku vrátili k autu, které nás vzápětí dopravilo do Chrasti. Toto více než třítisícové městečko nás přilákalo hlavně možností vidět kopii největší rukopisné knihy světa, tedy slavného Codexu Gigas neboli Ďáblovy bible. Naše původní představa, že se zde dá biblí i zalistovat, ale vzala brzy za své a my se už podruhé (poprvé to bylo u originálu na výstavě v pražském Klementinu) museli spokojit jen pohledem na dvojstranu s kresbou roztomilého čertíka.

Samotná Chrast však toho k vidění nabízí podstatně více. Další vyprávění si už ale necháme raději na příště, protože – jak všeobecně a dlouhodobě známo – v nejlepším se má skončit.

Poslední aktualizace: 22.5.2021
Pár dní v Chrudimi, I. část (Kočí, Chrudim, Podhůra, Železné hory a Chrast) na mapě
fotka uživatele markyz63
Autor: markyz63
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
sdílet na facebooku poslat emailem
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Pár dní v Chrudimi, I. část (Kočí, Chrudim, Podhůra, Železné hory a Chrast)

Chrudim – socha Loutkáře
Chrudim – socha Loutkáře
Socha
Socha Loutkáře, znázorňující postavu Matěje Kopeckého, se nachází před Divadlem Karla Pippicha. Jejím autorem je akademický sochař…
0.1km
více »
Chrudim - pamětní deska manželů Musilových
Chrudim - pamětní deska manželů Musilových
Drobné památky
Pamětní deska na domě na Palackého třídě připomíná manžele Musilovi, kteří…
0.1km
více »
Chrudim - kašna "Brusel"
Chrudim - kašna "Brusel"
Kašna
Kašna zvaná místními Brusel či nově Kytka i velký kýč se nachází v parčíku…
0.1km
více »
Chrudim – busta T.G. Masaryka
Chrudim – busta T.G. Masaryka
Pomník
hodnoceni 8/10
Pomníková busta našeho prvního prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka vznikla…
0.2km
více »
Turistické rozcestí Chrudim, nádraží
Turistické rozcestí Chrudim, nádraží
Rozcestí
Turistické rozcestí v Chrudimi leží před nádražní budovou v těsné blízkosti autobusových stání. Z rozcestí vycházejí tři značené trasy: červená SZ…
0.2km
více »
Chrudim - Koželužský mlýn
Chrudim - Koželužský mlýn
Mlýn
Bývalý Polívkův mlýn se nachází v centru Chrudimě, nedaleko Pippichova divadla. Původně soukenická valcha byla spojena v 15.stoletím…
0.2km
více »
Chrudim - vodník
Chrudim - vodník
Drobné památky
Na zábradlí u náhonu ke Koželužskému mlýnu, dříve Polívkovu mlýnu, sedí od 2. listopadu 2023 bronzová soška vodníka. Jejím autorem j…
0.2km
více »
Chrudim - Kotěrova vila
Chrudim - Kotěrova vila
Dům, budova
hodnoceni 8/10
Stavba byla dlouho připisována Janu Kotěrovi. Jak se později ukáz…
0.2km
více »
Chrudim - městské hradby
Chrudim - městské hradby
Hradby
hodnoceni 8/10
Historické jádro města je z velké části obehnáno zrekonstruovaným…
0.2km
více »
Polívkův, Koželužský, Starý mlýn v Chrudimi
Polívkův, Koželužský, Starý mlýn v Chrudimi
Zajímavost
hodnoceni 10/10
Při procházce uličkami pohádkové Chrudimi, stojí za zastávku Starý mlýn…
0.2km
více »
Pod chrudimskými městskými hradbami
Pod chrudimskými městskými hradbami
Hradby
hodnoceni 8/10
  Jak už jsem se zmínil, je nádherné historické centrum Chrudimi obehnáno…
0.3km
více »
Chrudim - Seč přes Vápenný Podol
Chrudim - Seč přes Vápenný Podol
Trasa
hodnoceni 10/10
Značené turistické trasy začínají v Chrudimi u autobusového a…
0.3km
více »
Chrudim – Pivovar Loutkář s restaurací U Loutkáře
Chrudim – Pivovar Loutkář s restaurací U Loutkáře
Cyklo bar - hospůdka
hodnoceni 10/10
Východočeské město Chrudim se může od 29. srpna 2020 pyšnit novou atrakci.…
0.3km
více »
Chrudim - Tmavá fortna
Chrudim - Tmavá fortna
Hradby
hodnoceni 7/10
Tmavá fortna, zvaná Chrudimáky Myší díra, je úzký průchod pro pěší v městských hradbách. Úzká chodba Dlouhá 27,5 m se nachází ve…
0.3km
více »
Chrudim - městská památková zóna
Chrudim - městská památková zóna
Rezervace
hodnoceni 10/10
  Jak si někteří z vás už možná vygúglili, je Chrudim druhým největším sí…
0.3km
více »
Chrudim – sochy svatých v Široké ulici
Chrudim – sochy svatých v Široké ulici
Socha
hodnoceni 8/10
O chrudimské Široké ulici lze s jistou nadsázkou prohlásit, že spojuje…
0.3km
více »
Chrudim – socha sv.Václava
Chrudim – socha sv.Václava
Socha
hodnoceni 8/10
Barokní pískovcová socha sv. Václava stojí u mostu přes Chrudimku vedle kostela sv. Kateřiny. Sochu zhotovil v první polovině 18…
0.3km
více »
Chrudim - kostel sv. Kateřiny
Chrudim - kostel sv. Kateřiny
Kostel
hodnoceni 9/10
Jedná se o gotický kostel, zásadně přestavěný v první polovině 16. století. Po požáru v roce 1850 byl upraven do dnešní podoby…
0.3km
více »
Chrudimský kostel sv.Kateřiny Alexandrijské
Chrudimský kostel sv.Kateřiny Alexandrijské
Kostel
hodnoceni 8/10
  Mezi paneláky a ostatní „moderní“ výstavbou Kateřinského předměstí, kudy prochází od vlakového nádraží do centra města modrá turis…
0.3km
více »
Chrudimské Regionální muzeum
Chrudimské Regionální muzeum
Muzeum
hodnoceni 8/10
Muzejní společnost byla ve městě založena v šedesátých letech 19.století a…
0.3km
více »
Chrudim - městská památková zóna
Chrudim - městská památková zóna
Městská část
hodnoceni 9/10
Městská památková zóna má rozlohu 52 ha a na území města je 98 ob…
0.3km
více »
Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi
Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi
Muzeum
hodnoceni 9/10
Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi již téměř 50 let fascinuje malé i velké návštěvníky svými loutkami, které jsou vystaveny ve třech patrech histo…
0.4km
více »
Putování za chrudimskými pivy
Putování za chrudimskými pivy
Tipy na výlet
hodnoceni 10/10
Gastroturistika je už nějakou dobu – tedy pokud je to zrovna povoleno - v…
0.4km
více »
Chrudim - socha knížete Břetislava a císaře Karla IV.
Chrudim - socha knížete Břetislava a císaře Karla IV.
Socha
hodnoceni 9/10
Sochy dvou významných českých panovníků, kteří poctili Chrudim svou…
0.4km
více »
Toulání městem Chrudim
Toulání městem Chrudim
Tipy na výlet
Královské, druhé největší město Pardubického kraje - Chrudim je městem s bohatou historií i množstvím památek. Město…
0.4km
více »
Návštěva Chrudimi
Návštěva Chrudimi
Cestopisy
hodnoceni 10/10
  Po návštěvě Slatiňan jsme odjeli do vedlejší Chrudimi, druhého největší…
0.4km
více »
CHrudim - Resselovo náměstí
CHrudim - Resselovo náměstí
Náměstí
hodnoceni 9/10
Resselovo náměstí v Chrudimi je úchvatné a je součástí městské památkové zóny. Je obklopeno množstvím historických měšťanských domů.…
0.4km
více »
Chrudim -  Sloup Proměnění Páně
Chrudim - Sloup Proměnění Páně
Pomník
hodnoceni 9/10
Tento překrásný pískovcový barokní sloup pochází z poloviny 18. století a je dílem italského sochaře G. B. Bully a několika dalších českých sochařů.…
0.4km
více »
Chrudim
Chrudim
Město
hodnoceni 8/10
Chrudim leží ve Východních Čechách, jižním směrem od města Pardubice. Chr…
0.7km
více »
zavřít reklamu