Loading...

Bláznivý karnevalový týden na Rýnu

Tipy a novinky

Na období karnevalů se v Německu těší miliony dětí i dospělých, místní ho dokonce považují za páté roční období. U nás je asi nejznámějším karneval v Kolíně nad Rýnem, za vidění stojí ovšem i ty v Bonnu nebo Düsseldorfu. Letošní masopustní veselí proběhne od čtvrtka 12. února do středy 18. února 2015.

Karneval žen, 12. února

Ve čtvrtek 12. února proběhne tradiční Karneval žen. Již od brzkého rána lze v ulicích potkat dívky, slečny i dámy oblečené v bláznivých i noblesních kostýmech spěchající do zaměstnání či do obchodu. Říká se, že v tento den vládnou městu ženy. Mají i jistá nepsaná privilegia - např. stříhat mužům na potkání kravaty.

V 11:11 bude karnevalový týden slavnostně zahájen třemi nejdůležitějšími postavami karnevalu: Princem, Sedlákem a Pannou. Během odpoledne a večera se začínají konat maškarní bály a večírky.

Karnevalová sobota a neděle 14. - 15. února

Po tradiční „ranní sklence“ (Frühschoppen) přicházejí na řadu první průvody masek, které se konají i během dalších dnů. Samozřejmostí jsou i další party, bály a veselá setkání až do pozdních nočních hodin.

Růžové pondělí, 16. února

Vrcholem karnevalového veselí ve všech městech jsou velkolepé průvody s alegorickými vozy. Během přehlídky budou jako každý rok rozdávány sladkosti („Kamelle“) a drobné kytičky („Strüβjer“). Nejen během průvodu se lze setkat s takzvanými „Bützje“ - karnevalové masky dávají kolemjdoucím polibky. Tento zvyk je naprosto běžný v průběhu celého karnevalového období.

Masopustní úterý, 17. února

Po úterních poledních průvodech různých organizací a skupin bude karnevalová oslava pokračovat až do půlnoci. V ten moment přichází na řadu další z tradic - spálení slaměné figuríny „Nubbela“ v životní velikosti. Tento akt má kořeny v pohanských rituálech vyhánění zlých démonů zimy.

Popeleční středa, 18. února

Popeleční středa je prvním dnem čtyřicetidenního půstu. Po bláznivých dnech se karnevaloví fanoušci setkávají nad tradiční rybí večeří, kterou začíná postní doba.

Z historie karnevalu

Organizované karnevalové veselí (tak, jak ho známe dnes) je datováno od 19. století. Počátky karnevalových oslav spadají již do období starých Římanů, kteří holdovali zábavě a pořádali slavnosti na počest bohů Dionýsa či Saturna. Germánské kmeny zase oslavovaly zimní slunovrat a svým bujarým veselením se snažily odehnat zlé zimní duchy a naklonit na svou stranu božstva. Křesťané přejali některé pohanské zvyky včetně období půstu, který následoval právě po karnevalu - latinsky „carne vale“ znamená doslova „sbohem maso“. Růžové pondělí je určováno křesťanským kalendářem. Připadá vždy na pondělí před Popeleční středou, kterou začíná půst trvající až do Velikonoc.

Rýn v plamenech

Od 2. května do 19. září 2015 se navíc můžete těšit na další festival, tentokrát plný ohňostrojů. Proslulý Rýn v plamenech se koná na pěti místech na Rýnu (Bonn, Rüdesheim/Bingen, Spay/Koblenz, Oberwesel, St.Goar/St. Goarhausen). Kromě ohňostrojů čeká na návštěvníky i bohatý doprovodný program.

Karnevalové tipy:

Kolín nad Rýnem

Karnevalovým dnem žen 12. února vypuknou tradiční bláznivé dny kolínského karnevalu, tato několik století stará tradice každoročně přitáhne tisíce místních i turistů, kteří si užívají v průvodech masek i na karnevalových party.


Kolín, zdroj © Dieter Jacobi, KölnTourismus GmbH

Bonn

Také v Bonnu vypukne karnevalové šílenství, zlatým hřebem bude průvod, který proběhne na Růžové pondělí, zúčastní se ho na 80 alegorických vozů s tisíci kostýmovanými šašky. Pořadatelé očekávají až 240 tisíc diváků.


Bonn, Rýn v plamenech, zdroj © Rheinland-Pfalz Tourismus GmbH

Düsseldorf

Místní raritou je sličný pár prince a princezny volený na začátku karnevalu v listopadu předešlého roku, kterému starosta na začátku bláznivých dní slavnostně předá klíče od města.


Düsseldorf, zdroj © Düsseldorf Marketing & Tourismus GmbH

Cáchy

Cáchy patří mezi porýnská města i přesto, že Rýn je odsud vzdálený celých 75 km. A jako takové Cáchy ctí a slaví svůj karneval. Populární je zdejší dětský průvod masek, ale ani oslavy dospělých si nezadají s těmi v Kolíně, Bonnu či Düsseldorfu.


Cáchy, zdroj © A. Steindl, ats

Tipy:

V období, kdy karneval vrcholí, jsou kolínské ubytovací kapacity vyčerpány, proto je třeba zarezervovat si ubytování s dostatečným předstihem, stejně tak jako vstupenky na karnevalové akce

Kolínské muzeum karnevalu ukazuje historii a rozmanitost karnevalu z různých historických období (antika, středověk) až po současnost. Více informací zde: www.kk-museum.de

Z Prahy lze na karneval doletět letadlem, např. na letiště Kolín/Bonn létají denně spoje nízkonákladové aerolinky Germanwings, letenky je možné zarezervovat na webových stránkách www.germanwings.com.

Kolín: http://www.koelntourismus.de/

Kolínský festival: http://www.koelnerkarneval.de/

Cáchy http://www.aachen.de/DE/kultur_freizeit/karneval/index.html

Düsseldorf: http://www.aachen.de/

Bonn: http://www.bonn.de/tourismus_kultur_sport_freizeit/tourist_information_aktuell/

Rýn v plamenech: http://www.rhein-in-flammen.com/

Poslední aktualizace: 16.1.2015
Bláznivý karnevalový týden na Rýnu na mapě
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
zavřít reklamu