Podzimní Brdy – 1. den: Jince, rodiště známého houslisty Josefa Slavíka – historie města, procházka po zajímavostech města a pivovar Malý Janek
Když jsme se v polovině září vrátili domů, mysleli jsme, že odvolíme a ještě někam na několik dnů vyrazíme. Jenže počasí za moc nestálo. Byla zima a hodně pršelo. Nakonec jsme občas vyrazili jen na jednodenní výlety.
Slušná předpověď počasí byla až na konci října. Mělo být přes den poměrně teplo a slunečno. S rozhodnutím jsme neváhali. Program jsme měli už delší dobu připravený. Pojedeme jen do Brd. Nemáme to daleko a je tam spousta námi neprozkoumaných míst. Navíc jsme si koupili novou kompresorovou ledničku, tak ji otestujeme. Naše stará chladicí taška se nám začala rozpadat. Obdobnou novou už nechceme. Ta kompresorová by měla lépe chladit, má v sobě zabudovanou kontrolu napětí baterie, tak by k ní měla být šetrnější. Mohli bychom ji nechat zapnutou, i když půjdeme na výlet. Letos i vloni byla taková vedra, že nám to v té staré dlouho studené nevydrželo. Snad to bude příští rok lepší.
Čtvrtek 27. 10. 2022
Vyrážíme po obědě. Ota byl dopoledne objednán k lékaři, rušit to nechtěl, protože objednací lhůty jsou dlouhé. Odjíždíme v půl 3, ve zcela nevhodný čas. Zítra je svátek. Město je téměř neprůjezdné, navíc rozkopané.
Cílem dnešního dne jsou Jince, kde je minipivovar Malý Janek. Doufáme, že nám vyjde i nocleh v blízkosti koupaliště a fotbalového hřiště. Tam jsme jeli nejdřív. Vypadá to tam dobře. Je to na západním okraji města, ale kousek od centra. Zdá se, že by tam mohl být klid. Auto jsme tam zaparkovali a přes zdejší hezky upravený parčík jdeme na pivo. Tedy hlavně Ota. Potřebuje zapít oběd. Já si dala jen jejich grepovou skutečně dobrou limonádu.
Pivo se tady vařilo již od středověku až do r. 1974. V budově bývalého prvorepublikového hotelu Eška na historii vaření piva navázal r. 2012 minipivovar Vilém. Jenže než jsme stačili tento pivovar navštívit, byl r. 2020 a Viléma vystřídal ve stejných prostorách nově vzniklý minipivovar Malý Janek, který fungoval jako létající. V té době jsme tudy projížděli, takže jsme se zastavili. A byli jsme touto změnou překvapení. Byl první rok covidu, takže se jim ten rozjezd trochu protáhl. Uvnitř to ještě nemají upravené, ale pivo točí venku, tam měli i pár stolů. V průběhu roku zprovoznili i zařízení na vaření piva, takže si pivo dnes už vaří sami. Dnes tam funguje všechno, vaří tady, mají tu i dětský koutek, salonek. I to venkovní posezení už mají vylepšené.
Hospoda se docela zaplňuje, tak jsme se rozhodli si na večer místo zarezervovat. Ať můžeme večer posedět v teple.
Nyní chceme ještě využít poslední sluneční paprsky a trochu se projít po městě, které se nachází na okraji chráněné krajinné oblasti Brdy. Katastrem města protéká říčka Litavka. Oblast byla trvale osídlena od 12. - 13. století. Ve 14. století se píše o zdejší dřevěné tvrzi a farním kostele. Před koncem 14. století zde byl dokonce královský dvůr. V té době se zde těžila a zpracovávala železná ruda. O první zdejší vysoké peci se píše r. 1646. Na konci třicetileté války byla postavena kamenná patrová tvrz. V letech 1728 – 1731 byl dřevěný kostelík nahrazen velkým barokním kostelem sv. Mikuláše s kostnicí. Současně byl zrušen u kostela hřbitov a nový byl založen nad obcí jihozápadně od kostela.
Změny pokračovaly. V průběhu 18. století byla zděná tvrz přestavěna na rozsáhlý patrový zámek s řadou obytných a reprezentačních místností a s kaplí. Salla terrena byla vyzdobena řadou soch, kamenných váz a vodotrysků i umělou jeskyní. Dlouho se o tomto zámku psalo, že svou rozlohou a krásou předčil oba hořovické zámky. Tak tomu bylo do pol. 19. století.
Po r. 1852 panství se zámkem změnilo majitele, který nechal zámek zpustnout. Dokonce byly vybourány sklepy, zbouráno schodiště, přízemí i patro a zlikvidována zámecká kaple. Co šlo, to bylo převezeno do hořovického zámku. V objektu byla sbírka minerálů, později sklad železa. V 80. letech 19. století byl přebudován na Knížecí pivovar, který byl po r. 1948 znárodněn. I když ho převzaly Brdské pivovary, budova chátrala. Při požáru r. 1964 byla zničena většina dosud zachovalých malovaných stropů z 18. století. Restituce majetku po r. 1989 přerušila úspěšně započatou rekonstrukci zámku. Dnes vypadá víc než zchátrale.
Jdeme po Slavíkově ulici vpravo od pivovaru. Už při silnici vidíme zajímavé domy. Vlevo vidíme zajímavou budovu Obecné školy. První škola byla u kostela již v pol. 17. století. Tato nová budova byla postavena v letech 1881 – 1882. Nad vchodem do školy visí pamětní deska, že tady v obci se narodil 26. 3. 1806 Josef Slavík, proslavený houslista, přezdívaný český Paganini. Ten však chodil do té starší školy, kde v letech 1805 – 1815 vyučoval jeho otec Antonín Slavík.
Dnes je v této budově mateřská i základní škola, ale také pobočka Základní umělecké školy Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod Třemšínem. Právě v Rožmitále již v 18. století hudbě vyučoval J. J. Ryba, hudební skladatel a autor České mše vánoční. Na tuto tradici navázala Hudební škola Jakuba Jana Ryby, kterou zde založili 2. 5. 1952. Její pokračovatelkou je od r. 1996 současná Základní umělecká škola Jakuba Jana Ryby, která nabízí vzdělávání v hudebním, výtvarném, tanečním a literárně-dramatickém oboru. O vzdělání v tomto oboru je takový zájem, že škola postupně zřídila 5 poboček, aby děti měli tuto výuku co nejblíž. Právě jedna z poboček je právě tady. Je to nejvzdálenější pobočka a také nejmladší. Byla založena ve školním roce 2006/2007. Od září 2021 probíhá výuka i v nově zrekonstruovaných prostorách – naproti v domě č.28 (bývalé Moserovy lázně).
Pokračujeme po hlavní Slavíkově ulici až k chátrající budově zámku, později pivovaru. Je to tedy pěkná ostuda města.
Jdeme ještě o kousek dál k domu Slavíkova 8, kde nás pamětní deska upozorňuje, že právě v tomto domě se slavný houslista Josef Slavík narodil. Ve své době byl velmi uznávaný. Již v jeho devíti letech poznal tehdejší hrabě jeho talent a postaral o jeho další vzdělání v Praze. Bohužel zemřel ve 27 letech, jinak by byl určitě ještě daleko slavnější.
Jdeme ještě o kousek dál k domu Slavíkova 8, kde nás pamětní deska upozorňuje, že právě v tomto domě se slavný houslista Josef Slavík narodil. Ve své době byl velmi uznávaný. Již v jeho devíti letech poznal tehdejší hrabě jeho talent a postaral o jeho další vzdělání v Praze. Bohužel zemřel ve 27 letech, jinak by byl určitě ještě daleko slavnější.
Krátkou ulicí odbočujeme vpravo. Na rohu jsme si nevšimli památného kamene, který také připomíná tohoto houslistu.
V Žižkově ulici se stáčíme vpravo a pomalu se vracíme. Vpravo je budova společenského centra a lidová knihovna. Toto je bývalá stará škola, kde učil a také se svou rodinou zpočátku bydlel učitel Antonín Slavík, otec již často zmiňovaného slavného houslisty. Taky konečně vidíme i jeho podobiznu.
Naproti je hezky opravená budova, možná bývalá fara. Ale to si myslím jen já, protože hned naproti je kostel sv. Mikuláše, o kterém jsem se již zmiňovala v úvodu článku v povídání o obci. Tady jsme si to s Otou obcházeli, já fotila a najednou jsme zjistili, že nevíme, kde je ten druhý. Tak jsme to tu obcházeli tak dlouho, až jsme se konečně potkali. Ale to už jsem málem chtěla jít k autu – tam, že se sejdeme určitě.
K autu jsme tedy došli po cca 2,5 km dlouhé procházce společně. Zkusili jsme jednu zkratku a vyšlo to. U auta jsme si dali večeři a vyrazili na pivo. Byli jsme rádi, že jsme si stůl zarezervovali. Je tady plno. Piva jsou výborná. Ota dal 3, já 2. Zítra budeme pokračovat. Nabídku piv tu mají velikou.
Nejvíc nás zaujal jeden mladý číšník. To je tak šikovný kluk, ten to musí mít vrozené. Na toho byla radost se dívat. Navíc je to úžasný sympaťák. Je ochotný a po place se pohybuje takovou rychlostí, že jsem to ještě neviděla. I v tom fofru mi ochotně sdělil heslo k wifině a ještě se přišel zeptat, zda mi připojení funguje. Při odchodu nezapomněl nám poděkovat za návštěvu. Už teď se těšíme, jak se tady po výletu zase zastavíme.
Po 8. hodině se vracíme k autu. Máme to kousek, ale už cestou říkáme, jaká je večer zima. V autě je 12 stupňů. To zatím není tak strašné. Horší je se v té zimě převlékat do spacího. Nejdřív jsme mysleli, že ještě posedíme v autu při svíčkách, ale nakonec si jdeme lehnout. To bude příjemnější. Na zahřátí si dáváme šláftruňk – slivovičku a už je nám teploučko. V půl desáté zhasínáme a jdeme spát. To už je v autě 10 stupňů.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(49.786, 13.979)
Poslední aktualizace: 13.3.2023
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Příspěvky z okolí Podzimní Brdy – 1. den: Jince, rodiště známého houslisty Josefa Slavíka – historie města, procházka po zajímavostech města a pivovar Malý Janek
Jince
Městečko
Jince leží v hlubokém, úzkém údolí Litavky, které přetíná Brdskou vrchovinu. Západně od městečka se rozkládá vojenský výcvikový prostor Jince, jehož vybrané části jsou nyní zpřístupňovány; Brdy východně od Jincí j…
0.3km
více »
Podzimní Brdy – 2. den - okruh cca 16 km po NS Z Jinec na Olymp Brd: Jince – Křešín – PP Na Horách – Rejkovice- Krkavčí skály – viklan - studánka U Eliščiny cesty – vyhlídka U Malé skály - Běřín – PP Vinice - huť Barbora - Jince
Cestopisy
Pátek 28. 10. 2022
V noci bylo chladno, ale na to jsme byli připraveni. Probouzíme se v 8.20 hodin, v autě máme 8,2 stupně. To se mi líbí. Sluníčko už také vstává, za chvilku už ho máme u…
0.4km
více »
Berlín a jeho akce
Tipy na výlet
Vydáme se do Berlína, hlavního města Německa. Berlín je jednou z nejživějších, nejvíce vzrušujících a nejrozmanitějších evropských metropolí. Životní styl a jedinečná atmosféra - všude…
0.9km
více »
SILVESTR V BERLÍNĚ: NEJVĚTŠÍ OPEN-AIR-PARTY
Tipy na výlet
Na jedné z nejkrásnějších a nejznámějších ulic na světě, Ulici 17. července mezi Braniborskou bránou a Vítězným sloupem, se každý rok koná silvestrovská akce všech superlativů: Berlín vás zve také na přelomu roku 2007/2008 k ne…
0.9km
více »
Židovské museum Berlín - Das Jüdische Museum Berlin
Tipy na výlet
Muzeum se nachází v centru města, je k němu dobrý přístup díky u-bahn. Židovské muzeum je fascinující stavba, která byla vystavěna jako památník židovským obětem 2. Světové války. Celá budova je ukázkou působení různých architektonických prvků na člověka.
Při vstupu se prochází přes přísné bezpečnostní opatření a věci je potřeba odložit v šatně. Prohlídka začíná ve spodním…
0.9km
více »
Cestování po vodě v Berlíně
Tipy na výlet
Když se vysloví Berlín - každý si přestaví Braniborskou bránu a Berlínskou zeď - dva velké symboly hlavního města Německa. Že se dá v Berlíně cestovat také po vodě? A nepletu si to s Benátkama nebo Amsterdamem?
V…
0.9km
více »
Do Čenkova za venkovní expozicí
Tipy na výlet
Vážení přátelé Turistiky i turistiky, rád bych Vás pozval na krátkou procházku do obce Čenkov, kde u kapličky na návsi, mají venkovní expozici slaměných výrobků žáků místní školy. V tuto dobu je zde téma Velikonoc…
2km
více »
Plešivec
Hora
Plešivec, samotář, vystupující z táhlých hřbetů Brdské vrchoviny. Tato hora dostala název podle protáhlého hřbetu, který nesl staročeský název plechý. Tento vrchol je opředen řadou bájí a pověstí, má mnoho skalníc…
2.4km
více »
Magická hora Plešivec
Tipy na výlet
Jedeme navštívit Mekku českých trempů, posvátnou horu na severu brdského hřebene Plešivec. Původní největší hradiště v Čechách z doby 10.-12. stol. př.n.l. zabíralo plochu 57 hektarů a bylo opevněno…
2.4km
více »
Přes Plešivec do Jinců
Tipy na výlet
Úžasná skalní vyhlídka a „čertova kazatelna“ na Plešivci,
v pozadí údolí Litavky, Jince a hřebeny Brd
Trasa pro pěší turisty:
Vlakem ze Zdic do Lochovic (směr Příbram) – z Lochovic ŽST (330 m n.m.) pěšky…
2.5km
více »
Plešivec - ikona Brdské vrchoviny
Kopec
Plešivec Když za svěžího jitra vystoupíte vžst. Jince, ocitnete se rázem v samém srdci Brdské vrchoviny. Turistických cílů tu najdete plno, ale naším cílem je jedna zdominant Třemošenské vrchoviny - vrch Plešivec. Čeká nás výstup do nadmořské výšky 653 m.n.m. na protáhlý hřbet, který byl odedávna jednou zdominant tohoto kraje. Svědčí o tom archeologický výzkum, v rámci kterého…
2.5km
více »
Značkaři, styďte se!
Tipy na výlet
Z Rejkovic na Plešivec, přes Plešivecké jezírko a dále zpět do Rejkovic. Hlavně za sportem a turistikou. Rád chodím po Brdech, protože je to místo mého bydliště. Dobře jsem se najedl v restauraci Záběh v Lochovicí…
2.7km
více »
Z Běštína do Běštína přes nádherné jezírko, Plešivec a bývalý viklan
Tipy na výlet
Vážení přátelé Turistiky i turistiky, rád bych Vás pozval na malý výlet krásnou přírodou v okolí Běštína.Ten se nachází nedaleko Hostomic ve Středočeském kraji. Do Běštína jezdí je občas autobus, proto jsme do Běštína přijeli autem. Zaparkovali u kapličky , kde se také nachází rozcestník. Vyrážíme tedy po žluté značce směr Bezdědičky, což je rozcestí, na kterém nezměníme barvu …
3.3km
více »
Výlet na Koníček a Jinecké hřebeny ve Středních Brdech.
Tipy na výlet
V sobotu 7.května uspořádali TSSB výlet do Středních Brd na Koníček a Jinecké Hřebeny. Solidní propagace akce a nejspíš i vysloveně lákavé počasí způsobily, že na startu na nádraží v Jincích se sešlo 39 (!) účastn…
3.7km
více »
vrch Ostrý
Tipy na výlet
Z vlakového nádraží se vydáme podél silnice směrem na Jince. Na konci chodníku přejdeme a podejdeme pod železničním mostem. Dále pokračujeme po chodníku až k Oboře. Projdete Oboru a na konci zahněte do leva. P…
3.7km
více »
Na nejvyšší horu Brd na pravém břehu Litavky a na brdský Olymp
Tipy na výlet
Výlet zahájíme na nádraží ČD v Jincích (418m), kde se můžeme občerstvit v hotelu Kratochvíl (potraviny na cestu lze koupit cca 800m dál v městečku). Po červené a modré TZ (a podle cyklostezky č.302 ) vyrazíme po…
4km
více »
Hluboš
Zámek
Zámek Hluboš je klenotem stejnojmenné obce na Příbramsku ve Středočeském kraji. Zámek je jedno až dvoupatrová budova se třemi křídly, stojící v mírném svahu, obklopená anglickým parkem. Fasádu člení bosáž, p…
5.5km
více »
Valdek, Brdský úktryt
Hrad
Kdo alespoň párkrát zbloudil do „vod“ středověku, v čase krále českého Jindřicha Lucemburka, určitě někdy evidoval jméno Viléma z Valdeka. Pan Vilém Zajíc z Valdeka je velkou osobností doby, kdy na náš trůn …
6.3km
více »
Zřícenina Valdek
Zřícenina
Zřícenina gotického hradu Valdek stojí na ostrohu nad Červeným potokem uprostřed hlubokých brdských lesů. Zřícenina hradu Valdek se nachází na Příbramsku ve Středočeském kraji. Hradní jádro, které bylo obklopené obvodovou hradbou, tvořil podélný palác a na severovýchodní straně velká válcová věž ? bergfrit, která střežila pod ní umístěnou bránu. Na severní straně bylo pom…
6.4km
více »
Valdek
Tipy na výlet
Naše společná cesta začíná na Exitu 41 dálnice D5. Odtud směřujeme směrem na Cerhovice, Újezd, Komárov, Chaloupky, Neřežín. V Neřežíně přejedeme po mostě Červený potok, na křižovatce se dáme doleva a na následující se dáme Doprava. Kousek od křižovatky začíná již Vojenské pásmo. Od začátku vojenského pásma ujedeme necelý 1,5 km a přijíždíme na parkovičtě 2 Valdek. Po…
6.4km
více »
Brdy - přírodní rezervace Kuchyňka
Kopec
Brdy - přírodní rezervace Kuchyňka.
Kdo se občas toulá po Brdech poblíž Čeňkova a Jinců, určitě někdy projde po červené přes strmý hřbet vrchu Kuchyňka (636 m n.m.). K jihozápadu se svažuje k Malému vrchu (628 m …
6.6km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Hořovický zámek a hrad Točník
Zámek
Kdysi, v průběhu jara, či léta, obdržela Pavlína ve Veltrusech průkazku, do které měla sbírat razítka za návštěvy památek v držení státních památkářů. Pro razítka bylo šest kolonek. Když bude razítek pět, vstup do šesté památky je zdarma, po obdržení toho posledního bude losována, když vyhraje, poletí balónem. Let pro dva. Trpím sice na stará kolena…
7.1km
více »
Hořovice
Vesnice
Hořovice leží ve Středních Čechách, jihozápadně od Berouna. Hořovice se rozkládají pod severními vrcholky Brdů na pravém břehu Červeného potoka. Jižním směrem od města, v oblasti pohoří Brdy je vojenský výcvikov…
7.5km
více »
Hořovice
Zámek
Významný zámecký areál stojí ve známém brdském městě Hořovicích na Berounsku ve Středočeském kraji. Starý zámek je trojkřídlá patrová budova na půdorysu písmene U s téměř hladkými fasádami, doplněná o hospodářsk…
7.5km
více »
Studený vrch - rozhledna
Rozhledna
Rozhledna Studený vrch u Dobříše. Původně zeměměřičská kamenná šestipatrová věž postavená v r. 1942. Vysoká 17,5 m. Od r. 2004 využívaná jako rozhledna. Přístupná je po vlastním značení šipkami z červené značky ze Skalky přes Kuchyňku do Jinců asi 1,5 km od Jeleních palouků. Cesta je pohodlnou lesní cestou a i když je omezený výhled, stojí to za to. Vstupné dobrovolné a v občerstvení ceny lidové. Je možné si koupit i klobás…
7.6km
více »
Zámek Hořovice
Tipy na výlet
K hořovickému zámku se dostanete pochopitelně nejednodušeji pochopitelně autem. Orientace není složitá. Z dálnice D5 vás vyvede směrovka na Hořovice. V městě Vás k zámku dovede směrová tabule. Do Hořovic se můžete dopravit pochopitelně i autobusem nebo vlakem Je u nás řada památek, které mají co nabídnout a také každoročně přilákají davy návštěvníků. Jsou tu však i…
7.6km
více »
Z Obecnice na Tok
Tipy na výlet
Z Obecnice nedaleko Příbrami si uděláme výlet na nejvyšší brdskou horu Tok (865m). Cestu absolvujeme pěšky, je možné využít též horské kolo. Místy náročnější terén. Do Obecnice se z Příbrami dostaneme autobusem, n…
8.6km
více »
Hornické muzeum Příbram
Muzeum
Hornické muzeum Příbram vzniklo v roce 1886. Rozlohou areálu a počtem expozic je největším hornickým muzeem v České republice. V roce 2005 nabízelo ke shlédnutí 36 stálých expozic situovaných v historických budo…
11.6km
více »
Svatá Hora
Poutní místo
Tato mariánská bazilika patří k hlavním poutním místům v České republice. První mariánská kaple v těchto místech stála již v roce 1260. V 15. stol. Tu stával malý Kostelíček s věží a zvon…
12km
více »