Loading...
Na konci dubna jsem se vydala na na výlet do Dánska, navštívit města Aalborg a Aarhus. Po noční jízdě jsme ráno dorazili do prvního města, do Aarhusu.
Aarhus je druhé největší město Dánska. leží na východním pobřeží Jutského poloostorva a je významným námořním přístavem.
Prohlídku města začínáme právě v přístavu, kde jsme zaparkovali. Odtud se vydáváme do centra města ke kostelu, který je po ránu zavřený. Prošli jsem si náměstí a přešli k umělecké galerii. Zvláštní budova kruhového tvaru. Zhruba o půl kilometru odtud se nachází skanzen se starými domy. Boužel otevřeno bylo až od 10, my ta byli už v 9. takže jsme zklamaně odkráčeli zpátky na náměstí. Zde jsme se optali ochotného pána, kde se nachází vikingské muzeum, o které jsem se zajímala nejvíc. To se nachází v suterénu jedné z místních bank. Pán nás nasměroval na nejbližší banku, kde přišlo další zklamání - zavřeno o víkendech. Naštvaně jsme se chvíli courali po náměstí a okolních uličkách, aby jsme si zkrátili čas do odjezdu. Pak následoval přejezd do města Aalborg.
Další přístavní město, které je čtvrté největší v Dánsku. Po zhruga dvou hodinách procházky městem, kde jsme viděli kostel se zvonkohrou nebo poštu v krásné historické budově, začalo lít jak z konve. Později se déšť změnil na kroupy, to nás ale neodradilo, jen jsme díky tomu vzdali návštěvu věže (rozhledny), ze které by za toho počasí bylo stejně prd vidět. Po půl hodině déšť pomalu přestával, tak jsme se s kamarádkou vydali na největší důvod mé návštěvy Dánska, na vikingské pohřebiště. Další 4 lidi se k nám připojili a pan průvodce nám tvrdil, že je to kousek od železničního mostu na druhé straně řeky...Jedna rada - Nikdy nevěřte průvodci! ... Ono i jeho tvrzení, že většina Dánů umí dobře anglicky se ukázalo jako dosti špatné.
Když jsme přešli řeku, nikde žádná cedule, takže vyptávačka kolemjdoucích, kdy jsme se dozvěděli, že je to zhruba ještě 2 km. Mezitím jsme si ještě skočili do obchodu koupit si jídlo na posilnění, díky čemuž nám utekli paní s mapou. My to však nevzdali, při dalším optání se na cetsu jsme se dozvěděli dalšího půl kilometru, což nám pak řekli ještě asi 3x, při posledním ptaní nám pán oznámil ještě další 2 km. To už mi přišlo jako špatný vtip, naštěstí byl tak ochotný, že nás odvezl až na místo autem, nebízené peníze za odvoz odmítnul a popřál nám ať se nám tu líbí a uděláme si pěkné fotky.
Konečně jsem se dočkala! Lindholm Høje - největší vikingské pohřebiště v Dánsku, kde se nachází přes 700 hrobů. KOlem celého areálu vede pltom, přes ten jsme se dostali po schůdkách, které tam k tomu byly určené. Před námi se rozprostřel pohled na louku plnou hrobů. Napřed jsme v rychlosti zamířili do muzea, aby nám nezavřeli před nosem. Milá paní pokladní nám daala vytištěný výklad a oznámila, že platit vstup nemusíme, vzhledem k tomu, že jsme přišli hodinu před zavíračkou. Bylo zde plno předmětů nalezených při vykopávkách, vše o životě vikingů a o jejich pohřbívání. Dokonce tu byla udělaná loď, kde si člověk mohl zkusit pádlovat. I já si to zkusila a asi bych daleko nedoplula Dále tu byly informace o celém pohřebišti i maketa, jak vypadalo za své doby. Později ho pokryl písek, proto se dochovalo do dnešní doby. Po prohlídce muzea jsme si šli projít celé pohřebiště, kde byly další informační cedule, které například vysvětlovaly tvary jednotlivých hrobů. Na hrobech válečníků byly kameny poskládamé do kruhu a na hrobech námořníků byly do tvaru lodě.
Po procházce jsme se opět vydali do města. Kupodivu cesta zpět nám nepřipadala už tak dlouhá. Zde jsem se najedli v Subway. A po chvilce courání po městě jsme si sedli do místní kavárny na čaj a dali odpočinout bolavým nožkám a trochu se ohřát. Pak už jen následovala dlouhá cesta domů.