Loading...

Pivní týden — pátek – putování nejen po dalších pražských pivovarech – Loď pivovar, U Tří růží, U Medvídků, U Dvou koček

Cestopisy

Končí nám naše dovolená, vracíme se domů. Bohužel noha mne neustále omezuje, takže žádné větší toulání po Praze neplánujeme. Dokonce už neplánujeme ani výstup na Astronomickou věž Klementina, okolo které se budeme neustále motat. Jsem ráda, že jdu po rovině. Vystoupat na věž vysokou 68 metrů si fakt netroufnu. Ota tam sám nechce, počká až budu fit.
Tentokrát jedeme vlakem Leo až na Hlavní nádraží, kde batohy se slivovicí dáváme do úschovny. Kdo to má s sebou tahat. Já jsem ráda, že jsem to donesla v Přerově na nádraží.
Nehodláme se moc vzdalovat, budeme prakticky asi stále ve Starém městě. I tady je dost pivovarů, nudit se nebudeme. Začínáme tím, že jdeme na metro – jedeme jen jednu zastávku na Florenc. Jezdíme zadarmo, tak proč si to neužít. Tam trochu pracně, ale jen chvilku hledáme ulici ke Štvanici, kde nastupujeme na autobus č. 207, který nás veze na zastávku Nemocnice Na Františku. Již z autobusu vidíme Loď pivovar, která kotví u Štefánikova mostu. Je dlouhá 53 metrů a široká 8 metrů. Vyrobili ji v letech 1961 – 1963 v loděnici Etkar André v Magdeburgu jako jednu z osmi stejných lodí. Tato získala jméno SANSSOUCI  podle rokokového paláce v Postupimi. Využívala se až do r. 1994, pouze však pro zvláštní příležitosti a významné plavby mezi Postupimí a Branderburgem. Další čtyři roky byla zakotvena v Berlíně a sloužila se jako restaurace a zábavní loď. Po rekonstrukci r. 1998 byla přejmenována a jako ADLER QUEEN zajišťovala dopravu po řece Odře mezi Polskem a Německem. Od r. 2004 jezdila v Hamburku jako výletní a zábavní loď CLASSIC QUEE. R. 2015 ji odkoupil náš podnikatel Vojtěch Ryvola, v děčínských loděnicích ji nechal zrekonstruovat a předělat na restauraci s vlastním pivovarem. Od r. 2016 kotví v Praze s názvem LOĎ PIVOVAR.
Vchází se rovnou do restaurace, kde je 90 míst k sezení, v létě se nechá sedět i na horní palubě, kde je 72 míst k sezení a dokonce i 8 odpočinkových lůžek. V podpalubí k večeru otvírají pivnici s dalšími 60 místy. Tam se chodí i na WC. Že jsme v pivovaru je vidět hned u vstupu, ale dole je to ta pravá pivovarská nádhera. Ceny piv odpovídají prostředí, ale přesto jsme společně ochutnali třetinky monarchii 13, republiku 12 a symfonii. Pivo bylo vynikající, takže zastávku tady mohu určitě doporučit. Zvlášť v létě. Sedět a dívat se na Vltavu a plavidla po ní jedoucí za to stojí. Ale asi tu bude narváno.
Popojíždění po Praze jsme už neřešili. Pivovary tady jsou blízko sebe, Ota se zde vyzná, takže dojít na Staroměstské náměstí bylo otázkou snad 20 minut. Jen nás překvapilo kolik lidí je zde v březnu v pátek v poledne. Jak to tu vypadá v sezoně, raději nemyslet. I přes ty davy jsme se zastavili pod čerstvě opraveným orlojem, abychom se aspoň na chvilku pokochali.
Pokračovali jsme rovně přes Malé náměstí, vlevo a druhou doprava do Jalovcové ulice. Na rohu s Husovou je v historické budově pivovar U Tří růží. Již r. 1405 v tomto domě získal významný sládek Beneš právo várečné. Hned ve vedlejší budově býval klášterní pivovar řádu dominikánů, jehož status nynější  pivovar u Tří růží získal a navázal tak na místní pivovarnickou tradici. V tomto domě měl dokonce své nakladatelství Česká expedice Václav Matěj Kramerius. To připomíná deska na průčelí domu. Pivovar zde zahájil svoji činnost r. 2012.
Restaurace není veliká, je tam poměrně plno, ale malý stolek se dvěma místy byl volný – s výhledem na varnu. Víc volna bylo vzadu, kde to využívali jako restauraci, ale tam nás nepustili, když jsme nechtěli jíst. Pohyb lidí byl v přední části velký. Ani my jsme se dlouho nezdrželi. Vypili jsme tři menší piva Brown ALE, ležák a Vienna red. Samozřejmě ceny také nejsou nejnižší, ale kvalita piva je vysoká. Ota je spokojený.
Na oběd jsem naplánovala zastávku v pivovaru U Medvídků, který je jenom o pár bloků dál a kde mají mít denní menu za poměrně zajímavou cenu. Stačí Husovou ulicí dojít do ulice Na Perštýně a jsme tam. Ještě jsme však cestou prošli okolo otevřeného kostela sv. Jiljí. Tak jsme samozřejmě zašli se dovnitř podívat. Kostel byl po r. 1731 barokně upraven. Vybavení interiéru je z pol. 18. století. Nejstarší je na bočním oltáři sv. Kříže gotický krucifix z počátku 15. století.
Hned naproti je Beer Museum, vypadá zajímavě, ještě zajímavější je vstupné. Inu co bychom asi v Praze mohli čekat. Raději odcházíme. Za chvíli už jsme v historické budově hotelu, restaurace a pivovaru U Medvídků. Při vstupu z této strany – z ulice Na Perštýně jsme však nějací zmatení. Restaurační prostory tu jsou veliké, všude však vidíme jen točený Budvar. Moc nechápeme a zmateně se rozhlížíme. Až si nakonec všimneme nenápadné šipky pivovar. Jdeme tedy po šipce. Nejdřív dozadu, pak nahoru, až konečně vidíme varnu, ruční stáčení do lahví s patentním uzávěrem, pivní tácky U Medvídků a další posezení. Hurá, našli jsme to.
Historie tohoto domu se začíná psát v 15. století. Prvním majitelem byl Jan Medvídek, který zde r. 1466 založil pivovar, jehož činnost byla ukončena až r. 1898, kdy již majitelé pivovárenských domů nezvládali konkurovat nově vznikajícím průmyslovým pivovarům. V pivovaru pak byla jedna z největších pražských pivnic, ve které byl na počátku 20. století provozován 1. TINGL-TANGL kabaret. V 50. letech byla budova znárodněna a až do r. 1989 chátrala. Pak byla vrácena dědicům původních majitelů, kteří ho opravili a vybudovali zde pivnici a stylový hotel. R. 2005 byla přestavěna původní sladovna na Dům piva, ve kterém je pivovarský obchod, kongresový sál a minipivovar. První várka byla uvařena 17. 11. 2004, přesně 15 let po Sametové revoluci. Jedná se prý o nejmenší restaurační pivovar.
Tady jsme zjistili, že denní menu je pouze v dolní budvarské restauraci, kam se nám samozřejmě už nechce. Nakonec jsme nepohrdli zdejší nabídkou. Ota dal Medvědí tlapky - toasty s pikantní masovou směsí a sýrem za 85,- Kč, já vuřty na polotmavém nefiltrovaném pivu „OLDGOTT“ z jejich minipivovaru za 99,- Kč. A k tomu samozřejmě jejich piva – 0ldgott a IPA. Třetí jim došlo, neměli ani pivo X-Beer 33, které je prý nejsilnějším pivem na světě. Jenže to bychom asi stejně nedali. Ještě nás čeká cesta do Plzně.
Celý objekt je hrozně velký. Nechtělo se nám vracet se přes celou budvarskou restauraci, vyšli jsme tedy jiným východem. Dostali jsme se tak až na Národní třídu. Budovy jsou pravděpodobně v horním patře propojeny. Zvenku jsme se vrátili k místu, kde jsme do budovy vešli. Chtěli jsme pokračovat na Uhelný trh okolo kostela sv. Matina ve zdi z  1. pol. 12. století. Tehdy byl postaven ve vsi, která byla rozdělena stavbou staroměstských hradeb. Odtud pochází název "ve zdi". Ve 14. století byl přestavěn a rozšířen. Již r. 1787 byl zrušen a využíval se jako skladiště, dílna a obchod. R. 1905 a 1906 byl obnoven, při rekonstrukci byly odkryty zbylé části románské stavby. Kostel byl otevřen, tak jsme se zašli dovnitř podívat.
Přes Uhlený trh jsme chtěli projít na Václavské náměstí, až jsme najednou zjistili, že v prazdrojské restauraci U Dvou koček je minipivovar. Nepospíchali jsme, na vlak jsme měli ještě docela dost času, tak jsme se zašli podívat, co se tu změnilo. Tedy hlavně Ota, který zde před mnoha lety byl. První dům na tomto místě vyhořel, r. 1678 byl postaven nový, sklepení je však původní gotické. Již tehdy se zde vařila česká jídla. Názvy restaurací a šenků se měnily. R. 1927 proběhla rekonstrukce do dnešní podoby a restaurace dostala dnešní název U Dvou koček. Od té doby se zde také čepuje plzeňský Prazdroj. R. 2010 byl do restaurace hned u vchodu umístěn minipivovar, kde se vaří světlé a tmavé pivo. Oboje jsme ochutnali, ale po těch předcházejících dobrotách nás tohle moc nezaujalo. Však i cena byla výrazně nižší.
Tím jsme už tedy definitivně uzavřeli pivní procházku Starým městem a pomalu vyrazili na nádraží – okolo rondokubistického Paláce Adria, přes Františkánskou zahradu, po Václavském náměstí, okolo krásně opravené historické budovy Muzea. Nasvícená odpoledním sluncem vypadá skutečně nádherně.
Vlak přijel od Klatov, takže již půl hodiny před jeho odjezdem zpět jsme se mohli pohodlně usadit a dát si ve vlaku ještě malou svačinu. Byla jsem ráda, že už mne bude čekat jen cesta z nádraží domů. I když jsme toho moc nenachodili, koleno se na mne stále zlobí. Doma ho budu muset přestat trápit. Snad se vzpamatuje.
Tím skončilo naše pětidenní putování, které jsme proti původnímu plánu museli zaměřit trochu jiným směrem. Ale zvlášť Ota byl nadšen, minipivovary, to je prostě jeho největší zájem, tedy skoro největší.
Poslední aktualizace: 2.5.2019
Pivní týden — pátek – putování nejen po dalších pražských pivovarech – Loď pivovar, U Tří růží, U Medvídků, U Dvou koček na mapě
Autor: jircak
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Pivní týden — pátek – putování nejen po dalších pražských pivovarech – Loď pivovar, U Tří růží, U Medvídků, U Dvou koček

Venkovní střelba s Ranger Prague shooting
Venkovní střelba s Ranger Prague shooting
Zábava, atrakce
Tým Ranger Prague Vám zajistí příjemné odpoledne ve venkovním are…
0.1km
více »
Praha 1 - Na Poříčí/Zlatnická - pamětní deska Barbora Serafinová
Praha 1 - Na Poříčí/Zlatnická - pamětní deska Barbora Serafinová
Památník
Nezvyklá pamětní deska na nezvyklém místě, kde si jí málokdo všimne. Deska je umístěna na Café Imperial na rohu ulice Zlatnické až…
0.1km
více »
Praha - Náměstí Republiky - Palladium - nielen obchodné centrum, ale aj história
Praha - Náměstí Republiky - Palladium - nielen obchodné centrum, ale aj história
Dům, budova
Obchodný dom Paládium prekvapí ( aspoň mňa ) výraznou ružovou farbou a svojím architektonickým…
0.1km
více »
Praha 1 - Soukenická - busta a pamětní deska Václav Hollar
Praha 1 - Soukenická - busta a pamětní deska Václav Hollar
Památník
V Soukenické ulici nalezneme dům č.p.13, na kterém nám pamětní deska a busta významného českého barokního rytce a kreslíře připomene…
0.1km
více »
Poštovní muzeum a Novomlýnská vodárenská věž
Poštovní muzeum a Novomlýnská vodárenská věž
Tipy na výlet
Na dnešní výlet jedeme metrem na Náměstí republiky, vystoupíme směr…
0.2km
více »
Praha (Nové Město) – pohnutý osud Františka z Assisi od sv. Josefa (socha sv. Františka Serafínského)
Praha (Nové Město) – pohnutý osud Františka z Assisi od sv. Josefa (socha sv. Františka Serafínského)
Socha
Bez ohledu na to, jestli jsme příznivci barokního sochařství nebo ne, tato socha prostě zajímavá je. Když už ne nadpozemskou krásou …
0.2km
více »
Praha (Staré Město) - Dalího Jednorožec na náměstí Republiky
Praha (Staré Město) - Dalího Jednorožec na náměstí Republiky
Socha
Předvánoční Praha získala novou přitažlivou atrakci. Je jí monumentální…
0.2km
více »
Praha (Nové Město) – klášter a kostel sv. Josefa
Praha (Nové Město) – klášter a kostel sv. Josefa
Klášter
K méně známým – i když poměrně nepřehlédnutelným – pražským památkám patří…
0.2km
více »
Praha (Nové Město) – Tadeášek od sv. Josefa
Praha (Nové Město) – Tadeášek od sv. Josefa
Socha
Tadeášek od sv. Josefa je vysoce kvalitní barokní pískovcovou sochou,…
0.2km
více »
Kostel sv. Klimenta v Praze
Kostel sv. Klimenta v Praze
Kostel
Kostel sv. Klimenta se nachází v Klimentské ulici v Praze 1.  Je to původní románský kostel, který byl postaven počátkem 11.…
0.2km
více »
Obchodní dům Kotva
Obchodní dům Kotva
Ostatní
Obchodní dům Kotva Obchodní dům Kotva na Náměstí Republiky v Praze byl…
0.2km
více »
Expozice České Národní Banky
Expozice České Národní Banky
Tipy na výlet
Vážení přátelé Turistiky i turistiky,tentokrát Vás pozvu k návštěvě…
0.2km
více »
Praha 1 - Havlíčkova 11 - pamětní deska Alexander Zemlinsky
Praha 1 - Havlíčkova 11 - pamětní deska Alexander Zemlinsky
Památník
Druhá pamětní deska na Paláci Ferona. Krom profesí uvedených na desce byl Zemlinsky i pedagogem. Ke jménu si přidával i šlechtické…
0.2km
více »
Vánoční jarmark Blesku
Vánoční jarmark Blesku
Zajímavost
                                     Vánoční jarmark Blesku 9.12.…
0.2km
více »
Praha - Náměstí Republiky
Praha - Náměstí Republiky
Náměstí
Náměstí Republiky se nachází v prostoru mezi křižovatkou u Prašné brány a…
0.2km
více »
Bílá Labuť
Bílá Labuť
Dům, budova
Kdysi zde stával jednopatrový dům se zájezdním hostincem, kterému se říká…
0.3km
více »
Poštovní muzeum, Praha
Poštovní muzeum, Praha
Muzeum
Sídlo Poštovního muzea je umístěno v barokním domě ze 17. století, který…
0.3km
více »
Prašná brána
Prašná brána
Letovisko
Prašná brána, jedna z nejvýraznějších památek pozdně gotické Prahy, byla …
0.3km
více »
Obecní dům
Obecní dům
Dům, budova
Obecní dům je určován nosnou myšlenkou - jako Národní divadlo. Myšlenka s…
0.3km
více »
Prašná brána
Prašná brána
Tipy na výlet
Vážení přátelé Turistiky i turistiky,tentokrát spolu navštívíme další pražskou věž,Prašnou bránu.Dostanete se sem velice jednoduše…
0.3km
více »
zavřít reklamu