Skotsko+Vnější a Vnitřní Hebridy - V zemi hrdých Gaelů
Úvod
Na své druhé letošní dovolené,na kterou jsem vyrazil já (Jirka) a moje přítelkyně Peťula,jsme se rozhodli navštívit Skotsko,konkrétně jeho Západní pobřeží a také Vnitřní a Vnější Hebridy.
Do Skotska zavítám už po třetí,ale do jeho západní části,která je jednou z posledních lokalit v Evropě,kde je možné zaslechnout keltský jazyk,se podívám poprvé.
Na 13denní dovče naplánované na září,nás bude doprovázet Ford Fusion.
Skotsko 2008
11.9.
Z Karlových Varů vyjíždíme v 7 hod.
Přes Německo a Belgii se dostáváme do francouzského Calais,odkud nám jede trajekt do Doveru.
Přijíždíme o 2 hod. dříve,ale protože v přístavu panuje hrozný zmatek a chaos,tak trajekt ve 22:00 nestíháme a odjíždíme o hoďku později.
Po půlnoci jsme v Anglii a pak míříme na Londýn,kde na parkovišti přespíme v autě.
12.9.
Probouzíme se v 7 a pak míříme na sever.
Přes Birmingham,Liverpool a Carlisle přijíždíme do Glasgow,kde jsem málem vjel do protisměru.Naštěstí se po dvou hodinách vymotáme z Glasgow živí a zdraví a dnešní den končíme v městečku Lochgilphead,kde je malý a útulný kemp.
13.9.
Ráno se probouzíme do deště,balíme stan a jedeme do Achnabrecku,kde se nachází 5000 let staré skalní rytiny.
O pár km na sever u Kilmartinu je místo zvané Templewood,kde je největší prehistorické pohřebiště ve Skotsku,jehož součástí je několik mohyl a kamenných kruhů.
Nedaleko pohřebiště na malém kopci stojí pozůstatky pevnosti Dunadd z 5.století,která byla hlavním centrem piktské říše Dalriada.
Poté se dostáváme z Obanu na ostrov Mull.Západně od něj přeplouváme trajektem na malý ostrůvek Iona.Iona byla centrem keltské církve,poté co zde sv.Columba nechal postavit klášter.Nyní se na ostrově nachází několik kostelů a opatský klášter z 12.stol.
K večeru přijíždíme k Fort Williamu,kde kempujeme.
Zapomněli jsme něco odevzdat bohům a taky to podle toho dopadlo,celý den prochcal.Večer to napravíme,tak snad bude zítra líp.
14.9.
Ráno vstáváme a neprší,dobrá zpráva,protože nás čeká výstup na nejvyšší horu V.Británie,Ben Nevis 1 361 m.n.m. Procházíme údolím Glen Nevis,kde se natáčely filmy Statečné srdce a Rob Roy.První třetina kamenité stezky je poměrně náročná,druhá třetina je volnější,vede kolem vodopádu. Poslední část je opět náročnější,začíná foukat mrazivý vítr,ale není tu žádný sníh jako jsem měl před 2 roky v květnu,kdy tu bylo asi 30 cm.Na vrchol dorážíme asi po 5 hodinách,když vítr rozfouká mlhu,tak jsou nádherné výhledy až k Fort Williamu.Fotíme sebe i nějáké 2 Čechy a pak mažeme dolů.
V podvečer ještě stíháme rychlou prohlídku Fort Williamu a pak do kempu,kde po večeři hrajem s Peťulou šachy a já dostávám mat po 8 tahu.
15.9.
Dnes máme namířeno na ostrov Skye,ale ještě před tím se zastavíme u vesnice Glenelg,kde se nachází dvě kruhové pevnosti Brochs-Dun Telve a Dun Troddan,obě byly postaveny okolo roku 100.Z každé z nich se dochovala asi třetina a patří mezi nejzachovalejší ve Skotsku.
O pár km na sever se na břehu jezera Duich tyčí jeden z nejnavštěvovanějších hradů Eilean Donan Castle ze 13.stol. Na tomto romantickém hradě se natáčel také např.film Higlander,nebo jeden z dílů Bondovky.
Poté už míříme na ostrov Skye,kde ve městě Portree hledáme ubytování a protože hustě prší,tak se rozhodujeme přespat v hostelu.
16.9.
Ráno se na nás netradičně směje sluníčko a my jedeme na jih ostrova k nehostinnému pohoří Cuillin,jehož vrcholky hor jsou schované v husté mlze.K pohoří míříme ze západní strany do oblasti Black Cuillin a vydáváme se s Peťulou k nejvyšší hoře Sgurr Alasdair. Po 2 hod. se dostáváme k horskému jezírku a pak po kamenitých sutinách vylézáme pod vrchol,kde nás zastavuje mlha a obtížný terén,na který je třeba horolezecké vybavení.Když slézáme dolů,turista nad námi nám posílá nepříjemný dárek v podobě padajícího kamene.Naštěstí uhýbáme,takže se nic nestalo a pak už v klidu scházíme dolů.
Odpoledne ještě zamíříme k Dunveganu,kde pozorujeme tulení kolonii na malém ostrůvku.
Večer grilujeme masíčko a pak unavený zaléháme do spacáku.
17.9.
Dopoledne míříme do oblasti Trotternish,kde se tyčí zvětralé skalnaté sloupy Old Man of Storr.Dále na sever je 91 m vysoký vodopád,padající přímo do moře a hned vedle je Kilt Rock,skála,která svým vzhledem připomíná varhany.O pár km severněji vyčnívají skalnaté výběžky Quiraing,vypadající jako skalní město.
Po poledni nabíráme směr Uig,odkud nám jede trajekt na Vnější Hebridy,konkrétně na ostrov Harris.Po příjezdu jedeme do hl.města Stornoway,kde stavíme stan v kempu na okraji města.Ve Stornoway není nic moc k vidění,snad pouze hrad z 19.stol. a přístav,který může ale jen vzpomínat na zašlou slávu z téhož století.
18.9.
Ráno nás vítá deštěm a silným větrem,což nás bude provázet celý den.Nejdříve se vydáváme k vesnici Shader,kde se nachází zbytky kamenného kruhu a také 6m vysoký menhir Clach an Truiseil.
Druhý náš cíl je Broch v Carloway,po cestě se ještě stavíme v Gaerninu a Black House village a pak navštěvujeme už zmíněnou kamennou věž z přelomu letopočtu,z níž se dochovala třetina,dosahující výšky 9 m.
Hlavním cílem dnešního dne je však megalitický komplex Calanais Standing Stones,někdy nazývaný Stonehenge severu.Vztyčené kameny ve tvaru keltského kříže byly vztyčeny kolem roku 3000 př.n.l. a pravděpodobně měly astronomický nebo kultovní význam.Toto magické místo v nehostinné krajině je volně přístupné,narozdíl od Stonehenge,a podle mě mnohem zajímavější.Pak ještě zajedeme na Calanais II. a III. ,což už jsou jen klasické kamenné kruhy,které už ale zdaleka nedosahují takové působivosti.
Dnešní den končíme na kamenné pláži u Stornoway,kde sledujeme velké vlny narážející na útesy a také se nám podaří zahlédnout tuleně.
19.9.
Vstáváme v 5 ráno,abysme stihli trajekt z Tarbetu.Na lodi pozorujeme nádherný východ slunce,po 2 hodinách plavby se ocitáme na ostrově Skye,který projíždíme a jedeme k jezeru Loch Ness.
U jezera navštěvujeme zříceninu hradu Urghuart ze 13.stol. a pozorujeme okolní hladinu,jestli neuvidíme Lochnesku,ale bohužel nic. V krámku vidím alespoň medovinu a tak jí hned beru pro Pd.
Na jižním konci jezera zastavujeme v městečku Fort Augustus a sledujeme,jak čluny proplouvají přes nejdelší úsek zdymadel Caledonského kanálu.
Poté už nabíráme směr Stirling,kde končíme dnešní den.
20.9.
Po snídani zajíždíme k monumentálnímu pomníku skotského národního hrdiny Williama Wallaceho.V této 4 patrové věži je ukázán Wallaceho život,popsána bitva u stirlingského mostu,a vystaven jeho meč.V dalších patrech se můžete dozvědět něco o dalších osobnostech skotské historie.Bohužel socha,která stála pod věží a velmi připomínala Mela Gibsona z filmu Statečné srdce,je momentálně přestěhovaná do Dundee.
Po obědě,ke kterému jsme vyzkoušeli skotské národní jídlo Haggies,jsme zamířili na stirlingský hrad.Tento hrad je dominantou města,má rozlehlé hradby,ale uvnitř toho bohužel k vidění moc není. (kromě muzea války)
Potom ještě navštěvujeme u Falkirku zbytky Antoniova valu,který Římané nechali zbudovat v r.142 n.l. na obranu proti Piktům.Dnes už je zde viditelný pouze příkop a valy Rough Castle.O této pevnosti i o valu si díky inf.tabulím můžeme udělat představu jak tento obranný systém vypadal.
Večer grilujeme jehněčí a pak s přecpanýma pupkama jdeme spát.
21.9.
Ze Stirlingu se přesouváme do hl.města Skotska Edinburgu.Zajíždíme do centra,procházíme Staré město a jdeme na hrad.Hrad leží na vrcholu vyhaslé sopky a je dominantou města.Uvnitř hradu je také zajímavé Vojenské muzeum,mapující válečnou historii od středověku po současnost.Další zajímavou částí hradu je kuchyně a vojenská věznice,ve které je pomocí stínových a zvukových efektů možnost udělat si předtavu,jak žila vojenská posádka ve středověku.Po obědě se ještě couráme hlavní třídou okolo památníku Waltera Scotta a kupujeme nějaké suvenýry.Kvůli nedostatku času nestíháme zoo,a tak opouštíme Edinburg a míříme na jih,kde u Moffatu trávíme poslední noc na skotské půdě.
22.9.
Z kempu vyrážíme v 9hod.Dnes nás čeká 700 km dlouhá cesta na jih Anglie do Doveru.Vše probíhá bez problémů a kolem 19:00 přijíždíme do Doveru ,odkud nám jede o půlnoci trajekt do Francie.
23.9.
Do Calais připlouváme ve 2:00 a hned vyrážíme do Belgie.Přes Bruggy a Brusel se dostáváme kolem půl páté k Lutychu,kde přespíme u benzínky.Ráno v 9 pokračujeme přes Německo za stálého deště domů,kam přijíždíme v 19 hod.
Závěr:
Skotsko je drsná země,hlavně její západní část.Vnější a Vnitřní Hebridy,které se táhnou podél Západního pobřeží jsou větrné,deštivé a na první pohled nehostinné ostrovy.A když náhodou neprší a nefouká vítr,jsou tu otravní migges.Ale pokud hledáte divokou přírodu,drsné Hory a větrem ošlehané planiny,historické památky a nebo jste obdivovateli gaelského jazyka a kultury jako já,tak toto místo je přesně to,co hledáte.
Praktické info
1£-30kč
dálnice-bez poplatků
benzín - 1,1-1,2£ 33-36kč
trajekt-Dover-Calais(zpáteční) - 2200kč
kempy-2 os+auto - 10-15£ 300-450kč
vstupy hrady,atd. - 5-10£ 150-300kč
oběd v rest. - 7-9£ 210-270kč
ceny značkového oblečení - o 40-70% nižší než v Čr
jídlo v supermarketu-chleba-0,6£ 20kč ,pivo-1,5£ 45kč,kobliha-0,5£ 15kč,twix-0,5£ 15kč, kuř.šunka100g-1£ 30kč
najeto - 5300km
dovča vyšla celkem cca na 37000kč
počasí-na začátku a na konci bylo polojasno až oblačno,mezi tím zataženo s přeháňkami občas foukal velmi silný vítr, teploty-den kolem 14-18° noc-10-13°