Loading...

Po naučné stezce okolo Kašavy

Cestopisy

Jsou dny, kdy svítá o něco dřív...“ zpívá Láďa Štaidl v jedné své staré pěsničce. Dnes - v poslední říjnovou sobotu roku 2015 je tomu spíše naopak. Slunko pravidelně zaspává a leze z bebechu každý den o něco později... Ale to nevadí: protože jsem byl celý týden hodný a vůbec nezlobil manželku, dostalo se mi od Vyšší moci odměny v podobě krásného podzimního dne. Už dlouho si totiž chci projít alespoň část NS Kašava a přitom zkouknout i křížovou cestu, která hned nad dědinou nedávno vznikla. Protože to bude celkem štrapáce, ženu, která by se mohla stát „brzdou provozu“, nechávám prozíravě doma a do ranního busového spoje nastupuji sám. Však moje milá Jana o nic nepřijde – až se vrátím, všechno jí o mé pouti hezky povyprávím... a ona, aby se nenudila, mi zatím může uvařit dobrý oběd!

Když v Kašavě vystupuji z busu, prozkoumám napřed informační panely zdejší NS. On se s těmi naučnými stezkami roztrhl v poslední době snad pytel... ale kašavská je zajímavá nejen tím, že je celý ten velikánský okruh rozdělen na dva díly, ale že se na ní můžete potěšit pohledem jak na památky, tak i na krásnou přírodu. A navíc na ní jsou četná vyhlídková místa a i jakýsi ten „pískovcový kamínek“ se na trase najde.

Teď už ale hurá na cestu, neboť díky té okolní (jen pomalu se zvedající mlze) je dole v dědině zima jak ve zpomaleném dokumentárním ruském filmu!

Boční silnička, lemovaná žlutým turistickým značením a ikonkami NS, spolu se mnou vyšplhá na konec obce. Tady stojí první zastavení nové křížové cesty, pojaté v prostinkém, ale o to působivějším valašském stylu: jednotlivé připomínky poslední pouti Ježíše Krista tvoří totiž jen dřevěný sloup s charakteristickou kuželovou doškovou stříškou, chránící první ze čtrnácti nádherně vyřezaných reliéfů, znázorňujících jeho cestu na popraviště.

Polní cesta se v zatáčce mění na cestu lesní (taková by se líbila i Helence Vondráčkové), ale ještě před tím, než vstoupím do hvozdu, díky roztrhané mlze už je vidět i něco z okolí – hlavně ten dominantně z ní vystupující masív Sýkornice.

Křížová cesta je dlouhá asi 600 metrů a ve své horní polovině prochází smíšeným lesem, ve kterém - (díky tomu, že se Slunce konečně rozhodlo vstát) – září odstíny podzimu hezky naplno! Nádherné místo... Člověk neví, na co koukat spíš - jestli na jednotlivá zastavení křížové cesty anebo na detaily v hlubinách hvozdu, v nichž se to řeže zleva i zprava a právě tam probíhá veká válka barev!

Díky kochání se okolím si u posledního zastavení nad Vinohrádkem nevšimnu odbočky dolů k silnici a pokračuji úžasnou ranní krajinou dál jen po žluté. Když zjistím svůj omyl, vracet se mi už nechce, neboť mne čeká stoupání do „háje zelenýho“ (v tomto případě kopec Háj 509 m), za nímž se nachází rekreační část Podkopné Lhoty. Háj dnes samozřejmě není zelený, ale je vymalován směsí, pečlivě rozmíchanou na jesenní paletě. Musím přiznat, že je tu tak hezky, že mne ztráta značení NS vůbec nemrzí – však se na něj napojím nahoře na Sýkornici a to co jsem neviděl dnes, uvidím přece někdy jindy... Když se totiž zamyslím nad tím, jestli jsem někdy procházel Podkopnou Lhotou za tak krásného podzimního počasí, přijdu na to, že nikoliv. A tohle je třeba konečně napravit!

Z Háje žlutá sestoupí do sedla na výhledovou louku. Vlevo i vpravo ode mne nabídne skvělý rozhled na moře okolních valašských vršků (dnes bohužel díky oparu omezen jen na několik nejbližších mil), přímo přede mnou se za lučinou vypínají soukromé rekreační lhotské objekty. Před tím prvním stojí Lípa, jejíž mohutný kmen by neobjali ani tři alkoholem rozkurážení manící.

A následná procházka po boční silničce, ústící na hlavní komunikaci, je též velmi příjemnou záležitostí: chaty, boudy a chalupy jsou obklopeny dostatkem přírodní zeleně, která si právě navlékla svůj podzimní háv. Jen tak mimochodem - moc jí to v něm sluší.

Pak přecházím hlavní silnici, odkud cesta spadá vpravo v serpentinách do vlastní Podkopné Lhoty (vlevo zase ke Kašavě), míjím objekt penzionu s restaurací a následuje stoupání po silničce k chatové kolonii pod vrchem Kopná. Cesta vede otevřeným bezlesým terénem, je zpříjemněna dalekými rozhledy do KRAJINY, opravdu zde není do toho strmáku důvod spěchat...

Na rozcestí se trhám od žluté značky a zkratkou okolo posledního rekreačního objektu s nádherně zbarveným stromovím vstupuji do lesa. Stále mírným stoupáním vycházím pod chalupami pod vrchem Kopná-balvan (je z něj do okolí hezký rozhled) a dostávám se na vrchol vyhlídkového hřebene. Tady se mi do cesty připlete modré turistické značení. Jakmile cesta vstoupí do lesa, odbočuje dolů do Držkové. Tudy dnes nejdu – ještě před lesem odbočím okolo chat, ukrytých v porostu směrem k Sýkornici a Vrzavým skalám. Část KRAJINY pod skálami dnes „zdobí“ nová rozsáhlá paseka a hlavní masív mrazových srubů s velkým převisem je obsazen jakýmisi čundráky, kteří si tam rozdělali oheň. Naštěstí pás skal pokračuje pod hřebenem dál k západu. A já si ten už nezbytný odpočinek vychutnám na podobném místě, kde se pod skálami ukrývá o něco menší, ale i tak působivý převis.

Nahoře se nachází turistický altán. Díky tomu, že je vrcholový hřeben směrem k jihu díky pasece též částečně odkryt, za odpoledních hodin se odsud může člověk potěšit výhledem na Slušovickou přehradu a Hostýnské a Vizovické vrchy. Prý lze odtud dohlédnout až do Mikulova... Teď dopoledne ale díky slunci, svítícímu vám do očí, spíš někam úplně jinam...

Dál už mne vede zase značení NS Kašava. Na chvilku si od něj ještě odskočím: před samým koncem sýkornického vrcholového hřebene se nad další (tentokrát už notně zarostlou pasekou) nachází tři drobnější skalní výchozy. Jeden je ale skalní věžičkou, ozdobenou voštinami a pseudoškrapy. Horolezci jí říkají Cvrček.

Zpět na chodník mám co dělat, abych se přes to rozbujelé okolní ostružiní vůbec prodral!

Pak už stezka sbíhá několika prudkými serpentinami hezky ostře dolů z kopce. U té poslední zatáčky se jdu podívat kousek vpravo. Dolů k jakési plošině spadá totiž tak prudký svah, že z něj rozhodně musí trčet nějaký ten skalní výchoz. Mé tušení je správné – svah zdobí téměř učebnicová ukázka menšího mrazového srubu! Pod terasou ve svahu kopce se nachází velká, ale plytká kuželovitá jáma, připomínající krasový závrt. Kde by se tady – tak daleko od Macochy, vzal? No, na tom až tak divného nic není – my přece máme u nás Karpatech sem tam také pseudokras!

Chodník s trasou Naučné stezky pokračuje už pohodlně lesem. Přicházím na místo, kde vykulím od úžasu oči. Zvybetonovaného odvodńovacího příkopu u cesty roste kmen habru! Což mi následující minuty chůze naplno zaměstná mozek otázkou: co tu bylo dřív – strom anebo ten beton?

O něco dál míjím jakýsi prasklý místní „ropovod“ , a pak už z hvozdu vycházím na louky a pastviska nad Kašavou. Pasoucí se a přežvykující kravičky naznačí hlavou správný směr k vesnici, zanedlouho míjím vodojem a klesám do zástavby dědiny. Mají tu na kopci nejen mateřskou, ale i velkou hlavní školu, navíc obklopenou hezkou parkovitou úpravou.

Hlavní dominantou Kašavy je ale kostel svaté Kateřiny, který (možná?) zdobí originální hodiny z hradu Lukova a ke kterému směřují mé další kroky. Za chrámem je parčík a pomník Obětem II.světové války. Nechybí na něm ani jména tří amerických letců, jejichž bombardér B17 byl právě nad Kašavou zasažen střelbou z německých stíhaček, spadl k zemi a celá jeho posádka zahynula...

Naproti kostelu stojí další „dominanta“ Kašavy: je jím rozestavěný objekt nějakého penzionu či hotelu, který „zdobí“ centrum obce pod silnicí už od dob, kdy jsem se přestěhoval do Zlína a spolu s Janou začal jezdit do blízkých Hostýnek na první výlety. A to už bude dobrých 15 let!

Procházku středem dědiny končím v daleko sympatičtějším stavení, v cukrárně u Šarmanů, v jejíž půvabném interiéru si můžete hubu dosyta nacpat nejen sladkostmi, ale můžete ji poskytnout i doušek řízného moku. Ale to pivečko, než vám pojede autobus, je lepší si vychutnat na venkovní zahrádce...

Poslední aktualizace: 15.5.2016
Po naučné stezce okolo Kašavy na mapě
Autor: Franta
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Po naučné stezce okolo Kašavy

Kašavská škola
Kašavská škola
Dům, budova
  V dědině existovala škola již v roce 1774, ještě před tzv.Tereziánskými…
0.1km
více »
Kašavský hřbitov
Kašavský hřbitov
Hřbitov
  Má zvláštní polohu. Nerozprostírá se totiž u místního kostela, ale ve…
0.1km
více »
Pod kašavským kostelním orlojem
Pod kašavským kostelním orlojem
Památník
V sedmdesátých letech minulého století vyšel v nakladatelství Olympia…
0.2km
více »
Kašava - kostel sv.Kateřiny
Kašava - kostel sv.Kateřiny
Kostel
  Domy valašské obce Kašava jsou malebně rozhozeny na dně a svazích údolí,…
0.2km
více »
Naučná stezka Kašava
Naučná stezka Kašava
Chodník, naučná stezka
S novými naučnými stezkami jakoby se snad v naší milované vlasti v…
0.2km
více »
Kašava - křížová cesta
Kašava - křížová cesta
Kříž
 V dubnu roku 2013 byla v Kašavě slavnostně otevřena nová naučná stezka,…
0.2km
více »
Kašava - Kostol sv. Kataríny Alexandrijskej
Kašava - Kostol sv. Kataríny Alexandrijskej
Kostel
Obec Kašava sa prvýkrát spomína v roku 1371, náležala lukovskému panstvu.…
0.2km
více »
Kašava
Kašava
Vesnice
Kašava je větší obcí s částečně rekreačním charakterem a s 1000 obyvateli…
0.3km
více »
Naučná stezka Kašava
Naučná stezka Kašava
Trasa
Naučná stezka Kašava byla zrealizována v roce 2013 je určena před…
0.4km
více »
Kašava - výhledy pod Vinohrádkem
Kašava - výhledy pod Vinohrádkem
Vyhlídka
  Pokud budeme pokračovat od kaple a jezírka na Vinohrádku po NS Kašava…
0.5km
více »
Kašava - kaple Panny Marie na Vinohrádku
Kašava - kaple Panny Marie na Vinohrádku
Kaple
  Také se vám občas zdá až neuvěřitelné, jak ten čas letí? Myslel jsem si,…
0.7km
více »
Kašava - jezírko na Vinohrádku
Kašava - jezírko na Vinohrádku
Jezero
  Tato lokalita je opředena legendami, které mají společný základ. Místo…
0.7km
více »
Hostýnské vrchy: Okruh nad Kašavou a přehrada Slušovice
Hostýnské vrchy: Okruh nad Kašavou a přehrada Slušovice
Pohoří
Hostýnské vrchy: Okruh nad Kašavou a přehrada Slušovice (03/2019)…
0.7km
více »
Kašava - studánka Kadlbek
Kašava - studánka Kadlbek
Studánka
  Už ze školy víme, že je voda naprosto nezbytným prvkem pro naše životy. Samozřejmě hlavně ta pitná. V minulosti, kdy ještě neexist…
0.7km
více »
Po Naučné stezce okolo Kašavy
Po Naučné stezce okolo Kašavy
Cestopisy
  V tom raném (ale krásném) listopadovém ránu byla venku taková kosa, že…
0.7km
více »
Výhledy ze svahů Sobolice
Výhledy ze svahů Sobolice
Výletní místo
  Nejen z oblíbených rozhleden, ale také ze svahů a temen leckdy na první…
0.9km
více »
Hospůdka pod Rablinů
Hospůdka pod Rablinů
Cyklo bar - hospůdka
U hlavní silnice ze Zlína do Bystřice pod Hostýnem přes rekreační…
1.5km
více »
Vrzavé skály na Sýkornici
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Vrzavé skály na Sýkornici
Skalní útvar
  Sýkornice je mohutným vrchem v Hostýnských vrších. Dosahuje výše 584…
1.7km
více »
Mrazový srub na úbočí Sýkornice
Mrazový srub na úbočí Sýkornice
Skalní útvar
Ta část NS Kašava, která prudce klesá z temene Sýkornice směrem ke Kašavě,…
1.7km
více »
Tři skalní vížky na Sýkornici
Tři skalní vížky na Sýkornici
Skalní útvar
Vrzavé skály, zdobící temeno masívního vrchu Sýkornice, nejsou jedinými …
1.8km
více »
zavřít reklamu