Loading...
Za poznáním mikroregionu Předina.
Dobrovolný svazek obcí nazvaný mikroregion Předina tvoří devět obcí: Brodek u Prostějova, Dobrochov, Hradčany-Kobeřice, Ondratice, Otaslavice, Vincencov, Vranovice-Kelčice, Vřesovice a Želeč bývalého okresu Prostějov.
Cílem našeho putování bude kopec Předina, podle kterého se celý mikroregion nazývá. Jedná se o výraznou dominantou krajiny mezi Prostějovem a Vyškovem v mírně zvlněné Hanácké pahorkatině.
Start bude v Němčicích nad Hanou odkud vyjedeme po hlavní silnici směrem na Prostějov a asi po 7 km odbočíme vlevo směrem na Vřesovice. Obec Vřesovice leží v nadmořské výšce 220 m. Nejvyšším místem na hranici katastru obce Vřesovice je kopec Předina (312 m n.m.) s vysílačem Dobrochov.
Ve Vřesovicích se zastavíme a prohlédneme si nejstarší stavební památku, kostel sv. Petra a Pavla na kopci v jihovýchodní části obce. Druhým zajímavým místem v obci je zámek, který se nachází na severozápadním konci návsi a byl postaven v letech 1702-1704 za opata Norberta Želeckého z Počenic. V bývalé zámecké kapli se nachází pamětní síň věnovaná historii obce a místním spolkům. Zámek s pamětní síní můžete navštívit dle dohody na základě kontaktu na obecní úřad (tel. 582 363123), nebo osobně s panem Sojkou (č.p. 126) nebo panem Přidalem (č.p. 7).Z Vřesovic se dáme na křižovatce před zámkem vlevo směrem na Kelčice - Vranovice.
Z asfaltové silnice asi po sedmi stech metrech odbočíme opět vlevo na polní cestu, která nás dovede na vrchol zvaný Předina. Kopec se nachází vnadmořské výšce 312 metrů a je považován pravděpodobně za geografický střed Moravy (vedou se o tom spory). Na západní straně kopce, za plotem objektu vysílače se nachází kamenná mohyla, která zde byla postavena roku 1822 jako zeměměřičský bod. V současnosti kopci dominuje 165 metrů vysoká věž středovlnného vysílače nazývaného Dobrochov, podle obce ležící pod ním. Zajímavým místem na Předině je dřevěná rozhledna, v mapách označená jako Štátule, nabízející výhledy na sv. Kopeček u Olomouce, Jeseníky, Orlickou pahorkatinu, Drahanskou vrchovinu,Oderské a Hostýnské vrchy. Štátule byla postavená několika nadšenci z nedaleké obce Kelčice a je podobná svou dřevěnou konstrukcí a jménem rozhledně Škátula na okraji Vitčického lesa nad obcí Srbce. Oba názvy rozhleden se liší v koncovce jména.
Pod Předinou u silnice z Vřesovic do Kobeřic objevíme pomník, který připomíná zastavení rakouského císaře Františka I. a ruského cara Alexandra I. při cestě ke Slavkovu, kde se roku 1805 odehrála Bitva tří císařů. Na tuto silnici se dostaneme tak, že se vrátíme asi 400 m po polní cestě, po které jsme přijeli na Předinu a odbočíme Doprava. Polní cestou se dostaneme k zmiňovanému pomníku, od kterého pokračujeme směrem na Hradčany - Kobeřice.
Obec Hradčany-Kobeřice vznikla spojením dvou samostatných obcí, leží na říčce Brodečce. V blízkosti silnice spojující obě části obce se nachází zatopený bývalý kamenolom, který je v létě využíván jako přírodní koupaliště.
Z Hradčan vyjedeme směrem na Dobromilice a po pravé straně míjíme pětikřídlou patrovou budovu zámku s nepravidelným nádvořím ozdobenou dvoupatrovou věží. Zámek je přístupný na základě telefonické domluvy (tel. 606727664). Od roku 1996 kdy se k tomuto majetku přihlásilo arcibiskupství olomoucké jako nástupnická organizace Podpůrného spolku kněží arcidiecéze olomoucké, která zámek do roku 1948 vlastnila obec zámek neužívá, zůstalo zde jen muzeum obce.Zajímavou stavební památkou Dobromilic je barokní kostel. Jihovýchodně od kostela stojí hrobka s kaplí, kterou nechal postavit v roce 1875 Zikmund Jaromír Bukůwka hrabě z Bukůwky. Hrobka je raritou způsobem pochování. Rakve leží na dlažbě kobek a konzervace se děje vzduchem. Něco podobného lze spatřit v kapucínské hrobce v Brně. Poslední mužský člen rodu Bukůwku JUDr. Michal Zikmund z Bukůwky zde byl pochován v roce 1953. Pozůstatky posledního člena tohoto rodu, paní Marie Zdenky Bukuwkové, zde byly uloženy v roce 2000.
Další zajímavou stavební památkou vhodnou kzastavení je kamenný klenutý most přes říčku Brodečku ozdobený historicky cennými pískovcovými sochami Jana Nepomuckého a Jana Sarkandra, pocházející z doby kolem roku 1700. Klenutý most se dvěma oblouky je chráněnou historickou památkou.V Dobromilicích se můžeme občerstvit na zahrádce pohostinství, které najdeme při cestě směrem na Doloplazy.
Pokračujeme cestou do Doloplaz. V obci u zámku zabočíme Doprava, podjedeme železniční trať Nezamyslice - Prostějov a dostaneme se do místní části zvané Poličky. Na návsi odbočíme mírně vlevo na cestu přecházející vpravo v polní cestu směrem k zámku ve Víceměřicích. Víceměřičský zámek v současnosti slouží jako ústav sociální péče pro dospělé a domov důchodců. Veřejnosti je nepřístupný.Před Víceměřickým zámkem se dáme vlevo po chodníku lemovaném břízami, který nás přivede na fotbalové hřiště u podjezdu železniční tratě Nezamyslice - Přerov a odtud je to asi 2 km zpátky po asfaltové silnici do Němčic nad Hanou, kde dnešní výlet ukončíme.
Celý okruh mikroregionem Předina měří přibližně 17 km a dá se zvládnou na silničním nebo trekovém kole. Jedná se o nenáročnou vyjížďku většinou po okresních silnicích .