Běžkování a skialpinismus v Česku: Kde najdete ideální podmínky pro turistiku na lyžích?
Zimní sezóna je v plném proudu a sportovci si na horách užívají ideální sněhové podmínky. V průběhu jarních prázdnin spousta lidí míří provětrat své lyže a snowboardy, na svah se ovšem vydávají také běžkaři a skialpinisté.
V České republice se každoročně upravují stovky kilometrů běžeckých stop a nechybí zde ani prostor pro turistiku na lyžích. Kde najdete ty nejlepší destinace pro skialpinismus a kam se v Česku vydat na běžky? To se dočtete článku, připraveném ve spolupráci s lyžařským portálem www.nasvah.cz.
Jizerská magistrála
K nejoblíbenějším běžkařským trasám v naší republice patří samozřejmě Jizerská magistrála. Ta sportovcům nabízí zhruba 180 kilometrů stop, jejichž úprava začala v roce 1984 a má tak nejdelší historii na našem území. Prostředí chráněné krajinné oblasti navíc rekreačním i závodním běžkařům přináší mimořádný zážitek, a proto se zde každoročně v lednu koná nejznámější český závod v běhu na lyžích s názvem Jizerská 50.
V zimní sezóně, která trvá většinou od prosince do března, navštíví Jizerskou magistrálu více než půl milionu sportovců. Vybrat si mohou mezi velkým množstvím nástupních bodů, k těm nejoblíbenějším patří především ski areál Bedřichov, Hrabětice, Jizerka nebo přehrada Souš. Díky spolupráci s dalšími provozovateli běžkařských tratí můžete pohodlně přejet i na stopy v Krkonoších nebo na polské straně Jizerských hor.
Na běžky do Krkonoš
V rámci projektu s názvem „Krkonoše – lyžařský běžecký ráj“ si sportovci mohou užít vyznačené a upravované trasy v délce několika stovek kilometrů. O projekt, který propojuje celé Krkonoše, pečuje mnoho lyžařských klubů a areálů, ale také města a obce v okolí. Trasy podle odhadu v průběhu každé zimní sezóny využije více než milion návštěvníků.
Napříč celými Krkonošemi, od Harrachova až do Žacléře, se vine páteřní trasa s názvem Krkonošská magistrála. Ta je dlouhá 71 kilometrů a navazuje na ni více než 500 kilometrů místních cest a okruhů, které vás zavedou do centrální horské oblasti, ale i do podhůří. Samotná magistrála je na mapě značena pomocí červené turistické značky, na trase pak usnadňují orientaci velkoplošné mapy běžeckých tras.
Krušnohorská lyžařská magistrála
Po hřebeni Krušných hor se vine běžecká trasa s názvem Krušnohorská lyžařská magistrála, která propojuje známá zimní střediska od Bublavy až po Boží Dar. Měří více než 41 kilometrů a v celé své délce je pravidelně strojově udržována.
Běžkaři, kteří si zvolí pouze určitý úsek a nechystají se na přejezd celé magistrály, mají k dispozici alternativní trasy po české i německé straně Krušných hor. Mohou se navíc v průběhu jízdy občerstvit přímo u stopy nebo v obcích, které magistrála míjí.
Okruh v Orlickém Záhoří
Nejdelší českou osvětlenou trať pro běžecké lyžování najdete na Rychnovsku v Orlickém Záhoří. Trasa měří 4,5 kilometru a vede mezi místními částmi Jadrná a Bedřichovka. Stopy však běžkaře zavedou také na hřebeny Orlických hor a do sousedního Polska. Obousměrná trať je upravená pro klasiku i bruslení, a díky minimálnímu převýšení je vhodná i pro začátečníky či rodiny s dětmi.
Okruh se nachází na severní straně Orlických hor v nadmořské výšce 700 metrů, proto zde o kvalitní sníh není nikdy nouze. Parkování i vstup je navíc pro běžkaře zcela zdarma. Jakmile se setmí, světla se na trase automaticky rozsvítí. V průběhu týdne si pak díky časovači můžete osvětlenou dráhu užít do deváté hodiny večerní, o víkendu se bude svítit až do deseti.
Šumavská magistrála
Napříč celou Šumavou prochází známá Šumavská magistrála, která nabízí zhruba 140 kilometrů upravených stop. Běžkaři se mohou vydat od Železné Rudy až k Lipnu a po cestě obdivovat ty nejkrásnější kouty Šumavy. Pro většinu místních tras jsou navíc typické mírné sjezdy a pozvolná stoupání, takže si na své přijdou hlavně rodiny s dětmi, najdete tu ovšem i náročné varianty pro zdatnější sportovce.
Skialpinismus v Česku
Podobně jako pěší turistika se i skialpinismus (neboli turistika na lyžích) provozuje na horách. Nadšení sportovci se většinou snaží vystoupat na zvolený vrchol a následně se spouští dolů prašanem. Pro tuto zábavu je ale důležité pořídit si speciální vybavení, které zahrnuje především kvalitní lyžařské boty, speciální vázání a lyže se stoupacími pásy.
České hory oproti Alpám nabízejí skialpinistům pouze omezené možnosti. Pokud však zahodíte svá přehnaná očekávání, i u nás najdete prostor pro kvalitní turistiku na lyžích. K nejoblíbenějším destinacím patří samozřejmě Krkonoše, kde se skialpinisté prohánějí třeba v okolí Špindlerova Mlýna, Pece pod Sněžkou nebo Rokytnice nad Jizerou. Kromě toho se tu koná také akce s názvem Noc Tuleních pásů, což je skialpový večerní závod určený pro elitní závodníky i veřejnost.
V okolí Dolní Moravy jsou skialpinistické trasy provozovány nedaleko areálu Relax & Sport Dolní Morava. Najdete zde tři různé cesty, které vedou v blízkosti sjezdovek a jsou vhodné pro začátečníky i pokročilé sportovce. Všechny se také dají zakončit pod vrcholem Slamník v nadmořské výšce 1 116 metrů, kde se nachází klidná horská chata Slaměnka.
Vhodný prostor pro skialpinismus najdete také na Bouřňáku v Krušných horách, kde skupinka nadšenců připravila několik zajímavých tratí. Další možnosti pro české skialpinisty se nabízí třeba nedaleko areálu Ski&Bike Špičák poblíž města Železná Ruda. Popis jednotlivých lyžařských středisek i další informace o zimních sportech najdete na stránce nasvah.cz.