Už se vracíme z Posázaví - 19. den - rozhledna Kochnov, zřícenina vodní tvrze Kouty a pivovar Orlík
Sobota 20. 6. 2020
Vydatně pršelo asi celou noc, aspoň tak soudíme podle množství napršené vody ve škopku, který jsme večer zapomněli uklidit. K tomu se k ránu přidal vítr.
V devět si děláme legraci, že zrušíme celý dnešní program, vč. snídaně a pojedeme rovnou domů. Jenže v noční košili jet nemohu a když už budu oblečená, chci snídani. Navíc musím vše v autě rozložené naskládat do tašek, aby se to doma rychle vyndavalo. Nebudu jednotlivé kousky nádobí vyndavat až doma. Potřebuji to jednou za čas pořádně umýt. Zrovna tak musím svléknout postele, přece nebudeme sousedům před domem dělat divadlo. To vše tady. Naštěstí to mohu udělat pod zadními dveřmi. Zatím ale čekáme, zda se počasí umoudří.
Neumoudřilo. Vstáváme skoro až v deset. Prší drobně, ale vytrvale. Snídáme, balíme. Odjíždíme snad až v poledne. Plán téměř neměníme.
První zastávku v Kochnově, kde je rozhledna, zrušit nemůžeme. Pokus o to, vyjet co nejblíž, nevyšel. Auta tam jezdí, jsou tam domky, ale zaparkovat se nikde nedá. Ani se otočit. Takže couváme zpátky, parkujeme v obci a jdeme jinou, trochu možná kratší cestou pěšky. Abych mohla fotit, beru si deštník. Nahoru je to cca 0,5 km. Nejdřív vidíme zralé třešně, neodoláme a trháme je i za cenu, že budeme ještě mokřejší. Za chvíli rozhlednu vidíme, jenže k ní musíme oklikou. Přes mokrou vysokou trávu to nejde. Dostáváme se do míst, kam jsme skoro dojeli autem, a po cestičce vysekané v trávě jdeme k rozhledně, která byla otevřena r. 2014. Je to dvoupatrová dřevěná rozhledna s poměrně strmými, ale pevnými schody. Výhled je až překvapivý. Jen dnes je mlhavo. Nahoře jsou však desky s barevnými fotkami, kde jsou zajímavé orientační body popsány. Je vidět zámeckou věž na Konopišti, kostel na Chvojně, rozhlednu na Neštětické hoře, hvězdárnu u Ondřejova, Čapí hnízdo, za hezkého počasí také Kleť, Brdy i televizní vysílač Cukrák. Rozhledna je zastřešená, tak se nechá i bez problémů fotit.
Na zřícenině vodní tvrze Kouty (u obce Smilkov v okrese Benešov) se také musíme zastavit. Ty se líbí zase mně. Fascinují mne zbytky staveb s bohatou historií. Navíc se až téměř na místo nechá dojet autem. První zmínka je z r. 1366 (jinde uvedeno 1368). Vlastní tvrz 20 x 30 m stála na ostrůvku uprostřed rybníka, dnes nazvaného Tvrzník. Po r. 1606 byla tvrz opuštěna, pustla a r. 1813 byla definitivně zbořena. Dnešní zbytky tvrze stály uprostřed tvrziště. Jsou viditelné torza zdí dvou budov s otvory po oknech a portál v přízemí a prvním patře. Přízemí bylo zaklenuté valenou klenbou. Další zdi neznámého stáří byly zjištěny geofyzikálním průzkumem pod úrovní terénu. Zříceniny jsou volně přístupné. Rybník je již neobklopuje, podle profilu krajiny, je však vidět, kde byl.
Ještě jsme se chtěli zastavit v obci Ounuz, která byla r. 1995 vyhlášena vesnickou památkovou zónou. Má tam být soubor lidové architektury s roubenými stavbami, z nichž některé mají doškové střechy. Navíc je to pod sjezdovkou Moninec, kam byla přestěhována stará poštovna ze Sněžky. Jenže je zima a stále prší, už se nám nikde v dešti courat nechce.
Odbočku rušíme a pokračujeme dál. Také jsme si to mohli rozmyslet dřív, jeli bychom přímější a pohodlnější cestou. Ale aspoň jsme na silnici skoro sami. Je vidět, že někde byly odstraněny spadlé větve, pole vedle nás jsou silně podmáčená, často i příkopy vedle silnice jsou plné vody. V jednom místě je zatáčka zcela pod vodou. Naštěstí osobní auto před námi projelo, tak tam auto taky neutopíme. I když jel Ota pomalu, voda vystříkla tak vysoko, že to sběrače vůbec nebraly. Je to divný pocit, jako bychom byli pod vodou. Naštěstí jen okamžik. Bez karambolu jsme se dostali na druhý břeh nově vzniklého potoka a naštěstí jsme stále na silnici. To bychom na hlavní silnici nezažili.
Přejíždíme přehradu Orlík, tady už po mostě. Po několika letech je přehrada zase plná nebo téměř plná. Je vidět, že voda bývá tak max. ještě snad o metr výš. Hned za mostem zastavujeme. V restauraci Staré sedlo točí pivo pivovaru Orlík. V současné době je to létající pivovar, který pivo vaří dle svých receptur ve spřáteleném pivovaru Černý medvěd v Jablonném nad Orlicí. Stálý pivovar budují v malebné vesničce Kožlí v blízkosti Orlické přehrady.
Máme hlad a Ota chce koupit pivo. V litrové petce mají jedenáctku a třináctku. Je spokojený, i když tácky nemají. Najedli jsme se výborně a pokračujeme už bez zastavení až domů. Podle předpovědi by už v Plzni pršet nemělo. Když však přejíždíme Brdy, neprší, ale leje.
Už se těšíme domů. Nejen na teplou sprchu, ale také na to, že v noci budeme chodit na záchod v suchu a teple. To jak si Ota uvědomí, hned hlásí: To si budu muset užít, to budu chodit každou hodinu.
Doma jsme měli se zaparkováním štěstí. Soused, který má rezervované parkovací místo pro invalidy, ještě nebyl doma. Využili jsme toho a rychle začali nosit věci domů, samozřejmě v dešti. O chvilku později se uvolnilo místo těsně pod našimi okny. Tak jen Ota popojel a byli jsme maximálně spokojení, že nemusíme už žádné další místo hledat. V dešti jsme vynesli to nejdůležitější, aspoň jsme si to mysleli. Samozřejmě ještě ten den jsem tam asi 3x pro něco musela dojít.
Když to shrneme, tak to snad byla nejdeštivější dovolená. Mám pocit, že porazila i loňský deštivý Island, určitě podle napršeného množství srážek. Tam tak vydatně nelilo, ale zase byla větší zima. Ale musím uznat, že jsme si to i tak užili a až na malé výjimky to vše zvládli podle plánu. Asi nejvíc nás mrzelo, že jinak čistá Sázava byla tak hnědá, že se v ní koupat nedalo. Jezdit a chodit tak dlouho podle nádherné řeky, ve které si nemůžeme zaplavat, to mi fakt bylo líto.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(49.656, 14.656)
Poslední aktualizace: 21.9.2020
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Olbramovice
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Už se vracíme z Posázaví - 19. den - rozhledna Kochnov, zřícenina vodní tvrze Kouty a pivovar Orlík
Přírodní park Džbány-Žebrák
Přírodní park
Přírodní park Džbány-Žebrák byl vyhlášen v roce 1996. Zaujímá celkovou plochu 53 km2 a rozprostírá se přibližně mezi Voticemi, Jankovem, Líšnem a Tomicemi. Dominantou přírodního parku je vrchol Džbány …
2.1km
více »
Olbramovice
Vesnice
Původně Olbramovice patřívaly rytířům z Olbramovic, potomkům vladyky Olbrama, který se vtěchto místech usadil přibližně vpůli dvanáctého století. Byla tu tot…
2.1km
více »
Olbramovice - Pomník obětem I. světové války
Pomník
Pomník padlým v 1. světové válce byl v Olbramovicích postaven z místní veřejné sbírky ( v cene 14 000 Kč). Jedná se o žulový památník, který byl vytesán firmou Karel a Hynek Chomutové ze Šebáňovic. Odhalen byl 4. srpna 1929. V pomníku je uložena zem ze tří bojišť, kde Olbramovičtí položili své životy.
2.1km
více »
Olbramovice - Kostel Všech Svatých
Kostel
První zmínky o kostele pocházejí z druhé poloviny 12. století, kdy byl společně se vsí založen. Jedná se o románský kostel, který byl v roce 1866 ve stejném slohu přestavěn. V průčelí kostela se vypíná Vysoká věž, která byla v roce 1884 přestavěna a získala tak klasickou cibulovitou báni.
2.1km
více »
Olbramovice - Obecní dům a Hubertův dům
Dům, budova
Dnes domy čp. 5 a čp. 37, býval v nich původně zájezdní hostinec, do nějž se zajíždělo dvorem čp. 6. Přes Olbramovice vedla cesta na Prahu a tak o zákazníky nebývala nouze, často bylo zařízení využíváno projíždějícími formany a sedláky.
2.1km
více »
Olbramovice - Tvrz
Tvrz
Dnešní patrová budova obdélníkového půdorysu, krytá valbovou střechou, vznikla nedlouho po zániku starého sídla přímo vareálu poplužního dvora. Mladší renesanční tvrz, poprvé zmíněna roku 1563 už jako pustá, později upravena n…
2.2km
více »
Votice – historie města, památky, rozhledna Václavka
Tipy na výlet
Jedeme na Moravu, cestou navštěvujeme rozhledny minipivovary i další zajímavosti, které máme na trase. Počasí se trochu zlepšilo, láká nás rozhledna Velký Blaník, ale máme strach, že už ji nestačíme otevřenou. To …
2.6km
více »
Votice - Kostel sv. Václava
Kostel
Z původně gotického kostela z počátku 13. století zůstala po požáru v roce 1731 gotická křtitelnice a dva náhrobní kameny ze 16. století. Chrámová loď je obdélná a má valenou klenbu s výseky nad barokově zprohýbanými okny. Klenba se opírá o jednoduché pilastry (sloupy vystupující v omítce s římsovými hlavicemi ). K severnímu boku lodi přiléhá sakristie a Kaple sv. Jana Nepomuckého, roku 1755 ke kostelu přistavěná. Věž je př…
2.6km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
zámek ve Voticích
Zámek
Město Votice se nachází v jižní části Středočeského kraje, zhruba 60 km od Prahy, v malebném údolí chráněném ze tří stran vrchy.
Městečkem projíždíme po silnici E55 z Benešova do tábora.…
2.7km
více »
Toulání z Votic do Českého Meránu přes tvrz Kouty
Tipy na výlet
Tentokrát jsem se na výšlap vydal z Votic.Ráno mi zpříjemnil loupáček a kafe do kelímku, takže jsem mohl směle vyrazit. Cesta mě vedla přes Ameriku (až tak daleko jsem došel) na vrch Větrov. Stojí tu kaple sv. Voj…
2.7km
více »
Kolem Votic za poznáním
Chodník, naučná stezka
Vycházkový okruh Kolem Votic za poznáním je 8 km dlouhý a má celkem devět zastavení. Trasa vede nenáročným terénem a je příjemnou tříhodinovou procházkou. Jednotlivé panely Naučné stezky vás …
2.7km
více »
Votice
Tipy na výlet
Na dnešní výlet jedeme autobusem z Roztyl do zastávky Votice, cesta měla trvat cca hodinu, bohužel silnice byla místy rozkopaná a tvořily se kolony, takže jsme jeli přes dvě hodiny. Poslední autobus do Prahy jel v…
2.7km
více »
Votice - Komenského náměstí
Náměstí
Ve Voticích bývalo celkem šest náměstí. Největší z nich - dnes jménem Komenského - má podobu obdélníka s mírným svahem od západu k východu. Okolo domu čp. 176 tekla voda Hlubokou strouhou …
2.7km
více »
Votice - Sousoší Panny Marie
Socha
Sousoší na žulovém podstavci z roku 1877, na němž jsou umístněny starší pískovcové sochy sv. Rocha, sv. Šebastiána, sv. Barbory a sv. Rosalie z roku 1715 od M.J.J. Brokoffa. Okolo sloupu vedla asi 90 cm Vysoká zídka a v jejích rozích byly již dříve jmenované sochy. Při dláždění náměstí v roce 1872-1875 byly sloup i zídka odstraněny, doprostřed byla dána roku 1877 nová socha Panny Marie od sochařů bratří Jiříčků z Hořic a st…
2.7km
více »
Votice - Stará radnice
Dům, budova
Budova Staré radnice je na jižní straně Komenského náměstí, vedle nové budovy MěstNV. Pod nízkou věží s hodinami je městský znak. Vyřezal jej noku 1934 místní řezbář J. Řezníček. Na klenbě…
2.7km
více »
Votice - Starý zámek
Zámek
Je to někdejší tvrz, která se připomíná roku 1542, ale stála již v 15. století. Bývala opevněna valy a hlubokým příkopem.Zámek tvoří dvě budovy: bývalý pivovar adlouhá jednopatrová budova,…
2.7km
více »
Votice
Městečko
Votice leží ve Středních Čechách, jižním směrem od města Benešov. Městečko se rozkládá ve východní části Středočeské pahorkatiny a u jižního okraje přírodního parku Džbány ? Žebrák. Od okrajových částí města se …
2.8km
více »
Vlakem na výlet? Určitě do Votic
Tipy a novinky
Spojte návštěvu Svatováclavských slavností s bohatým programem (více zde) s putováním po votických památek, z nichž mnohé se v posledních letech dočkaly rekonstrukce či restaurování.
Z…
2.8km
více »
Toulání Votickem s bivakem
Tipy na výlet
Za humny Českého Meránu. Toulání Votickem. Víkendový vandr okolo Votic přes dvě tvrze a řadu dalších pamětihodností. Trápilo mě úmorné vedro, stínu bylo pomálu. Přesto jsem si výšlap užil, bylo na co se dívat, jak…
2.8km
více »
Klášter ve Voticích vstupuje do turistické sezony s novou expozicí kočárků a panenek
Tipy a novinky
Podívat se, v čem vozily svá miminka naše babičky či prababičky můžete ve stálé expozici historických kočárků. Vystaveny jsou kočárky z rozsáhlé sbírky Anny Čermákové z Benešova…
2.9km
více »
Český letecký den aneb čápi, aeroplány a čarodějnice (Babišovo Čapí hnízdo, Letecké muzeum Praha - Kbely a středověká krčma Dětenice)
Cestopisy
Tento článek o jednodenní výpravě do tří lokalit zemí Koruny české, který by mohl být stejně dobře cestopisem jako tipem na výlet i dovolenou, nás seznámí nejen s různými druhy létání. Během…
2.9km
více »
Votice - Klášter františkánů
Klášter
Klášter založil Sezima z Vrtby roku 1627, klášterní kostel sv. Františka byl vystavěn vroce 1629. Nynější budova pochází z let 1766-71, kdy byl malý, nevyhovující a dost sešlý Klášter rozbourán, přestavěn a značně…
2.9km
více »
V Klášteře sv. Františka z Assisi se 12. července otevřelo nové Vlastivědné muzeum Voticka
Muzeum
Chodba muzea je využita z části jako obrazová galerie regionálních umělců a jsou zde umístěny čtvery zrestaurované věžní hodiny z Popovic (kolem roku 1670), Jankova (1708) a Votic (kolem roku 1…
3km
více »
Votice - Boží hrob
Kaple
Ke stavbě Božího hrobu ve Voticích dala popud sestra hraběte Ferdinanda Františka z Vrtby - hraběnka Marie Františka, provdaná za hraběte Jana Kristiána z Heisensteinu, pána na Švamberrku, Bezdružicích aGutštejně.…
3km
více »
Votice - Hřbitovní brána
Ostatní
Jednou z nejcennějších památek Votic je hřbitovní brána a Boží hrob na františkánském hřbitově. Nad branou je ve zdi znak vrtbovský (s třemi parohy) a heissensteinský (s třemi kopci) s nápisem: Maria Francisca comitissa de Heissenstein nata comitissa de Vrtby. 1685. (Marie Františka, hraběnka z Heissensteinu, rozená hr…
3km
více »
Votice - Kaple sv. Vojtěcha
Kaple
V sedmnáctém století po Čechách řádil mor. Votice však byly ušetřeny. Zdejší hrabě Ferdinand František z Vrtby včas zamezil styku místních lidí s okolními vesnicemi. A jako projev díků za ochranu před touto pohromou nechal někdy kolem roku 1680 vystavět kapli. Od té doby se tu každoročně konají poutě (v dubnu).
3.7km
více »
Vrchotovy Janovice
Zámek
Zámek Vrchotovy Janovice se nachází na Benešovsku ve Středočeském kraji. Zámek obklopuje unikátní rozlehlý park v anglickém stylu s rostlinami dovezenými mimo jiné až z východní Asie. Návštěvníci si mohou prohlé…
6km
více »
Jemniště
Zámek
Barokní Zámek Jemniště se nachází ve Středočeském kaji, 9 kilometrů jihovýchodně od Benešova. V sezóně je zámek přístupný denně kromě pondělí. Zámek má půdorys písmene H. Na zámku jsou k vidění historické interiér…
13.1km
více »
Soutěž 2
body
www.turistikaprozivot.cz
Konopiště
Zámek
Zámek Konopiště je navštěvovanější památkou na Benešovsku ve Středočeském kraji. Při návštěvě zámku si turisté mohou vybrat ze tří prohlídkových okruhů. Na zámku jsou k vidění reprezentační a hostinské místnosti s…
13.4km
více »