Trocnov - rodiště Jana Žižky
Vyjela jsem si z Třeboně do Trocnova. Větší dojem než Památník Jana Žižky z Trocnova na mě udělala kdysi před deseti lety už jen návštěva nádražního domku v Kostelci na Hané, kde trávil několik desítek let života autor Slezských písní a Stužkonosky modré, "básník" Petr Bezruč. Tento "památník" by si ale zasluhoval hlubší rozbor, tak tedy někdy příště.
Zpět do Trochnova. Známe to všichni ze školy. Jan Žižka z Trocnova, velitel husitských vojsk, poradce Václava IV. Jeho minulost lapky a bořitele hradů, kostelů a kláštěrů je již připomínána méně. Pro některé první "proletář" a zastánce chudých, pro jiné - řekla bych více zasvěcené - loupežník a vůdce zneuznané a naštvané chudiny, jejíž city a pocity dokázal mistrně využít ve svůj a vladařův prospěch. Není na mně, abych se vyjadřovala k jeho historickému odkazu či postavení. Já jenom vím, že jsem byla na mnohých krásných hradech, které husité rozbořili, v mnohých krásných zámcích, které husité vypálili a mnohých úžasných kláštěrech, které vyloupili a vydrancovali. To, co nás učili ve škole, jsem si v dospělosti samostudiem dokázala poopravit. Dějepis mě totiž začal bavit ve chvíli, kdy mě z něho přestali ve škole zkoušet.
Na parkovišti před památníkem jsem byla při příjezdu sama, při odjezdu druhá. Prošla jsem si výstavu i naučnou stezku. Říkala jsem si, aspoň, kdyby rostly houby. Ale nic, co bych já dokázala indentifikovat. Procházka po lese ale byla krásná, abych se neztratila, tak jsem se raději držela na dohled od hlavní pěšiny. Ta mě nakonec dovedla k mohutném pískovcovému památníku, kolem něhož jsem podél šipek pokračovala naučnou stezkou k rodnému místu a zpět k domu s výstavními prostorami a malou hospůdkou. Už tam bylo i několik cyklistů na občerstvení.
Nemám kolem sebe ráda moc lidí, takže návštěva rodiště Jana Žižky z Trocnova se mi velmi líbila. Měli i turistické razítko, jež sbírám do svého turistického sešitku. Takže úspěch. Vřele doporučuju!