Yellowston NP
Vyjíždíme dnes v 8 hod. a jedeme kolem polí se zavlažovacími systémy a loukami plnými stád dobytka. V této oblasti jsou lesy smíšené a jelikož i v USA je již podzim, příroda nádherně hraje všemi barvami. Projíždíme Idaho Falls do West Yellowstone, městečka na západním okraji YNP. Jedeme do Yellowstonského národního parku, kde se budeme pohybovat dva dny, projíždíme opět vstupní branou a zajíždíme k návštěvnickému centru. Cestou potkáváme zvěř, která je zde typická - jeleny, kojota, bizony. My chceme vidět i medvěda, ale Yogi bear nikde, no prostě za celé dva dny jsme neměli štěstí. Zvířata se zde pohybují nejen na pokraji lesa, ale přímo na silnici a musíme dávat pozor, abychom se s nimi nestřetli. Pohled na zvířata, hlavně na mohutná těla bizonů je úchvatný a fotoaparáty jen cvakají. Návštěvníci do NP přijíždějí za rozličnými přírodními krásami, neporušenou přírodou, v níž mohou vidět celá stada zvěře. Mohou zde nejen kempovat, ale i jezdit na lodích, rybařit a dělat pěší tůry. Okružní jízda se dělá ve tvaru osmičky, my první den děláme jednu část od Pocatella a tu druhou necháváme na příští den od městečka Gardiner, kde budeme ubytováni dvě noci.
Yellowstonský NP je vůbec první, tím i nejstarší NP na světě a rozkládá se na území třech států - Montana, Idaho a Wyoming. Yellowstone získal svůj název od stejnojmenné řeky, která pramení v pohoří a je charakteristická svým žlutým zbarvením. První zastávka je u překrásného velkého vodopádu Firehole. Pokračujeme k sirným polím Fountain Paint pots, smrdí, smrdí, to to smrdí. Vypadá to zde jako měsíční krajina, všechno bublá, jakoby se vařilo v blátivém hrnci. Před mnoha tisíci lety bylo zde vše vytvořeno sopečnou činností. Překrásně zbarvená krajina, bublající jezírka, tekoucí voda, to je vlastně mix různých ingrediencí - vody, plynu, minerálů, tepla, vulkanických kamenů, kyselin a rovněž zde žijících mikroorganizmů, schopných přežít v horké vodě. V celém parku je systém dřevěných chodníků, po kterých můžete dělat pěší procházky a obdivovat malé či větší gejzírky.
Každý gejzír je unikátní svou erupcí, ale nejznámější, i když ne nejvyšší je Old Faithful - starý věrný. Jdeme se zeptat do návšt.centra, za jak dlouho bude další erupce. Gejzíry horké vody vystřikují v intervalech (průměr kolem 85 minut) několikrát za den a při erupci, trvající 1,5-5 minut, je vychrleno obrovské množství 14-30 tis. litrů vařící se vody. Protože máme dosti času, prohlížíme si zdejší exponáty v muzeu, ale jdeme také do nedalekého hotelu, který je celý dřevěný (rustikální) a je postaven z kroucených větví. Byli zde ubytováni králové, prezidenti a VIP. Hotel působí velkým dojmem, protože při pohledu ze středu do výšky se vám tají dech. Po prohlídce a krátké procházce si již jdeme sednout na lavice a očekáváme velké přírodní divadlo.
Od Old Faithful pokračujeme přes Midway Geyser Basin a Turquoise Pool opět s četnými malými a různě zbarvenými bublajícími jezírky a gejzíry k White Dome Geyser. To již je pozdní odpoledne a cestou na nocleh do města Gardiner, se uprostřed městečka, kterým projíždíme, setkáváje se stádem jelenů a Dopravu zde proto řídí šerif. Po příjezdu jdu v Gardineru na krátkou procházku, vlastně naproti motelu do obchodu a pak obhlídnout místní kostel St. Williams a poštu.
V YNP se pohybujeme ve výšce kolem 2500 m n.m. Druhý den opět projíždíme měsíční krajinou k travertinovým terasám nazývaným Mammoth Hot Spring Terraces. Za dlouhou dobu jejich existence zde narostla terasovitá soustava bílých bazénů, přes které protéká minerální voda. Od Norris Geyser Basin s dalšími a dalšími gejzíry a jezírky, horkou párou a sirným pachem přes Mud Volcanic Area a Artis Point s vodopády, se dostáváme k velkému kaňonu řeky Yellowstone, ke Grand Canyon of Yellowstone (neplést si s Grand Canyon). Příjemně, mnoha procházkami, strávený den končíme na kraji městečka Gardiner, které si chceme prohlédnout. Procházíme obchůdky se vším možným, nahlížíme do barů a nakonec si jdeme zaplavat do motelového bazénu, kde se příjemně osvěžíme.