Za poznáním města Frýdku - Místku
Květnové deště konečně ustaly, první červnová sobota podle předpovědi překvapila krásným slunečným dnem, a tak vstáváme ve čtyři hodiny ráno a chystáme se na výlet. Tentokrát jsme se vzdali procházky do Chřibů a vydali se za krásami města Frýdku - Místku, ležícího na obou březích řeky Ostravice, která je zemskou hranicí Moravy a Slezska a přirozenou hranicí mezi Frýdkem a Místkem. Malebné město s bohatou historií bylo dříve tvořeno dvěma městy -slezským Frýdkem a moravským Místkem, od roku 1943 byly obě města spojeny, od roku 1955 je známe pod dnešnám názvem Frýdek - Místek, se dvěma historickými centry, nacházÍ se v Moravskoslezském kraji.
Od nádraží ČSD procházíme menším parčíkem k hlavní silnici, kolem které pokračujeme k centru Frýdka, přezdívaného - slezské Lurdy s historickým Zámeckým náměstím. Náměstí je obestaveno jedno a dvoupatrovými domy, mnohé mají uchován pozdně renesanční a barokní jádro se síňovými dispozicemi. Jednu stranu Zámeckého náměstí uzavírá dominanta - čtyřkřídlého renezančního zámku s parkem, ve kterém si dnes prohlédnete muzeum. Z náměstí je vidět jeho jedno křídlo.
Nejnavštěvovanější z církevních památek ve Frýdku je na malém návrší stojící barokní poutní chrám Navštívení paní Marie na Mariánském náměstí s údajně zázračnou asi metr vysokou pískovcovou soškou panny Marie Frýdecké. Podle legendy Marie Frýdecká zbavovala poutníky trápení a neduhů. Kostel obklopuje parčík, po jeho obou stranách po obvodu při obvodní zdi projdete kolem 14 kapliček Křížové cesty a Rotundové kaple Srdce Páně z 2. poloviny 19. století.
Nejstarší Frýdecký kostel z 2. poloviny 14. stol s gotickými věžemi si prohlédnete ve Farní ulici, je zasvědcen sv. Janu Křtiteli. V Hluboké ulici zaujme architektonická památka - repliky tří kupeckých domů z 2. poloviny 18. století, kde žili předkové hudebního skladatele Leoče Janáčka. Posezení u dobré kávy, či chutného jídla možno v množství restaurací, které najdete na frýdeckém Zámeckém náměstí. Určitě stojí za to vidět město z výšky, lze to z věže farního kostela Jana Křtitele s Galerií Věž nebo ze Svatojánské věže - expozice interiéru jsou věnovány dějinám frýdecké farnosti. Další vyhlídka na město se naskytne z věže penzionu Hrad dona Quijota. Zde se můžeze ubytovat ve středověkém prostředí se stylovou restaurací a dobovým programem. Ve městě najdte i řadu kulturních zařízení, jsou zde i velké možnosti vzdělání v různých MŠ, ZŠ a speciálních SŠ.
Po odpočinku v místní cukrárně, prohlídce muzea v zámku pokračujeme k mostu přes Ostravici k druhé části - Místku, který má kolonizační půdorys se skoro čvercovým náměstím Svobody. Z něho pak vede šachovnicová síť krátkých ulic. Historická část je chráněná památková zóna. Dvoupatrové hisorické domy na náměstí mají většinou renesanční jádra s klasicistními nebo historizujícími fasádami, místy vidíme dochované podloubí. Domunuje zde nová historizující radnice z let 1897 - 8, uprostřed náměstí stojí Mariánský sloup, z novější architektury zaujme Národní dům, dnes sloužící kulturním účelům.
Architektonicky nejhodnotnější stavby jsou v Místku kostely - při Janáčkově ulici stojí pozdně barokní kostel sv. Jana a Pavla, nedaleko náměstí je to kostel sv. Mikuláše z 16. stol., Mariánská kaple zvýšená věží. Při Frýdlantské ulici vidíte barokní kostel Všech svatých, atd. Ve městě spatříte i několik významných soch a památných stromů. Z centra náměstí Svobody jsme prošli Farním náměstím kolem Římskokatolické farnosti a kostela sv. Jakuba, odtud jdeme k Národnímu domu, pak přes park Smetanovy sady k lávce pro pěší přes Ostravici a směřujeme k vlakovému nádraží.
Dnešní město Frýdek - Místek je Bránou Beskyd, oblíbenýn výchozím místem pro turistické cesty do hor i pdhůří a lyžařských středisk. Při cestě zpět jsme přesedali v Hulíně, pak ve Frenštátu pod Radhoštěm, kde jsme hodninu času využili ke krátké procházce městem. Odtud pokračujeme opět vlakem, další přestup byl ve Valašském Meziříčí a vystupovali jsme v Otrokovicích, kde se zastavujeme v resturaci u Mašinky na večeři. Spojem MHD pak jedeme do Zlína a vystupujeme až na zastávce před domem.
No, a to nejlepší nakonec !
Snad největším zážitkem dnešního dne byla návštěva Zámku ve Frýdku. Byli jsme jedinými návštěvníky, neboť zde právě probíhaly dvě svatby. Pokojů k prohlídce nebylo moc, ale vybavení interiérů opravdu stálo za prohlídku. Největší raritou byl náš průvodce - mladý kluk, oděn do růžových kalhot a žlutého trička. Při výkladu se podivně kymácel, poskakoval, culil se na Frantu a laškoval s ním. Chvílemi jsem měla pocit, že by chlapci snad raději na prohlídku byli sami dva, ale potom venku mi Franta prozradil, že byl stejně překvapen jako já. Nic netušící Franta ho asi zaujal svými signály - vykulenýma očima a úsměvy, na které kdysi balil i mě, a tak se klučinovi nemůžeme divit, že si to špatně vysvětlil. Takže kromě krásných míst které jsme na tomto výletě poznali, zde Franta získal i svého nápadníka mužského rodu, ale takových zážitků má i zdejší průvodce jistě víc...