Loading...

Za hranicí perských měst

Cestopisy

Krása a ušlechtilost blankytně modrých kopulí mešit a medres, ostře kontrastujících s hliněnými zdmi domů, byla už popsána a vyobrazena nesčetněkrát. O náměstí v Isfahánu a šírázských slavících se pějí písně po staletí a není snad nikoho, kdo by o nich neslyšel. Méně slavné jsou pouštní krásy a zoroasterské legendy Jazdu a noční život Teheránu. A to ostatní, co se nachází za hranicí velkých měst Íránu, je stále obestřeno neznámem. Íránský venkov zůstává tradiční a rok od roku se zmenšuje, když mladí odcházejí za prací do měst. O kterém venkovu se to ale nedá říct? V každém případě, pokud plánujete cestu po Íránu, do kterého se teď odváží rok od roku více turistů (k mému nesmírnému žalu, letos jsme potkali 4 autobusy plné Francouzů v místech, kde jsem dříve bývala sama), naplánujte si i několik odboček, které se vám rozhodně vyplatí. Zde je několik tipů.

Írán je obrovská země s relativně malou zástavbou. Města od sebe dělí stovky kilometrů a odboček je spousta. Ne každá vesnice ale nabízí to pravé – přeci jenom, když už jedu do vesnice, očekávám buď nádherný výhled, nebo alespoň pořádnou ruinu vévodící domkům. Málokoho zajímá porevoluční zástavba s mizerně vedenou elektrikou a chybějící omítkou. Naštěstí když si to budete štrádovat po takřka libovolné silnici, o ruiny a často i o výhledy není nouze a sjet z cesty je snadné. Íránci nejsou krvelačné bestie číhající s noži na cizince. Ve své vesnici vás uvidí rádi a pravděpodobně vás pozvou na čaj, nebo rovnou nabídnou nocleh a večeři. Lidová slušnost tu ještě nezmizela a navíc je to národ neskutečně zvědavý a zvídavý. Naučí vás tolik perštiny, abyste jim mohli pochválit jak dům, tak rovnou celou zemi. Jenom o politice s nimi moc nemluvte, i když oni sami začnou.

Pokud ale chcete raději zvolit už prověřené, více navštěvované destinace, máte stále hodně možností. Většina turistů do vesnic nezavítá, takže když říkám „turistické“, myslím tím, že asi potkáte karavan se starším párem z Belgie a pár baťůžkářů. I když časy se mění...

Pokud přiletíte do Teheránu a vydáte se na jih k městu Isfahán, nabízí se vám Abidjan. Malá vesnička vysoko v horách, lemovaných starými pevnostmi. Suší se tu ovoce, nad městem stojí ruina hradu, přes údolí ruina pevnosti a uličky jsou úzké a pěkně propletené. Jako uvítání do země návštěva tohoto místa rozhodně stojí za to. A když už tu budete, kupte si od místních babiček lavašok, lisovanou a sušenou meruňkovou marmeládu, která je tu nejen nejlepší, ale také nejlevnější. Můžete ji žvýkat několik dní, nebo hodit do vody a udělat z ní džus. Mladí už odsud takřka odešli a tak ve starém městě potkáte jen elegantně oblečené staré pány a babičky, v sukních nad kolena. Tuto tradici z nich nedostala ani islámská revoluce.

Další zastávkou v místě, jaké v Evropě neuvidíte, je Máhán, nebo od klasické trasy vzdálený Kandovan. Máhán leží u Kermánu a Kandovan za Kazvínem. Obě prastaré vesnice jsou zakopané pod zemí. Domy v Máhánu jsou vytesané ve skálách, svírajících úzká údolí, zatímco ty v Kandovanu jsou vytesané ve dně starého vulkánu, ve zvláštních věžovitých útvarech. Máhán je slavný také tím, že jeho obyvatelé jsou záhadně dlouhověcí. Ženy se tu dožívají často přes stovku a jsou nezvykle čilé. Patrně díky magickým bylinám, které se zde pěstují a prodávají. V létě a na podzim všichni mladí odchází za prací na pastviny a na pole a tak je většina skalních domů prázdná a pomyslnou pevnost stráží jen tři stařenky.

Nedaleko Jazdu můžete navštívit starý Charanaq, který lidé opustili před desetiletími, když vyschla voda. Teď je voda zpátky a stejně tak i několik nových obyvatel starého města. Těch pár průkopníků ale nedokázalo spravit velké centrum a tak jsou uličky a průchody, do kterých se nevejdou dva lidé vedle sebe, rozpadlé a zborcené. Terasy a stará mešita s třepajícím se Minaretem nabízí nádherné výhledy na plantáže a zelené údolí pod městečkem, a když jste ochotní se trochu ušpinit a něco slézt nebo přeskočit, nic vám nebrání prozkoumat celé centrum. Jen pozor na to, kam šlapete.

A tak dál. Každé město má desítky podobných, „vesnicových atrakcí“ ve své blízkosti. Proto neváhejte a prodlužte si pobyt v hotelu o jednu noc a vydejte se na průzkum. Ať už hromadnou Dopravou nebo najatým autem, cestování je zde stále levné a některé výlety za to prostě stojí.

Autor: Lenka Hrabalová, CK Mundo

Poslední aktualizace: 8.6.2015
Za hranicí perských měst na mapě
Sdílet s přáteli
sdílet na facebooku poslat emailem
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Za hranicí perských měst

zavřít reklamu