Loading...
CESTOPISY Z OSTROVA V INDICKÉM OCEÁNU
Ostrov Srí Lanka se pro mne stal místem na které budu stále rád vzpomínat a také se vracet. Jelikož cestopisů bude více, nebudu předbíhat a pokud budete chtít můžete se začíst a já pevně věřím, že se nudit nebudete.
Srí Lanka, nebo i Cejlon – tropický ostrov, kterému se nejen u nás doma, ale i po celém světě stále říká oběma jmény leží v Indickém oceáně pod Indií, od které jej dělí Palkův průliv, přes který se táhne řetězec malých korálových útesů s názvem Adamův most.
Je o něco menší než Česká republika, zato počtem obyvatel nás převyšuje téměř dvakrát.
Starořečtí zeměpisci dali ostrovu název Teprobané, Arabové Serendib a až Portugalci v roce 1505, jej změnili na název Ceilo, z toho na holandské Zeylan a konečně na britské Cylon.
Tohoto starého názvu Cejlon se země zbavila v roce 1972.
Ostrov, který naštěstí není přesycen náporem masové turistiky, jako například Chorvatsko, Španělsko, Egypt či Tunis, je ostrovem voňavého koření, aromatického čaje,bujné vegetace, vzácných kamenů, úžasně milých lidí s fascinujícím míšením odlišných kultur a historií i úchvatným mořským pobřežím. Je to dokonalé exotické místo na světě.
Z pohledu Evropana je Srí Lanka náboženským mišmašem. V barvitém náboženském složení, tu potkáte buddhisty, muslimy, hinduisty , ale i křesťany.
V závěru roku 2004 zasadila příroda tomuto třpytícímu se ostrovu obrovskou ránu. Lidé tu prožívali jednu z největších tragédií své dlouholeté historie. Ničivá vlna tsunami zabíjela nejen v Indonésií, Indií,Thajsku, Malajsií, ale i tady.
Po Indonésií, kde přišlo o život téměř sto jednatřicet tisíc lidí, byl tento ostrov druhým nejhůře postiženým místem. Tsunami si vyžádala oběti u pětatřiceti tisíci lidí.
Při našem pobytu, jsme se přesvědčili, že možnosti poznání tohoto pohádkového ostrova, jsou takřka nevyčerpatelné.
Jaká vlastně je Srí Lanka o které se říká, že je nejkrásnější ostrov světa?
Jak se žije na ostrově, kde Srí Lanská armáda bojovala od roku 1983 protiv separatistickému hnutí Tygři osvobození tamilského Ílamu, při které už zahynulo na sedmdesát tisíc lidí?
Jaká je země, kde tito „tygři“ páchali sebevražedné útoky, terorizovali nevinné lidi při kterých jich řada přišla o život?
Jaká je země buddhismu, slonů a vůní čaje, čím to, že tento malý ostrov v Indickém oceánu stále přitahuje nové a nové návštěvníky?
Nejen tyto otázky, ale i spousta dalších nás lákala k návštěvě vzdáleného ostrova. Po čas mého třináctidenního pobytu spolu s kamarády vám nyní nabízím vydat se semnou.
Navštívíme sloní sirotčinec v Pinnewale, jeskynní chrámy v Danbulle, Chrám Buddhova zubu v Kandy. Podíváme se také do vesničky Dambana za původními obyvateli ostrova Veddy v NP Maduru Oya a přečtete si řadu dalších zajímavostí o tomto ostrovním státě. A pokud vydržíte číst mé příspěvky, stanete se účastníky mého příběhu, jak jsem na tomto ostrově čtyři roky po tsunami hledal malou holčičku v rybářské vesničce Wadduwa. Jak to nakonec dopadne? Předbíhat nebudu.