Loading...
Téměř neschůdný terén těsně pod vrcholem Smrk plný popadaných stromů se stal v srpnu útočištěm dvacítky dobrovolníků z Hnutí Brontosaurus, jejichž cílem bylo pomoci přírodě s obnovou původního smrkového porostu s příměsí jeřábu a s borůvčím. Nový prostor k životu pro přirozený vysokohorský smrkový les je symbolem snahy ozelenit vrcholové partie Hory, borůvky zase důležitou potravou pro medvěda hnědého nebo tetřeva hlušce, kteří se v tomto divokém koutu Beskyd pravidelně vyskytují. „Díky nadšeným dobrovolníkům z celé republiky se povedlo udělat obrovské množství práce, takže snad v příštím roce vše dokončíme. Pro většinu účastníků byl ten týden prožitý v beskydské divočině spíše fyzickou relaxací v jejich dovolené než nějakou tupou dřinou v lese. To je kouzlo našich akcí, lidé si odpočinou od každodenní rutiny, naučí se mnoho nových věcí a zároveň uděláme kus smysluplné práce,“ vysvětlil pořadatel Jan Křivonožka z Hnutí Brontosaurus Kolovrátek. Finance na nákup pracovních pomůcek získali Brontosauři od Nadace OKD.
Vrcholové partie Smrku jsou jedním z nejcennějších lesních území v Chráněné krajinné oblasti Beskydy. Svědčí o tom i pravidelný výskyt medvěda, rysa, tetřeva nebo orla. Velkým problémem jsou však husté porosty borovice kleče a smrku pichlavého, jež zde byly vysazeny na konci 70. let minulého století po velké emisní kalamitě. Porosty postupně ještě houstly a dnes zabraňují růstu přirozeného smrkového lesa. Správa CHKO Beskydy není na řešení takové situace vybavena a dobrovolníci tak byli jedinou šancí. Právě oni pomohli na začátku srpna navrátit přirozený charakter více než šesti hektarů lesa.
„Dobrovolníci pod vedením zkušených odborníků odklízeli větve borovice kleče a smrku pichlavého, aby na co největší ploše mohl opět vyrůst přirozený beskydský les. Pokud budeme i příští rok podobně úspěšní, podaří se nám snad práci na Smrku úplně dokončit,“ dodal Křivonožka.
„Z odborného hlediska se povedl neuvěřitelný úspěch, neboť lokalita, kde jsme pracovali, je téměř neschůdná. Žádná lesnická firma či jiná firma nebyla schopna tuto důležitou činnost provést za klasických komerčních podmínek. Naše sdružení pracuje plně na dobrovolnickém principu a přilákali jsme mnoho nadšenců, takže jsme s minimálními náklady udělali obrovský kus práce,“ dodal předseda Kolovrátku, etmolog a specialista na vrcholové partie Beskyd Jiří Procházka.
„Přímo v terénu jsme sledovali neuvěřitelné změny. Téměř pod každým odstraněným keřem borovice kleče jsme našli ukrytý a zastíněný semenáček smrku ztepilého, který je původním potomkem starých smrků, a nikdo jej nevysadil, což je velmi důležité pro kvalitu porostu. Často jsme našli i mladé jeřáby a dokonce i buky a jedle. Všechny tyto mladé stromy nyní tvoří základ přirozeného mladého lesa, který se na Smrku bude vyvíjet, což je úžasné,“ doplnil Křivonožka
Nadace OKD podpořila aktivitu Brontosaurů v rámci svého programu Pro budoucnost. „Propojily se tady dvě oblasti, kterým se dlouhodobě věnujeme, tedy dobrovolnická práce a péče o beskydskou přírodu, do které se jezdí rekreovat obyvatelé Ostravska, Karvinska i dalších průmyslových lokalit našeho regionu,“ řekl ředitel Nadace OKD Jiří Suchánek.
Nadace OKD
Od svého vzniku v roce 2008 rozdělila přes 230 milionů korun na zhruba 1400 veřejně prospěšných projektů. ZakladatelemNadace OKD ječernouhelná těžební společnost OKD, která jí dává každý rok jedno procento ze svého čistého zisku. Mezi další dárce patří společnosti NWR, RPG RE, Green Gas, AWT a OKK Koksovny.
Kolovrátek – základní článek Hnutí Brontosaurus
Organizuje dobrovolnické víkendovky a tábory pro veřejnost, většinou mladé lidi. V rámci brigád udržují například vzácné mokřadní louky a jalovcový pasínek s ovocným sadem. Po práci baví dobrovolníky zážitkovým programem, který je mimo jiné zaměřen na výuku tradičních řemesel, například zpracování ovčí vlny, tkaní, drátenictví, košíkářství nebo pečení kváskového chleba.