Loading...
Jednu letní dovolenou jsme trávili v Náchodě, odkud jsme podnikali s manželem výlety do okolních pozoruhodných míst. Jedním z nich byla cesta do Adršpašských a Teplických skal. Jsou to dvě nejdivočejší a největší skalní města ve Střední Evropě.
Krása pískovcových útvarů, i nádherná zákoutí v nich jsou plná překvapení. Obdivovat krásu skal jedeme z Náchoda vláčkem.
Vystupujeme v Adršpachu a jdeme na prohlídku skalním městem. Projdeme kolem množství stánků se suvenýry ,pohledy a občerstvením hlavní branou. Ocitáme se v labyrintu skalních věží a soutěsek. Jménem je zde označen každý zajímavější skalní útvar - např. Starosta, Starostová, Krakonošova lenoška ,Džbán, Čertův most, Homole cukru a Milenci.
Procházíme pěšinou od hlavní brány, obdivujeme jezírko s průzračnou vodou, které lze celé obejít. Je to zatopená pískovna, koupání v něm ale mají povolené jen divokě kačeny, návštěvníci zde mohou v sezónu využít půjčovnu lodiček a celé jezírko i se zajímavými skalními zákoutími si mohou tak prohlédnout z lodičky. Z přední strany je pískovcová pláž. Udělali jsme si zde pár fotek a jdeme dál směrem do centra skalního města. Výška skal je fascinující, zvláště obduvujeme útvar Milenců, k našemu sklamání je našim fotoaparátem nevyfotitelný. Odtud jdeme na prohlídku malého vodopádu.
K některým místům skalního města je přístup po žebříčkách, jiná obdivujeme z upravených cestiček. Zdejší atraktivita je vysoko položené skalní vlčí jezírko - dostupné po schodištích. Na pramici se návštěvníci můžou po něm projet, převozník přidá i poutavý výklad, avšak na tuto jízdu mezi pískovcovými kráskami se čeká dvě hodiny.
Skalní město Adršpašska má fantastické kouzlo ve všech ročních obdobích, hlavně barvy podzimu mu dodávají na atraktivitě. Návštěvnost je zde vysoká hlavně přes sezónu. Velký vodopád je krásný, ale obtížně vyfotitelný. Skalní věže dosahují až 9Om výšky. Nedaleko skalního města pramení řeka Metuje, která jím protéká. Nadšení z této oblasti trochu opadlo, když nás potkal malý zádrhel - žebříky!
Od rokle s jezírkem cesta už nepokračuje . Do obou dvou skalních měst se dá vejít zvláštˇ, každé má své vstupné. Adršpašské skalní město od Teplického odděluje Vlčí rokle, kterou lze projít a vstupné tak platit jen jednou. My jsme se pro tuto cestu v rámci šetření penízků rozhodli, takže jsme museli dál pokračovat nesnadným terénem. Když jsem pohlédla nahoru na kymácející se zábradlí, žebříky - byly jen s několika šprušlemi a vrchol hřebenu v nedohlednu, mé závratě se hned přihlásily a zůstaly se mnou jako doprovod.
Zázrakem jsme se doplazili k hřebeni s radostí v očích, že jsme zvítězili nad terénem, ale omyl! Čekal nás opět špatně zabezpečený zestup, zase jsme mohli na viklajících se žebřících stoupnout na každý čtvrtý šprušl, mezitím nic - další neexistovaly, a to jsme měli ještě vyhýbat turistům v protisměru.
Všichni nadávali, ale opět se ukázala zlomyslnost lidské povahy , nikdo, koho jsme potkávali z opačného směru nás nevaroval o utrpení z další cesty. To se teda zdejší Správa skal vyznamenala - v takové atraktivní lokalitě tak špatně zabezpečená trasa - byl to úsek na zabití.
Ale nevzdali jsme to a pokračovali dál, po tomto strastiplném úseku se ocitáme u začátku Vlčí rokle - počátku cesty do Teplického skalního města. Jdeme dál po lávkách přes potok. Ocitáme se na rozcestí. Zhora k nám kráčí chlap cestou po modré značce, ale nikomu ji nedoporučuje. Ještě,že jsme ho potkali, manžel měl totiž v úmyslu mně tudy táhnout v rámci shazování kil - razí teorii - přes kopce, Hory, doly, ale tentokrát musel dát na toho neznámého turistu a jako ostatní i my jsme do Teplického údolí pokračovali pohodlněji po žluté.
U studánky si nabereme vodu, u altánku na rozcestí v mírném svahu posvačíme. Odtud se plni očekávání vydáváme nahoru kańonem. Vidíme zde zajímavé skalní útvary jako je Řeznická sekyra, potom jdeme 2 km kolem Horolezecké chaty , okruhem Teplickým skalním městem. Procházíme kolem CHrámových stěn, další skalní náměstí, fotíme nádherné soustavy:skalní ostrov, rokli - Sibiř, po 2km okruhu se opět ocitáme u horolozecké chaty.
Unaveni, ale i nadšeni z té skalní krásy se vracíme dole údolím k vlakovému nádraží. U východu z Teplických skal si na památku kupujeme pohledy z "Ádru" a Teplických stěn. Také z Bromovskách skal, které jsme navštívili jiný den, a to dokonce dvakrát. Ještě se zastavujeme v bufetu, dáváme si venku studené PITO a 1/2hod. odpočíváme před odjezdem vlakem do Náchoda, kde si po příjezdu dáváme v restauraci Sport večeři a už se těšíme do kempu v Bělovsi, kde jsme se ubytovali, ale to máme před sebou po dnešní 20km túře ještě další tři km.
Skály Adršpašského a Teplického skalního města jsou často vyhledávány horolezci. Kromě horolezeckých stěn zde i ostatní návštěvníci spatří krásné přírodní scenerie.