Loading...
Chystáte se na cestu či výlet a rádi byste si sebou vzali i své kolo? Poradíme vám, jak ho zabalit a převážet, abyste ho v pořádku dopravili do cíle své cesty.
Správně ho zabalte
Přeprava kola letadlem nebo v interiéru auta vyžaduje hlavně jeho vhodné zabalení. Účinný a přitom levný a jednoduchý způsob ochrany kola představuje kartonová krabice, v níž kola odesílají výrobci. „Stačí sundat přední i zadní Kolo, povolit řídítka a stočit je do směru podélné osy kola. Krabici vám na požádání rádi zdarma věnujeme u nás na prodejně,“ říká Karel Studnička, cyklistický expert z prodejny Ski a Bike Centrum Radotín.
Nezapomeňte na drobnosti
Zároveň s krabicí požádejte i o další věci, které se do ní dají umístit a využít jako ochranné prvky. Například kusy kartonu nebo bublinovou fólii využijete na oddělení komponentů v krabici, aby se nepoškrábaly. Podle toho, jak moc Kolo rozmontováváte, nedávejte komponenty do krabice jen tak volně, ale zabalte je a zafixujte, aby vám nepoletovaly nebo nevypadly ven průřezy pro nošení. Nezapomeňte, že na kole chcete jezdit, takže kromě bicyklu byste si s sebou měli sbalit také vše, co budete potřebovat k jeho opětovnému složení.
Použijte ochranné prostředky
Pokud máte dražší Kolo, Karel Studnička doporučuje investovat do speciálních přepravních obalů. Pro kratší cesty postačí textilní, který kryje nejzranitelnější části kola – např. speciální návlek pro přehazovačku, převodník a řetěz. Vyrábějí se i obaly, do nichž naskládáte rozložené celé kolo. „Kvalitní vaky bývají vypolstrované a mají pogumovanou a tedy nepromokavou spodní část kvůli vyšší odolnosti i ochraně kola před vodou a vlhkostí,“ dodává odborník. Pro drahá kola doporučuje pořídit vak s integrovaným kovovým rámem, který jej dokáže ochránit před nárazy a zároveň ho drží ve stabilizované poloze. Vrcholem přepravy jsou pak pevné uzamykací kufry vybavené kolečky pro snazší přepravu.
Vyberte nejvhodnější nosič na auto
Pokud přepravujete kolo vně auta, existují tři základní typy nosičů – na střechu, na zadní dveře a na tažné zařízení. Výhodou nosiče na střechu je nízká pořizovací cena. K instalaci ale potřebujete mít na střeše příčníky, a pokud je musíte teprve koupit, počáteční investice stoupá… „Nevýhoda také je, že takto umístěné kolo zvedá spotřebu benzínu a je náročné umístit ho na střechu a připevnit,“ říká další z odborníků Lukáš Princ z www.kola-radotin.cz. Nosiče na páté dveře můžete zase použít jen u vozů typu combi a hatchback. „Jsou dražší než nosiče na střechu, obtížně se instalují, navíc snadno páté dveře poškrábete a obtížně se dostanete do kufru,“ vypočítává odborník nevýhody. Nejpohodlnější, leč zároveň nejdražší je podle něj varianta připevnit nosič na tažné zařízení. Kolo totiž nemusíte nikam zvedat, spotřeba benzínu se při jízdě významně nezvedá a máte kdykoliv přístup do kufru.
Pohlídejte si skladování
Přeprava kola není velká věda, ale stojí čas i peníze. Proto je hned na začátku dobré rozmyslet si, jestli má smysl. Zvažte, jak často na něm budete na dovolené jezdit, ale i zda ho budete mít kde správně skladovat. Pokud by mělo stát 14 dnů opřené o strom v kempu, je otázka, jestli není výhodnější si ho na místě půjčit. Kolo by mělo být uskladněné v suchu, na místě, kde nedochází k extrémním výkyvům teplot, a ne na přímém slunci. „Ideální je zavěsit ho do speciálního nosiče, u něhož nehrozí pád, při němž by mohlo dojít k mechanickému poškození kola a některých jeho částí,“ dodává Lukáš Princ. Ptejte se v ubytovacím zařízení, kam jedete, na možnosti uskladnění, a podle nich se rozhodujte.
Tip: K cyklotrasám autobusem
K nejlepším evropským cyklotrasám vás i s Kolem dovezou autobusy Eurolines. Na některých linkách přepravují kola na speciálních nosičích (za přepravu zaplatíte 250 Kč za jednu cestu a výhodou je, že kolo nemusíte skládat ani balit) nebo kolo složíte a zabalíte a cestuje s vámi zcela zdarma v zavazadlovém prostoru jako druhé zavazadlo, více www.elines.cz
Zdroj: Ski a Bike Centrum Radotín