Chlupatí záchranáři ♥
Jsou vycvičení především pro vyhledávání osob zasypaných lavinami. To je jejich hlavní doména. Zároveň ale umí ve volném terénu nacházet ztracené houbaře, vyčerpané výletníky, zkrátka zbloudilce všeho druhu. Na českých horách se nyní pohybuje celkem 11 horských psích zachránců a jejich psovodů. Do konce roku 2020 by jich mohlo být dokonce až 15.
Psi takzvaně revírují. To znamená, že hledají jakýkoli lidský pach. Při příjezdu na místo pátrání dostane každý psovod určenou plochu a tu musí kompletně prohledat. Po prohledání je mu přidělen další prostor, a tak se s přestávkami na odpočinek pokračuje, dokud se pohřešovaný nenajde.
Cvičený pes cítí pach osoby zhruba na 50 metrů. Za ideálních okolností to může ale být až 300 metrů. Při pátrání v terénu je to skvělý pomocník. Cítí totiž i to, co není vidět a díky němu zvládneme propátrat násobně větší prostor, než bychom to zvládli pouze s lidmi.
V noci je pátrání psem výhodnější a rychlejší. Pes se řídí hlavně čichem. Nepotřebuje hledanou osobu vidět. Navíc má větší klid na práci a prohledávaná plocha je tzv. čistá. Za dne tam mohou být třeba houbaři, rodiny s dětmi nebo turisti. Pes se těmito lidmi zbytečně zdržuje. Každého totiž značí, stejně jako hledanou osobu. Při letních pátracích akcích navíc není jeho výkonost ovlivněna vysokými denními teplotami.
Pes je při pátrání v docela velkém riziku. Dost často nasazuje krk za psovoda. Zejména v nebezpečných terénech, kde hrozí nějaké zřícení, prohledávají se sutiny, rozpadlé domy, pád další laviny…
.... celý rozhovor s psovodem Horské služby Hontou Hepnarem najdete na webu www.horskasluzba.cz.
Máte pejska?
Vyzkoušejte bylinný přípravek GOLIVER je čistě přírodní produkt podporující regeneraci jater, napomáhá správnému zažívání, čistí střeva a zlepšuje kvalitu kůže a srsti. Doporučujeme ho zejména na po léčbě antibiotiky (viz Léky a jejich zátěž pro játra), ale i dlouhodobě na posílení imunity.