Bukovina – v Rumunsku pahorkatina, v Česku obec s vizí
Pozvánka do lesů a lokalit kousek od brna
Jsou si docela podobné – Bucovina, krajina původně Moldavská, za dramatických historických okolností nakonec v důsledku poválečné rozpínavosti Stalinova Sovětského svazu rozdělená mezi Rumunsko a SSSR (po rozpadu SSSR spadla pod Ukrajinu) a krajina kolem obce Bukovina na okraji Moravského krasu. Lesnatý, zvlněný terén (ten rumunsko-ukrajinský sahající do větších nadmořských výšek), turisticky zajímavý díky celé škále atraktivit, ze kterých si každý může vybrat podle svého vkusu, zájmů a zálib. Pro tentokrát však zůstaneme doma, v Bukovině, obci s mimořádně přitažlivým okolím, ležící pouhé dva kilometry od proslulého mariánského poutního střediska Křtiny, na okraji vyhledávané oblasti Moravský kras. Přijeli jsme sem na pozvání starosty Pavla Blažíka, který zmobilizoval především členy místního dobrovolného hasičského sboru. Ti nás přivítali ve své klubovně a navíc provezli svým červenobílým hasicím vozem po památkách a zajímavostech širokého okolí. Pro pozvání měl starosta dobrý důvod: obec usoudila, že její návštěvnost není dostatečná a že tu existuje řada předpokladů, které by to mohly změnit. Nu a s těmi nás – skupinu novinářů z asociace Czech Travel Press – hodlali seznámit.
Bukovinské magnety
Obec má zdravé historické kořeny – první písemná zmínka o ní je zaznamenána již v roce 1283 a kroniky bohatě popisují vývoj v následujících staletích. To hlavní je tu však nadčasové: nádherná příroda s křišťálově čistým vzduchem, vhodná ke všem druhům aktivní rekreace, k toulkám za poznáním – ať už kulturně historických objektů, či přírodních zajímavostí jak co do flory, tak fauny, o jejichž kvalitách svědčí i sousedství Přírodního parku Rakovec a Přírodního parku Říčky. Nechybějí tu ani příležitosti ke sportu i účasti na kulturních a společenských událostech. Místní si chválí i příhodnost lesů pro houbaře. Krajina je přitažlivá celoročně – v létě láká k pěším a cyklistickým túrám, v zimě je velmi vhodná pro běžkaře, samozřejmě je-li dostatek sněhové pokrývky. Cyklotrasy stojí za pozornost samy o sobě - jsou skvěle vybudované. Projeli jsme mnoho kilometrů neporušených asfaltových stezek s množstvím zajímavých zastávek – ať už míst vybavených pro odpočinek, či míst se skvělým výhledem do dalekého okolí, či míst s historickými pomníky a památníky. Na jednom z nich jsem si četl: “Lichtenštejnský památník ke 40. jubileu vlády knížete Jana II. z Lichtenštejnu“ - dle vysázených dubů je nazván „U knížecích dubů“ – no řekněte, nedýchne tu na vás závan dávných časů? Zdejší trasy najdete na mapě cyklostezek pod čísly 5081, 5081a, 507c – ty jdou přímo Bukovinou, okolím vás pak provedou č. 507, 5077, 5131, 5135, 5072. Dostanete se s nimi např. k nejvyššímu bodu KRAJINY kolem Bukoviny, zvanému Proklest (574 m n.m.), do turisticky proslulé obce Jedovnice se soustavou rybníků s příležitostí ke koupání, či do Moravského krasu. Vládnete-li duchem poněkud romantickým, osloví vás jistě nedaleká (cca 10 km západně od Bukoviny) tzv. Jantarová stezka, po níž kdysi dávno směřovaly náklady této ceněné zkamenělé pryskyřice od Krakova přes Moravu až do Vídně, či Stezka srdcem Moravy (od Bukoviny opačným, východním směrem také cca 10 km), vedoucí od Blanska až do Vyškova.
Výletní bonusy
Výlet do Bukoviny a okolí je možné si zpestřit účastí na některé z kulturně společenských akcí, které obec celoročně pořádá. Najdete je na webu obce a nechybějí mezi nimi např. skupinové turistické výšlapy, sportovní dny pro dospělé i pro děti, Slet čarodějnic, Velikonoční klapání, Moravský večer, Slavnostní rozsvícení vánočního stromu, Mikulášská nadílka, Den Bukoviny i Nový rok. Jinou možností a předmětem zájmu může být slavné architektonické dílo Jana Blažeje Santiniho Aichla kostel p. Marie z první poloviny 18. století. Poutníci jej vyhledávají kvůli milostné soše Panny Marie Křtinské z 13. století. Socha se postupně stěhovala z původního románského kostela, zaznamenaného r. 1237, do pozdějšího gotického a nakonec barokního na témže místě. V bezprostředním sousedství kostela zve k prohlídce ještě další množství religiozních památek a objektů. Jak již řečeno, z Bukoviny to sem máme pár minut. Oblast blízkého Moravského krasu je bezpochyby jako turistický magnet všeobecně známa. Zajímavostí je, že tu můžete objevovat krasové výtvory přírody nejen v těch oficiálně provozovaných, s průvodci přístupných krápníkových jeskyních, ale – byť na vlastní riziko, s vlastními světly – můžete „vlézt“ i do ostatních, které se vám budou zdát schůdné a bezpečné. Kompromisem je dvakrát ročně organizovaný vstup do jeskyní v gumácích, s vlastním světlem, leč s doprovodem, který mnozí účastníci považují za „nejzajímavější“.
Bukovina a její vize
K zvýšení turistické atraktivity obce má Bukovina zpracovaný celý projekt. Obsahuje např. zřízení vodní plochy, kolem ní ubytovacích kapacit, těsně propojených s přírodním prostředím, či obohacení programu pro návštěvníky. Nabízí se např. exkurze do Školního lesního podniku „Masarykův les“ Křtiny, jehož zřizovatelem a provozovatelem je Mendlova univerzita v Brně, který je mimořádně zajímavý. Podobný druh exkurzí by měl v budoucnu směřovat i do chovů zvěře, což je jistě zajímavé zejména pro rodiny s dětmi. Nápady se množí, celek se jeví jako zdařilý projekt. Přejme mu úspěšnou realizaci – obec, která už dnes je turisticky aktivní a atraktivní si to nesporně zaslouží…
Miroslav Navara