Loading...
Lokalita Hrubá skála a její okolí – mezi Turnovem a Jičínem - je součástí chráněné krajinné oblasti Český ráj, která je současně vyhlášena jedním z evropských geoparků UNESCO. Ale i kdyby tomu tak nebylo, půvab zdejší krajiny má takovou přitažlivost, že sem množství turistů houfně míří po celý rok. Není divu, každý si tu může objevit, co jej zajímá. Terén je mnohotvárný, mimořádně členitý, ozdobený romantickými pískovcovými skalními městy, hostí zajímavá rostlinná i živočišná společenství. Nabízí stovky míst archeologického, geologického, historického a kulturního významu, která nesporně zaslouží pozornost. Je skvělým terénem pro atraktivní toulky pěšky i na kole. Chráněnou oblastí – nejstarší v celém někdejším Československu – je od roku 1955.
Babí léto je nejbarevnější
Svoji atraktivitu tu mají všechna roční období, kdo však obdivuje pestrost a barvitost, musí sem ve dnech, kdy se začíná prosazovat podzim. Díky smíšeným lesům a venkovskému charakteru plenéru se krajina rozzáří oslnivou paletou barev. Nejsou to jen listy stromů, zbarvené do celé škály od světle žluté a růžové přes okrovou a oranžovou až po světle a nakonec i tmavě hnědou. Zahrádky kvetou barvami podzimních květin, louky, jehličnany a ozimy na polích pak přidávají různé odstíny zelené. To celé, místy zarámováno šedými pískovcovými bloky působí jako dokonalá výtvarná díla těch nejproslulejších malířů… Tuto nádheru lze obdivovat ať se touláme kdekoli v Českém ráji, ale pokud bychom si na ni chtěli takříkajíc „posvítit“, jinak řečeno shlédnout její pořádný kus, pak se nám nabízí některá z celé řady krajem rozesetých rozhleden. Můžeme si vybrat podle toho, kam to máme nejsnadnější – v turistických informacích najdeme dvanáct nejznámějších: Kozákov, Dubecko, Kopanina, Kozinec u Nové Paky, Milohlídka.Čeřovka, vrch Tábor, U Borovice, Valdická brána, věž kostela sv. Petra a Pavla v Semilech, vyhlídková věž staré radnice v Mladé Boleslavi, skokanský můstek K-70 v Lomnici nad Popelkou, či třeba vyhlídkový Ochoz kostela Navštívení Panny Marie v Bozkově.
Nekonečné možnosti toulání
Klub českých turistů, který se v Česku stará o značení turistických tras, po pravdě tvrdí, že co do kvality, ale i celkové délky značených stezek zaujímáme světové prvenství. Jestli je to někde vidět nad slunce jasněji, pak zde, v Českém ráji. Ne náhodou tu ve většině ubytovacích zařízení – ani ty čtyřhvězdičkové nevyjímaje – potkáme většinu hostů v outdoorovém oblečení. Pěší i cyklistické toulky nádherným prostředím, hustě protkaným kulturně historickými, přírodními a dalšími zajímavostmi, jsou tu tím hlavním, za čím hosté přijíždějí. V pavučině značených tras, velmi dobře schůdných i sjízdných, jsou vyčerpány všechny barvy, jež se ke značkování používají. Tzv. naučných stezek jsou tu dvě desítky, např. Hruboskalsko (7,5 km), Kamenářská stezka v Turnově, Bitva u Jičína 1866 (29 km), Klokočským lesem za hrou, vodou a ptačím zpěvem u Bakova nad Jizerou, Přírodním parkem Sýkornice u Nové Paky (4 km), Podtroseckými údolími (8 km), Prožitkový geopark Český ráj v sreálu Šťastná země (1,5 km), ale i Dětská lesní naučná stezka Sedmihorky (3 km) atd. Dalších třicet tras je vytýčeno pro cykloturistiku – např. Hruboskalskem a kolem Trosek (30 km), Hruboskalskem a okolo Mužského (45 km), Ze Semil na Kozákov (35 km), Z Lomnice na Kozákov a do Rovenska (54 km) atd. Jejich přehled je k dispozici na www.cesky-raj.info (dále klikněte buď na „putovani a turistika“ a „tipy na vylety“, nebo „putovani a turistika“ a „cyklovylety“).
Bílé paní (ale i páni) na zámku Hrubá skála
Zámek Hrubá skála v současnosti funguje jako stylový, čtyřhvězdičkový hotel. Při pohledu zvenčí nic nenarušuje dojem, že se díváme na středověkou památku v solidním stavu, podobně jako je tomu třeba u hradu Valdštejn, Kost, či zámků Sychrov, Hrubý Rohozec, Mnichovo Hradiště, Humprecht, Jičín, Staré Hrady. Teprve po vstupu do interiéru začneme objevovat odlišnosti. Kromě klasických pokojů pro hosty, které poznáme podle čísel na dveřích, tu najdeme i tzv. „novomanželské apartmá“, jehož polohu signalizuje rudý baldachýn, splývající od stropu v přístupové chodbě, pod okny Zámecké restaurace zahlédneme zařízení pro svatby v plenéru a v rohu nádvoří na starých dveřích čteme nový nápis „wellness“. Ten je klíčem k tajemství, proč tu může být řeč o bílých paních a pánech. Je to prosté: ti z hostů, kteří si objednají některé z procedur programu wellness, sem přicházejí chodbami zámku oděni již jen do bílých županů, které se před procedurami odkládají a pak už se jde rovnou „na tělo“. Mohu osobně potvrdit: cokoli z programu wellness je velmi příjemné, uvolňující, poskytující odreagování a odpočinek tělu i duši… Vizitkou příjemného prostředí na Zámku Hrubá skála jsou hned při vstupu usměvavé, ochotné a půvabné recepční, které vám vše vysvětlí, předejdou jakýmkoli rozpakům a odstartují vaše zážitky. Pobyt zde si můžete dopřát jako obohacující bonus ke svému pobytu na Hruboskalsku. Barvy babího léta vám k tomu navíc vytvoří okouzlující rámec…
Miroslav Navara