Loading...

Výprava na dělostřeleckou tvrz Hanička

Cestopisy

Jednoho říjnového dne roku 2004 v brzkém slunném rozbřesku, opouštím na svém jednostopém vozidle pěchoty na lidský pohon Dobrušku a vydávám se na další výpravu po vojenských památkách do Orlických hor. Cesta k cíli se uskutečňuje po silnici 1.třídy č.14 přes obce Chábory, Podbřezí, Bílý Újezd, Ješetice, Solnice a Lipovku do Rychnova nad Kněžnou. V Rychnově sesedám z kola a vedu jej městem, abych si pěší chůzí protáhl své tělo a šetřil si síly na další etapu dnešní výpravy. Na zádech mně v batohu tíží několik kilogramů zátěže ( jídlo, pití, fotoaparát, videokamera, mapy a navigační přístroj GPS ).

Pokračuji po silnici č.319 směrem na Javornici, do Pečína a po silnici č.310 do městečka Rokytnice v Orlických horách. Druhá etapa do Rokytnice je již pomalejší, silnice vedou v některých částech ve sklonově náročném terénu a tak vpřed za svým cílem jedu systémem, co nevyjedu, vyjdu. Naštěstí tento systém funguje a tak se mohu seznamovat s okolní přírodou. Po nějaké době opravdu přijíždím do plánovaného základního bodu výpravy v městečku Rokytnici v Orlických horách. V obchodě si dokupuji jídlo a pití. Ještě nezbytná konzultace k další cestě nad mapou a opouštím malebné městečko Rokytnici v Orlických horách.

Další cesta vede po modré turistické trase přes Pólův kopec a po silnici č.319 k osadě Hanička, která je vzdálená cca 7 kilometrů od městečka Rokytnice. Počasí mně zatím přeje a okolní příroda je nádherná. Po hodině chůze s kombinací jízdy na kole jsem u svého dalšího cíle u izolovaného pěchotního bunkru s označením R-S74 "Na Holém", který se nachází na Panském poli u osady Hanička. Fotografuji tuto vojenskou památku z období konce 30.let 20.století a natáčím videokamerou své první záběry. Během tohoto krátkého zastavení ještě doplňuji vlastní energii a poté pokračuji do zalesněných kopců po červené turistické trase na dělostřeleckou tvrz Hanička.

Dělostřelecká tvrz Hanička se nachází v Orlických horách jižně od kóty 985 m.n.m. Anenský vrch. Byla vystavěna v letech 1937 až 1938 v rámci souvislého pevnostního systému lehkého a těžkého opevnění na obranu Československa proti sílící válečné hrozbě sousedního Německa. Ve svém umístění navazuje na lini izolovaných pěchotních bunkrů těžkého opevnění v sousedství dělostřeleckých tvrzí Adam ( kóta 765 m.n.m. nad Mladkovem ) a stavebně nedokončenou tvrzí Skutina ( kóta 734 m.n.m u Sedloňova ). Je jednou z pěti a z celkového počtu patnácti dělostřeleckých tvrzí, kterou se do září 1938 podařilo stavebně dokončit. Tvoří jí šest objektů, které jsou vzájemně propojeny podzemními chodbami a sály v hloubce 30 - 35 metrů. Dělostřelecká tvrz se skládá ze tří pěchotních srubů s označením R-H-S76 „U lomu", R-H-S77 „Pozorovatelna", R-H-S80 „U potůčku", jedním dělostřeleckým srubem R-H-S79 „Na mýtině", objektem pro otočnou dělovou věž R-H-S78 „Na pasece" a vchodovým objektem R-H-S79a „U silnice". V rámci výletů na dálkové červené turistické trase Cesty Aloise Jiráska, můžeme spatřit tyto vojenské památky v Orlických horách a okolí, počínaje od Mladkova, přes Zemskou bránu, Anenský vrch, Komáří vrch, Velkou Deštnou, Deštnou v Orl.h., Sedloňov, Nový Hrádek, Dobrošov nad Náchodem až po obec Studénky u Hronova téměř na každém kroku.

Při návštěvě okolí dělostřelecké tvrze Hanička postupně fotografuji a dokumentuji na video všechny popsané bunkry. Ještě několik vlastních fotografií na památku prostřednictvím samospouště fotoaparátu, zapínám navigační přístroj GPS, abych mohl při další cestě vyhledat další objekty těžkého opevnění. Na svém jednostopém vozidle bojové pěchoty na lidský pohon se vydávám po červené turistické trase. A ono to opravdu funguje, navigační přístroj nelže! Během krátké chvíle nacházím další vojenskou památku, izolovaný pěchotní srub R-S81 „Obrázek". Předem nastavené souřadnice v tomto přístroji mně navádějí postupně k dalším objektům s označením R-S82 „Poslední" a R-S83 „Chata". Od rozcestníku Anenský vrch pokračuji pěším výstupem na Anenský vrch, kde se nacházejí ještě bunkry R-S84 „Arnošt" a R-S85 „Anna". Zde si mohu sednout na dřevěnou lavičku a dívat se po okolí. Ještě něco k snědku a sjíždím z Anenského vrchu zpátky k rozcestníku. Pokračuji po Jiráskově cestě na Mezivrší a postupně ještě dokumentuji dva bunkry R-S86 „U paseky" a R-S87 „Průsek". To už je ale pokročilé odpoledne kolem 17.hodiny. V tomto říjnovém období se již stmívá poměrně rychle a proto nastal čas k návratu. Na Mezivrší jsem ukončil úspěšnou výpravu po vojenských památkách a sjíždím po silnici do Říček a přes obce Bělá, Jaroslav a Panskou Habrovou se vracím zpět do Rychnova nad Kněžnou. Odtud mně čeká posledních 18 kilometrů po silnici č.14 přes obce Lipovka, Solnice, Ješetice, Bílý Újezd, Podbřezí a Chábory do Dobrušky, do které se vracím již za úplné tmy. Na svoji základnu se vracím ve 20.25 hod. Zajímavý výlet na kole o délce 105,5 km dne 22.10.2004 končí.

Dělostřelecká tvrz Hanička a okolí ( 22.10.2004):V pozadí bunkr R-S74 - foto č. 252 564

Poslední aktualizace: 8.8.2009
Výprava na dělostřeleckou tvrz Hanička na mapě
fotka uživatele Polistes
Autor: Polistes
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
sdílet na facebooku poslat emailem
Byl jsem zde!
Zapamatovat
zavřít reklamu